LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

VauVau, odi drugdje trolat.


Ne vidim nikakav problem u tom izdvajanju imovine, jer tu se govorilo prvenstveno o imovini koja po njihovoj procijeni se ne može iskoristiti kvalitetno u poslovne svrhe. Tu se ne radi tu o par miliona kuna ili eur jer se za tako nešto sigurno nebi isplatilo provoditi takvu operaciju.
Tržište to trenutno evidentno ne valorizira u cijeni dionice.

Očekujem da se ta imovina procijeni i revalorizira te izdvoji u posebnu tvrtku s kojom će se onda nešto odigrati i to pogotovo u odnosu sa gradom jer npr kod nekih vila su okućnice u vlasništvu grada i to sigurno komplicira stvari kod eventualne monetizacije. Možda tu nekako uđe i neka imovina koju ima grad, pa da se krene nešto raditi s tom imovinom. Radi se o nekretninama na području sa najvišim cijenama u zemlji. Npr na nekom zemljištu može se graditi neka stambeno poslovna zgrada i onda to staviti dijelom u rentu dijelom, u prodaju. To nije nešto što bi trebalo raditi u sklopu LRH i meni se sviđa da se to izdvoji i neka ima svoj "život". Zašto to nebi bio i dobar posao.

….
Ne zaboravite da su prije razdvajanja krenuli i napisi o prodaji LRH (pogledajte malo forume s početka 2015) pa je jasno da je tu bilo i malo špekulativnog rasta od tih očekivanja, a sada se taj dio ispuhao i u po trenutnim cijenama obje tvrtke su još ispod prosjeka vrednovanja na temelju poslovanja i rezultata. Ja sam išao sada malo čitati te postove s početka 2015 pa je to vrlo zanimljivo sada, i vidim neke koji su tada tamo pisali da su kupovali da su sada vrlo nezadovoljni ??
Ok svatko ima svoja očekivanja, a moglo se sigurno na ZSE i bolje pogoditi od LRH.
Cijena 1.1.2015, cijena, rast, EV/EBITDA
ARNT 334 449 – +34% – 25,49
PLAG 4000 – 6110 – +53% – 9,6
RIVP 19,76 – 41,8 – +111% – 14,5
HUPZ 1736 – 2797 – +61% – 9,1
MAIS 131,8 – 277 – +110% – 12,2

LRH 3271 5600 71% – 10,2

Vidljivo je da su tvrtke koje imaju viši rast i na znatno višim EV/EBITDA valuacijama tj da kada bi LRH i LRHC bili na 12 EV/EBITDA također bi imale rast preko 100% i cijena bi im zajedno onda bila za 1000 kuna veća.
Rekao bi da će fokus na turizam biti i dalje te očekujem da će valuacije ići polako prema 12-13 EV/EBITDA što će opet uz rast samog poslovanja koje već imamo planirano dovesti do kumulativnog učinka i prinosa od 20-25% godišnje u prosjeku.

Pri eventualnoj prodaji (koja je i dalje u planu) očekujem premiju, a izdvajanje nefunkcionalne imovine vidim kao neki oblik dividende.

Izdvajanje LRHC mi je ispalo super jer sam mogao povećati izloženost u cijelu grupu, a vjerujem da je dosta vas radilo slično i kupovalo dodatno LRHC ili eventualno malo presložilo portfelj.

Jedni što je malo dosadno, jer uprava nam je dala planove pa nema više potrebe da se toliko bavim izračunima 🙂

A zašto nisi stavio kao kriterij 15, 20 ili 50 EV/Ebitda?

Očito je da je dosegnut plafon vrednovanja, pa se sad izmišlja način kako uljepšati sliku i prikazati nešto što je fer vrednovano, jeftinim ili povoljnijim. I da stvar bude gora, futra se nešto, što je objektivno najviše raslo i čemu je prostor za rast značajno ograničen.

Ta tko normalan će uspoređivati Maistru koja najviše investira po ključu ili Rivieru koja je dobro geografski i poslovno diverzificirana, sa poslovanjem lokalne kompanije vezanoj na jednu destinaciju?

Tu su različiti koncepti u igri i očito je da LRH če ubuduće sve više zaostajati za vodećim kompanijama u smislu rasta prihoda i profitabilnosti. To što LRH još ima prostora ili imala za povečanje operativne efikasnosti, znači samo da su stegnuli i zadnju vidu na kojoj je curilo, no nekakav veći org. rast nije realan

Koje to parametre gledas? Rivp dobro diverzificirana, a sve sto ima joj je u banana republici.

Maistra moze najvise.ulagati, ali sto kada adris kapital pretvori u vlasnistvo? Jer novac koji oni ulazu nije njihov.

