LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Vidjet ćemo.
Ako je bio ovo zaista jedini uslov za završetak posla, u sljedećim danima čemo pratiti stranice SKDD, jer sada bi trebalo, da se obavi prijenos dionica na Gitone.
Ali, da – it ain’t over until it’s over (i naravno znamo, šta se dogodilo obavezom Opatije i dr., da preuzmu LRH).
Čini mi se, da neki renomiran (i ozbiljan) kupac ne bi uložio toliko energije (vrijemena i novca), da sada odustane od projekta. Ali ovo je samo moj osječaj.

Tako je.

Ako se / kad se na ZSE objavi da je sklopljen ugovor o prijenosu dionica, onda je sve dalje automatika.
Do tada, all bets are off.

Nakon jučerašnje objave AZTN i prve reakcije tržišta (po meni neopravdane), sjetio sam se ovoga:

Warren Buffett once said that as an investor, it is wise to be “Fearful when others are greedy and greedy when others are fearful.”

E zato se sad ovo zove špekulacija. Dok smo pratili poslovanje i brojke to se moglo predviđati. Ako se plan ostvari i brojke su dobre tržište kroz neko vrijeme sukladno tim parametrima reagira i cijena naraste ili padne. Sada nitko od nas ne zna što se događa. Koliko je Ostoja očekivao, koliko su dosadašnji kupci nudili. Sigurno su i oni kroz ovaj proces prodaje došli do određenih spoznaja o samom poslovanju i tvrtki. Turizam se mijenja, nešto što je jučer bilo ljudima zanimjivo, sutra više ne mora biti tako. Meni s npr uopće ne sviđa to potenciranje K&K priče od strane lokalne uprave i njihove turističke zajednice. Mislim ta priča jeste zanimljiva, ali ne na način na koji oni to rade. Izgleda mi kao da pokušavaju živjeti od neke prošlosti i kao da ne shvaćaju da su ta vremena bespovratno prošla. Pogotovo nisam siguran da je to previše zanimljivo novim generacijama na način na koji se to prezentira.
Cijelu destinaciju treba ozbiljno rebrendirati.
Po meni je Šehanović bio u pravu kada je to razvijao kao 4*. Tu je po meni pronašao optimum ulaganja i ostvarivao maksimalne povrate. Za pravih 5* potrebno je puno više ulaganja, a rekao bi da očekivani povrati nisu tako brzi kao na 4*.

Nemoj misliti na m2!

Malo mi je nevjerojatno da nisu znali da ne moraju pribaviti dozvolu AZTN.
Zasto je to kao jedini uvjet uneseno u ugovor ?
Zar se nisu raspitali u AZTN ? Ili pušu na hladno ? U ovo poslijednje ne vjerujem. Ili je to način pritiska na nekoga. Ali razlog te klauzule i predaje nepozrebnog zahtjeva AZTN sigurno postoji.

Status Quo: Roll Over Lay Down

A mozda zaista ” opreza radi ” da ih netko ne priupita za odobrenje AZTN kasnije, jer su drustva povezana i u vlasnistvu strane kompanije. Ako je samo oprez u pitanju, onda nas kao zemlju zaista prati odlicna reputacija 🙂 . Investicijski hub kako je netko rekao.

Status Quo: Roll Over Lay Down


… Cijelu destinaciju treba ozbiljno rebrendirati.
Po meni je Šehanović bio u pravu kada je to razvijao kao 4*. Tu je po meni pronašao optimum ulaganja i ostvarivao maksimalne povrate. Za pravih 5* potrebno je puno više ulaganja, a rekao bi da očekivani povrati nisu tako brzi kao na 4*…

… mogu reći da se kao netko tko je jedno vrijeme bio u jednoj od najvećih hotelskih kuća u Hrvata ovo što Dalibor navodi vezano za 4 * / 5* u potpunosti točno / vjerodostojno…


A mozda zaista “ opreza radi ” da ih netko ne priupita za odobrenje AZTN kasnije, jer su drustva povezana i u vlasnistvu strane kompanije. Ako je samo oprez u pitanju, onda nas kao zemlju zaista prati odlicna reputacija 🙂 . Investicijski hub kako je netko rekao.

Pročitajte sami taj dio zakona o Zaštiti tržišnog natjecanja. Ja sam ga čitao i uopće nisam na kraju bio siguran trebaju li oni ili ne trebaju podnijeti zahtjev. To je katastrofa kako se kod nas stvari kompliciraju i nitko na kraju ne zna sa sigurnošću potvrditi dali je nešto ovako ili onako. Pričam to iz prakse.
Često i sam “opreza radi” radim neke po meni nepotrebne korake jer nemaš to koga kompetetnog ni pitati, a i one koje pitaš nema šanse da ti odgovor daju napismeno što znači da se na isti ne možeš kasnije pozvati. Porezni savjetnici, odvjetnici, revizori su toga također svjesni pa isto tako najčešće rade
te dodatne možda nepotrebne korake jer ne mogu sa sigurnošću utvrditi treba li to napraviti ili ne. Praksa često nije ni ujednačena, a i nema je puno jer se Zakoni često mijenjaju pa se nemaš dovoljno primjera da se na njih možeš kasnije pozvati.

