LRHC (LRH Hoteli Cavtat d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRHC (LRH Hoteli Cavtat d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Može scenarij da se investicije ne ostvare (iako se nadam da ne)?

A ne znam to je onda cca 280-300 kuna zarade po dionici godišnje s kojom ne znamo što bi radili.
Na skupštini je jasno rečeno da postoje razrađeni planovi i projekti za novih 450 soba i da bi se to realiziralo kroz par godina.

A recimo da bi alternativa bila smanjivanje amortizacije u realnije okvire (sada se ista koristi kao porezni štit i pokrivaju se investicije) investicije se koriste da samo održavaju postojeće kapacitete i tvrtka isplati cjelokupnu dobit u dividendu. Znači 25 mil kuna u investicijsko održavanje, i neko sitno poboljšanje kapaciteta, 10 mil kuna poreza i 50 mil kuna u dividendu što je oko 165 kuna po dionici.

Tražio sam neku usporedbu za primjer ali nisam našao. No sa EBITDA od 85-90 mil kuna i dividendom od 160 kuna teško da bi dionica bila ispod 13-14 EBITDA jer bi dividendni prinos bio preko 4%

No ovo je samo hipotetski jer većinski su bili jasni. Svoj interes vide u kapitalnoj zaradi kroz povećanje vrijednosti tvrtke. Investicije, maksimaliziranje povrata na kapital i kapitalizacija kroz prodaju.

Koliko ja znam, ove odgode investicija nisu bile samo tehničke prirode (GUP, dozvole, sporovi i sl.)
Ja očekujem da bi mogli nešto akvizirati uskoro. Tu su se pokazali kao pravi majstori.

Nemoj misliti na m2!


Nisu mi jasne osobe koje pumpaju druge a same ne kupuju

Dobar komentar, cak odlican.
Dalibore,jeste li spremni podijeliti na forumu,da li ste ulozili novce od Lrh na Lrhc?

Da, naravno da sam kupio LRHC. Imao sam je poprilično zastupljenu u portfelju i prije, ali od novca zarađenog na LRH najveći dio je otišao u LRHC. Zadužio sam se malo i kupovao prije nego sam dobio novac od LRH, a kad je novac stigao vratio sam posuđeno.
Smatram sve što je jeftinije od 8 EV/EBITDA dobrom kupovinom i ako budem imao nekog viška sredstava dio će sigurno u značajnom djelu ići u LRHC ako cijena u tom trenutku bude na prihvatljivim razinama.

Odmah da kažem, da ne očekujem neki značajan i brz rast cijene dionice. Slažem se s Matejem ovo nije na kratke staze. Nekako se osjećam kao 2012-2013 u LRH. Svima nam je jasno da postoji potencijal, čuli smo planove, izračuni i projekcije su jako dobri, ali nekako smo nepovjerljivi. Ja sam tada zagrizao. Mislim da znam čitati izvješća prilično dobro, pažljivo sam čitao što uprava najavljuje i pratio dali to i ostvaruju. Napravio sam svoje projekcije na temelju svega onoga što je javno dostupno i pokazalo se da uprava konstantno radi i boje od mojih predviđanja.

Na LRH je stvar postala jasna svima i krenule su značajnije kupnje dionica nakon akvizicije Cavtata. I na LRHC će se morati dogoditi nešto da pokaže da će se planovi i najave ostvariti i koja će biti dinamika.
Ako ostvare samo ovo što su najavili (250 soba Cavtat, 200 soba Portorož + dizanje kategorije Epidaurus) to je dovoljno posla za 3-4 godine.


@kanabis

Zašto tajnovitost, podijelite sa nama svoj pik.

Nemoj misliti na m2!


Ja vidim jednu drugu dionicu koja vec sada vrijedi 3-4x vise nego li je cijena na burzi, ali mi je zbog svih sokova tesko odrijesit kesu.

