LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

I sad se zamislite, da vodijo dobar investor relationship odjel gdje tjedensko komunicirajo….


http://zse.hr/userdocsimages/novosti/BB6rb7wh3C0GCYRBJwwdPg==.pdf

Ovo je ili Dalibor pisao ili je netko kompilirao nejgove postove, baš i nema previše ovako detaljnih članaka (nažalost)

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche



http://zse.hr/userdocsimages/novosti/BB6rb7wh3C0GCYRBJwwdPg==.pdf

Ovo je ili Dalibor pisao ili je netko kompilirao nejgove postove, baš i nema previše ovako detaljnih članaka (nažalost)
[/quote]

Misliš da je Dalibor natjerao predstavnika radnika u NO-u na izvanrednu ostavku? Znao sam da je opak, ali ne da je tako opak. :p 😀

@ lebowski

Nisam ništa zlonamjerno mislio, a i sigurno nisam jedini kojem je to palo na pamet

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Pa nisam ja baš napisao obavijest na ZSE 🙂

Ok, da je neki novinar pisao ovakve članke prije godinu ili dvije mogli bi reći da čita forum pa od tuda crpi podatke, no sada to stvarno nije potrebno.
Uprava je objavila poslovni plan i svatko sa malo znanja može napraviti ove izračune.
Nekad smo sami radili projekcije rezultata (ponosam sam na svoje analize i prilično precizne prognoze) ali sada nam je uprava uveliko olakšala posao.

Iskreno moje projekcije za ove 2 tvtke su i bolje nego je napisano u ovom članku.

Jedan od razloga je ovo što je i novinarka uočila. Veliki je nesrazmjer između onog što je prikazano kao buduća zarada i onog što je tvrtka investirala. Ja ne vjerujem da će se dijeliti dividenda.
Iskreno priželjkujem neku akviziciju. Tvrtka ima kapacitete i pokazala je da to jako dobro radi.
Mislim da bi se možda mogal uskoro pojaviti kakva prilika, a LRH+LRHC ima i pored ovih investicija prostora da jako puno investira.
Ako npr za 2020 projeciramo maksimalno zaduženje na razini 4 EBITDA samo LRH mogla bi se zadužiti do cca 600 mil kuna (u planu je dug 20 mil kuna). Kada zbrojimo EBITDA od 2016 do 2020 to je još 670 mil. Znači da LRH može investirati do 2020 ukupno 1,250 milijarde, a u sadašnjem planu je tek 300 mil.
Kod LRHC je u planu 200 mil, a mogli bi ići čak do 650 mil kuna uz zaduženje i da ostanu u okviru duga manjeg od 4 EBITDA.
Ja bi ovaj naslov prepravio u : Ulažu SAMO 500 milijuna kuna a mogli bi 2 milijarde 🙂

Iskreno ja očekujem da investiraju između 100 i 150 mil eur i to sam više puta pisao.
Time bi se EBITDA podigla za 10 mil eur, a vrijednost ove 2 tvrke za dodatnih 100 mil eur u narednih 4-5 godina. To je znači oko 2500 kuna po dionici više nego projecira uprava.

E sad vratiti ćemo se za par godina da vidimo tko je bio u pravu.
Ja ili novinari 🙂

Nemoj misliti na m2!

LRH će biti nelikvidna dionica još neko vrijeme. Međutim ARNT će zbog dodatnih 100 mio EUR postati novi RIVP po pitanju likvidnosti. I to je super, jer će turistički sektor privući nove investitore a ti će naravno pratit tržišni prosjek. Zato je pitanje vremena kada će LRH i LRHC odraditi taj zaostatak.

Ali još jednom da napišem šta u biti je najbitnije: poslovni plan, koji je na jednoj strani više manje konzervativan a na drugoj strani ipak digne EBIDTA puno, daje dobar temelj za pozitivna očekivanja za iduče 3 godine. ja vjerujem, da ćemo u tom periodu vidjeti valuaciju 12xEBIDTA. I vjerujem, da će EBIDTA iznositi u rangu 150 do 200 mio kuna EBIDTA. Što na dionicu znači 6000 do 7500 kuna.

Dalibor stalno piše o ulaganjima i kako onda to diže EBITDA firme i u konačnici vrijednost firme i dionice.

Ali tu se mješaju kruške i jabuke, odnosno LRH i LRHC, jer LRHC je firma sa jasnom vlasničkom strukturom i to se vidi po ulaganjmima i zaduženju firme da se maksimalno koristi svaka kuna na raspolaganju da se stvori nova vriednost.

LRH je tu druga priča i ona se ne može uspoređivati sa LRHC iako ih vodi ista Uprava, jer firma je nisko zadužena i ulaže se puno manje nego je potencijal firme, vjerojatno zato što se firmu i dalje želi prodati zbog nesređene vlasničke strukture pa je intencija da firma ostane i dalje nisko zadužena.

A to se događa u vrijeme kada sve firme u branši ulažu maksimalno i šire se jer hrvatski turizam ima puno prostora za rast a LRH kao da radi u leru.

