LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ovo sa spinoffom nekretnina mi se najviše dopada, pogotovo ako je to bio najveći kamen spoticanja kod prodaje. I ovo s Imperijalom je lijepo.

Kao što sam komentirao i na LRHC rekao bi da je plan koji je uprava objavila nekakav plan za koji je uprava već dobila odobrenje od NO i gdje se konkretno krenulo u realizaciju.
U planu su prikazane investicije za sezonu 2017,18 i 19 no uvjeren sam da to nije sve što će se raditi.
Kad bi samo krenuli od toga i za 2020 stavili valuaciju kao i današnju na 10.4 EV/EBITDA ciljana cijena bi bila 6370 kuna što je rast od 68% na sadašnju cijenu. U planu kakav je prikazan nema podatka da kad bi se ko takav ostvario da bi tvrtka 2020 imala na računu preko 350 mil kuna.

Tu naravno nema ništa od ovih nekretnina koje mogu ili van ili prodajom dodatno smanjiti zaduženost. No kako vidimo prema planu dug bi u 2020 bio samo 20 mil kuna i plus bi na računu bilo 350 mil što ja mislim da nije realno. Da se dug zadrži na samo 1-1,5 EBITDA to znači da bi se moglo investirati još dodatnih 400-500 mil kuna da bi u 2020 dug bio 150-200 mil kuna !!

Ne znam koliko je to realno ali negdje moraju potrošiti taj silni novac koji generiraju?
Investicije, akvizicije ili dividenda?
Pretpostavimo da investiraju “samo” dodatnih 300 mil kuna to bi stvorilo novi prihod i novu zaradu. Po onom što smo do sada vidjeli takva investicija donijela bi 40 mil kuna dodatnoog EBITDA i oko 100 mil kuna dodatnog prihoda na ovo što je predstavljeno u planu.

2020 uz pretpostavku dodatne investicije na plan od 300 mil kuna.
Prihod 450 mil
EBITDA 190 mil
DUG 90 mil (0,5 EBITDA)
Račun 160 mil
Cijena na 10,4 EV/EBITDA = 6800 kn

Svatko tko zna što LRH sve posjeduje jasno mu je da tih 300 mil kuna nije problem utrošiti, a kako vidimo na primjeru novog hotela to uopće nije problem poslije pretvoriti i u dobru zaradu.
Sad je samo pitanje koliko su drugi “dionici” (to je sad popularan izraz) spremi prihvatiti tako jak rast i razvoj tvrtke. Hoće li doći do promjene politike u gradu, hoće li se stvoriti pretpostavke za tako velike investicije. Tko zna, nebi se čudio da nas uprava iznenadi ponovo sa nekim iskorakom i izvan Opatije?
Ako lokalna uprava ne pruži dovoljno dobru potporu imaju sasvim legitimno pravo to napraviti, a s obzirom da lokalci uvijek imaju potreba za novcem to je za njih puno bolje da prodaju paket. Da sada LRH istrči u neku akviziciju izvan zone interesa lokalne uprave, za 3-4 godine to se postavi na noge i izdvoji, a nova lokalna uprava u svom mandatu kapitalizira taj novac bez da prodaje paket u matice.
Sumnjam da bi imali što protiv novih 60-70 mil kuna. Što više mislim da bi svi novoizbrani načelnici i gradonačelnici to potpisali. Prvo malo galame što se investira izvan Opatije a onda za par godina prodaju tog djela poslovanja za kikiriki predstave kao svoj veliki uspjeh i s dodatnim novcem u proračunu režu vrpce novih vrtića, domova kulture i slično taman pred nove izbore.

Ako se taj novac ne investira ili se nešto akvizira onda će LRH morati krenuti u smjeru da se plaća dividenda što je nekih barem 300-400 kuna pod dionici na tim brojkama s tim da se 2/3 EBITDA pretvori u dividendu.
To možda i nije tako loša ideja jer mi se čini da bi u tom slučaju cijena čak mogla biti i viša s obzirom da bi kod nas tu vrstu dioničara itekako zadovoljio prinos od 3-4% kroz dividendu, a to bi onda dalo cijenu dionice i do 10.000 kuna.

Nemoj misliti na m2!

Protuprijedlog za dividendu je bio na glasanju. Kako si ti glasao osim što si išao na ručak. Lokalci su glasali protiv jer je to prečist posao za njih. Oni vole dogovore sa strane i zamjene i štošta. Čekali su ručak vani, nisu išli na skupštinu FTB-a valjda im je ispod časti glasati sa jednom dionicom.