Koju to?


hahaha kakav optimizam.

da cijena ide sa 1.700 na 10.000 kuna u narednih 10 godina?



Može scenarij da se investicije ne ostvare (iako se nadam da ne)?

A ne znam to je onda cca 280-300 kuna zarade po dionici godišnje s kojom ne znamo što bi radili.
Na skupštini je jasno rečeno da postoje razrađeni planovi i projekti za novih 450 soba i da bi se to realiziralo kroz par godina.

A recimo da bi alternativa bila smanjivanje amortizacije u realnije okvire (sada se ista koristi kao porezni štit i pokrivaju se investicije) investicije se koriste da samo održavaju postojeće kapacitete i tvrtka isplati cjelokupnu dobit u dividendu. Znači 25 mil kuna u investicijsko održavanje, i neko sitno poboljšanje kapaciteta, 10 mil kuna poreza i 50 mil kuna u dividendu što je oko 165 kuna po dionici.

Tražio sam neku usporedbu za primjer ali nisam našao. No sa EBITDA od 85-90 mil kuna i dividendom od 160 kuna teško da bi dionica bila ispod 13-14 EBITDA jer bi dividendni prinos bio preko 4%

No ovo je samo hipotetski jer većinski su bili jasni. Svoj interes vide u kapitalnoj zaradi kroz povećanje vrijednosti tvrtke. Investicije, maksimaliziranje povrata na kapital i kapitalizacija kroz prodaju.

Koliko ja znam, ove odgode investicija nisu bile samo tehničke prirode (GUP, dozvole, sporovi i sl.)
Ja očekujem da bi mogli nešto akvizirati uskoro. Tu su se pokazali kao pravi majstori.

[/quote]

kad bi preuzeli Istra benz turizam to bi bilo sjajno mislim da im to politika nece dozvoliti (mozda se i varam ); Mislim da Cavtat i Plava imaju najvecu stopu amortizacije

bar smo od trebaju nam hoteli za lokalnu privredu dosli do trebaju nam da bi si kroporacije zaradjivale a mi onda imali sto kupovati I dobar ROI

kolege kanabis i matejt,
mi baštinimo širi hrvatski društveni fenomen koji se zove use , nase i podase ili sada, trenutno i odmah.
Tko više objavljuje suvisle kratkoročne, srednjoročne i dugoročne analize i predviđanja, imate neki institur ili zavod?
Ja ne vidim takve na dalekovidnici, ne čujem takve na krugovalniku i ne čitam takve u novinama.

Možda tu i tamo naleti koji ovdje na forumuu poslovnog.
Da kolege,ja zato ili usprkos tome vjerujem da će LRHC za deset godina biti na 1500eura.
Osim ako ne padne kometno meteorna kiša i uništi civilizaciju kakvu poznajemo, razina mora se digne i sve nas poplavi, ne počne treći svijetski rat i sve potaraca ili nas demografski u Europi prevlada sunitski ili šijtski vjerski fanatizam, svejedno


kad bi preuzeli Istra benz turizam to bi bilo sjajno mislim da im to politika nece dozvoliti (mozda se i varam ); Mislim da Cavtat i Plava imaju najvecu stopu amortizacije

Vidjet ćemo oko te priče u Sloveniji. Nije to ni mali zalogaj. Radi se o cca 800 soba koliko ja znam.
Kada su išli u prvu akviziciju u Sloveniji tamo je jedan od direktora bio sadašnji predsjednik HTZ Stančić, a koji je prije toga bio predsjednik uprave LRH tako da su dobro “izunutra” znali u što ulaze. Sad već imaju to iskustvo preuzimanja u Sloveniji.
Pokazalo se da to tamo nije tako lako bilo restrukturirati. Cavtat je ipak već bio privatna firma i samo su se malo presložili i organizirali prodaju. U Portorožu je to kao bila privatna tvrtka ali po nekim pokazateljima to je bio veći “socijalizam” nego u LRH prije Ostoje.
Mislim da ona kupnja 16% Istrabenza bilo je samo strateško pozicioniranje nebi li bili bliže vatri. Nisu za to dali neki novac. Sad igru vode vjerovnici, a ne vlasnici.

