LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Dragi kolege,to što lupaju jedinice svakom našem afirmativnom i konstruktivnom postu Vam
je najbolja garancija da smo na dobrom putu.

Zapravo je nevjerovatno koliko se dijeli jedinica, jer kada daš nekome 100%, ukupna cijena se pomakne u pozitivu za samo 5-6%. Uigrana i mnogobrojna ekipa, rekao bi!?

Inače, ove ocjene smatram potpuno nepotrebnim, jer ne pokazuju apsolutno ništa, osim da ima svakakvih bolesnika na forumu. Zapravo, više njih!

Btw. Lijepo je čitati vaše izračune! Naime, ovo je prvi put da apsolutno ništa ne računam, već se potpuno prepuštam i vjerujem vama.
[/quote]

Kolega,

Apsolutno se slažem s Vama, ocjene na forumu ništa ne znače, glupe tekstove ionako preskočim.

Kamelija, simbol Opatije!

nije njima svima sada zgodno, jer nitko nije ni pomislio da će ova "vrlo tajna ekspertiza" ugledati svjetlo dana…….

ali jedna stvar upada mu oči…..Vlada RH i HFP naručuju ekspertizu i uzimaju stručnjaka Tešiju, a on se iz petnih žila trudi da Vladu uvjeri kako loše stoji u cijloj ovoj priči i da prihvati nagodbu jer bi mogla vrlo loše proći na sudu i izgubiti milijarde……

ali ni jednom riječju taj stručnjak nije Vladi pokušao objasnitikoliko joj vrijedi ta imovina ( pošto je to njeno-HFP vlasništvo) koju daje SNHO…..pa mogao im je barem antuknuti koliko taj biser turizma vrijedi i reći im da čak nije ni revaloriziran unazad 20 god. Nego im predlaže da bez razmišljanja prihvate ponudu, a oni se još i hvale kako su uštedjeli državi 1,8 mlrd kn ….


Budući da sam kod procijene vrijednosti liburnije promašio za 0,6% možda sam i u prethodnom postu tu negdje 🙂

No kako je kolega rekao, moramo ostati principijelni!!!

Mora se poštivati zakon. Dakle postoji obveza Opatije. I ista se ne može izbjeći nekakvim "ništetnostima". To ćemo rušiti na sve moguće načine!!!! Nemam ništa protiv Opatije ali Zakon se mora ispoštovati. U suprotnom pristajemo na nekakav truli kompromis koji nam se onda može razbiti i o glavu. Obveza Opatije može nestati na način da SNHO da veću ponudu!! Nikakve "ništetnosti"!

Točno tako – osnova za naša potraživanja mora biti cijena po kojoj je Opatija dužna da plati i od toga se nesmije odustati – to nam mora biti temelj i polazna točka , stim da ako je SNHO stekao dionice , odnosno naplatio svoja potraživanja koja su viša od obaveze Opatije tražimo da i mi budemo obeštećeni po toj cijeni !


Dragi kolege,to što "lupaju jedinice" svakom našem afirmativnom i konstruktivnom postu Vam
je najbolja garancija da smo na "dobrom putu".
I dakako,obveza Opatije i dr. postoji i dalje.To je jasno i nedvojbeno potvrdila i Hanfa.
Obveza SNHO-a je" vezana" na određeni način za prethodnu obavezu,a svakako ne ispod "cijene
stjecanja" po nagodbi.
Mislim da sa optimizmom možemo čekati slijedeći tjedan.
Pozdrav

Može lako biti da nam je tu čuveni lobista " pola meni, pola tebi , pola… " sa svojom ekipom te uvaljuju silne kolce ?? Zar netko stvarno misli da to netkoga može deprimirati – na te stvari uopće neobraćam pažnju .
[rolleyes]


nije njima svima sada zgodno, jer nitko nije ni pomislio da će ova "vrlo tajna ekspertiza" ugledati svjetlo dana…….

