LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Da se razumijemo ni ja nemam ništa protiv dividende ali u onom trenutku kada društvo ne bude imalo nešto pametnije sa novcem. Dok ga oni investiraju sa ovakvim povratima ja biram da se dobit zadržava.

Kako ja to gledam:

Model bez isplata dividende:
Zaradi se 100 jedinica
Tržište tvrtku vrednuje 10 x 100 jedinica = 1000 jedinica
koristi se maksimalna amortizacija kao porezni štit
Svih 100 se investira što već drugu godinu donosi novi 14 jedinica u zaradu
Tržište 114 novih jedinica vrednuje x10 što je onda 1140 jedinica

Model sa isplatom dividende
Zaradi se 100 jedinica
Tržište tvrtku vrednuje 10 x 100 jedinica = 1000 jedinica
Na 100 jedinica se plati 18 jedinica poreza
Isplati se 82 jedinice dobiti i plati 14,1% poreza i prireza što je 11,6 jedinica
Dioničar dobije van 70,4 jedinice
Tvrka i dalje vrijedi 10 x 100 jedinica = 1000 jedinica

Po ovome ispada da biram između prinosa od 7% i 14% što definitivno nije isto.
Neisplatom dividende ako se sva zarada dobro investira zarađujemo duplo.

Ja sam ovo iskarikirao do krajnosti i u praksi to nije tako velika razlika ali manje više to je to.

S druge strane dobra i redovna dividenda možda bi privukla neke ulagače koje to zanima pa bi cijena zbog potražnje možda narasla i višem, no to nije baš tako lako “izračunati”

Nemoj misliti na m2!

Puno price ali pare nitko ne da, bas se ne trgaju ni za CERP ove dionoce…

Da si pažljivo slušao odvjetnik ti je rekao na početku da će skupštinu voditi na zakonit način. Da si pročitao poziv na skupštinu (osim što si došao na ručak) vidio bi da je svaki dioničar imao pravo na Glavnoj skupštini iznijeti protuprijedlog. Ako ti nešto nije bilo jasno mogao si pitati predlagatelja, a ne sada tu filozofirati. Što se tiče protuprijedloga bio je više nego ozbiljan (možda iznenadan). Predložena je isplata dividende 30.09. imateljima na dan održavanja skupš., čime su spriječene manipulacije cijenom dionice, a tada će na računu biti love. Kada lokalci nađu kosture u ormaru vjerovatno će im biti žao. Predstavnik AZ nije glasao, ali si ti glasao protiv. Bitno da si ručao na naš račun, a mi ostali išli smo na burek.

dok ovakvi politicari vladaju mozemo biti sretni sto bilo tko ulaze. I biti zadovoljni sto se firma razvija.


Da si pažljivo slušao odvjetnik ti je rekao na početku da će skupštinu voditi na zakonit način. Da si pročitao poziv na skupštinu (osim što si došao na ručak) vidio bi da je svaki dioničar imao pravo na Glavnoj skupštini iznijeti protuprijedlog. Ako ti nešto nije bilo jasno mogao si pitati predlagatelja, a ne sada tu filozofirati. Što se tiče protuprijedloga bio je više nego ozbiljan (možda iznenadan). Predložena je isplata dividende 30.09. imateljima na dan održavanja skupš., čime su spriječene manipulacije cijenom dionice, a tada će na računu biti love. Kada lokalci nađu kosture u ormaru vjerovatno će im biti žao. Predstavnik AZ nije glasao, ali si ti glasao protiv. Bitno da si ručao na naš račun, a mi ostali išli smo na burek.

A koji je bio rezon da se predloži i izglasa isplata dividende? I tko je imenom i prezimenom to bio uopće predložio?

Meni to isto izgleda neozbiljno bez ikakve argumentacije!

Ako zanemarimo argumentaciju da će na kraju rujna društvo imati novaca… to je izjava u rangu Muje iz Doboja!

A da ne spominjemo činjenicu da društvo ni ne može isplatiti toliku dividendu jer nema knjigovodstveno gledano toliko zadržane dobiti… al to valjda nije ni bitno za predlagatelja. Zato me bas zanima, čija je to bila ideja? I s kojim rezonom?

I na koji način se to manipulira cijenom dionice ako je ex-dividend day na dan održavanja skupštine ili kasnije?


