LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

nemojmo zaboraviti da bakic svoju pricu nije odigrao kror rivp, nego kroz korf. naravno korg bez rivp je fikus tvrtka, isto tako cijeli alfabet sztoji i pada s lrh i lrhc.

rizici postoje naravno, ali ako ulagač zna čitati izvješća kao vi dalibor ili stavljati u pravni i logični kontekst kao value – onda sse ti rizici mogu svesti na prihvatljive razine jer alfabet ima neku imovinu i neke obveze i neki razlog postojanja.

to da ćemo novac jednostavno dobiti isplaćen, to isto ne vjerujem. ali ni korf nije isplatio novac, samo su napravili spajanje po realnim cijenama. fuzija nekih alfabeta sa lrhc i lrh uopće nije sf, to je sasvim razumna opcija.

kako rekoh, sve to stoji i pada s lrh i lrhc tako da poslovanje i perspektive tih kuća apsolutno mora biti prioritet broj 1 za svakoga tko je tu bilo izravno bilo neizravno kroz alfabet.

ovo sa zadrzanom dobiti – to mi je bilo promaknulo. zanimljiv moment.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

S većinom bi se složio Whiterose, ali zaboravljate par stvari. Nitko nema samo LRH u portfelju (bar se nadam), siguno nisam jedini koji ima i ovo i RIVP (od davnih dana – ne da se hvalim nego da naglasim slijedeće), RIVP je po puno stvari bio i gori od ovoga (što sam također više puta objašnjavao), a pitanje je da li bi i RIVP bio što je danas da nije bilo bloga. Prilično sam siguran da ne bi, a ako gledamo kroz prizmu SAD-a taj blog bi znate i sami odavno bio ugašen. Također, sve treba promatrati kroz kontekst cijene i rizika.

Što se tiče USA marketa morate uzeti u obzir da većina ljudi na forumu ne barata niti sa osnovama ZSE kako treba, pri čemu pričamo o par pravilnika i par zakona. A ako se sve te neefikasnoti ne mogu iskoristiti (što vidimo po stalnoj ogorčenosti nekih ), kako očekivati da ih iskoriste tamo na kao što sami kažete izrazito efikasnom tržištu kraj svih analitičara, profesionalaca, fondova i sl.

Kod nas se recimo CFA smatra kao da si Buffet ili Munger, a u praksi se često iznenadite. S druge strane, u kontekstu ostvarivanja visokih prinosa i konkurencije samo u sj. Americi 80-85 tisuća CFA-ovaca[/url]. I ako ovdje imam 6 godina za redom (a i ove ako ne bude šokova) prinos minimalno 20% zašto bi gledao preko kako se s njima boriti (a pogotovo ljudi koji ni ovdje ne razumiju osnovne zakone i mehanizme tržišta)? Zato još nisam tamo previše prisutan iako sve više pratim kako portfelj postaje veći, a na takvom prinosu preko bare iskreno čestitam.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

teoretsko pitanje je moguće da nap. alfa proda dionice liburnije nap 2 fonda svako po 16 posto i izbjegne se ponuda za preuzimanje

ima ima

ValueWalk: ‘…pitanje je da li bi i RIVP bio što je danas da nije bilo bloga. Prilično sam siguran da ne bi, a ako gledamo kroz prizmu SAD-a taj blog bi odavno bio ugašen…

ja ga uspoređujem s Jonathanom Lebedom, tko je čitao ‘Future Just Happened’ od Lewisa zna o čemu govorim… mali je nagrabusio od strane SEC-a, a ovdje pravna država i za veće stvari gleda ‘u stranu’, a nekmoli za manipulacije dionicama…

@accountant: čak je taj mali imao prednost što je mogao izaći iz toga i realizirati dobit, ovdje će s ddjh to biti malo teže (iako nisam niti zlonamejran niti mu želim išta loše)

