LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Nastavak…

I inače, vrednovanja domaćih turističkih firmi su se koliko vidim približila ili čak i premašila vrednovanja vodećih svjetskih turističkih firmi poput Marriota ili Hiltona. Znam da je njihov koncept rada drugačiji jer vani se uglavnom prodaje franšiza, ali to opet govori o tome da li se vani očekuje daljnji rast ili čak alternativno da su naše procjene lokalnog turističkog rasta možda preoptimistične. Barem u pogledu njegove daljnje održivosti. Naše firme koliko ja shvaćam imaju valuacijsko sidro u nekretninama, al koliko je to prednost u smislu vrijednosti odnosno svojevrsnog kolaterala za uložen novac toliko je i nedostatak u smislu fleksibilnosti poslovanja i prilagodbe tržišnim trendovima.

Za lokalni turistički rast nemam pojma, niti me zanima pretjerano.

Znam recimo da se sobe u Rapcu i Poreču po novome grade u dužinu tako da sve imaju pogled na more. Rast takvih soba me zanima 🙂

Po meni su nekretnine problem samo ako su na razini 2*. Sve ostalo je dobro jer nam služi kao kolateral za brži razvoj dugom, a ako se pojavi kakva dobra ponuda ili stiska, može se prodati.
Tako je i Valamar prodao ona 3 hotela na ulazu u RAbac da bi mogao financirati ostatak. Sada to više nije potrebno, ali dobro je znati da se može.

Nekako mi se ipak čini da smo mi u posljednjoj trećini ili čak i četvrtini dosegnutih vrijednosti i da tržište taj rast poslovanja i dalje pretjerano honorira. Ja se ne slažem s vama očito što je zapravo i dobro jer i meni i vama otvara prostor za daljnje razmišljanje i možda korekciju naših dosadašnjih procjena.

Vi naravno imate pravo na svoje gledanje i prognoze. Ja gledam underlying business i za sada mi je ok. Teško je naći firme koje tako dobro zarađuju, a da ih se može kupiti. S te strane se smatram sretnim. E sad, da li će to biti ok u smislu prinosa, vidjet ćemo.

Vjerojatno bi u nekom trenutku trebalo reći da je LRH jedina tvrtka na ZSE (barem po mojim saznanjima) koja ima javno dostupna poslovna očekivanja – prihode, investicije i EBITDA. Temeljem tih procjena, lakše je procijeniti vrijednost tvrtke.


Koje su to firme u RH u koje bi ti ulagao u prehrambenoj industriji i telekomunikacijama?
Šta se farmacije tiče pogledaj si Teva-u i naš najveći OMF.

Pa one koje sam i prethodno spomenuo. Te firme imaju svoju vrijednost i vjerojatno će odmakom vremena same postati predmet interesa nekih drugih investitora. Ne znam zašto je AZ ulagao u Tevu, vjerojatno radi toga što je Teva preuzela Plivu u konačnici, al ne može se reći da farmacutski biznis nije unosan i da ne postoje prilike za ulaganje u nj.

Anonimno, 25.08.2017. u 13:31

Anonimno, 25.08.2017. u 13:31
ATGR – kapitalno deficitarna, obični trgovac kojega može zamijeniti bilo koji trgovac. Tavori na istim razinama otkad je izašla na burzu.

Anonimno, 25.08.2017. u 13:31
PODR – državno upravljana firma, I rest my case.

Anonimno, 25.08.2017. u 13:31
KRAS – obični konditor s zastarjelim proizovdima bez ikakvog pozitivnog pomaka. Jedina nada je da ih netko preuzme.

Anonimno, 25.08.2017. u 13:31

Anonimno, 25.08.2017. u 13:31
I što je svima zajedničko djeluju na tržištu Balkana. Koji su planovi, gdje je rast, bilo što. Možda ok za neke konzervativne, ali ja sam još mlad :).

Anonimno, 25.08.2017. u 13:31

Anonimno, 25.08.2017. u 13:31
Te firme da se ide likvidirati, imovina ne može pokriti obveze…znači kapitala nema.

Što se tiče ovih prehrambenih firmi, mogu vam samo reći da niste u pravu. Niti je ATGR kapitalno deficitarna, niti je obična trgovina. Firma je dosta dobro vođena i njezina uprava zna stvoriti vrijednost. Možda je cijena tamo gdje je bila kod IPO-a, al ne zaboravite da je firma radi rasta i širenja dokapitalizirana i da broj dionica nije isti. Podravka je zapravo velika prilika jer to što država upravlja jest nedostatak, ali i veliki potencijal ako i kad se situacija jednom promijeni. A Kraš, vidite, to je zapravo zanimljivo, teško je naći konditora ispod 15 ili čak 20 EV/Ebitda. Konditori su dosta specifičan biznis i tu je jako bitna tradicija i kvaliteta proizvoda, vjernost kupaca. Pored svega ostalog što je bitno za vrednovanje. Ja vam osobno mislim da svaka od ovih firmi vrijedi najmanje godišnje prihode od prodaje i da su sve baš zbog specifičnosti vlasništva i trenutne potisnute vrijednosti na pozamašnom diskontu od neke fer vrijednosti. Vrijeme i jaka konkurencija čine svoje i te firme su prisiljene mijenjati se, što zapravo znači dosta vjerojatno preuzimanje ili prodaju, ako se neće dovoljno brzo mijenjati. A to će se dogoditi i Valamaru kada dođe u zrelu fazu poslovanja. Ipak su sve te firme lokalnog karaktera. U tom smislu one (ATGR, PODR i KRAS) nose veći potencijal rasta cijene trenutno od Valamara.