Da si pažljivo slušao odvjetnik ti je rekao na početku da će skupštinu voditi na zakonit način. Da si pročitao poziv na skupštinu (osim što si došao na ručak) vidio bi da je svaki dioničar imao pravo na Glavnoj skupštini iznijeti protuprijedlog. Ako ti nešto nije bilo jasno mogao si pitati predlagatelja, a ne sada tu filozofirati. Što se tiče protuprijedloga bio je više nego ozbiljan (možda iznenadan). Predložena je isplata dividende 30.09. imateljima na dan održavanja skupš., čime su spriječene manipulacije cijenom dionice, a tada će na računu biti love. Kada lokalci nađu kosture u ormaru vjerovatno će im biti žao. Predstavnik AZ nije glasao, ali si ti glasao protiv. Bitno da si ručao na naš račun, a mi ostali išli smo na burek.

Pratim ovu temu godinu, dvije i ovo mi je prvi put da čujem za prijedlog isplate dividende. Isto tako i o kosturima u ormaru. Jel’ može malo podrobnije objašnjenje i o prvom i o drugom.

Ja sam rekao da je prijedlog neozbiljan jer se dividenda od 60 mil kuna nema iz cega isplatiti. Ne da nema novaca nego da nema prikazane dobiti iz koje bi se to isplatilo, pa je neozbiljno predlagati nesto nezakonito i nerealni. Da je prijedlog bio da se prikazana dobit isplati to vec bi imalo smisla jer na to je placen porez, a eto to bi bilo nekih neto 1% na trzisnu cijenu. To nebi tvrtki utjecalo niti na likvidnost niti na investicije pa bi se moglo i podrzati. No za tako nesto bilo bi dobro prijedlog poslati ranije, pa bi mozda cak i grad to onda podrzao jer njima je to malo veci iznos.

Nemoj misliti na m2!


Da si pažljivo slušao odvjetnik ti je rekao na početku da će skupštinu voditi na zakonit način. Da si pročitao poziv na skupštinu (osim što si došao na ručak) vidio bi da je svaki dioničar imao pravo na Glavnoj skupštini iznijeti protuprijedlog. Ako ti nešto nije bilo jasno mogao si pitati predlagatelja, a ne sada tu filozofirati. Što se tiče protuprijedloga bio je više nego ozbiljan (možda iznenadan). Predložena je isplata dividende 30.09. imateljima na dan održavanja skupš., čime su spriječene manipulacije cijenom dionice, a tada će na računu biti love. Kada lokalci nađu kosture u ormaru vjerovatno će im biti žao. Predstavnik AZ nije glasao, ali si ti glasao protiv. Bitno da si ručao na naš račun, a mi ostali išli smo na burek.

Carlos, ko sada filozofira? I stalno nabacuje ovaj ručak. To što si birao burek je tvoja odluka iako si bio lijepo pozvan. A kako sam dioničar LRH taj račun za ručak nisi samo ti “platio” nego sam u jednom djelu i ja snosio. Ali možda da bolje razumiješ zašto ja idem na taj ručak:

Ručak je prilika za druženje i nije samo to, da se najedeš. Ja na primer puno stvari pitam jer mi je onda puno bolja slika oko Liburnie što mi pomože oko očekivanja te valuacije kompanije. I nemam problema to djeliti na forumu pa tako i sa vama. I nije samo stvar da tamo pitaš Ostoju, Šehanovića te ostale igrače nego i ostale dioničare poput ljudi koji su iza fondova. Svaki može imat koju zanimivu informaciju koju onda stavljaš u svoj mozaik. A ja ga kod LRH radim skoro deset godina, jer imam u tim dionicama alociranu onaj dio imovine koju ne želim previše riskirati.

Ljudi kakva rasprava oko jednog rucka, kojeg si svako od nas moze platiti. Svaka cast Mateju sto sa ostalim podijeli informacije koje sazna mimo skupstine.

Slažem se Matejem i bio sam i ja skupštini.
Ustalila se praksa u zadnjih par godina da su svi sudionici skupštine pozvani na ručak i tamo se u opuštenoj atmosferi uvijek puno više sazna nego na samoj skupštini…
Na prvim skupštinama i ja sam dolazio sa hrpom punomoći, stavljao protuprijedloge, svađao se, izjavljivao protivljenje u zapisnik i slično. Tada smo se pokušavali izboriti za nešto, bilo je veliko nepovjerenje prema većinskom, a o “ratu” sa ljudima koji su predstavljali grad da ne govorim….

