LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



@matejt

Otkud vam ovo da očekujete plan za dva mjeseca? Mislite da će pomaknuti GS na raniji datum u odnosu na prijašnje godine ili su nešto najavili pa mi je promaknulo?


@gazda
joza
Naravno da veće kategorizacija nosi veće prihode, to nije neka znanost. Ono što je puno bitnije je da se na 4 i 5 zvijezdica drastično povećavaju marže.

Nadalje, hoteli s 5 zvjezdica ostvaruju 49 posto veći prosječni prihod po sobi od hotela sa 4 zvjezdice, a ovi pak 69 posto više od hotela s tri zvjezdice. Razlike u prosječnoj operativnoj dobiti po sobi između kategorija ne prate razlike u prihodu. Tako hoteli s 5 zvjezdica ostvaruju 17 posto višu prosječnu operativnu dobit po sobi od hotela sa 4 zvjezdice, a hoteli sa 4 zvjezdice čak 59 posto višu dobit po sobi od hotela s tri zvjezdice. Link

napokon, taj članak ganjam još otkako sam ga pročitao ali nisam ga mogso ubosti. vrlo poučni i pokazatelji i omjeri

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

dalibor, kako biste vi onda računali ev ebitda na kraju 2017 – ebitda znamo, multiplu znamo, ali ne znamo neto dug – što je pametnije – računati neto dug kao nula (koliko duga toliko i papirića, dakle bez investicija), ili računati neto dug nekako drukčije.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Pa svaka investicija koja se u turizmu u pravilu događa zimi nam na određeni način pokvari izračun.
Moramo promatrati kontinuitet poslovanja ali bilanca stanja je presjek u određenom trenutku i ne uzima u obzir dali se dug tiče investicija koje će tek donijeti rezultate ili se odnosi na investicije koje već sudjeluju u rezultatu. Ja zato u svojoj kalkulaciji za kraj 2017 nisam uzeo moguća zaduživanja koja se mogu dogoditi za nove investicije nego sam procijenio koliko će se još novaca investirati za Giorgio i uključio prihod koje sam procijenio da će isti ostvariti u 2017.
Naravno može se dogoditi da na jesen krene investicija u neki novi hotel pa će se smanjiti iznos novca na računu za investirani iznos ili će se za isto podići kredit. To nam naravno odmah direktno utječe na EV/EBITDA.
Isto tako u ovom trenutku znamo da je 35,7 mil kuna na imovini u pripremi i predujmovima za materijalnu imovinu što bi značilo da bi trebali postupiti na slijedeći način ako si računamo trenutni EV/EBITDA a da uzmemo u obzir da nove investicije još nisu u pogonu.
TK=304641 x 3800 = 1,158 milijarde
DUG bankama 146 mil
Novac 68 mil
Investicije u tijeku 36 mil

EV=1,158 + 146 – 68 – 36 = 1,200

po toj računici trenutni EV/EBITDA je 9,81

Računam da će se u GIORGIO investirati još oko 40 mil kuna u narednoj godini i kad dio prihoda koje će on ostvarivati uđe u rezultat dobiti ćemo ono što što sam izračunao.

No to nije “službeni” izračun ali meni pomaže da sagledam poslovanje i radim projekciju

Nemoj misliti na m2!

hvala, odlična lekcija.

dakle, ako imovina ne sudjeluje u generiranju prihoda tj ebitda, ne treba ni dug upotrijebljen za kupiti tu imovinu računati u ev. naravno, nije to sveto pismo, ali drzi vodu kako god okrenes.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

stiglo LRHC izvješće

www.lociraj-popust.com

Pa to bi bilo nekako logično zar ne?
Ljudi malo prekruto gledaju te parametre i zapravo ih najčešće ni ne razumiju. Jedan dio ljudi vadi ih sa portala i prepisuje s tim da na tim portalima je to generički rađeno i mnogo stvari nije usporedivo. Isto tako gledati samo jedan fundament kao što je EV/EBITDA može jako zavarati. Visina duga je nešto što bi uvijek trebalo gledati uporedno sa EV/EBITDA jer financijski rashodi ne izlaze u izračun a po njima može biti vrlo visoki odljev novca. To značajno podiže rizik, a to se ne vidi iz tog parametra.

