LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

netocno!!! kada je SAMO JEDAN VLASNIK u pretrazi na https://sudreg.pravosudje.hr/ imas folder Članovi društva – osnivači. ako je vise vlasnika istoga nema!
temeljni kapital je vazan jer se iz njega moze naplatiti u slucaju stecaja.
****
vlasnici d.o.o. NE ODGOVARAJU VLASTITOM imovinom za dugove d.o.o.

Kolega u pravu ste, malo sam se zaletio kad sam napisao da je Opatija jedini osnivać, vjerovatno su osnivaći sve 4 općine (Opatija, Matulji, Mošćenička i Lovran)

U drugom djelu ne razumijem baš o ćemu se radi.. Kakav stečaj, zašto ??? A i sama tvrdnja da se vjerovnici naplaćuju iz temeljnog kapitala u slučaju stečaja nije točna. (Vjerujte mi, sudjelovao sam u nekoliko, to mi je struka, da ne gnjavim sad sve na forumu)

Kao treće nema potrebe da se ovdje "prepucavamo", netko je pravnik, netko ekonomista, netko bravar ali sigurno zajedno znamo više a ne manje i tome bi trebao služiti ovaj forum.. Ja sigurno ne ulažem na osnovu nećeg što netko ovdje napiše ali svaka informacija može biti vrlo korisna.. Ponekad možda bravar ima zanimljiv pogled na određenu stvar koje se ja ograničen svojim znanjem ili neznanjem nebi sjetio. Zato kolege pokušajte smiriti tenzije i argumentirano napisati zašto misliti da će nešto ići gore ili dolje

No ipak samo je Opatija vlasnik:

…Nadalje, uvidom u predmet Agencije Klasa: 451-04/07-13/124 utvrñeno je da je Rješenjem
Trgovačkog suda u Rijeci od dana 12. lipnja 2007. godine, upisano osnivanje društva Nova
Liburnija d.o.o. Opatija, u sudski registar, a jedini osnivač društva je Grad Opatija…..

http://www.hanfa.hr/uploads/26-09-7.pdf

1. nisam pravnik, no za neke stvari doista ne treba biti pravnik (ali jednako tako ne pada mi na kraj pameti da ikoga omalovažavam. potrebni su i odvjetnici i bravari i limari i lakireri i ekonomisti …)


@Funky

2. datum od kojeg se računa zastara određen je zakonom i to onim novim iz 2007 jer

meister, 16.05.2010. u 00:42
Članak 61.
(1) Upravni postupci preuzimanja javnih dioničkih društava, povodom zahtjeva za odobrenje objavljivanja ponude za preuzimanje, pokrenuti do dana stupanja na snagu ovoga Zakona dovršit će se sukladno odredbama Zakona o preuzimanju dioničkih društava (»Narodne novine«, br. 84/02., 87/02. i 120/02.).
(2) Osobe kojima je obveza objavljivanja ponude za preuzimanje nastala sukladno odredbama Zakona o preuzimanju dioničkih društava (»Narodne novine«, br. 84/02., 87/02. i 120/02.), a koje do dana stupanja na snagu ovoga Zakona nisu podnijele zahtjev za odobrenje objavljivanja ponude za preuzimanje, obvezne su nastalu obvezu izvršiti sukladno odredbama ovoga Zakona.

a to je 28. rujna 2007.

3. sudske prakse NEMA pa je malo teže kazati što će sud odrediti za zastarni rok. u svakom slučaju nije kraći od tri godine, odnosno nije još nastupio.
zastarni rok je određen ZOO članak 225 pa nadalje (vidi Vaš link)
ja bih da imam lrh, a nemam, konzultirao se s odvjetnikom i to u svakom slučaju barem mjesec dana prije 28. rujna 2010.
nikako ne bih povjerovao nekome na forumu da li jeste ili nije odvjetnik. tko ima i za jednu dionicu lrh ima i za konzultacije kod odvjetnika!

4. @drazenni
stečaj. pa valjda ako postoji obveza stjecatelja da da ponudu za preuzimanje, a istu ne da jer nema od kuda, tada se vlasnici dionica mogu prisilno naplatiti iz njegove imovine. ovdje samo treba ponoviti da opatija, matulji, lovran itd NISU oni od kojih se vjerovnici mogu naplatiti. oni su samo članovi doo!

u pravu ste kada kazete da temeljni kapital nije jedino iz čega se naplaćuju vjerovnici, ali da li vjerujete da u toj tvrtki ima išta vrijednoga osim temeljnog kapitala.

ovaj forum ne služi samo da bi se reklo dionica će gore ili dole (drukati) već dozvoljeno i o drugim stvarima diskutirati.

