LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


TK=304641 x 3800 = 1,158 milijarde
DUG bankama 146 mil
Novac 68 mil
Investicije u tijeku 36 mil

EV=1,158 + 146 – 68 – 36 = 1,200

po toj računici trenutni EV/EBITDA je 9,81

Dalibore, iz gotovo svakog vašeg posta na ovoj temi sam nešto naučio. Međutim, ovdje se ne slažem kako gledate EBITDA. LRH je ove godine imala 11,6 mil. kn dobiti od prodaje zemljišta koje se u bilanci vrednovalo po 14% tržišne vrijednosti. Ne možemo znati da će se i ove godine ponovno nešto uspjeti prodati, a pogotovo ne možemo znati da će se uspjeti prodati uz toliko veliku razliku između tržišne i knjigovodstvene cijene. Ukoliko ne dođe ponovno do neke takve prodaje, EV/EBITDA bi i po vašem načinu izračuna bio 10,8, dok bi po načinu izračuna s portala MD bio 11,15. Vjerujem da je to jedan od razloga zašto na tržištu nema jagme za dionicama LRH-a.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]


Kad već ovako seriozno raspravljamo neki više slušajući neki više iznoseći, koji biste pokazatelj onda upotrijebili kao drugi korak – tj ebitda kao operativna efikasnost, a onda drugi korak odljev od toga ebitda s nalova fin rashoda. tu bi lrh sigurno dobro stajala i zato bi me bas zanimalo da njen ebitda iznad 40 posto jos nadopunimo tim pokazateljom.

neto dug kroz ebitda, to bi bio kao neki globalni pokazatelj. ali kao psto racunamo amortizaciju kao postotak od prihoda pa vidimo da slrs i lrh to imaju iznad 30 posto, a jedna plava laguna oko 15, to nam odmah nesto govori.

bismo li mogli uzeti neki pokazatelj tipa toliko i toliko posto od poslovnih prihoda ide na otplatu kamate ili tako nesto slično. ili gledati kroz neto rezultat – pola moj kapital, pola dug, ali na kraju godine ne platim pla od neto zarade na ime tog duga, nego recimo samo jednu četvrtinu zarade i tako koristim polugu i dizem roe.

Meni je zgodno (ako mogu komentirati) neto dobiti dodati amortizaciju. Na taj način dobijem baš novac koji firma zaradi jer je uračunato i plaćanje poreza i kamata.
I time onda podjelim ili TK ili EV.

@Boca
Tako sam 2009/2010 birao dionice, uz Grahamov NCAV. Nadam se da će biti ponovno takvih prilika i da ćemo kupovati 100 kuna za 20-30.

@Oldgunner
Točno je da ne možete baš toliko gledati i računati, u drugu decimalu postotka ili iznosa. Ali ako imamo povijesno pregled takvih transakcija i držimo se donje granice na koju još dodamo diskont kako bi ugradili margin of safety ne možemo previše niti fulati, zar ne?
SLPF, PCTS, GAMA… Sličan pristup i maksimalno jednostavno, a na zadnje dvije i dalje stoji nevjerojatan diskont.

Seth A. Klarman – Margin of Safety – Meni jedna od najboljih knjiga, jednostavna i moćna u isto vrijeme (cijena je ovakva jer se jednom samo tiskala, ima PDF za skinuti)


@Investimir
:
Mislim da ne postoji točan odgovor na to, barem ne na način da se neki broj/omjer izvuče iz izvještaja za svaku pojedinačno, dobro je Dalibro rekao:

Ljudi malo prekruto gledaju te parametre i zapravo ih najčešće ni ne razumiju. Jedan dio ljudi vadi ih sa portala i prepisuje s tim da na tim portalima je to generički rađeno i mnogo stvari nije usporedivo. Isto tako gledati samo jedan fundament kao što je EV/EBITDA može jako zavarati.

Ja bi još u ovom kontekstu izmijenio “kao što je bilo koji pokazatelj”. Nisu sve kompanije u istoj fazi razvoja. Ako uzmete recimo: bismo li mogli uzeti neki pokazatelj tipa toliko i toliko posto od poslovnih prihoda ide na otplatu kamate ili tako nesto slično, u problemu ste jer će recimo ako govorimo o turistima TUHO, PLAG, ACI, LRH imati daleko bolji omjer nego RIVP, ARNT i sl. koji su u investicijskom zamahu. Opet, na prvu bi se onda dalo zaključiti da su ove iz prve skupine bolje jer manje troše na otplatu kamata, a znamo da je kod ACI i LRH to nisko jer ne investiraju koliko bi mogli odnosno ne iskorištavaju sav potencijal koji mogu. Rekao bi da je tu puno bolje gledati razinu zaduženosti u kombinaciji sa prosječnim troškom tog duga i povratima na investicije.

neto dug kroz ebitda, to bi bio kao neki globalni pokazatelj. ali kao psto racunamo amortizaciju kao postotak od prihoda pa vidimo da slrs i lrh to imaju iznad 30 posto, a jedna plava laguna oko 15, to nam odmah nesto govori.

