LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ajmo jos sa jedne druge strane analizirati. Firma nakon placanja troskov poslovanja ostane sa 122 mio kuna (ebidta). Onda placaju neto 5mio kuna kamate te 4 mio kuna poreza (jbt ga čitav porezni štit su pokoristili i sada treba nešto platiti državi). Ostaje 113 mio kuna. Sa jednim udjelom si poplatio bankare (22 mio kuna) a sa drugim dijelom investirao si u novi biznis (u novčanom toku možemo vidjeti, da je investirano 106 mio kuna = 36%. Samo za osječaj – RIVP koja je u punom investicijskom ciklusu investira ove godine 873 mio a očekiva 1,57 milijarde kuna prodaje što znaći 55% prodaje). I sa istim tempom ideš u novu godinu (još ne znamo koliko če biti investicije, ali ćemo saznati za 2 mjeseca).

Novca na računu imaju manje nego godinu prije. Što je sada problem? Da ne investiraju dovoljno brzo jer svi to rade. pa ok – imaju drugu strategiju a to je, da u LRH investiraju unutar tih 100 mio kuna EBIDTA godišnje. Dok je opčina suvlasnik zeleno svijetlo pali samo za lokalne projekte. A ipak je treba biti oprezan i gledati šta i kako (motivacija bonusa na ugovoru).

Pa ja mislim, da je Šehanović zauzet na svim frontama: razmišljam da je on jedan dan u portorožu (da vidi kako ide renovacija Metropola/Barbare i slično) / jedan dan u opatiji (da vidi, kako ide u Ičičima) / jedan dan u cavtatu (da vidi kako ide dole renovacija) / jedan dan u zagrebu (da vidi kako je stanje kod vlasnika) / jedan dan ostalo (radnici).

Kad pogledam u FI vidim:
– ostali troškovi su narasli 17%. Koji bi to mogli biti?
– troškovi osoblja su po dugom putu počeli rasti (znači, na novo se ide zaposlovanje)
– 1% više gosta a toliko više zarade = to je rezultat viših cijena a i promjene strukture gosta (jer više očito troše)

Šta očekivam i kakve misli imam:
– pa neka investitori koji nisu zadovoljni prodaju. Kupnje ima i mogu izači.
– nivo cijene je sada toliko povoljan, da u biti nema puno rizika (nisko zadužena firma sa stabilnim cash flowom i dobrim potencialom. super priča za 5 godišnje investiranje).
– imam osječaj, da čemo skoro vidjeti pomak trgovanja preko 4000 kuna Plima diže sve. Pa i LRH..
– istina da mi fali dividenda, ali ako gledam kako je LRH različita od ostalih priča od mojih ostalih ulaganja…onda mi je to super risk diverzifikacija.

Moglo bi biti kako je netko spomenuo da lokalci sa svojih 25% drze ostoju kao taoca.
Pricekajmo lokalne izbore pa cemo biti pametniji

i mozda jos ova usporedba – gledamo samo LRH (jer to se vidi kako je bio promjeni biznis na istoj lokaciji, a dobijemo jos bolju sliku, sta se napravilo sa istom kunom, trebali bi i LRHC ubaciti unutra)

godine 2011 godine 2016
prihodi od prodaje 201 mio 271 mio
amortizacija 33 mio 98 mio
trosak zaposlenih 82 mio 66 mio
dug 72 mio 146 mio

I gdje cemo biti za 5 godina?


@oldgunner: ne znam kako nije, stavite amortizacijske stope na normalnu a ne ovako agresivnu razinu i imamo neto maržu iznad od 20%. Ako to nije dosta, pogotovo za turista, onda ne znam što je.
S ostalim bi se složio, ako novci ne idu u dividendu već ostaju u kompaniji jedino opravadanje je rast kroz nove investicije.