5. @delbalvac
čudno je koliko vas godine opterećuju. prvo u vašem niku, potom u svakom komentaru … recite da li je ispravno vama govoriti vi ili bi ipak bilo prikladnije ti. jeste li punoljetni?

Stop telling lies about me and I'll stop telling the truth about you.

vani lije kiša pa čitam stare postove [lol]
2. Obveza za preuzimanje je nastala po "starom" zakonu iz 2002 ali obzirom da ponuda nije podnesena obveza nasutupa po novom zakonu

i ovo ne stoji!!

Dakle:

..Odredbom članka 61. stavka 1. Zakona o preuzimanju dioničkih društava («Narodne
novine» broj 109/07), koji je stupio na snagu dana 01. studenoga 2007. godine, propisano je
da će se upravni postupci preuzimanja javnih dioničkih društava povodom zahtjeva za
odobrenje objavljivanja ponude za preuzimanje, pokrenuti do dana stupanja na snagu toga
Zakona, dovršiti sukladno odredbama ZPDD-a….

Također iz: http://www.hanfa.hr/uploads/26-09-7.pdf

Dakle kolega Meister, prvo malo proućiti materiju ( kiša i dalje pada [wink] )


No ipak samo je Opatija vlasnik:

…Nadalje, uvidom u predmet Agencije Klasa: 451-04/07-13/124 utvrñeno je da je Rješenjem
Trgovačkog suda u Rijeci od dana 12. lipnja 2007. godine, upisano osnivanje društva Nova
Liburnija d.o.o. Opatija, u sudski registar, a jedini osnivač društva je Grad Opatija…..

http://www.hanfa.hr/uploads/26-09-7.pdf

slažem se da je 2007 samo opatija bila vlasnik, ali to je u konačnosti nevažno

važno je samo da opatija nije stekla 25%+1 dionicu, već da je prvi koji je stekao 25+1 NL d.o.o.

Stop telling lies about me and I'll stop telling the truth about you.


vani lije kiša pa čitam stare postove [lol]
2. Obveza za preuzimanje je nastala po "starom" zakonu iz 2002 ali obzirom da ponuda nije podnesena obveza nasutupa po novom zakonu

i ovo ne stoji!!

Dakle:

..Odredbom članka 61. stavka 1. Zakona o preuzimanju dioničkih društava («Narodne
novine» broj 109/07), koji je stupio na snagu dana 01. studenoga 2007. godine, propisano je
da će se upravni postupci preuzimanja javnih dioničkih društava povodom zahtjeva za
odobrenje objavljivanja ponude za preuzimanje, pokrenuti do dana stupanja na snagu toga
Zakona, dovršiti sukladno odredbama ZPDD-a….

Također iz: http://www.hanfa.hr/uploads/26-09-7.pdf

Dakle kolega Meister, prvo malo proućiti materiju ( kiša i dalje pada [wink] )

[/quote]

ili je vama promakao drugi stavak citiranog članka zakona ili je meni promaklo da je NL podnijela zahtjev za odobrenje objavljivanja ponude za preuzimanje

Članak 61.
(1) Upravni postupci preuzimanja javnih dioničkih društava, povodom zahtjeva za odobrenje objavljivanja ponude za preuzimanje, pokrenuti do dana stupanja na snagu ovoga Zakona dovršit će se sukladno odredbama Zakona o preuzimanju dioničkih društava (»Narodne novine«, br. 84/02., 87/02. i 120/02.).
(2) Osobe kojima je obveza objavljivanja ponude za preuzimanje nastala sukladno odredbama Zakona o preuzimanju dioničkih društava (»Narodne novine«, br. 84/02., 87/02. i 120/02.), a koje do dana stupanja na snagu ovoga Zakona nisu podnijele zahtjev za odobrenje objavljivanja ponude za preuzimanje, obvezne su nastalu obvezu izvršiti sukladno odredbama ovoga Zakona.

Stop telling lies about me and I'll stop telling the truth about you.



No ipak samo je Opatija vlasnik:

…Nadalje, uvidom u predmet Agencije Klasa: 451-04/07-13/124 utvrñeno je da je Rješenjem
Trgovačkog suda u Rijeci od dana 12. lipnja 2007. godine, upisano osnivanje društva Nova
Liburnija d.o.o. Opatija, u sudski registar, a jedini osnivač društva je Grad Opatija…..

http://www.hanfa.hr/uploads/26-09-7.pdf

slažem se da je 2007 samo opatija bila vlasnik, ali to je u konačnosti nevažno

važno je samo da opatija nije stekla 25%+1 dionicu, već da je prvi koji je stekao 25+1 NL d.o.o.

[/quote]

Nije li Opatija ta koja je prva stekla?