Sada je nešto drugačije, i naravno da to nije zbog ručka…
Svi “mali” koji su bili na skupštini nisu baš tako mali dioničari i bez problema bi mogli platiti sebi ručak u bilo kojem restoranu, i vjerujem da svi oni koju su tamo bili bi reagirali da su se događale stvari koje se protiv njihovih interesa.
Mislim da smo to i pokazali baš Matej i ja kada smo uspjeli da se LRHC uvrsti na redovno tržište i to je jako rijetka situacija da se prihvati protuprijedlog malog dioničara.

Na ovim redovnim skupštinama nema nekih odluka kojima bi se protivio pa su vrlo idilične…
Stvar je u tome da su nam se interesi poklapaju.
Tvrtka dobro radi, njom se dobro upravlja, raste prihod, raste zarada, raste cijena dionice.

Uprava ima zadatak maksimalno povećati vrijednost LRH. Znamo svi ovdje da je za to i jako dobro motivirana…
Većinski je vrlo “pitom” i pristojan. Postoje i za to razlozi. Mislim da imaju puno opasnijeg neprijatelja, jedni druge međusobno, pa im mali nisu u fokusu, i ne žele nepotrebne komplikacije, štoviše mislim da se ide u smjeru da se tvrtka učini poželjnom za investiranje i privuku dodatni ulagači..
Predstavnici grada su političari. Tu ne treba puno komentirati. Nisam sretan što su tu, ali opet neka su protuteža većinskom koji bi možda igrao malo drugačije da nema njih. Grad je deklarativno za rast, razoj i investicije, ali neka to pokažu i dijelima…

Što se tiče protuprijedloga kojeg je gospodin dao naravno da je potpuno zakonito da se da protuprijedlog i na skupštini. Zgodnije bi bilo da je poslan ranije jer onda bi se možda o tome moglo i malo prodiskutirati, a vjerujem da bi uprava se očitovala i dala pojašnjenje. I ja sam prije par godina na skupštini pitao upravu dali se razmišlja o nekoj dividendi i ona je bila vrlo jasna. Rečeno je otprilike ovako: Da uprava neće predlagati dividendu jer cilj je povećati vrijednost tvrtke, a uprava smatra da se to može najbolje investiranjem i to vlastitog kapitala uz minimalno zaduživanje. To znači da će se investirati zarađeno i ono što se dobije prodajom nekretnina koje se ne koriste. Vrlo jasno su nam rekli da je većinski vlasnik fond koji želi zaraditi na konačnoj prodaji društva i zbog toga je zadatak da se tvrtki maksimalno podigne vrijednost…

Možda sam “omekšao” ali ja bi sada rekao ovako: ako mi se ne sviđa u nekoj tvrtki kao dioničaru zbog toga kako se tvrtka vodi, kakva je politika dividende, kakva je vizija razvoja i poslovanja, ja sam taj koji treba otići tamo gdje mi se sviđa, a ne očekivati da će se način kako se tvrtka vodi prilagoditi mojim interesima. Nerealno je da će netko tko kontrolira tvrtku i vlasnik je 65% prilagođavati se mojim očekivanjima i usvajati moje protuprijedloge.

Nebi želio da gospodin koji je dao protuprijedlog to shvati kao da mu govorim da treba prestati biti dioničar LRH. Ne, naprotiv, volio bi čuti njegove argumente zašto dividenda, što mu ne odgovara i slično. Možda ja krivo gledam na sve…

Ma prijedlog je vjerojatno bio neka forma pritiska ili afirmiranja ostalih dionicara da se dioničarima ili onima koji nisu dioničari baci udica. Ili da se pokaže da ima nezadovoljnih trenutnom poslovnom politikom ili se netko htio praviti važan.

Razlog čak i nije bitan, obzirom da je prijedlog bio trivijalan i ne bi se mogao izvršiti čak i da je za njega glasala skupštinska većina. Naprosto jer ne postoji pravni i računovodstveni temelj za njegovo izvršenje. Time je to ujedno bio i pucanj u prazno.

Naravno, ništa ne tvrdim jer nisam bio prisutan, al zaključujem na temelju pisanja ovdje prisutnih.

New Report

Close