LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

uh sta odskace ova Ev/Ebitda i mali dug

Propaganda . Neki moze da imajo 100 kampova i hotela pa ce bankrotirati svejedno .

Dalibore koliko jos lrh ima prostora za ulaganja u svoje kapacitete? Suska li se sto o Medveji? Racunam da vanjskih akvizicija nece biti.

LRH ima jako puno prostora za ulaganje ali njihovi zahtjevi za povrat su jako visoki i radi se samo ono što to može opravdati. Znam da bi svi mi željeli da to ide brže ali nije to samo izgradnja ili renoviranje, treba to onda kvalitetno staviti u pogon, uhodati, prodati itd…

Za slijedeću godinu imamo:

Imeprial koji ide u Remisens Premium, imao je do sada 127 soba, a bit će sada 108 soba. Do sada je taj hotel ostvarivao manje od 40.000 noćenja godišnje. Za pretpostaviti je da je prihod bio manji od 10.000 eur po sobi. Investicijom će se on prebaciti u premium segment i prihod po sobi će narasti na preko 25.000 eur po sobi. Prihod s osnova ove investicije nagodinu raste za 13-15 mil kuna

Hotel Istra također je važna investicija. Imao je i lošiju popunjenost nego Imperial. Ovdje se za sada hotel ne prebacje u Remisens brend ali hotel će dobiti nove sobe i urediti će se zajednički prostori.
Nagodinu će hotel donijeti 5-6 mil kuna novog prihoda.

Rezidenz je imao popunjenost manju od 100 (2013 tek 20%) dana i samim time zanemarive prihode. Iako ostaje u Smart Selectin po mom mišljenju ta bi investicija mogal biti vrlo profitabilna jer su početni parametri minimalni. Tu bi očekivao i više od 3 mil kuna novog prihoda.

Hotel Palace-Bellevue sada ide iz Remisens u Remisens Premium. Vila Slatina će dobiti 13 vrhunskih soba koje će same prihodovati preko 3 mil kuna. Radi se i par novih soba u potkrovlju starih hotela. Hotel je prije prve renovacije radio oko 75000 noćenja (54%) a u prvotnom planu po kojem je odmah trebao biti Premium plan je bio da se popunjenost diže na preko 80% tj da godišnje radi preko 125.000 noćenja.

Hotel Admiral dobija 8 novih soba, uređuje se welness i kongresna sala, i dosta manjih investicija Marina, vila Belvedere, Amalia..

Sve u svemu za 2018 prihodi sa osnova investicija mogli bi rasti i do 30 mil kuna (iako je uprava projecirala 26), a za EBITDA u 2018 prognozirali su rast od 15 mil. Mislim da s obzirom na rezultate ove godine je za očekivati da sve to bude i bolje:
¸
Prihod preko 350 mil kuna, a EBITDA 150.

Nemoj misliti na m2!

Ne znamo zasto vode politiku niskog zaduzivanja? Do sada se za prodaju uvijek pokazalo da se lakse proda firma sa vecom zaradom i vecim dugom. Povrat od 14% je odlican, a posto se zarada opet ulaze i oplodjuje ispda da taj povrat nije samo 7 god, vec ranije (5.5-6 god).
Znam da nije lako ishoditi dozvole i da je to hrpa papira svage godine, ali bi volio vidjeti jednu malo vecu investiciju od 200 mil kuna.

Ovo sad sto ekipa radi je fenomenalno. Podizu prihode kroz obnovu kapaciteta i tako ostvaruju velike ustede na radnicima i drugim materijalnim stvarima. Ali eto jednom vecom investicijom bi se vratili na put stare slave kada smo kupovali portoroz i cavtat.


Ne znamo zasto vode politiku niskog zaduzivanja?

Ovo sad sto ekipa radi je fenomenalno. Podizu prihode kroz obnovu kapaciteta i tako ostvaruju velike ustede na radnicima i drugim materijalnim stvarima. Ali eto jednom vecom investicijom bi se vratili na put stare slave kada smo kupovali portoroz i cavtat.

Pa oni su uvijek pričali o riziku. I zato možda je treba to politiku niskog duga gledati u smjeri rizika, kojeg možeš kontrolirati. Možda jim nije za svaku cijenu interes, da budu imali još više – jer očito znaju, da kad imaš samo to ispred sebe (šti više, što bolje)…onda se u jednom trenu nađeš na tački, gdje je rizik jednostavno prevelik.

A isto tako, treba imati u mislima, da kad se ide veća investicija uvijek je stvar ljudi, koji će to realizirati. Šehanović već danas radi na relaciji Portorož / Opatija / Cavtat. A svake toliko još ZG, gdje je doma vlasnik. Na skupštini se pričalo o tome, da bi mogli rizik smanjiti na naćin da se kupi nešto u Francujskoj ili nekoj drugi zemlji. Da bi takav potez doneo onu stabilnost, koju “tražu” potencialni ulagači.