Ja, sam glasao protiv prijedloga, jer se slažem sa idejom da se investira kapital u projekte koji nosiju 10%+ prinosa. Mislim da je sada vrijeme za investicije a ne za podjelu. A za tri ili pet godina to se može promjeniti.

Svejedno je dali imaš jednu dionicu ili tisuču. Ja mislim, da nema veze toliko oko časti koliko oko racionalnosti. Iako si u principu isti dioničar sa istim pravima te obvezama. Tvoja je imovina i ako ne dolaziš na skupštinu te kažeš što razmišljaš onda vlak krene dalje i nema onda prostora za žaljenje. I opet, ako ti to ne paše, onda možeš slobodno prodat i investirat u ostale priče. Ali zašto lokalci ne prodaju još onu dionicu koja jim je ostala kot FTB ne znam. Ali pitam se da je neko pitao gradocelnika, zasto je propustio skoro 100% zarade na LRHC?

To ne smiješ pitati jer im stavljaš sol na ranu, a o malim dioničarima si sve rekao. Samo sam htio provjeriti da li ćeš lagati.

Čudi me da mu netko to ne otvori kao pitanje u predizbornoj kampanji?
No s druge strane oni tu nisu imali puno izbora. Bunili su se što je LRH investirala izvan Kvarnera. Rekli su im jednostavno, ok evo nudimo vam model da vi izađete iz tog dijela i dobiti ćete točno onoliko koliko je LRH investirala u taj dio. Na tim paramterima je konzultant izračunao vrijednost i toliko im je plaćeno. Ili tako ili nikako.

Na kraju krajeva i mi smo mogli kupiti na burzi prije samo 6 mjeseci ne tako male količine po 1000 kuna što je samo 10ak % više nego je Ostoja kupio cijeli paket.

Nemoj misliti na m2!

Pa prijedlog za dividendu je koliko sam ja shvatio bio vrlo neozbiljan?

Nemoj misliti na m2!

Shvati kako hoćeš, ozbiljno ili neozbiljno protuprijedlog je bio 199 kn, isplata 30. 09. , čak se i predstavnik AZ fonda zamislio. Nisu mu dali 5 min. da kontaktira šefa. kako vidim dionica već dobro reagira, a jednoga dana ako ovo, ako ono bit ćemo bogati, ako ne završimo kao veliki gazde.

Neozbiljno je bilo jer se nema iz čega isplatiti dobit od 199 kuna po dionici.To je 60 mil kuna !!

A ako se AZ koko toga nešto i razmišljao onda je i on neozbiljan.

Nemoj misliti na m2!


Neozbiljno je bilo jer se nema iz čega isplatiti dobit od 199 kuna po dionici.To je 60 mil kuna !!

A ako se AZ koko toga nešto i razmišljao onda je i on neozbiljan.

A ti si kao sa svojim procjenama ozbiljan?

Nije se predstavnik az zamislio nego se zbunio jer nije dobio uputu kako glasati s obzirom na iznenadni protuprijedlog. Samo proceduralni interni problem.

[b][/b]You never count your money when you're sittin' at the table


To ne smiješ pitati jer im stavljaš sol na ranu, a o malim dioničarima si sve rekao. Samo sam htio provjeriti da li ćeš lagati.

Pa zasto bi lagao? Ja racunam da ce se u par godina taj stav oko 100% reinvestiranja ( sve zadrzat zase) promjeniti. Mozda prije na lrhc nego na lrh jer su bonusi vezani i na dividende (znaci sehanovic dobije 5% cijelog iznosa dividende).

Sam protiprijedlog je na mestu jer je dobro vidjeti i reakciju odvjetnika…jer prije 5 ili vise godine ne bi ni pustio ni rijec kad se kakva razprava zakljuci. Znaci ipak se u tom vremenu taj odnos prema malim dionicarima promenio. I zato kazem da u sljedecoj fazi ce biti promjena prema otvaranju javnosti (mirovinskim fondovima).

Inace sam na forumu prije skupstine napisao da li ima ko kakva pitanja…pa se nije niko javio. Pa je kod lrh na uradnom dijelu proslo bez neke razprave. Mozda sam ocekivao da ce AZ biti aktivniji na skupstini i da ce pitat jer su novi u toj prici (iako su oni vec prije skupstine sjeli sa upravom i se predstavili) – a ocito jim komunikacija nije najbolja spretnost. A ocito i sa nama malima dionicarima nije previse komunicirao…npr. nije znao/zelio reci jeli ocekuje neke promjene u investicijski strategiji drustva kako se je uprava promjenila. Ali ok, prva godina je bila. Mozda iduce godine bude bolja prilika….

New Report

Close