Što bi vi iz ovoga zaključili (ili bilo tko drugi), čisto da vidimo razlike u intepretacijama i konceptima.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Gledam amortizaciju na lrh i lrhc, 137 mil! Novaca sasvim dovoljno za umjereni rast, mislim da su opatijski hoteli Imperial, Residenz i Belvedere zreli za obnovu ove jeseni te gradnja hotela Zagreb. Nadam se da će krenuti nešto od toga. Znam da je već najavljen bazenski kompleks u Mošćeničkoj. E sad, koji su planovi za lrhc ne znam, jedva čekam najave investicija, možda gradnja onog hotela u Cavtatu? Ima tu još ogromnog prostora za sami organski rast bez novih akvizicija. Ma ide sve to dobrim smjerom, osobno nemam problema sa strpljivošću, bila su i puno gora vremena.

ovo sam počeo pratiti zadnje vrijeme i moram reći da mi se sviđa ova dionica.
slijedeća je koja će biti od mene kupljena opet na dugi rok i čekanje rasta
mirovina se mora planirati bar pet godina unaprijed da vas ne iznenadi
čekat ću pravu priliku (ne dugo) i kupiti ovu dionicu, jer kako naglasi jedan od kolega biti će ovdje još bolja situacija jer postoje veliki prostori za investicije i rast.

dan je pametniji od noći!

Počeli su radovi i na kupalištu Angiolina, replika kupališta koje je izgorilo 1989. godine koje će biti cjelina sa kupalištem Lido. Royal je sredio kupalište, Giorgio 2 imat će kupalište sa bazenom uz plažu, ajde počelo se konačno raditi i na tome.

ValueWalk naravno da se treba stititi amortizacijama i slicnim stvarima, no to su tehnikalije. Ostoja je govorio ako ne budu u god dana uspjeli prodati lrh, da ju onda 3 god nece ni prodavati, odnosno da ide maksimalni razvoj.

Posto prodaje nema, mene zanima novi plan sirenja firme. Mislim da svi mozemo biti zadovoljni sa 2014, 2015god, ali ni jedan dionicar ne moze biti zadovoljan sa 2016god. Ako se ta godina vec morala dogoditi, ajmo sada na posao. Za nas bi bilo jako dobro da dujmovic izgubi na izborima.i da dodje netko iz poslovnog, a ne politickog zivota. Grad opatija se nije pokazala postenim i fer.igracem prema malim dionicarima, stoga ju vise ne smatram stitom malih, vec.kocnicom daljnjeg razvoja.

Mislim da će 2017/2018 biti puno bolja što se tiče investicija, vjerojatno se prošle godine previše kalkuliralo sa prodajom. Očito se traži visoka cijena i nema smisla čekati. Investirati se mora, samim time tvrtka će više vrijediti kod eventualne prodaje,veći prihodi, EBITA, novi hoteli.Sad sam se sjetio da je u planu bila gradnja i hotela u Mošćeničkoj (100 soba). Zanimljivo mi je dalnje širenje LRHC-a, tu nema više previše prostora, postat će ili dividendna dionica (u što sumljam) ili će nas ubrzo iznenaditi novim akvizicijama, u što sam nekako uvjeren (unutar 1-2god).

Ne slažem se da je bilo što izgubljeno, firma se razvija konstantno. Da se moglo više, moglo se, grad i prodaja nisu dozvolili da se firma razmaše.Razlika kad je bila u državnom vlasništvu od prije nekoliko godina i sada je neusporediva, nebo i zemlja. Tko zna čitat FI to i vidi. Tko je stari dioničar sad ima i lrhc, što isto nije zanemarivo.

Stječe se dojam da svi rastu samo LRH ništa ne radi svih ovih godina, a zaboravlja se kakvo je katastrofalno stanje nekretnina bilo pod državom. Evo po sjećanju, otprilike zadnjih 5 godina: renovirani hoteli Kvarner, Palace-Bellevue, Excelsior, Admiral, Epidaurus, Casa Rosa, Casa bel Moretto, bazenski kompleks hotela Metropol, vile Amalia, Elsa, Belvedere, Atlanta, uređenje soba Ambasador, Bristol, nabava mobilnih kučica u Medveji, gradi se hotel Giorgio II, dvije akvizicije hotela Cavtat i hotela Metropol, rušenje hotela Zagreb i Ičići, djelomična uređenja u Istri (bazeni, plaža, bar, restoran), prodaja djela neaktivne imovine, uvođenje standarda Remisens,stabilizirano i unaprijeđeno poslovanje i FI…Pa nije da se ništane radi.

LRHC dionica je apsolutno podcijenjena, LRH i ne ali je dionica sa velikim potencijalom. Zanimljivo je da obe kompanije vodi ista Uprava a stvari su jako različite.
LRH ako ne najavi bar 3 ozbilnje investicije tipa izgradnja novog hotela Zagreb od 100 soba i dizanje 2 hotela sa 3 na 4 zvijezdice, opet čemo imati zaostajanje za sektorom, ili će se nešto promjeniti oko vlasničke strukture pa će LRH krenuti stopama LRHC koji je u investicijskom zamahu.

Pozitivno je što se cijena ipak pomalo diže i uvjek ima kupnje koja se ne voli isticati ali je uvjek tu, što bi se reklo netko vrijedno skuplja.

Evo partnera koji nude 100 mi. eura za turistički projek, neka se jave Ostoji…

Keith Evans eksluzivno za Poslovni: Tražimo joint venture projekt od 100 milijuna eura

Keith Evans eksluzivno za Poslovni: Tražimo joint venture projekt od 100 milijuna eura

“U razgovoru za Poslovni dnevnik Evans otkriva da Starwood Capital intenzivno traži dobar turistički projekt u koji su spremni uložiti do 100 milijuna eura.”

New Report

Close