Stanje 27.08.

1. HRVATSKI FOND ZA PRIVATIZACIJU 177.256 58,57
2. GRAD OPATIJA, OPATIJA 75.661 25,00
3. KD BPD D.O.O. 2.452 0,81
4. PBZ D.D./ILIRIKA JUGOISTOČNA EUROPA 2.184 0,72
5. SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D 2.000 0,66
6. PBZ D.D./THE BANK OF NEW YORK AS CUSTO. 1.788 0,59
7. CROATIA OSIGURANJE D.D. 1.530 0,51
8. HPB D.D./KD INVESTMENTS – VICTORIA FOND 1.501 0,50
9. PBZ D.D. 1.470 0,49
10. ABANKA D.D. 997 0,33

U obavijesti trgovačkog društva Nova Liburnija d.o.o., Opatija, navodi se da je dana 11. rujna 2007. ugovorom o prijenosu dionica sklopljenim između Grada Opatije i Nove Liburnije, Grad Opatija kao prenositelj prenio bez naknade na trgovačko društvo Nova Liburnija d.o.o. Opatija, kao stjecatelja, 75.661 redovnih dionica izdavatelja Liburnia Riviera Hoteli dioničkog društva iz Opatije.

Only God, Muammar and Libya!

ma pusti ih Meister, ako ljudi misle da LRH vrijedi tog truda boli te briga, vrati se doma i mama te nece tuci…

Vidim da je bilo zanimljivo preko vikenda – ah ta kiša :-).
Baš nešto gledam naše raznorazne medije i vidim na seebiz-u jedan zanimljiv naslov:
"Eric Berglof: EBRD će kupovati dionice i tako pomagati razvoj tržišta kapitala u regiji!"
( http://www.seebiz.eu/hr/makroekonomija/eric-berglof-ebrd-ce-kupovati-dionice-i-tako-pomagati-razvoj-trzista-kapitala-u-regiji!,77898.html ).
Iskaču dvije činjenice: nakon malo proučavanja primjetio sam da EBRD plasira za naše prilike jako, jako jeftine ulagačke kredite (ne više od 2 % !). Na hrvatskom tržištu pa tako i regije (čitaj. bivša Juga) ima strahovit broj podcjenjenih dionica odnosno ispod book-a(čitaj: izmeđuostalog LRH).
Nameće se sljedeći zaključak: nekako mi se ćini da nisu oni baš toliko ludi i da su vidjeli svoju prliku na tržištu vrijednosnih papira jugoistočne Europe zbog slabog prometa i ne-imanja slobodnog (čitaj: skupog) kapitala za ulaganje u dionice. To bi nekako značilo slijedeće: zbog jeftinog novca koji posjeduju kupovati će sve dionice (čitaj: I one sa večim rizikom) jer si to mogu priuštiti. Potencijal Hrvatskog turističkog sektora je ogroman, neiskorišten i – tu se svi slažemo valjda – probajte si zamisliti koliko će skakati cijena dionica u vrlo skoroj budučnosti (čitaj: mjeseci) a pogotovo sa ulaskom Hrvatske u EU..Dakle lešinari su došli uzeti i ono malo što nam je ostalo u HR. Moraju se samo sagnuti i pokupiti novac. Deca moja draga kupujte sve dionice sa zadnjim nofcima iz čarapa jer bi nam se moglo dogodit da nam godine špekuliranja i nečijih mjesečnih primanaja neče biti dosta da kupimo pet dionica od npr.: LRH-a. Nije da vas nagovaram na kupnju nego si nekak mislim da slijedi definitivni udarac po svim vrijednosnim papirićima na ovaj ili onaj naćin i zadnja misao bi bila citat Jasenka Houre iz dokumentarca "Na Rubu": "jebote…osječam se kao gost u vlastitoj zemlji".


opet brkanje pojmova. hvala na uvredama ali malo bolje pročitaj što sam napisao. koliko je osnivača, to je nebitno. zastaru jako dobro znam računati, ali ti moraš proučiti par zakona. u svakom slučaju, zastare još nema. po tebi bi zastara mogla početi i prije nego je hanfa objavila rješenje u kojem se slučaju postavlja pitanje čemu uopće donositi takvo rješenje. no, to sad nije važno – mislim da zastara nije ispod 5 godina u ovom slučaju. nije lijepo da nam se s visoka obraćaju studenti prava jer ti mi nećeš diplomu oduzimati dječače. ne bih ti bio u koži ,ali ako te baš veseli vrijeđati me, slobodno nastavi. činjenice su već odavno iznesene, a ionako je to sve nebitno kad će uskoro biti objavljen sporazum RH-SNHO, a to je ono što mi čekamo jer nikom se ne vuče po sudovima ako ne mora.