Pa ovo je jako dobra primjer. U Zakonu o preuzimanju je moglo pisati da ako kupac ishodi neke dodatne dozvole i potvrde javnopravnih tijela koje se odnose na stjecanje dionica, obveza podnošenja zahtjeva miruje do ishođenja zahtjeva, pa onda problema ne bi bilo.
Ovako, kupac je “opreza radi” podnio prijavu AZTNu. AZTN je odbacio prijavu i rekao im da po zakonu nisu obveznici prijave.
Sad ako nisu paralelno podnijeli zahtjev HANFI su u prekršaju jer im je prošao rok. HANFA sad lijepo opali kaznu od 1.000.000 kuna (kazna je od 200.000 do 1.000.000 kuna za ovaj prekršaj) i otjera Lurssene zauvijek iz Hrvatske jer im odmah da do znanja što ih kod nas čeka.

Nemoj misliti na m2!

@ Dalibor

Tu ste godinama, valjda već znate da nema kod njih niti slučajnosti niti nepripremljenosti. Malo sam iznenađen da ste vi tako nešto napisali 🙂

@ Renci

Stranci koji su ovdje duže bili imaju sinonim ABC za nas – Anything but Croatia

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

skupština je sazvana za 7.listopada, novi nadzornici su već najavljeni…tako da…

@Malidon

Ma nisam je želio unositi pomutnju, nego samo komentiram sa kavim se problemima svi mi manje više srećemo. Ovo da će Lursseni se sada okrenuti i otići nisam mislio stvarno. Veliki su to igrači, ne bi postali to što jesu da na prvoj prepreci odustanu.

Ali ajde da sad ovdje javno odgovorim na privatne poruke kojih ovih dana imam pun inbox. Opet ne da bi stvarao pomutnju. Ispada da su neki moje procjene uzeli zdravo za gotovo, pa ih pozivam da pažljivo čitaju i sami dobro razmisle o tome što pročitaju.

1. Dali je 100% SIGURNO da će biti objavljena ponuda s obzirom na nejasne uvjete iz ugovora i izjave poput “opreza radi” u dosadašnjim objavama
2. Koliko je sigurno da će cijena u ponudi biti minimalno 10,5 EBITDA

1. Ništa nije 100% sigurno. Lursseni možda sutra bankrotiraju i sve propadne. Znači zaboravimo 100% sigurnost. Vrlo je vjerojatno da se to neće dogoditi i da će sve dobro proći. Ja ne znam što piše u ugovoru i kakvi su to uvjeti postavljeni ali ja vjerujem i očekujem da će se to realizirati.
Ja sam i prije 7-8 godina vjerovao da će jednom Ostoja to prodati jer to mu je bio i početni plan.
Kad je objavio da su započeli prodajni proces, ja sam vjerovao da će pronaći kupca.
Sada eto vjerujem da će se to sve dobro završiti i da će ponuda uskoro biti objavljena.
Tek kada HANFA odobri ponudu onda možemo reći da je skoro 100% SIGURNO da ćete dobiti novac jer kupac mora osigurati novac i dostaviti dokaz o tome HANFI. Svaki korak do toga, objava o nastanku obveze, odluka AZTNa, prijenos dionica vodi nas prema tome i bliže smo tome da se to konačno dogodi.

2. Znači svi moji izračuni i procjene su još uvijek dostupni na forumu i u ono što sam siguran je da nigdje nisam napisao da je to što sam ja procijenio sigurno i izvjesno. Ja sam samo pokušavao iz onoga što znamo sastaviti neku procjenu kolika bi cijena mogla biti. Pažljivo čitajte što sam napisao, nemojte se samo držati cijene. Razmislite o onome što sam nabrajao kao činjenice i pretpostavke i na temelju toga sami ocijenite kolika je vjerojatnost da cijena bude ovakva ili onakva. Ono što je SIGURNO je da cijena mora biti NAJMANJE tromjesečni prosjek na burzi što je oko 3.750 kuna.

Molim vas sve koji očekujete da vas uvjerim da je sada 100% sigurno da će ponuda biti objavljena i da će cijena biti bar 5.000 kuna da dobro razmislite o rizicima kojima se izlažete posuđujući novce ili dižući kredite i margine. Nekom je zbog ove objave AZTN-a koja je mogla biti objavljena pred kraj trgovanja, a ne ujutro mogao puknuti margin. Onda je mogla krenuti spirala prodaje pa ih je moglo biti i više. Čak i da na kraju cijena u ponudi i bude 10.000 neki bi mogli to ne dočekati. Oprez. NIŠTA NIJE 100% SIGURNO!!

A kažu mi da sam preoptimističan 😉

Nemoj misliti na m2!

Sad ako nisu paralelno podnijeli zahtjev HANFI su u prekršaju jer im je prošao rok. HANFA sad lijepo opali kaznu od 1.000.000 kuna (kazna je od 200.000 do 1.000.000 kuna za ovaj prekršaj) i otjera Lurssene zauvijek iz Hrvatske jer im odmah da do znanja što ih kod nas čeka.

Baš ste nam morali staviti i ovu mogućnost u uhu, uz sve ostale o kojima moramo brinuti…….(mislim na ovaj prvi dio rečenice).

New Report

Close