Isto tako gledati sve statički i ne raditi projekciju kretanja pokazatelja na procijenjeni period ulaganja je također loš pristup. Ja npr imam za LRH raspisane bilance za najmanje 3-4 godine unaprijed. Naravno to su samo moje procijene i nema nikkve garancije da će se to ostvariti ali financije imaju neku logiku. Ako se uprava izjasnila da će maksimalizirati dionički kapital, zaštiti ga od poreza, investirati sa visokim stopama povrata i ne pretjerano zaduživati tvrtku svatko od vas može i sam to jednostavno izračunati. Svi podaci su dostupni. Znate unaprijed koliko će se novca zaraditi, koliki je odlijev po pitanju vraćanja kredita, koliko ostaje za investicije i koliki su traženi povrati.
Ostalo je jednostavna matematika.
Siguran sam da postoje tvrtke gdje ta ista matematika može dati i bolje rezultate nego na LRH ali nažalost ali d bi se to radilo mora se znati jako puno o firmi u koju se ulaže. Ja sam se “specijalizirao” za LRH, nju dugo i pažljivo pratim pa si tu mogu dozvoliti ovakve projekcije i izračune. Nažalost nemam baš dovoljno vremena da tako pratim i obrađujem i druge tvrtke.

Nemoj misliti na m2!

Kad već ovako seriozno raspravljamo neki više slušajući neki više iznoseći, koji biste pokazatelj onda upotrijebili kao drugi korak – tj ebitda kao operativna efikasnost, a onda drugi korak odljev od toga ebitda s nalova fin rashoda. tu bi lrh sigurno dobro stajala i zato bi me bas zanimalo da njen ebitda iznad 40 posto jos nadopunimo tim pokazateljom.

neto dug kroz ebitda, to bi bio kao neki globalni pokazatelj. ali kao psto racunamo amortizaciju kao postotak od prihoda pa vidimo da slrs i lrh to imaju iznad 30 posto, a jedna plava laguna oko 15, to nam odmah nesto govori.

bismo li mogli uzeti neki pokazatelj tipa toliko i toliko posto od poslovnih prihoda ide na otplatu kamate ili tako nesto slično. ili gledati kroz neto rezultat – pola moj kapital, pola dug, ali na kraju godine ne platim pla od neto zarade na ime tog duga, nego recimo samo jednu četvrtinu zarade i tako koristim polugu i dizem roe.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Sad vidimo sto radi jedan vlasnik na lrhc-u. I ovdje treba pod hitno izbaciti grad opatiju iz vlasnicke strukture i rast ce biti puno veci.

Politicar Dujmic prodao lrhc po 880kn, za godinu dana dionica dosla do 1430kn.

Nije stvar samo grada Opatije tu je i Ksenija i ta nesređena vlasnička struktura unazađuje firmu koja da se zadnje 2 godine normalno razvijala kao cijeli sektor bi vrijedila 5-6.000 kn…

LRH je veliki zarobljeni potencijal i sada je pitanje samo koliko treba čekati da se stvar razriješi…

LRHC je očiti primjer kako se to radi pod istom Upravom…

Da budemo jasni, ova situacija ne paše ni Ostoji jer mu imovina ne vrijedi koliko bi trebala, tako da mi je ta pasivnost po malo čudna a vidimo kako ista Uprava radi čuda u LRHC. I do sada je bilo svakakvih iznenađujučih poteza pa i to razdvajanje na LRH i LRHC tako da ništa nije isključeno da se i bez prodaje dogodi neko preslagivanje.

Možda se zato cijena i držala stalno dolje, u svakom slučaju mora se čekati i to je to, vjerujem da će mo do Skupštine biti puno pametniji a ona bi mogla biti za 2-3 mjeseca…

2015
Poslovni prihod 267 mil kuna
EBITDA 108 mil
Dug 180 mil
Investicije (Palace Bellevue) 70 mil
Prodaja imovine 150 mil
Slobodan novac 188 mil
Od investicije se očekuje povrat od 10 mil i prihod od 25

2016
Poslovni prihod 292 mil kuna
EBITDA 117 mil
Dug 180 mil
Investicije (Ičići, Zagreb) 190 mil
Slobodan novac 115 mil
Od investicije se očekuje povrat od 27 mil i prihod od 68

2017
Poslovni prihod 360 mil kuna
EBITDA 144 mil
Dug 180 mil
Investicije (??) 190 mil
Slobodan novac 69 mil
Od investicije se očekuje povrat od 27 mil i prihod od 68 mil

2018
Poslovni prihod 428 mil kuna
EBITDA 171 mil
Dug 180 mil
Investicije (??) 50 mil
Od investicije se očekuje povrat od 7 mil i prihod od 18 mil
Slobodan novac 190 mil

Dalibore ova nam se 2017 god totalno urusila. Hocemo li planirane prihode za 2017 god uopce uspjeti ostvariti u 2018 god? Inace kao stari dionicar lrh sam djelomicno zadovoljan, jer mi se lrhc cini kao dobra i jaka prica, a lrh je na hold do 5mj.


A jel prihvaćen onaj prostorni plan za hotel Zagreb?

Mastodont u centru novog trga Slatina?

Mastodont u centru novog trga Slatina? Ostavljen prostor za zgradurinu od – 7.000 kvadrata

New Report

Close