LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

http://www.poslovni.hr/hrvatska/cerp-hitno-trazi-44-mil-eura-kredita-da-zatvori-postojeci-326458 , ne bi bilo lose o odkupu lastnih dionica

da, točno.obzirom na protekle događaje, dionica postaje sve više zanimljiva.

Polako idemo naprijed. Pitanje kada ce Cerp prodati onih 3000 komada…i na kojoj cijeni. Ako ide na 3800 onda cemo vidjeti i skok prema 4000 kuna. Ali ajde da ne ubrzavamo. Sacekajmo skupstinu. Ima li ko kakva pitanja?

Kad pogledam ovu frku na Agrokor sustavu i cijenama dionica jako sam zahvalan sebi što sam uložio u LRH 😀

Dužni nismo, a valjda neće neki tsunami pomesti Opatiju 🙂

Opatijski ugostitelji bez poreza na potrošnju od 1. svibnja

Nemoj misliti na m2!

Mislim da polako pocinjete shvacati sto znaci cisto poslovanje, investicije iz vlastitih rezervi, minimalni dugovi, velika i stvarna imovina

Nemoj misliti na m2!


Mislim da polako pocinjete shvacati sto znaci cisto poslovanje, investicije iz vlastitih rezervi, minimalni dugovi, velika i stvarna imovina

I sto znaci mirno spavanje + transparentna uprava (jer postoji poduzece na ZSE koji je objavio poslovni plan do 2020 sa brojkama? Osim LRHC. ).

To je ono što sam ja često pisao a mnogi me nisu razumjeli.
Sigurno da ima boljih prilika za ulaganje od LRH, ali meni osobno je vrlo važno da novac ulažem u tvrtku koja ima čvrsto i stabilno poslovanje, pa i neki rast potražnje u sektoru koji pokriva. Nadalje da radi sa visokom maržom tj da sitne oscilacije na tržišti ne ugrožavaju profitabilnost tvrtke. Treća stvar koja osigurava sigurnost ulaganja je svakako nisak zaduženost. Dug je uvijek rizik. I na kraju ali nikako ne manje važno je da postoji stvarna vrijednost kompanije i u imovini.
Sve to zajedno uz transparetnost poslovanja i dobre uprave daje sigurnost ulaganja. A onda je manje bitno dali je povrat godišnje 10% ili 30%. Na kraju pokazalo se kakav je prosjek do sada, a plan uprave daje jasne brojke i za budućnost.
Ok, nek se zaljuljaju malo tržišta, nek krene neka kriza i smanji se potražnja u turističkom sektoru, ali to po ovim parametrima poslovanja i s obzirom na opreznost kako se tvrtka širi i investira meni daje odličan omjer rizika i povrata.

Na nekom normalnijem tržištu uz ovakav tracking record uprave i objavljeni plan dionica bi sada trebala biti vrednovana po “DFC metodi”. Znači projekcija cijene na parametrima poslovanja u 2020, pa onda “unazad” po nekoj stopi od 8-12% godišnje. To što bi to sada bilo 15 EV/EBITDA nije važno, ali dok god se planovi ostvaruju cijena bi se trebala ravnati prema tim budućim rezultatima.
Pa nisu ovo više moje projekcije, to je sada službeno objavila uprava i mora stajati iza toga.
Nitko ih nije vukao za jezik, pa sam siguran da su bili krajnje oprezni i konzervativni u procjenama, a da će rezultati nadmašiti ove brojke.

Nemoj misliti na m2!

Kako vidite ulaganje u BETA-R-A? Od svih izvedenica rekao bih da BETA-R-A ima najveći diskont.

Vodila se ovdje puno put diskusija ulaganja u LRH direktno ili kroz alfabete, tj prije kroz SN holding.
Ja sam se uvijek držao ulaganja direktno u LRH i pokušavao objasniti koja je razlika u rizicima.
Dali je Beta najviše diskontirana?
Pa ako zbrojimo vrijednost imovine koju ima u odnosu na cijenu koja je na burzi vrlo moguće.
No što dioničari Bete mogu očekivati?
Upozoravao sam svojevremeno da kad se bude prodavala LRH da će se prodavati dionice LRH, a ne alfabeta, pa i da kad bi se prodavali alfabeti da bi dioničari LRH imali zaštitu zakona o preuzimanju, dok to ne pokriva dioničare alfabeta. Nadalje, sam upozoravao da i sama prodaja LRH dioničarima alfabeta ne znači da će i oni dobiti novac van na bilo koji način. Kako ponude na preuzimanje neće biti oni moraju nekome prodati dionice ili dobiti van novac kroz dividendu ili likvidaciju društva.
Pokazalo se sada na Delti da to ne mora biti tako.
Imovina je prodana, a to niti se odrazilo na cijenu društva (ispravite me ako griješim), a ne mali dio novca je sada izašao iz društva ali samo prema ekipi, a ne prema malima. Imaju oni toga još prodati.
Npr zašto sada nebi za novih 3,5 mil eur kupili udio KJB u Alfi i za 3 mil eur udio u Lux ulaganjima?
Eto lijepo je Delta ponovo uložila novce. KJB je dobila van 9 mil eur, bez poreza, bez prireza, bez dijeljenja sa ostalim dioničarima. Slična se stvar može odigrati i u Beti zar ne? Ima se šta kupovati od tih nebrojenih doo-ova. Kad npr Beta proda svoj paket LRH i dobije za to 50 mil eur može i ona nastaviti ulagati npr u Gamu i Pectinatus?

