LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Oko 1000 komada LRH po mom mišljenju prebacilo se u špekulaciju Jamnice i Leda. Ako dobro zarade, onda če možda čistit granu na 4000 kuna.

Brojke za uskrs su jako dobre. Mozemo reci da se sezona otvorila bas kako se planiralo 🙂

Opatija već vrvi turistima..

Kalendar je ove godine odlično iznimno povoljan. Uskršnji praznici u pravo vrijeme, sredina travnja. Prvi svibnja opet je produženi vikend, a nijemci i austrijanci imaju školske raspuste za duhove koji opet zgodno padaju, a do sada se pokazalo da je najbolje kada su početkom lipnja jer onda to koriste za višednevni odlazak na more.

Nemoj misliti na m2!

Guzva u opatiji..


Kako vidite ulaganje u BETA-R-A? Od svih izvedenica rekao bih da BETA-R-A ima najveći diskont.

neka vam posluzi za primjer ono slovo cija je vrijednost bila 100% u LRH. NAkon sto je mirovincu prodano po 3500 kn, kolika je porasla njegova cijena?
sto su imali mali od toga i kako se je to reflektiralo na njihove dionice.
Pored toga niti jedan fond ne kupuje slova nego LRH.
Pametnome dosta.
P.S.
Mislim da je trenutacno veca spekulacija jedino kupovati “Agro*” dionice i njihove kceri jamce …pardon clanove koncerna.


Guzva u opatiji..

Baš malo gledam sličice. Ono što se meni čini da se promijenila dobna skupina gostiju. Nažalost turistička zajednica više ne objavljuje svoje detaljne statistike iako sada putem evisitora imaju trenutne i puno bolje podatke. No moj dojam je da se gosti pomlađuju.
Za prva 2 mjeseca znamo da je cijeli Kvarner imao +9% komercijalnih noćenja, a Opatija je imala 1/3 svih noćenja na Kvarneru.
Iako mi sada već baratamo brojkama koje će se prihodovati u ovoj godini, dobro je da se potražnja povećava jer to otvara mogućnosti da se zacrtani planovi i prebace.

Nisam dugo radio neke usporedbe sa ostalim turističkim tvrtkama pa evo jedne usporedbe sa vodećima u branši. LRH je tu svakako nakon podjele manja od njih ali sa druge strane znamo da je LRH tvrtka koja skoro sve kapacitete ima u hotelskom smještaju što dodatno govori u vrijednosti same imovine tvrtke i rezultatima koje postiže.

Po cijeni LRH je usporediva jedino sa PLAG koja s obzirom na prihod i zaradu ima i približan omjer EV.
PLAG ima i nešto veću maržu od LRH. Po ostalim parametrima su slični.

S druge strane imamao RIVP i ARNT koji ispadaju značajno skuplji.

Za RIVP ako gledamo EBITDA tržište EV vrednuje 36,5% više od LRH.
Ako gledamo na omjer prihoda i EV tržište EV vrednuje 13,4% više od LRH
Omjer prihoda i EBITDA tržište vrednuje 20,4% više od LRH
EV/EBITDA je 13
Dug je ovdje 3,27 EBITDA i u visini je 1,13 godišnjeg prihoda

Za ARNT ako gledamo EBITDA tržište EV vrednuje 84,9% više od LRH.
Ako gledamo na omjer prihoda i EV tržište EV vrednuje 27,8% više od LRH
Omjer prihoda i EBITDA tržište vrednuje 44,7% više od LRH
EV/EBITDA je 17,6
Dug je ovdje 5,24 EBITDA i u visini je 1,5 godišnjeg prihoda

Zašto tržište toliko više vrednuje ove 2 dionice?
Ok, možda su marže ovdje prikrivene tj dio odlazi vlasnicima kroz naknade za upravljanje ili slično, ali zašto to dioničarima nije važno?
Kad bi ispravili maržu i računali sve sa stopom marže koju ima LRH (41,6%) pokazatelji EV/EBITDA za ARNT bi bio 12,24, a za RIVP 10,77 što je opet dosta više nego na LRH ??

Kad još dodamo da je LRH tvrtka koju većinski vlasnici žele prodati tj u nekom srednjoročnom periodu može se očekivati preuzimanje i to već sada znamo da neće biti jeftino?
Jer da su Ostoja i KJB svoj dio želili dati po 9 EV/EBITDA mogli su i oni prodati mirovincima kao i Bajakić. Znači oni su tražili više. Koliko više? Znamo da se špekuliralo o cijeni preko 5000 kn, a omjer po kojem su KJB i Ostoja razmijenili dionice je sugerirao da je KJB prihvatila cijenu od 5290 kn, ako bi se LRHC vrednovao 885 kn.
Vidimo da LRHC vrijedi dosta više od tih 885 kn, a sumnjam da KJB to nije znala. Zašto bi ona propustila takvu zaradu uzimajući u podijeli dionice LRH umjesto LRHC?