ali jedna stvar upada mu oči…..Vlada RH i HFP naručuju ekspertizu i uzimaju stručnjaka Tešiju, a on se iz petnih žila trudi da Vladu uvjeri kako loše stoji u cijloj ovoj priči i da prihvati nagodbu jer bi mogla vrlo loše proći na sudu i izgubiti milijarde……

ali ni jednom riječju taj stručnjak nije Vladi pokušao objasnitikoliko joj vrijedi ta imovina ( pošto je to njeno-HFP vlasništvo) koju daje SNHO…..pa mogao im je barem antuknuti koliko taj biser turizma vrijedi i reći im da čak nije ni revaloriziran unazad 20 god. Nego im predlaže da bez razmišljanja prihvate ponudu, a oni se još i hvale kako su uštedjeli državi 1,8 mlrd kn ….

Mislim da je Dražen nešto računao, no svakako prave, nezavisne procjene niti nema. Tu ima puno materijala za istraživanje ako stvari ne krenu željnim tijekom.

Kamelija, simbol Opatije!

ali ni jednom riječju taj stručnjak nije Vladi pokušao objasnitikoliko joj vrijedi ta imovina ( pošto je to njeno-HFP vlasništvo) koju daje SNHO…..pa mogao im je barem antuknuti koliko taj biser turizma vrijedi i reći im da čak nije ni revaloriziran unazad 20 god. Nego im predlaže da bez razmišljanja prihvate ponudu, a oni se još i hvale kako su uštedjeli državi 1,8 mlrd kn ….

da to je tek cirkus.. pitao me je i bujanec nesto u tom smislu na otv-u, no emisija je kratka (ja sam mislio da necu imati sta pricati pola sata) da bi sve rekao. Vlada ćak nije morala ni raditi nekakvu procijenu budući da ista postoji. Napravila ju je sama LRH tj zajedno sa ekspertima izvana radio se nakakav plan razvoja tvrtke i privatizacije. U sklopu toga napravljena je i procijena tvrtke. Dakle HFP i Vlada nisu se pitali s kojom oni to vrijednošću podmiruju dug? Činjenica da je SNHO predložio nagodbu ali mogli su tražiti LRH i još recimo državni udio u PTKM, JDPL i šta ja znam još gdje na ime duga od 1,8 milijardi. Valjda je trebala biti napravljena i procijena toga što se daje na ime nagodbe?

Nemojmo sad biti naivni, jasno je što se dogodilo. Znamo tko je ovo pokrenuo, tko je ovo izlobirao, i kako je prića išla. Već sam rekao i novinarima. Imamo pravo sumnjati u sve dok se ne dokaže suprotno. (mislim da nem kosturi koji svakodnevno ispadaju iz ormara daju na to pravo)

Ono što se često nama nabija na nos je cijena na tržištu. Pa kakva može biti cijena na tržištu ako Opatija ima a nema 25%, država ima a nema 58% a mi mali prodajemo jedni drugima ako moramo i ćekamo rasplet. povjerenje u pravnu državu se na ovom primjeru dalo jasno izmjeriti. Postojala je obveza Opatije po 6000 kuna a cijena na birzi je bila 1500!! Toliko smo zapravo svi skupa vjerovali da će se zakon ispoštovati.

Nedovoljno se istiće: LRH je zdrava turistička tvrtka s ogromnim potencijalom. posluju pozitivno u zadnjih nekoliko godina investirali su bez zaduživanja u obnovu 250 mil kuna. U Opatiji se znaju baviti turizmom i jasno je da iako samo procijena nekretnina u vlasništvu (vrlo konzervativno) doseže 200 mil eura vrijednost tvrtke je zasigurno puno veća. Dijelite ili nemojte sad to sa brojem dionica no da se oko iste ne događaju ovakve gluposti dionica bi se plaćala zlatom, a da ne govorimo o većinskom paketu.

Za razonodu, malo vijesti iz povijesti: Goranu Štroku 15 hotela na Kvarneru

ZAGREB – U najskupljem sporu s državom umjesto Darka Ostoje pojavio se Goran Štrok. Naime, najveći hotelijer u Hrvatskoj i kralj kuponske privatizacije postigli su dogovor kojim će Štrok od Ostoje preuzeti potraživanja prema državi u vrijednosti od 160 milijuna eura. Tako će Štrok umjesto Ostoje pokušati s Vladom postići nagodbu kojoj je krajnji cilj da pripoji svom hotelskom carstvu i 15 opatijskih hotela tvrtke Liburnija Rivijera uz novčanu nadoknadu od 70 milijuna eura.