Mene još uvijek čudi, da nije neka konkretna ponuda na stolu. Naime, kako Daliborop kaže za 2018 može biti EBIDTA 150 mio. Pa to je na 14x EV/EBITDA od prilike 7000 kuna (bez onih nekretnina kojih LRH još ima na lageru).

Da bih ja imao nekretninski fond, ja bih to kupio i financirao sa 50% kapitalom te 50% dugom. To znaći da bi danas iskeširao 280 mio EURa, a vjerujem, da bi fond za 140 mio eura duga platio 3% kamate (4,2 mio eura). To znači, da bi svake godine u LRH ostalo skoro 16 mio EURa na računu (jer naravno ovu kamatu bi prebacio na LRH). jedini razlog, zašto još toga ne vidim jest taj, da strani ivnestitori ipak hrvatsku vide kao ne baš idealnu zemlju za investiranje. I zato stave jake diskonte…koje normalno Ostoja ne želi prihvatiti. I to je pravilno, jer takve karte nemaš svake godine.

Matej je baš dobro napisao. LRH je po meni odlično ulaganje baš zato što se jako trude da minimaliziraju rizike. Zaradu i profitabilnost traže u dobroj organizaciji, kontroli troškova, kontroliranju kanala prodaje, dobrom ugovaranju, usavršavanju svog proizvoda. Pitajte izvođače koji rade za njih koliko su teški pregovarači, koliko su čvrsti oko buđeta i koliko sve drže pod kontrolom. A onda se raspitajte malo kako je to negdje dalje. Ja sam sretan da netko tako dobro i pažljivo upravlja mojim novcem i da izbjegava pretjerane rizike. Mislite da nije rizik uzeti kredit od recimo 300-400 mil kuna? Kad gledamo poslovanje i optimistično radimo planove to se zaradi u 2-3 godine. No ako investicije ne daju očekivane rezultate, ako dođe do nekih poremećaja na tržištu, ako se pojavi neka kriza? Turizam ima vrlo elastičnu potražnju. Zamislite tvrtku koja ima dug 4-5 EBITDA, i iz nekog razloga kojeg ne može predvidjeti joj se smanji zarada. Ajde da vidimo što to onda znači za dioničare?

Recimo da tvrtka kao LRH sad ima dug od 600 mil kuna. A EBITDA 150 mil, no očekujemo da kad se novac investira uz povrate kakve radi LRH na svoje investicije to donese novih 85 mil kuna EBITDA.
Tržište bi npr na 12-13 Ev/EBITDA vrednovalo takvu tvrtku u očekivanju da investicije daju rezultate.
Znači 150 x 12 – 600 mil duga daje cijenu dionice od 4000 kn
No dođe do nekih problema, zastoja u investicijama, planovi se ne ostvare, EBITDA se smanji samo 20% na 120 mil. Tržište naravno u takvim situacijama ne želi plaćati 12-13, nego recimo max 7 EV/EBITDA (što je još i dobro)
Znači 120 x 7 – 600 mil duga daje cijenu po dionici 800 kuna !!!

EBITDA se smanjila za samo 20%, tvrtka nije insolventna, investicija je samo zapela iz nekih razloga i možda će se sve srediti za godinu dvije. Tvrka i dalje može servisirati takav dug ali vjerovatno bi ga morala refinancirati, kamate bi joj narasle itd itd. Znači nije kraj svijeta, nije stečaj, nije muljanje sa bilancama, a dioničari bi bili na ogromnom gubitku.

Nezamisliv vam je takav scenario?
Pa nedavno je jedna turistička tvrtka kod nas otvorila svoj hotel na kraju umjesto na početku sezone, investicija nije bila mala, a mislim da vam je jasno kolika je to onda šteta.

Ovo je simulacija i naravno nisam htio vaditi za primjer neke turističke tvrtke kod nas, ali potražite i sami pa ćete vidjeti da ima tvrtki koje imaju dug veći od 4 pa i 5 EBITDA. Investiraju sa puno lošijim povratom nego LRH i LRHC, i marže su im bar 20% manje. I što je najzanimljivije od svega to tržište kod nas plaća na preko 13 Ev/EBITDA 🙂

Nemoj misliti na m2!

I da dodam još jednu stvar, za one koji žele brži rast i zaradu na ime zaduživanja.
Ako želite brži rast na ime duga zašto to onda sami ne napravite? Ne mora se LRH zadužiti.

Založite dionice LRH ili svoju nekretninu i dignete kredit i za to opet kupite dionice LRH.
U omjeru koji vam paše, na rok koji vam odgovara i dobiti ćete isti efekt kao da se zadužila LRH i založila svoje nekretnine i investirala brže i uvećala svoju vrijednost, pa time i vama vrijednost dionice. Što više to je puno lakše nego izgraditi novi hotel zar ne? Lakše je i brže izaći iz takvog aranžmana ako nešto krene krivo. To vam je preriskantno?