Ponavljam da se vrlo vjerovatno može dogoditi da ulaganje u alfabete donese viši prinos nego ulaganje direktno u LRH ili LRHC. Ja se ne zamaram izračunom diskonta nego to objašnjavam jednostavno: veći rizik-veći prinos.

Nema nekog razloga da ako se ostvari poslovni plan LRH da za 3 godine alfabeti ne narastu barem koliko i LRH, pa i više. Pitanje je samo ako se dogode neki izvanredni događaji što će tada biti sa alfabetima.

Nemoj misliti na m2!

Upravo zbog ovoga što je Dalibor napisao za BETA i DELT s razlogom imaju najveći diskont, i s razlogom se DELT trguje s velikim diskontom na cash na računu, oboje su spremni izigrati sve oko sebe i ne doživljavaju male dioničare pet posto. Nažalost nitko ne ide na glavne skupštine, inače bi nakon izlaganja Bajakića svi prodali dionice po kratkom špostupku što je njemu i cilj.

Po tom pitanju bi ih razlikovao od preostale dvije, na SNHA i GAMA takvi rizici ne postoje. Ali, opet nisu iste.

Sva imovina SNHA je u dionicama LRH, a dobili smo nedavno i najave svih investicija, Dalibor je lijepo prezentirao što to znači. Također, imamo i AZ kao kupca plus cijenu koja nije otišla ispod 3.500 unatoč ovoj cijeloj priči oko Agrokora što je povuklo neke dionice dole iako nemaju nikakve veze s tim. Ako će LRH ispuniti svoje planove, u što ne sumnjam, koja je onda logika da cijena SNHA pada ako je ogledalo LRH?
Izvanredni događaji koje Dalibor spominje također na SNHA idu malim dioničarima u prilog. Opet ponavljam, nitko ne ide na glavne skupštine, a rečeno je da u slučaju prodaje SNHA u potpunosti ide van kao dividenda. Na LRH 4.000 SNHA je 140,79 dok je na na LRH 4.500 SNHA 158,36. To naravno treba umanjiti za porezne obveze, ali i dalje je riječ o totalno neracionalnom diskontu.
Ostoja je vlasnik LRH, ali kroz Alfabete isto kao i mi, a od ukupnog broja dionica LRH koje drže SNHA ima više od 50%, pri čemu Ksenija i Bajakić ne mogu muljati i da hoće jer Ostoja drži kontrolu. Ali to polako kapa po bidu i svi prodaju svoje dionice u bescijenje, žalosno ali to je očito cijena neznanja prosječnog domaćeg investitora.

GAMA je očišćena od Ksenije i Bajakića, ogledalo je LRHC-a koji se brže razvija i kao što je Dalibor rekao, to je dio LRH koji je dinamičniji što vidimo i po cijeni od samog uvrštenja. Tu pogotovo nema razloga za takve diskonte. Ali o tome sam već tamo pisao sto puta…

Imam GAMA, LRHC i LRH – daleko najviše je u LRHC kada sam shvatio koja je igra Ksenije i Bajakića.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

OK, ja sam prognozirao brži i dinamičniji rast LRHC jer je ona krenula sa stvarno niskih razina, nije bilo nikakvih podataka i starih bilanci da se mogu raditi izračuni. Ja sam se stvarno pomučio da pokušam što točnije prognozirati rezultate i ti su podaci govorili da bi cijena LRHC morala biti oko 1600 kuna da bi bila u rangu sa cijenama ostalih turista, a u odnosu na poslovanje.
Ne mislim da je generalno kao tvrtka i kao potencijal za razvoj LRHC bitno bolja od LRH. LRH ima svoje prednosti. Prvo ima značajno veću i vredniju imovinu na jednoj od najskupljih lokacija u zemlji. Ima dodatno i veliku rezervu u nefunkcionalnoj imovini koju može koristiti za investicije, bilo prodajom ili uključivanjem u poslovanje. Dalje LRH ima jako puno objekata koje može unaprijediti, proširiti i dizati kategorije i na kraju vrlo je nisko zadužena. Dodatnu stabilnost nudi mirovinac koji pojačava svoju poziciju. LRHC je manja i okretnija tvrtka, koja će vjerovatno imati nešto brži rast poslovanja, ali nema neke od prednosti koje nudi LRH. Odabrati jednu ili drugu stvarno ovisi o preferencijama ulagača, a možda je najveća šteta što to nije i dalje jedna tvrtka pa nebi morali sami donositi odluke gdje nam je bolje ulagati 🙂

Sad samo čekamo izvješće za 3Q da i ostali shvate ono što mi već ovdje znamo :))

Nemoj misliti na m2!

New Report

Close