Drago mi je da se oko glavne točke slažemo. Što se tiče generiranja novca, slobodni novčani tok za ovu godinu je negativan (mojedionice). U 2016. su imali nešto veće investicije u imovinu nego inače, ali i kad se pogleda petogodišnji prosjek rezultat nije posebno zavidan – oko 38 mil. kn godišnje što na trenutnu kapitalizaciju daje novčani prinos od 3,3%. Ako je to ono što se može očekivati u budućim godinama onda za investitore koji žele više prinose i spremni su preuzeti više rizika nema razloga za biti u dionici.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

Sve u svemu puno je nerealnih očekivanja 😇
1% povećanje je odlično iz gore navedenih razloga (pa nakon trećeg kvartala je bio minus 2%)
Matej više zvijezdica nosi više cijene i prihod, ali očekivano i veće rashode na troškovima sirovina i materijala (bolja je ponuda hrane i pića u hotelima sa 4 nego 3 zvijezdice) i troškovima osoblja (po standardu ide više zaposlenih u hotelu sa 4 nego 3 zvjezdice)
To mi se sve čini logičnim 😀
U problemu su kako potrošiti novac jer očito smatraju da su previše izloženi Opatiji i da tu oni nemaju očekivani povrat za izgradnju puno novih kapaciteta. Izgraditi će novu upravnu zgradu da bi sadašnju mogli prodati. I novi hotel Zagreb sa 100 soba. Još jedan takav u Mošćeničkoj dragi. Prodavati ce nekretnine koje imaju. I dizati zvijezdice svemu na 4.
I ono plivalište 😀
Al to je sve sića 😀
Kako nisu prodali Imperijal i to bi možda mogli oni ići u obnovu pa onda prodaju jer negdje moraju ulupati sredstva 😀
Zato i brutalna amortizacija!
U dividendu ne vjerujem dok je Opatija unutra jer onda nikad neće ni prodati. A očito se nikom neda ni natezati s Opatijim ako uvjetuje ulaganje samo na svom području 😀
Tko zna, možda bi pristali na još jednu priču ala LRHC 😇 To im nije loše ispalo 😂
Al to sve sigurno nitko neće ništa potezati pred izbore, ali nakon njih bi moglo biti promjena stava Grada o cijeloj priči.
Sve u svemu u postojećim okolnostima dobro i sasvim očekivano izvješće!! Tko je očekivao sada neke lude brojke u noćenjima očito nije pratio sto se sve događa u LRH 😀😀
Sretno svima 😀😀 i ovima što izlaze, al i onima što ostaju il tek ulaze u LRH 😀😀



RIVP se približava 12 EV/EBITDA, i čak bi rekao da se neće tu zaustaviti
ARNT se danas približava 13 EV/EBITDA
MAIS na 11 EV/EBITDA

Ono što je netko neki dan napisao da se izlazi iz LRH i prelazi u RIVP?
Na 50 kn RIVP će biti na 13,2 EV/EBITDA i na 2,7 P/B

Očekuje li se da RIVP ode na 15 Ev/EBITDA ??

Ili se možda ipak LRH približi takvim valuacijama?

LRH je na 9 EV/EBITDA

Znači LRH na 10 EV/EBITDA bi trebao biti 4213
Znači LRH na 11 EV/EBITDA bi trebao biti 4651
Znači LRH na 12 EV/EBITDA bi trebao biti 5090
Znači LRH na 13 EV/EBITDA bi trebao biti 5528

Koliko ja vidim po izvješću LRH je negdje na 10 EV/EBITDA, naravno da sa svom tom imovinom za prodaju je ispod 9 EV ali se sada referiram na ovaj post od Dalibora…
[/quote]

EV = 1,228 milijarde kn
EBITDA bez jednokratnih prihoda = 108 milijuna kn
EV/EBITDA bez jednokratnih prihoda = 11,37

Radije bih kupio RIVP nego LRH, ali svatko bira za sebe.

Kolega niste u formulu stavili slozene papire i nadnaravnu upravu

@boca tko ti brani 😀😀
radi što te volja 😀😀😀


… Što se tiče generiranja novca, slobodni novčani tok za ovu godinu je negativan (mojedionice). U 2016. su imali nešto veće investicije u imovinu nego inače, ali i kad se pogleda petogodišnji prosjek rezultat nije posebno zavidan – oko 38 mil. kn godišnje što na trenutnu kapitalizaciju daje novčani prinos od 3,3%. Ako je to ono što se može očekivati u budućim godinama onda za investitore koji žele više prinose i spremni su preuzeti više rizika nema razloga za biti u dionici.

a pošto iz teorije znamo da se iz FCF sisa lova za dividendu, onda se nemamo čemu čuditi!