Lrh nema potencijal rasta??! A koji turista ima veci potencijal? Lrh uopce nema duga.

Nikad nisam ima tako snazan sentiment na turisticki sector LRH , LRHC kao do sada , http://www.seebiz.eu/turisticka-sezona-mogla-bi-nadmasiti-i-najoptimisticnije-prognoze/ar-157657/

http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/jedna-od-najvecih-investicija-u-hotelijerstvo-u-hrvatskoj-u-dva-luksuzna-resorta-stize-cak-76-tisuca-britanaca-i-skandinavaca/6179361/

Dok neki sve novce plus HBOR kredite u vrijeme najjeftinijih kamata koriste za povecanje kapaciteta, nove akvizicije i ugovore sa TUI-em, te svakim danom daju novinskim objavama do znanja kako se biznis radi, LRH se sa svojim vecinskim gotovo krvnicki trudi ne talasati i ne dati do znanja sta se kod njih radi. Imam dojam da se projekcije planova rade samo da se smire postojeci dionicari, a za to vrijeme se cijena drzi na niskim razinama upravo da se u par velikih serija izbace svi “tvrdoglavi” mali dionicari. Sve super ako ostajete bez pitanja u sljedecih 5 godina u dionici, ali stvar za zamisliti se kada vodece turisticke firme vrijednost si godisnje dizu za 10-15%, a dionicu za 20-30 %. Ali to su dva razlicita koncepta ulaganja u firme i dionice, jedan koji ulaze, siri se i to se vidi na dionici, a drugi koji gotovo namjerno ne mari za svoju dionicu cekajuci explozivnu prodajnu cijenu prodaje koja je eto – right around the corner. Sva sreca da sam prodao 2/3 prodao i ulozio u Valamar na ovim “ispod 41” korekcijama. Navalite kritikama!


http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/jedna-od-najvecih-investicija-u-hotelijerstvo-u-hrvatskoj-u-dva-luksuzna-resorta-stize-cak-76-tisuca-britanaca-i-skandinavaca/6179361/

Dok neki sve novce plus HBOR kredite u vrijeme najjeftinijih kamata koriste za povecanje kapaciteta, nove akvizicije i ugovore sa TUI-em, te svakim danom daju novinskim objavama do znanja kako se biznis radi, LRH se sa svojim vecinskim gotovo krvnicki trudi ne talasati i ne dati do znanja sta se kod njih radi. Imam dojam da se projekcije planova rade samo da se smire postojeci dionicari, a za to vrijeme se cijena drzi na niskim razinama upravo da se u par velikih serija izbace svi "tvrdoglavi" mali dionicari. Sve super ako ostajete bez pitanja u sljedecih 5 godina u dionici, ali stvar za zamisliti se kada vodece turisticke firme vrijednost si godisnje dizu za 10-15%, a dionicu za 20-30 %. Ali to su dva razlicita koncepta ulaganja u firme i dionice, jedan koji ulaze, siri se i to se vidi na dionici, a drugi koji gotovo namjerno ne mari za svoju dionicu cekajuci explozivnu prodajnu cijenu prodaje koja je eto – right around the corner. Sva sreca da sam prodao 2/3 prodao i ulozio u Valamar na ovim "ispod 41" korekcijama. Navalite kritikama!

Lrh javno je objavila sta ce raditi. Zna se da bi oni htjeli i vise ali su na zalost prisutni faktori koje treba imati na umu – opcina, Ksenija. I cinjenica je, da cijena dionice ne prati razvoj firme sa istom dinamikom kao rivp i slicno. I da, kompanija danas nista ne radi na malom dionicaru (da bi bilo vise zanimanja).

Ali uprava se brine o riziku. Mozda danas nije to toliko popularno ali ipak oni o tome razmisljaju. I zato mozda oni nisu toliko agresivni. Ali svejedno su objavili plan – Nijedno drugo poduzece nije objavilo razvoj ebidte do 2020.

Na kraju dana sve to je jasno i ako ti ta dinamika nije ok, onda prodas i ides u druge price.

Kad raste svi žele svoj dio kolača. Ali naravno ne treba pri tome zaboraviti radnike. Ali i oni priznavaju, da je sve super što se investira u nove hotele…samo još u ljudi pri tome ne treba zaboravit.

Ne treba zaboraviti radnike, svakako. Ali. Novi list je u ratu s LRH još otkako su pisali o novoj etaži na hotelu Kvarner. LRH ne komunicira s Novim listom, pa nismo doznali njihovu stranu. Sindikalac govori o stalno zaposlenima i govori o preraspodjelama. Mislim da su iz LRH govorili o tome da kad nema posla na jednom mjestu, radnike premjeste na drugo. Ako nisu fair s plaćama, bit će uskoro, konkurencija je nesmiljena.