To je velika šteta i tek kada se firma proda ili se bitno presloži vlasnička struktura LRH će moći pokrenuti sav svoj potencijal koji sada debelo kaska za konkurencijom.

Slažem se sa Matejem iako matematika daje čak i više cijene dionice
Ja u svojim projekcijama ne “špekuliram” sa tržišnom valuacijom i u svojim izračunima se baziram na sadašnjim multiplama pa rezultate u budućnosti množim sa istima ili eventualno koristim ovu 10,5 koju po kojoj je upravi ugovorena akontacija za bonus.
Logika mi nalaže da tih 10,5 EBITDA je minimum koliko će većinski tražiti pri prodaji jer ako se upravi po toj osnovi isplaćuje bonus neće valjda pri eventualnoj prodaji vraćati novac.

No već sada vidim na našem tržištu nekoliko tvrtki gdje je EV/EBITDA znatno viši od tih 10,5

RIVP 13,9
ARNT 19,68
HMST 18,55
HIMR 12,61
TUHO 12,32
MAIS 12,6
ILRA 11,7
HTPK 18,4

Zato je potpuno realno očekivanje da se za 3-4 godine za turističke tvrtke mogu očekivati cijene na razini 12-13 EBITDA.

Idemo “špekulirati” sa 12,5 EV/EBITDA u 2020.

LRH bi prema planu trebala imati:
EBITDA 153,7
NOVAC 307,5
DUG 23,2
Izračun daje cijenu od 7.300 kn po dionici

Ako bi investicije bile veće za 50% (150 mil) i ostvarivale povrat kakav smo i do sada vidjeli:
EBITDA 176,2
NOVAC 191,5
DUG 23,2
Izračun daje cijenu od 7.830 kn po dionici

Ako bi investicije bile veće za 100% (300 mil):
EBITDA 199,2
NOVAC 61,5
DUG 23,2
Izračun daje cijenu od 8.350 kn po dionici

Ali to nije sve 🙂
Nismo ukalkulirali nikakvu monetizaciju nefunkcionalne imovine.

To bi bio rast od 126% ili prosjek od 26% godišnje na 3,5 godine

Naravno mnogi će me sada popljuvati zbog ovako optimističnih prognoza i tvrditi da je ovakav rast nemoguć, no samo bi trebali pogledati malo u nazad.

Oni koji su u LRH u protekle 3,5 godine ostvarili su čak i veći rast.
Cijena dionice je narasla 139%, prosječno 28% godišnje
U periodu 2013-2016 tvrtka je zaradila 600 mil kuna, investirala je oko 450, EBITDA je digla za 62%

Nemoj misliti na m2!

izgleda da budemo teško prešli 4000 strašno ali istinito

Gledam Daliborov tekst i nije mi jasno zasto tvrtka odmah ne rasproda sve nekretnine i to ulozi u posao? Danasnjih 700 do 1000kn mrtvog kapitala pri cijeni dionice od 3700kn, nije isto kao 2020 god kad vrijednost bude 8000kn. U te 3,5 godine se novac moze oploditi, a po njihovim parametrima taj novac sada ulozen bi vrijedio 50% vise.
Dali ce ta imovina 2020 vrijeditit sama od sebe 50% vise? Tesko.

Ja sam potpuuno drugog stava.

Te nefunkcionalne nekretnine ne treba prodavati, nego staviti u funkciju.

Situacija sr promijenila i kako stvari stoje, tesko ce se ista moci kupiti po iole razumnim cijenama, tako da akvizicije otpadaju. Stogod se bude prodavalo nadjacat ce ih veci igraci iz hr i svijeta, a tu je i otpor lokalne zajednice, sto smo vidjeli na primjeru lrhc.

Koliko sam vidio, vec neki objekti koji su bili za otpis su obnovljeni tako da to nije uklesano u kamenu. Treba te odluke preispitati i s obzirom na nove okolnosti mozda ih promjeniti. Nakon 2018 ionako nemaju sta raditi pa zasto onda ne srediti vlastito dvoriste. Love ima, objekata ima, pa ajmo delati kako rece jedan.


Ja sam potpuuno drugog stava.

Te nefunkcionalne nekretnine ne treba prodavati, nego staviti u funkciju.

Situacija sr promijenila i kako stvari stoje, tesko ce se ista moci kupiti po iole razumnim cijenama, tako da akvizicije otpadaju. Stogod se bude prodavalo nadjacat ce ih veci igraci iz hr i svijeta, a tu je i otpor lokalne zajednice, sto smo vidjeli na primjeru lrhc.

Koliko sam vidio, vec neki objekti koji su bili za otpis su obnovljeni tako da to nije uklesano u kamenu. Treba te odluke preispitati i s obzirom na nove okolnosti mozda ih promjeniti. Nakon 2018 ionako nemaju sta raditi pa zasto onda ne srediti vlastito dvoriste. Love ima, objekata ima, pa ajmo delati kako rece jedan.

Ma već su iskoristili sve što su mogli, od ostale imovine im se ne može ništa uklopiti u postojeće poslovanje niti ispunjava kriterije uprave za ulaganja, odnosno povrat na uloženo.

New Report

Close