O samom poslu, niti Štrok niti Ostoja ne žele govoriti, budući da su potpisali sporazum o tajnosti. No, u poslovnim krugovima doznaje se da su Ostoja i Štroku još u siječnju nakon dugotrajnih pregovora postigli sporazum.

Neriješen spor
Očito je da je nakon osam godina povlačenja po sudovima i Ostoja postao svjestan da neće postići sporazum s vladom koji će se održati, pa je odlučio da njegovo mjesto u pregovorima zauzme netko čiji imidž u javnost nije tako negativno obojen…Prošle godine Ivo Sanader je ispunio svoje obećanje, pa je i Opatija dobila 25 plus jednu dionicu. Tada je Ostoja i modificirao jednu od tužbi, po kojoj traži vlasništvo nad 59 posto dionica LRH i umjesto paketa koji je otišao Opatiji obeštećenje od 70 milijuna eura

http://www.jutarnji.hr/goranu-stroku-15-hotela-na-kvarneru/250517/


Mislim da je Dražen nešto računao, no svakako prave, nezavisne procjene niti nema.

Kako nema, treba samo pitati Ostoju tko mu je izračunao da Opatijinih 25+1 vrijedi 70 milja eura u vrijeme kada je cijena dionice vrijedila koliko ono…? [lol]

ElRoy23, 09.10.2010. u 13:40

Tu ima puno materijala za istraživanje ako stvari ne krenu željnim tijekom.

Još kako [thumbsup]

Prije ovog dogovora Vlada-Ostoja, imao sa info da će Grad Opatija sa općinama sigurno izgubiti spor protiv malih dioničara. Možete se stoga upitati, ima li i u tome malo "požurnice" da se situacija riješi što prije. Ostoja se Gradu učinio kao spasitelj, a dodatno ih je kupio sa gratis 25% dionica, džabe! Iako su iz Grada negirali umiješanost u cijelu situaciju, upitno je koliko su imali utjecaja na donošenje ove odluke, a posebno neki lokalni političari u sjeni.
Vladi se potom prezetnirao ovaj Tešijin "elaborat", koji bi ja okarakteirizirao kao omalovažavanje svih koji su bili povezani sa slučajem LRH iz Vlade, sudstva i HFP-a. Ono kao, svi ste vi glupi, pa da vam ja objasnim koliko bi to bilo dobro za vas sve, da prihvatite ovu ponudu. Jer, ono kao, njima baš i nije do LRH, ali eto čine Vladi RH veliku uslugu jer se njima neda više peglati sa tim!? Moš’ mislit!? Čudno, jer ako je Ostoja bio pred ciljem da dobije sve sa kamatama, a onda se odjednom odriče svega jer je on dobrotvor, hahahah! Nema problema, to je pokazao više puta! 🙂

E sad! Pitanje vrednovanja same LRH je prilično diskutabilno u ovim recesijskim vremenima. Naime, do sada su postojale dvije metode vrednovanja, Horwathova koja je bila dosta prihvaćena u turističkim krugovima i druga obična metoda procjene po m2. Problem je, što je recesija pobrisala sve metode procjene vrijednosti i potencijalni investitori ne znaju od čega bi krenuli sada. Još da bude gore, neki misle da u Hr još nije ni kraj padu cijena nekretnina.
Ima još jedan veliki problem, a to je Hypo koji je prao novac preko ulaganja u HR turizam i turističke nekretnine. Sa tim su cijene nekih turističkih objekata dosezale nenormalne visine, a kao takve utjecale na prosjeke, koje nisu bile mjerodavne.
Ne kažem ja da kod nas turističke nekretnine nisu vrijedne, jesu, ali prvo pitanje kod ulaganja je profitabilnost. To nama i nije jača strana, jer ne znamo dovesti goste u rujnu ili u predivnom listopadu, da ne govorim u ožujku, itd. Da su hoteli profitabilni, cijena i procjena nebi bila problem. Npr. U Veneciji se prodaje jedan hotel sa 5* za 240 mil. eura, ima 300 soba, što znači da je cijena po sobi 800.000 eura. vrlo vjerojatno će naći kupca jer je visoko profitabilan, a kod nas hotel sa 5* i 300 soba se ne može prodati ni za 50 mil. eura!?
Dakle, nije tako jednostvano vrednovati, jer prirodne ljepote ne možete uračunati u cijenu!!!