Ono što mene iznova iznenađuje je nestvarno niska cijena Giorgija 2. Evo baš danas vijesti o Falkensteineru koji u Puntu na Krku radi isti hotel, obiteljski 4*. Falkensteiner ima 190 soba i 113 milijuna kuna, a LRH 180 soba i 70ak milijuna kuna troška.

Ono što mene iznova iznenađuje je nestvarno niska cijena Giorgija 2. Evo baš danas vijesti o Falkensteineru koji u Puntu na Krku radi isti hotel, obiteljski 4*. Falkensteiner ima 190 soba i 113 milijuna kuna, a LRH 180 soba i 70ak milijuna kuna troška.

Nisam pratio gradnju Falkensteinera toliko ali kod LRH ide sve uz natjecaj. Znaci konkurencija. Kako rade drugi ne znam, tako da mozda je kljuc niske cijene bas taj pristup.

Trabonjača tvrdi kako je država, podizanjem PDV-a, otpilila jedinu granu, onu turističku, na kojoj sjedi.

Nije kriva samo država, dio krivnje snose i poslodavci koji gledaju samo dobit. Kada je povećan PDV s 13 na 25 posto, u našim su hotelima cijene artikala porasle za 25 do 30 posto. Znači poslodavci, vlasnici objekata su odmah nadoknadili taj »minus« koji im je nametnula država. Naše hotelske tvrtke i dalje posluju s dobiti, a u Opatiji se može vidjeti da i investiraju – grade se hoteli. Radnici te iste tvrtke istovremeno rade za mizerne plaće, nedostatne za život.

Zato me smeta kada se govori da nema dovoljno radne snage, da ljudi odlaze raditi u inozemstvo, a da se pritom ne govori o pravim razlozima takvog stanja – riječi su turističkog djelatnika Vitomira Trabonjače, konobara u opatijskom hotelu Ambasador i predsjednika sindikata u Liburnia Riviera Hotelima koji smatra da je država glavni krivac kada je u pitanju kronični nedostatak radne snage u turizmu, no kako u takvoj politici sudjeluju i poslodavci i lokalne vlasti.

Kako piše Novi list, Trabonjača tvrdi kako je država, podizanjem PDV-a, otpilila jedinu granu, onu turističku, na kojoj sjedi. Kako su veliki hotelski lanci uglavnom reagirali podizanjem cijena za jednak postotak, no kako si »mali« ugostitelji, vlasnici kafića, restorana, takvo povećanje cijena usluga nisu mogli dozvoliti zbog mogućeg gubitka domaće klijentele.

– U Opatiji se grade novi hoteli, naša firma LRH svu dobit ulaže u nove objekte i obnovu postojećih, međutim ne ulaže u personal, u radnu snagu. Pitam ih tko će raditi i voditi te objekte? Zbog nedostatka personala svake godine razmišlja se o tome kada otvoriti koji hotel, pomiču se datumi otvaranja objekata. Situacija je kulminirala ove godine, gradi se i novi hotel u Ičićima, koji bi trebao biti otvoren 15. lipnja, a radna snaga nabavlja se tako što se smanjuje broj radnika u drugim hotelima LRH-a. Situacija s nedostatkom radne snage započela je još pred dvije godine.

Upozoravali smo na tu situaciju, no nitko se nije obazirao, pa čak ni lokalna vlast. Tražili smo od gradonačelnika Opatije Ive Dujmića da naše probleme iznesemo u Vijeću s obzirom na to da je Grad Opatija suvlasnik LRH-a, no Ivo Dujmić i Viktor Peršić, tada predsjednik Gradskog vijeća, zabranili su nam ulazak smatrajući da predstavnici sindikata LRH-a nemaju što govoriti na takvom mjestu.

No ni tada, ni danas, to nije pitanje sindikata hotelske tvrtke već radnika i turističke budućnosti Opatije i njezine rivijere. Tada je došlo do prvog osipanja radnika, i njihovog odlaska s bijednim otpremninama – govori Trabonjača koji smatra da su neki drugi dijelovi Hrvatske puno više napravili za malog čovjeka – turističkog radnika.

www.lociraj-popust.com

Cini mi se da nisu samo mali dionicari “zaboravljeni” od firme …

znam da ce me popljuvati svi dionicari jer je njima najvazniji profit a ne prava radnika, ali svi problemi sa radnom snagom se rjesavaju s novcima i uvjetima.
jer dokle god ce nam cijene usluga biti 85% kao inozemne a place 50% manje, nema tu kruha za radnike.

New Report

Close