@matejt
Otkud vam ovo da očekujete plan za dva mjeseca? Mislite da će pomaknuti GS na raniji datum u odnosu na prijašnje godine ili su nešto najavili pa mi je promaknulo?


@gazda
joza
Naravno da veće kategorizacija nosi veće prihode, to nije neka znanost. Ono što je puno bitnije je da se na 4 i 5 zvijezdica drastično povećavaju marže.

Nadalje, hoteli s 5 zvjezdica ostvaruju 49 posto veći prosječni prihod po sobi od hotela sa 4 zvjezdice, a ovi pak 69 posto više od hotela s tri zvjezdice. Razlike u prosječnoj operativnoj dobiti po sobi između kategorija ne prate razlike u prihodu. Tako hoteli s 5 zvjezdica ostvaruju 17 posto višu prosječnu operativnu dobit po sobi od hotela sa 4 zvjezdice, a hoteli sa 4 zvjezdice čak 59 posto višu dobit po sobi od hotela s tri zvjezdice. Link

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Evo da i ja napišem koju.
Obožavam predvidivost na LRH. Kome se da nek pogleda moje projekcije iz 2015, pa onda iz svibnja 2016 i rujna 2016. Sve se već onda prilično točno moglo predvidjeti. Napisao sam još u svibnju da očekujem rast broja noćenja do 2% na godišnjoj razini i rast prihoda oko 8%. Kalkulirao sam sa prihodom oko 300 mil kuna i EBITDA od 120 mil kuna. I to se evo ostvarilo.
Ono što je još i bolje je ukupan rast vrijednosti tvrtke temeljen na rastu EBITDA od 15% !! i smanjenju obveza prema bankama od 13%.
Dakle EBITDA je narasla 16,2 mil, a obveze se smanjile za 22 mil.
Kad računamo onda vrijednost kompanije na recimo 10 EV/EBITDA to znači da je vrijednost narasla za 162 mil kuna. Ako još tome pridodamo smanjenje obveze od 22 mil i oduzmemo smanjenje financijske imovine od 14 mil to u konačnici daje rast neto vrijednosti od 170 mil u odnosu na 2015u.

Znači EV je na faktoru 10 bio u 2015 1,061 milijarde, a sada je 1,223 milijarde
Neto vrijednost je onda rasla sa 975 mil na 1,145 milijarde što je rast od 17,4% !!

Stotinjak mil kuna investicija daje dobre osnove za rast i u 2017. Ok novi hotel neće raditi cijelu godinu ali tj hotel mora minimalno donijeti novih 20 mil kuna prihoda u 2017, a ostatak će donijeti hoteli koji nisu radili cijelu 2016. Znači nagodinu prihod (bez eventualnih izvanrednih prodaja imovine) oko 310 mil kuna i pripadajući EBITDA od 130 mil. No kako zbog povećane potražnje očekujemo i rast cijena rekao bi da će ukupni rezultat biti 3-4% bolji.

Znači ako ne kalkuliramo neke nove investicije kraj 2017 tvrtka će na 10 EV/EBITDA opet vrijediti dioničarima minimalno 170 mil kuna više. Dug se spušta na 1 EBITDA, a i novca će biti u visini 1 EBITDA (ili će isti biti pametno investiran) što opet daje rast vrijednosti od blizu 18% za dioničare.

Napominjem da ja ne pišem o cijeni dionica na burzi nego rastu vrijednosti kompanije koji se bazira na rastu vrijednosti prihoda, zarade i novčanog tijeka. Kako će tržište vrednovati navedeni rast je jedna sasvim drug priča, ali sve to jednom dođe na svoje.

Ako se tvrtki diže vrijednost po stopi od 17-18% godišnje do 2020 rast vrijednosti kompanije bi trebao biti 90%. E sada ako valuacije ostanu na 10 EV/EBITDA to je to. Ako iste narastu ili dođe do nekog preuzimanja po većim EV/EBITDA valuacijama onda je to samo dodatn plus.

U ovoj računici nema ni pozitivinih efekata od eventualne prodaje nefunkionalne imovine, tako da ja osobno očekujem da se do 2020 udvostruči vrijednost ove tvrtke.

Nemoj misliti na m2!

još budem prodao cavtat i kupio opatiju

New Report

Close