Anonimno, 25.08.2017. u 13:31
Meni to nije nemoguće.

Anonimno, 25.08.2017. u 13:31
Cijene 3-4%

Anonimno, 25.08.2017. u 13:31
Ažuriranje kapaciteta 3-4%

Anonimno, 25.08.2017. u 13:31
Akvizicije 3-4%.

Anonimno, 25.08.2017. u 13:31

Anonimno, 25.08.2017. u 13:31
Bilo koja kombinacija koja daje 10% mi je ok. Znači kroz 5 godina imamo duplo. Koliko je to realno nek procijeni management. Ako kupuju firme, ako investiraju u vlastite kapacitete, ako sklapaju dugoročne ugovore, očito je da se neki vrag realan.

Compaudirajte rast cijena od 3-4% sa povećanjem popunjenosti od 3-4% na rok od 3-5 godina pa da vidimo što ćete dobiti? Bojim se da vam to što dobijete neće biti ni izbliza dovoljno za rezultate koje vi očekujete. Ja mislim da su cijene smještaja u nekim našim hotelskim kućama na nekim lokacijama na “pragu boli”, zato mi nije baš vjerojatno da će cijene nastaviti rasti dosadašnjim tempom. To bi značilo da će noćenje u 4* stajati između 300 i 350 eura, što mi se ipak čini pretjeranim. Mislim da bi jači ponder rastu trebalo dati produljenje sezone, no produljenje sezone ne nosi iste vršne cijene, a nosi tek marginalno manje troškove pa je adekvatno i tome zarada skromnija. Tako da bi da se ostvare vaše projekcije rasta, i popunjenost, ali i cijene trebale rasti višim stopama.

Inače, na kraju 5 godine nemate duplo, već 61% više…. al sitnice, sitnice… 😉


Konditori su dosta specifičan biznis i tu je jako bitna tradicija i kvaliteta proizvoda, vjernost kupaca.

Kad već uspoređujemo turizam i konditore kao sektore, možemo li usporediti investicije. Recimo, da uzmemo koliko su bile velike investicije u konditorski sektor u posljednjih pet godina, a koliko u turistički?

A sto je to turistički sektor?

Možeš to definirati?

Jeli bi mogao neki takav moment [/url] potjecati obcinu na razmisljanje da bi prodali LRH odnosno da bi sa time mogli dobiti jednokratnu financijsku inekciju….

Ako dodje do prisilne prodaje ici ce po 3500kn

Polako kreče investicijski ciklus 2018. Više manje dizanje zvezdica…a to znaći veća cijena noćenja. Planirano je dizanje prihoda za skoro 9%, EBIDTA za 12,5%, a investirano će biti oko 92 mio kuna (LRH).

Polako a sigurno. A dionica je svaki dan na toj cijeni kako god okrenes sve jeftina. Do tada kada vise nece biti 🙂


Polako kreče investicijski ciklus 2018. Više manje dizanje zvezdica…a to znaći veća cijena noćenja. Planirano je dizanje prihoda za skoro 9%, EBIDTA za 12,5%, a investirano će biti oko 92 mio kuna (LRH).

Polako a sigurno. A dionica je svaki dan na toj cijeni kako god okrenes sve jeftina. Do tada kada vise nece biti 🙂

Sjajno. Ne mora sve biti novi kapacitet, može se i ažurirati. Ovo bogami izgleda jako dobro, radovi su dugotrajni, pretpostavljam i dosta vrijedni, a ima ih dosta.

Vjerujem da će nam Dalibor rastumačiti, tj. staviti u kontekst što sve ovo znači.

Je li ovo interesantno ikome? Medveja[/url]

Te kombinacije se nama ne isplate, bolje je graditi novo. Rivp vec na 47,5kn

Kakve milijarde, neka kruha bez motike.

Nadam se da se je sada ova 3800 cijena stabilizirala i da vise nema dolje. Iako to smatram uspjehom, imati ovako uspjesnu dionicu ispod 4200 je sramota. To najbolje znaju mali dionicari koji su na nuli vec godinu i pol dana zahvaljujuci drzavi i ponajvise vecinskima koji shemom “ne talasaj” skupljaju stotine dionica.

New Report

Close