Što se tiče amortizacije, ja to ne vidim kao neki problem. Korištenje visokih stopa kao poreznog štita nije ništa novo. Dugoročno nije to neka mudra strategija, ali ja ne mislim da oni misle ostati u ovom poslu predugo. Meni kao dioničaru ne smeta taj model, uložio sam novac na duži rok, dividenda na koju ću platiti porez mi nije neki prioritet. Ovako umjesto za porez novac ide u investicije koje već slijedeću godinu donose ovu zaradu, a dionica kad-tad to poprati i rastom vrijednosti.

Nemoj misliti na m2!

Prije nego firma dodje do neke fer vrijednosti Ostoja ce napravit neko spajanje, dokap.
Nisam vidio da su mu mali dionicari do sada nesto znacili. Sve ce biti kako njenu odgovara.

A zašto bi mu ali dioničari nešto značili? Dali bi vi kao mali dioničar napravili nešto suprotno svojim interesima u korist većinskog? Od većinskog samo očekujem da poštuje zakone, a ne da brine o mojim interesima, ni ja ne brinem o njegovima. Naravno da će napraviti sve kako njemu prvenstveno odgovara.

Što se dokapa tiče postojala je jedna ideja koja je komunicirana prema dioničarima na skupštini kao jedan od modela prikupljanja kapitala za akvizicije.
Razmišljalo se da se u vlasništvo kroz dokapitalizaciju, ali ne u FTB, nego u HCVT puste mirovinci. Na taj način moglo se doći do potrebnog kapitala za neku akviziciju. Ako vrednujemo sada LRHC recimo 100-110 mil eur (prema postignutoj cijeni za LRH), ne sumnjam da bi ga se u ovakom dealu moglo vrednovati i 20-30% više pa su mirovinci u svrhu neke akvizicije mogli izvršiti dokap od blizu milijardu kuna, a da ostanu ispod 50%.
Pišemo ovdje o akvizicjama i spomonjemo Istrabenz, ali to nije mali zalogaj. Vidimo da se nisu spremni pretjerano zaduživati (što podržavam kao strategiju). 10 mil eur na računu nije dovoljno za neki ozbiljniji zalogaj.

Ne vidim zašto bi se mi mali bunili da izvedu tako nešto, pa to bi nam značajno podiglo vrijednost dionice kao i većinskom.

U međuvremenu provedene su pripreme za spajanje FTB i HCVT jer za HCVT, ako se ne provodi ovo gore što sam pisao, nema potrebe da postoji. I to je dioničarima rečeno na skupštini, i opet to nije protiv interesa malih. Što više rekao bi da je to jedan korak naprijed jer na taj način postajemo vlasnici imovine direktno, a ne posredno.

U vremenu pred nama očekuje se konsolidacija vlasništva u krovnim društvima, a ovdje nas to očekuje na SNH GAMA. I to je najavljeno na skupštini ali to nema nekog utjecaja na dioničare LRHC.

Nemoj misliti na m2!

Za “male” koji se boje većinskog, moram napomenuti još koju činjenicu.
Većinski je na traženje “malih” uvrstio LRHC na burzu i to ne na uporedno tržište što je bilo jednostavnije, jeftinije i brže. To zakoni nigdje baš izrijekom ne nalažu. Činjenica je da se dioničari nakon podijele ne bi smjeli naći u lošijem položaju nego prije podijele, ali to bi bilo mukotrpno istjerivati na sudu. Pogotovo kad ti je na suprotnoj strani Dolički. Danas LRHC ne bi bila na burzi i trgovali bi preko Njuškala.
Znači elegantno su se mogli riješiti “malih”, a to nisu napravili.