Ali eto s druge strane bili bi spremni da takav rizik preuzme tvrtka u koju ste uložili, kao da niste uložili svoje novce ?

Samo vam pokušavam objasniti da dug nije dobar drug. 🙂

Nemoj misliti na m2!

Lijepo receno, no kod nas je situacija takva da bi prije lrh zavrsila na 1000kn nego rivp na 30. Trziste je jednostavno banana.

Neka darko da 5000 na ponudu pa da vidimo tko ostaje ovako je ovo mrcvarenje od 2god ljudi se nadaju avrijeme prolazi

Pa dobo daluborop , nemoj bas tako nas vrjedati ! Sa creditom nije nista lose ako je pametno , mudro investiran a to je aksiom u svitu. Kod drzava , Japan koji ima velike dugove visoko tehnolisko razvijen zemlja je , a BIH sa nizkom razinom duga … Jugosranija imala je dug kojeg nije ulagala u gospodarstvo ali necu u ova mracna vremena dalje .

CREDITIRANJE DA , AL ZA DOBRE PROJEKTE , INKVIZICIJE .

Tržište ja takvo kakvo je, i budući da ne odgovara promptno na stvarne događaje u tvrtki nudi solidne prilike za zaradu naš zbog toga. Imate sada priliku kupovati tvrtke poput LRH i LRHC na 8-8,5 EV/EBITDA,
Tvrtke koje prema objavljenim planovima čak i da ostanu na tako niskim valuacijama nude zanimljiv prinos, a ako se valuacije približe ovima koje su odskočile na 13-15 EV/EBITDA tu vam se krije prostor za ekstra zaradu koja nije temeljena samo na rastu poslovanja i vrijednosti firme, nego i na neefikasnosti tržišta.

Ako npr LRH za 2 godine dođe u “modu” i tržište to počne plaćati 13 EV/EBITDA cijena bi trebala biti preko 7.500 kuna po dionici.

E sada, zašto neke tvrtke se plaćaju i sada 13 i više EV/EBITDA?
Pa pročitajte malo što pišu njihovi dioničari po forumima, blogovima i sl. Ne kukaju, nego šire pozitivu.

Na forumu LRH baš i ne vidim neke pozitive iako tvrtka posluje bolje od konkurencije, uprava majstorski uz minimalne rizike vodi tvrtku, širi poslovanje i povećava joj vrijednost. Znači ono na što se ovdje kuka i prigovara je “tržište”, a to znači da prigovaramo sami na sebe, jer to tržište, to smo mi.

Znači “mi” smo ti koji smo spremi prodavati svoje dionice na 8,5 EV/EBITDA, a ne ih kupovati.
“Mi” smo ti koji umjesto da hvalimo (zasluženo) upravu kako vodi tvrtki i ističemo koliko je “naša” tvrtka bolja od svih drugih, kukamo na forumu i širimo lošu vibru.
Ja znam da sam u zadnjih 2-3 godine bez da sam nekog direktno nagovarao, doveo iz realnog svijeta (ne znam iz ovog virtualnog) nekoliko ulagača koji su svoju ušteđevinu investirali u LRH. To su sve ljudi koji znaju sa brojkama i koji su me pitali za mišljenje i ja sam im samo otvorio jedan novi horizont.

Znači pišite blog, objavljujte po novinama, popularizirajte svoje ulaganje i na taj način možda i možete doprinijeti da “tržište” se popravi. Ja u svojoj realnoj okolini slovim kao financijski pismena osoba i ljudi me pitaju za savjet. Ja im nikada ne govorim što da rade ali ozbiljno im predstavim neke opcije. Nije mi teško napisati im mail o npr. LRH, o izračunima, povijesti kretanja cijene, planovima i svemu ovome što i ovdje postam. Držim ih informiranima i šaljem im nove vijesti, izvješća, nove projekcije kad ih napravim i objavim i ovdje. Nikad ih ne pitam ni dali su kupili ili nisu dionice, to treba biti njihova i samo njihova odluka, a ja se potrudim da to bude informirana odluka. Vjerujem da sam im napravio uslugu.

Kada budete sa smiješkom hodali okolo i bili sretni jer ste dobro i sigurno uložili svoj novac možda i vi postanete nekome “guru”. Znate one naljepnice na autu: Smršaviti je lako, pitajte me kako :)))

Malo se šalim, ali u biti ozbiljno ovo mislim. Tržište na koje prigovarate to smo mi, i ako vjerujete u ovu tvrtku, u planove i izračune koje ovdje postamo trk po novce iz madraca i na burzu 🙂

Nemoj misliti na m2!

New Report

Close