Kako LRHC na 9-9,5 EV/EBITDA(17) vrijedi bar 1850 kn po dionici nije mi jasno da je KJB prihvatila tako loš omjer? Mijenjala je skoro 6 dionica LRHC za jednu LRH.

Meni ovo govori da tražena cijena za LRH bila značajno viša od tržišne i da dioničari kod prodaje trebaju računati na neku premiju.

Nemoj misliti na m2!



Kako vidite ulaganje u BETA-R-A? Od svih izvedenica rekao bih da BETA-R-A ima najveći diskont.

neka vam posluzi za primjer ono slovo cija je vrijednost bila 100% u LRH. NAkon sto je mirovincu prodano po 3500 kn, kolika je porasla njegova cijena?
sto su imali mali od toga i kako se je to reflektiralo na njihove dionice.
Pored toga niti jedan fond ne kupuje slova nego LRH.
Pametnome dosta.
P.S.
Mislim da je trenutacno veca spekulacija jedino kupovati "Agro*" dionice i njihove kceri jamce …pardon clanove koncerna.
[/quote]

Nebi si ja dozvolio da nekom solim pamet što je bolje i isplativije, ali u prethodnom postu imate opet jedan dio koji se tiče dioničara alfabeta.
Ako ih gledamo sve zajedno tj ako ste bili dioničar SNHO pa sad imate alfabete u istom omjeru to možda nije toliko važno ali ipak malo govori o ulaganju u te tvrtke.

Naime kao što znate u podijeli je LRHC otišao u Gamu i kad su se radile računice ispalo je da je omjer bio skoro 6 dionica LRHC za 1 dionicu LRH. To je još bilo ok ako je dionica LRHC 885 kuna, ali što to znači sada?
Da se razumijemo nije dionica LRHC precijenjena na 1530 kuna jer znamo već projekciju EBITDA za 2017 pa se na EV/EBITDA(17) 9,5 cijena treba kretati na 1850 kuna.

To je super za dioničare Game pa i Pectinatusa koji ih je platio po 885kn.Ali to automatski znači da su dioničari ostala 3 alfabeta lošije prošli. Ok, u jednom gubiš, a u drugom dobiješ, no vidimo da se igrice nastavljaju. Sad je Delta prodala LRH a dio tih dionica je u razmjeni platila čak 9000 kuna (po sadašnjoj cijeni), pa se taj novac dijelom izvukao van mimo malih dioničara. Znači ni taj dio nije otišao dioničarima. Nebi rekao ni da je u Gami ideja likvidacija i podjela.
Znači ostaju Alfa i Beta. No tu se već od početne vrijednosti izgubio preko 10% dionica LRH (tj 18% dionica koje je posjedovao SNHO). Dalje cjelokupna vrijednost LRHC izdvajanjem je umanjila vrijednost imovine ostalih alfabeta.
Prvo LRH je izdvojila imovinu i novac koja vrijedi kako vidimo bar 1800 kuna, a zadržala je kredit pa je time sebi srušila vrijednost za bar 150 mil kuna, a onda je još izvršena razmjena LRH-LRHC u nepovoljnom omjeru za dioničare Alfe, Bete i Delte.

Ako to pojednostavimo i kažemo da je po 62% LRH i LRHC vrijedi po sadašnjim cijenama 950 mil, od toga je u Alfi i Beti za koje se očekuje da se po prodaji LRH likvidiraju i da se podijeli novac dioničarima završilo tek 537 mil vrijednosti što je samo 56% vrijednosti, a ostatak je završio u Delti i Gami. U Gami je završilo čak 34% sve vrijednosti koju je nekad imao LRH.

Zaključimo.
Ako razmotrimo ulaganje u LRH ili SNHO sada nekako mi stvari sugeriraju da je ipak bilo nešto mudrije biti dioničar LRH. Dali se sada isplati ulagati u Betu s obzirom da ista ima TK duplo manji od vrijednosti udjela u LRH po sadašnjoj cijeni?
Lako moguće da će se to isplatiti ali dosadašnji rezultati ulaganja u alfabeta prema LRH baš to nisu pokazali jer prodajom LRH i LRHC dioničari tih tvrtki imat će priliku direktno prodati svoje dionice, dok će alfabeti malo sačekati i pitanje je koliko će od početnog novca završiti kod dioničara. (ovdje mislim na one koji su imali SNHO) MOŽDA oni koji sada kupuju Alfu ili Betu bolje prođu.
E sad koliko vama vrijedi taj MOŽDA?