Nadalje, mogli su odmah po razdvajanju objaviti i ponudu za preuzimanje po iznosu po kojem su stekli dionice od Opatije. Za 15-20 mil kuna mogli su skupiti većinu malih i danas bit na korak do ili čak preko 95%. Cijena po kojoj su paket kupili paket od Opatije u tom trenutku je bila cca 4-5 EBITDA.
Nisu to napravili.

Mogli su odmah po izlistanju sačekati 3 mjeseca pa dati ponudu po prosjeku koji je bio oko 1100 kuna što je bilo nekih 6 EBITDA.
Nisu ni to napravili.

I sada vas je strah da će nas izlistati, istisnuti ili dati ponudu po znatno višim cijenama?
Prije manje od godinu dana većinski je otkupio dionice od Šehanovića po 1950 kuna što je 15% više od prosječne zadnje trgovane cijene i 25% više od tromjesečnog prosjeka. Da bilo što poduzmu sada to bi bila najniža cijena po kojoj bi morali platiti dionice.

Da to naprave ispali bi vrlo korektni, i sve po zakonu, i još uvijek bi prošli povoljno – 8 EBITDA.

No ja bi ih onda smatrao najblaže rečeno nesposobnima. Imati sve ove prilike i onda platiti to duplo više da bi ti “mali” rekli da si fer ?

Nisam siguran da bi mi “mali” njima propustili “zakucati” ovakve prilike?

Nisam ovdje advokat Ostoji & Co, ali naši strahovi možda više govore o nama, nego o njemu.
Previše si dajemo na važnosti. Očito im ne smetamo i ne interesiraju ih previše naše dionice.
Koncentriraju se da podignu vrijednost svojih (pa time i naših) i da to sve skupa prodamo nekom trećem.

I da se vratim na prvotnu ideju mog posta i nadovežem na Mateja i njegov optimizam.
ZABA je za Opatiju radila procjenu LRHC i procjenili su je u trenutku izdvajanja na 889 kuna po dionici. S tim da je kredit za kupnju istih ostao u LRH i umanjio nama svima vrijednost LRH u ovoj prodaji.
Nisu objavili model po kojem su računali vrijednost ali ja bi reka da se radio na način da se procjenjivalo ulaganje LRH u Cavtat i Prtorož.
Nema razloga da to ne uzmemo kao točan podatak.
I ako samo pogledamo tržišnu cijenu danas tvrtka vrijedi duplo (a ja sam uvjeren i troduplo)

Ekipa je za 4 godine udvostručila (utrostručila) vrijednost tvrtke !!!
A nije im to prvi puta, i na LRH su za 7 godina podigli vrijednost za skoro 4 puta !!!
Takvih primjera nema puno kod nas.

Nemoj misliti na m2!

Znači neka moja rekapitulacija današnjeg i budućeg stanja.
Dalibor će ispraviti ako treba 🙂

2019
MCAP: 534M
Broj soba: 1077
Dug: 182M
Kamata na dug: 1,75%(2M)
Kratkotrajna imovina: 105M
EV/EBITA = 7,6
Po dionici: 1790

Prihodi: 187M
EBITA ukupno: 80M
RevPar: 23.000€
EBITDA po sobi: 10.000€

Investicije (akvizicije ne znamo):
Albatros 2 -> 250 novih soba
Portorož -> 200 novih soba
Epidaurus -> 300 ažuriranih soba
500.000 po sobi -> 375M

5 godina:
EBITDA: 450M (Pri donjem rasponu zbog efektuiranja investicija)
Investicije: 375M

2024
Broj soba: 1550
Dug: 0
KI = 0
Prihodi: 289M
EBITA ukupno: 130M
RevPar: 25.000€
EBITDA po sobi: 11.250€
————————
EV/EBITA: 7,6
Po dionici: 3.300 kn
————————
EV/EBITA: 10,5
Po dionici: 4.580kn

U privitku idejno rješenje Albatros 2.

New Report

Close