Smatram da je ovdje stvar jednostavna, da jednostavnija ne može biti. Dakle, Vlada RH, tj. HFP je bio dužan Ostoji novac + kamate. Umjesto tog novca je dobio LRH! Novac koji je trebao dobiti (ukupan dug), se podijeli sa brojem dionica koje je dobio, (uključene i dionice Opatije) i to je iznos koji treba ponuditi za otkup dionica od malih dioničara!!! Njegova stvar je hoće li on pokloniti Opatiji ili Muju i Suju 25%, to nema nikakve veze sa izračunom za javnu ponudu. Smatram da po nikojem modelu ponudu ne može biti prosječna trgovana cijena na burzi, jer cijela situacija Osoja-HFP traje 10 godina. Po tome bi se mogao uzeti bilo koji period na burzi, kako kome odgovara. Mislim da će Hanfa donijeti pravedno rješenje, a da će to ipak biti na dobrobit malih dioničara, a ne Ostoje! Vidjet ćemo!?

Puno lakše je pričati o novcu nego ga stvarati - Voltaire

Cijenim mišeljenje kolege Smarta (njegove postove i na nekim drugim forumima uvijek uvažavam i držaim kao nekaku referencu)
No kolega Smart mislite li da trebamo ćekati nekakav rasplet ili nešto i poduzeti? Iskreno vjerujem Samodolu i Hanfi (možda sam naivan?) No oni su samo jedan od kotačića. I sami su priznali da ne mogu sami provoditi red. Odrezali su masu prekrašjnih i kaznenih prijava i ništa! Nije li vrijeme da se napravi "pritisak" na sve institucije da se konačno krene u raščišćavanje situacije.

Možda ništa nebude od dobrog raspleta ali sam prilično uvjeren da ako do njega dođe da će biti rezultat između ostalog draženovog napora da objedini sva naša nezadovoljstva i pretoči ih u brdo posla koje je odradio, koje ima dobru sinergiju s čišćenjem društva i punjenjem remetinca.

U zraku se osjeća da je svakim danom bar malo drugačija atmosfera i klima i da ovakva muljaža teška 2mlrd kuna može proći u postotku od 76% ali nemože proći i sa preostalih 14% što je udio malih dioničara u čitavoj priči.

[b][/b]You never count your money when you're sittin' at the table

Funky, 09.10.2010. u 19:44

ali ni jednom riječju taj stručnjak nije Vladi pokušao objasnitikoliko joj vrijedi ta imovina ( pošto je to njeno-HFP vlasništvo) koju daje SNHO…..pa mogao im je barem antuknuti koliko taj biser turizma vrijedi i reći im da čak nije ni revaloriziran unazad 20 god. Nego im predlaže da bez razmišljanja prihvate ponudu, a oni se još i hvale kako su uštedjeli državi 1,8 mlrd kn ….

Još jedan brilijantna post jer ukazuje na radix stvari


Možda ništa nebude od dobrog raspleta …

Jako male šanse. U predizbornoj godini vlada će priznati da je ratnom profiteru skoro pa poklonila vrijedan kompleks hotela? No f*kin way man… samo zamisli koja bi to voda na SDPov mlin bila.

Da se razumijemo, trenutačno je u toku pravna igra i odluka HANFe koja je (bi trebala biti, a nakon odluke ćemo to zasigurno znati) neovisno regulatorno tijelo ali politika je uvijek igrala pa i sada. Sada nije u modi kremica za ruke, ono, malo sitno za kavicu i sl ali nemojmo biti naivni.

New Report

Close