Poštovani Delboy,iako mi je vaše pisanje ponekad simpatično ipak treba imati osjećaj mjere.
Prije svega Vaše "pravno znanje" je izrazito površno i ja sam uvjeren da Vi sigurno niste
diplomirani pravnik.
Stoga molim da se suzdržite olakog davanja kvazipravnih savjeta.
Iako sam i ja umjereni optimista u svezi potencijalne nagodbe Država-SNHO,vrijeme iste kao
i sadržaj nije moguće predvidjeti niti sa približnom točnošću.
Također nije moguće (sa sigurnošću)predvidjeti niti odluku Upravnog suda koja će definitivno
imati utjecaja na obvezu Opatije i dr. vezano za javnu ponudu.
Također utjecaj politike nije još uvijek zanemariv.
Pozdrav

Uprave Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga na sjednici održanoj 23. srpnja odbila je prijedlog Grada Opatije da se odgodi obveza objavljivanja ponude za preuzimanje društva Liburnia Riviera Hoteli (LRH) iz Opatije do konačne odluke Upravnog suda Republike Hrvatske.

Naime, Grad Opatija pokrenuo je upravni spor kako bi osporio rješenje Hanfe doneseno 4. lipnja ove godine prema kojem je obveza podnošenja ponude za preuzimanje društva LRH nastala 14. lipnja 2007. na temelju Sporazuma o razrješenju imovinsko-pravnih odnosa i prijenosa 25 posto plus jedne dionice LRH-a s Hrvatskog fonda za privatizaciju na Grad Opatiju.

Sporazum su sklopili Republika Hrvatska, HFP, društvo LRH te Grad Opatija, koji je zastupao i općine Lovran, Moščenička Draga i Matulji.

Grad Opatija sporazumom se obvezao osnovati društvo s ograničenom odgovornošću – Nova Liburnija – na koje će prenijeti preuzete dionice LRH, a s općinama Matilji, Lovran i Mošćenička Draga ugovorena je međusobna raspodjela preuzetih dionica, način upravljanja te raspolaganja imovinom novoosnovanog društva.

Na temelju tog Sporazuma Hanfa je zaključila da su obveznici podnošenja ponude, uz Grad Opatiju, i spomenute općine te tvrtka Nova Liburnija iz Opatije.

Proračun Grada Opatije je oko 140 milijuna kuna, a za provedbu ponude za preuzimanje trebalo bi osigurati 1,3 milijarde kuna.

Prema zakonu o preuzimanju dioničkih društava minimalna vrijednost ponude izračunava se kao ponderirani prosjek svih cijena na burzi tri mjeseca prije nastanka obveze objavljivanja ponude. A u tom razdoblju cijena dionice LRH kretala se između 5 i 7 tisuća kuna, dok zadnja cijena dionice u današnjem trgovanju na Zagrebačkoj burzi iznosi 1.643 kune.

Grad Opatija u ime svojih partnera pokušao je osporiti obvezu podnošnja ponude za preuzimanje dionica LRH smatrajući da su dionice preuzete izravno. Naime HFP je 1992. preuzeo obvezu da će za sljednice nekadašnje općine Opatija rezervirati dionice LRH dok se ne riješe imovinsko-pravni odnosi.

Sporazumom iz 2007. samo je provedena obveza nastala još 1992. godine, smatrali su sljednici nekadašnje općine Opatija, a podržalo ih je svojim tumačenjem iz veljače 2007. i Ministarstvo financija. No, Hanfa nije prihvatila takvo mišljenje.

Uprava Hanfe zaključila je da kada bi zaključak iz 1992. bio pravni temelj za prijenos dionica LRH na Grad Opatiju, ne bi bilo potrebe za sklapanje Sporazuma iz 2007. godine. Obveza podnošenja ponude za preuzimanje dionica LRH nastala je, smatra Hanfa, 14. lipnja 2007. godine, no ta obveza nije provedena u zakonskom roku od 30 dana

Mislim nitko nije mogao znati da će do ovakve krize doći i da nije došlo do nje danas bi lrh vrijedio 10 000kn i Opatija bi našla partnera koji bi po povoljnjijoj cijeni ušao u Lrh. Ovdje ima itekakvih osnova za tužbu, prvo grada Oparije, a onda i hanfe zbog objavljivanja ovakog rješenja. Hanfa, vlada i grad Opatija su od svega napravili dječiji vrtić, a to im sigurno neće proći u Eu.

I meni ovo spuštanje cijena sa 2500 na 2300, pa onda ista igra i na snho- sa 190 na 180 izgleda kao da netko štopa cijenu. Znači nekom je to u interesu

New Report

Close