LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@Funky
Naravno da prodavač traži više, a kupac nudi manje. No kako ja to pogledam s vremena na vrijeme vidim da ti stanovi se ipak po Opatiji prodaju, tj nestanu sa ponude. Neka je razlika 20% opet su to cijene koje su jako visoke. Znači ovaj stan koji se nudi za 2,8 mil neka se proda za 2 mil i to je već cijena po kojoj možeš kupiti ozbiljnu nekretninu na vrlo prestižnim svjetskim destinacijama.
Ja ne kažem da se Opatija po drugim stvarima može mjeriti sa tim destinacijama, ali po cijenama nekretnina je vrlo blizu.

No spustimo malo lopticu. Ja govorim o trendu, a to se vidi na duži rok. LRH je imao skoro isti broj soba i kada je dionica bila 1500-1600 kuna što znači da je vrijednost po sobi bila na oko 33.000 EUR. Kad smo onda “fantazirali” i uspoređivali se sa nekim drugim destinacijama kao Balaton gdje se soba plaćala po 100.000 to nam je izgledalo jako daleko. A neš ti destinaciju. Evo danas nam je malo ako se LRH proda za 100.000 eur po sobi. Vidjet ćemo sada kad Lursseni preuzmu palicu koliko će vrijediti LRH po sobi za 5-10 godina. Odjednom će biti normalno da se soba vrednuje po 250.000 eur i više.

Ima puno razloga zašto je to tako, ali nije ovdje vrijeme ni mjesto. Ova transakcija bit će vrlo važna kao parametar vrednovanja svih naših ostalih turističkih tvrtki. Firma dobro posluje, dobro je posložena, profitabilna i stabilna. Ja pratim stalno i neka kretanja vani. Blackstone je u zadnje 2 godine bio vrlo aktivan po Evropi. U španjolskoj su imali nekoliko velikih investicija. Prošle godine su kupili jedan hotelski portfelj sa čak 13.000 soba za 152.000 eur po sobi tj 2 milijarde eur, a godinu prije 2 transakcije sa ukupno 5000 soba za cca 170.000 eur.
Prije Lurssena američki fond bio je ozbiljno zainteresiran i za LRH i također je radio dubinsko ali nije dao dovoljno dobru ponudu. Lursseni očito jesu.
Naravno ja uopće ne govorim da su cijene koje su plaćene u španjolskoj ni tražene, ni plaćene za LRH. Samo kažem da se nije javno znalo za svakog ozbiljnog kupca koji je u ove 2 godine dolazio u Opatiju. Bila je neka percepcija da za LRH nema ozbiljnih kupaca. Kupaca je bilo samo prodavatelji nisu željeli spustiti cijenu tih 20% s početka priče.

A tih 20% čini jako veliku razliku.

Nemoj misliti na m2!

Pa koliko su onda nudili ti “ozbiljni”?

500 EUR po dionici?

I kako nitko od ovih da prepozna tu rastuću vrijednost o kojoj ti pišeš? A oni bas nisu neki efemerni igrači.

@one
Pa ja tu pišem svašta i već dugo, ali oni očito to nisu pročitali 😉

Nemoj misliti na m2!

Šalu na stranu. Imamo mi ovdje na forumu ljudi koji imaju po 400-500 pa i do skoro 1000 dionica.
Znači tu i 100-200 kuna po dionici nije malo. A onda pomislite kako je tu većinskom. Radi se o par mliona eura ako je cijena 100 kuna gore dolje. A ne 20%. To je 20-30 mil eur razlike za njihov udio.

Prodavatelji su bili čvrsti, nisu popuštali i nije im se žurilo. Na kraju su zadovoljni cijenom. Meni kao dioničaru važno je da sam dobio neki maksimum koji se mogao dobiti. Bilo to 500 ili 1000 eur.

Moje procjene nisu važne, to je samo skromni pokušaj da odredim vrijednost svog/našeg ulaganja dok se ne valorizira u ovakvoj nekakvoj transakciji. Zadnja transakcija koja je mogla dati neki orijentir vrijednosti bila je na HUPZ, a meni ona zbog par stvari nije baš najbolje mjerilo za ostale turističke kuće.

Ova transkacija mogla bi biti dobar benchmark za ostale dionice.

Nemoj misliti na m2!

Daliborop, dali če danas razkriti po kojoj su cijeni skupili ugovor ? Kada bi mogli saznat?
Hvala i LP.

@ecox
Ni prodavatelji ni kupci ne smiju komunicirati sa javnoscu prije objave ponude. Dakle kad Hanfa odobri ponudu, zaustavit ce trgovanje i ista ce biti objavljena. Ja ne ocekujem to prije nego se izvsi prijenos pa onda jos barem 15 dana.

Nemoj misliti na m2!



@ecox

Ni prodavatelji ni kupci ne smiju komunicirati sa javnoscu prije objave ponude. Dakle kad Hanfa odobri ponudu, zaustavit ce trgovanje i ista ce biti objavljena. Ja ne ocekujem to prije nego se izvsi prijenos pa onda jos barem 15 dana.

Najbitnije je da li ce se ponuda objaviti na Hanfinoj stranici prije nego što se zaustavi trgovanje.