Nemoj misliti na m2!


Vidimo da LRHC vrijedi dosta više od tih 885 kn, a sumnjam da KJB to nije znala. Zašto bi ona propustila takvu zaradu uzimajući u podijeli dionice LRH umjesto LRHC?

Kako LRHC na 9-9,5 EV/EBITDA(17) vrijedi bar 1850 kn po dionici nije mi jasno da je KJB prihvatila tako loš omjer? Mijenjala je skoro 6 dionica LRHC za jednu LRH.

Po meni je to ono, da ako ne vidiš ne vjeruješ. I tržište danas na neki način još uvijek ne vjeruje prognozoma LRH/LRHC da će ustvariti planirani EBIDTA (iako je track record uprave dobar).

Inaće možda su tada kad se napravila ta transakcija, bili svi uvjereni da će LRH biti prodan…



Vidimo da LRHC vrijedi dosta više od tih 885 kn, a sumnjam da KJB to nije znala. Zašto bi ona propustila takvu zaradu uzimajući u podijeli dionice LRH umjesto LRHC?

Kako LRHC na 9-9,5 EV/EBITDA(17) vrijedi bar 1850 kn po dionici nije mi jasno da je KJB prihvatila tako loš omjer? Mijenjala je skoro 6 dionica LRHC za jednu LRH.

Po meni je to ono, da ako ne vidiš ne vjeruješ. I tržište danas na neki način još uvijek ne vjeruje prognozoma LRH/LRHC da će ustvariti planirani EBIDTA (iako je track record uprave dobar).

Inaće možda su tada kad se napravila ta transakcija, bili svi uvjereni da će LRH biti prodan…

[/quote]

Tu se slažem.
Pretpostavljam da je računala da će dobiti tih 5.300-5.500 po dionici odmah pa je pristala na zamjenu.

Nemoj misliti na m2!

Ne znam Dalibor koliko ovo više smisla ima objašnjavati, ako netko stavlja sve alfabate u isti koš, iako im se razlikuju i vlasnici i imovina, taj očito ne zna što radi.

Vi ste Funky odavno ovdje, a i dalje po istome iz dana u dan. Prvo su svi bili lopovi jer se LRHC ne uvrštava pa niste niti u to vjerovali, iako smo sto puta objasnili zašto treba pričekati. Onda ipak ne prodate pa cijena nakon uvrštenja raste ali su vam krivi moderatori jer u zaglavlju teme fali ime tickera što je presudno za razvoj kompanije/dionice. Onda vam sada ne pašu alfabeti iako smo pedeset puta objasnili razlike, a za to isto vrijeme niste ponudili nikakvo objašnjenje niti argumente.

Argument za pametnome dosta je što fondovi ne kupuju dionice alfabeta??? Da li znate uopće, prije nego što ste to napisali, koja su ograničenja fondova po pitanju tržišne vrijednosti kompanije, uvrštenja, free floata i ostalog? Da li bi vi dali novce fondu koji ulaže u dionice DELT nakon što većinski vlasnik kompanije kaže da ne zna gdje će ulagati i da dioničarima neće isplatiti niti lipe??? Ili bi htjeli da vam fond ulaže u SNHA i BETA koje najviše ovise i prodaji LRH?? A za MTP ne vrijedi ZPDD…

Nemam ništa protiv da netko pita što mu nije jasno, zato i jesmo ovdje, ali vi konstantno samo trolate s nekim svojim nezadovoljstvom i pišete stvari koje nemaju nikakvu podlogu. Što znate i sami jer svakodnevno pratite ovu priču. Bez ljutnje, samo ne razumijem koja je poanta takvog pisanja…

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Puno priče ali kupaca očito nema…

Prinosi su u odnosu na privatni biznis postali mali. A ljudima koji drze lovu u banci ovo kockanje nikada nije bilo zanimljivo. Ovdje je veliko pitanje dali se moze zaraditi 10% godisnje. Unutra sam, ali mislim da je to tesko ostvarivo. A do novaca se nekada ni uz znacajan diskont ne moze doci.

Koliko je lrh sigurnija od lrhc-a? Razmisljam o preslagivanju portfelja, a najvaznija mi je sigurnost.

New Report

Close