@kvart99

Ne, ja mislim da Hanfi se to neće dogoditi. Oni će prvo obavijestiti ZSE, trgovanje se odmah zaustavlja, i onda ide objava. Ja ne znam da se ikada dogodilo drugačije. (to što ja ne znam ne znači da nije)

Vidjet ćemo u ponedjeljak ili utorak dali su kupac i prodavatelj uspjeli ovaj tjedan završiti posao.

Nemoj misliti na m2!

Do prije koji dan se (nepotrebno) dizala cijena pritiskom na kupovnoj strani, a sad je očito obrnuta taktika na djelu….



@Funky

Naravno da prodavač traži više, a kupac nudi manje. No kako ja to pogledam s vremena na vrijeme vidim da ti stanovi se ipak po Opatiji prodaju, tj nestanu sa ponude. Neka je razlika 20% opet su to cijene koje su jako visoke. Znači ovaj stan koji se nudi za 2,8 mil neka se proda za 2 mil i to je već cijena po kojoj možeš kupiti ozbiljnu nekretninu na vrlo prestižnim svjetskim destinacijama.
Ja ne kažem da se Opatija po drugim stvarima može mjeriti sa tim destinacijama, ali po cijenama nekretnina je vrlo blizu.

No spustimo malo lopticu. Ja govorim o trendu, a to se vidi na duži rok. LRH je imao skoro isti broj soba i kada je dionica bila 1500-1600 kuna što znači da je vrijednost po sobi bila na oko 33.000 EUR. Kad smo onda "fantazirali" i uspoređivali se sa nekim drugim destinacijama kao Balaton gdje se soba plaćala po 100.000 to nam je izgledalo jako daleko. A neš ti destinaciju. Evo danas nam je malo ako se LRH proda za 100.000 eur po sobi. Vidjet ćemo sada kad Lursseni preuzmu palicu koliko će vrijediti LRH po sobi za 5-10 godina. Odjednom će biti normalno da se soba vrednuje po 250.000 eur i više.

Ima puno razloga zašto je to tako, ali nije ovdje vrijeme ni mjesto. Ova transakcija bit će vrlo važna kao parametar vrednovanja svih naših ostalih turističkih tvrtki. Firma dobro posluje, dobro je posložena, profitabilna i stabilna. Ja pratim stalno i neka kretanja vani. Blackstone je u zadnje 2 godine bio vrlo aktivan po Evropi. U španjolskoj su imali nekoliko velikih investicija. Prošle godine su kupili jedan hotelski portfelj sa čak 13.000 soba za 152.000 eur po sobi tj 2 milijarde eur, a godinu prije 2 transakcije sa ukupno 5000 soba za cca 170.000 eur.
Prije Lurssena američki fond bio je ozbiljno zainteresiran i za LRH i također je radio dubinsko ali nije dao dovoljno dobru ponudu. Lursseni očito jesu.
Naravno ja uopće ne govorim da su cijene koje su plaćene u španjolskoj ni tražene, ni plaćene za LRH. Samo kažem da se nije javno znalo za svakog ozbiljnog kupca koji je u ove 2 godine dolazio u Opatiju. Bila je neka percepcija da za LRH nema ozbiljnih kupaca. Kupaca je bilo samo prodavatelji nisu željeli spustiti cijenu tih 20% s početka priče.

A tih 20% čini jako veliku razliku.


https://hospitality-on.com/en/fusions-acquisitions/blackstone-main-owner-hotel-assets-spain

bar smo od trebaju nam hoteli za lokalnu privredu dosli do trebaju nam da bi si kroporacije zaradjivale a mi onda imali sto kupovati I dobar ROI

Evo onda podatak top10 transakcija iz 5/2018 – znači bez ove velike transakcije Blackstonea

Hotel ********* EUR m * broj soba * po sobi
Halley Portfolio 631 * 3709 * 170
Edificio Espana 272 * 589 * 462
Stramel Hotels 230 * 2068 * 111
Ritz-Catlton Abama 183 * 461 * 397
Bay Hotels (24%) 717 * 7570 * 95
Hotel Villaitana 114 * 455 * 251
Lopesan 104 * 856 * 121
Intertur 100 * 1126 * 89
Sol Principe 89 * 799 * 111
Hotel Silken 80 * 240 * 333
UKUPNO 2519 * 17873 * 141

Dakle prosjek 141.000 eur po sobi.
Da ne bi netko mislio da su tamo neke druge brojke po pitanju popunjenosti i prihoda evo GOP po sobi za odmorišne destinacije:
Andalusia €6k – €12k
Catalonia €5k – €8k
C. Of Valencia €6k – €8k
Balearic Islands €6k – €15k
Canary Islands €6k – €20k

Izvor: Deloitte – 2018

Vrednovanje sobe ide od 10 x GOP pa na više, čak i do 20 x

LRH je negdje na €10k

No ništa to nama sad ne znači previše. Vrednovanje ćemo vidjeti kad izađe ponuda. Ja sam amere spomenuo jer su bili zainteresirani i navodno dali ponudu koja baš i nije zadovoljila vlasnike. Srećom pa su još malo sačekali.

Nemoj misliti na m2!

Nema više municije

New Report

Close