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

WalueWalk, slazemo se oboje da kupovanje dionica svi shvacamo kao investiranje, sto za posljedicu ima zaradu na njima. Mislim da je u slucaju LRH (mozda ne LRHC, vrijeme ce pokazati) ta svrha zamagljena situacijom i pretumbavanjima vecinskih. Ne ulazeci vise u tematiku, moj tekst je bio u smjeru da bi mali investitori prisutni u LRH trebali aktivnije svoje znanje koristiti negdje drugdje gdje imaju i vece moguce dobitke, kao i ff i situaciju da sami odlucuju kao temelje da svoja ulaganja vise oplode. Naravno da svi imamo neki svoj mix ulaganja isprepletinih sa nekim rizicnijim kao i nerizicnijim dionicama i tako treba biti. Ali barem u mom slucaju, mislim da LRH ne opravdava imanje dionica. Valamar je sa druge strane radio na tome da iz poprilicno maglovite situacije sa KORF-om izadje kao najtransparentnija dionica na trzistu, sto ne bih rekao za LRH. Kako god, neka svaki procijeni za sebe.
Skretanje mojeg investiranja na burze SAD je samo odgovor na situaciju sa LRH gdje su situacije sa firmama puno jednostavnija i transparentnija iz dva razloga – prvi je SEC tj. drzavna administracija koja zahtjeva odredjeni stupanj saznanja o informacijama o firmi koji moraju biti ispostovani. Druga je sama cinjenica da netransparetnost i zamagljenost sto ciljeva sto poslovanja direktno steti cijeni dionica, a koja je i samoj firmi bitna jer ce se kad tad, ona iz te cijene financirati putem dodatne emisije dionica. Na hr trzistu je vodstvu LRH potpuno nebitno koja je cijena vlastite dionice jer se financiraju ne na burzi vec putem kredita i samog poslovanja. Iz ta dva razloga smatram da je investiranje na SAD trzistu puno jasnije i oportunije jer imate i dojam i stvarnost zastite informacija kao relevantnih. Na vama je samo da se bavite iskljucivo rizikom i procjenom kvalitete poslovanja, sto bi i trebao biti cilj. Zato i moja zelja da se ne zanimam hr burzom kao i pojedinih uprava hr firmi kojima ponekad i postupanje po zakonu predstavlja problem. Na americkom trzistu nikome niti ne dolazi na ideju ovakove situacije sa vlasnistvima a kamoli sa tisinom koja gotovo traje godinu dana u vezi bitnih odrednica sto se planova tice. To bi ubilo bilo koju dionicu i bilo koju firmu u SAD gotovo nepovratno. Jednostavno, potpuno su drugacije prakse tu i tamo, a tamo mi se cini da je investitor, koliko god bio velik ili mali, vise zasticen.
Iskreno sumnjam da ce i ove godine prinos LRH (barem po dionici tj. onome sto nama dionicarima nesto znaci) biti 20 %, jer nekako ne vjerujem da bi ovu godinu mogli zavrsiti sa vrijednosti dionice od 4300 – 4700 kn, ali ja sam onaj koji svoje ulaganje gleda kroz cijenu dionice, i nikako drugacije …


Iskreno sumnjam da ce i ove godine prinos LRH (barem po dionici tj. onome sto nama dionicarima nesto znaci) biti 20 %, jer nekako ne vjerujem da bi ovu godinu mogli zavrsiti sa vrijednosti dionice od 4300 – 4700 kn, ali ja sam onaj koji svoje ulaganje gleda kroz cijenu dionice, i nikako drugacije …

Tu nisam govorio o LRH samo nego o cijelom domaćem portfelju kroz taj period, LRH je samo dio.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Ostalo je više manje točno, ali ponavljam: omjer cijene i rizika, te diverzifikacija portfelja su tu također jako bitni. Uz neefikasnot koja je do prije godinu dana omogućila da imate diskonte 50% koje ne možete fulati.

Osim stvari koje navodite ono što mi se još više kod nas ne sviđa je nedostatak novih kompanija i novih priča. Kompanija na burzi je sve manje, a s obzirom na nerazvijesnot financijskog sustava koji je plitak i izrazito bankocentirčan nažalost nitko ne traži kapital putem burze. I onda smo u situaciji kao sada da je tržište u relativno zreloj fazi i da je jako teško pronaći dionicu koja je izrazito povoljna ili kompaniju koja ima snažan potencijal rasta.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche


S većinom bi se složio Whiterose, ali zaboravljate par stvari. Nitko nema samo LRH u portfelju (bar se nadam), siguno nisam jedini koji ima i ovo i RIVP (od davnih dana – ne da se hvalim nego da naglasim slijedeće), RIVP je po puno stvari bio i gori od ovoga (što sam također više puta objašnjavao), a pitanje je da li bi i RIVP bio što je danas da nije bilo bloga. Prilično sam siguran da ne bi, a ako gledamo kroz prizmu SAD-a taj blog bi znate i sami odavno bio ugašen. Također, sve treba promatrati kroz kontekst cijene i rizika.

Što se tiče USA marketa morate uzeti u obzir da većina ljudi na forumu ne barata niti sa osnovama ZSE kako treba, pri čemu pričamo o par pravilnika i par zakona. A ako se sve te neefikasnoti ne mogu iskoristiti (što vidimo po stalnoj ogorčenosti nekih ), kako očekivati da ih iskoriste tamo na kao što sami kažete izrazito efikasnom tržištu kraj svih analitičara, profesionalaca, fondova i sl.

Kod nas se recimo CFA smatra kao da si Buffet ili Munger, a u praksi se često iznenadite. S druge strane, u kontekstu ostvarivanja visokih prinosa i konkurencije samo u sj. Americi 80-85 tisuća CFA-ovaca[/url]. I ako ovdje imam 6 godina za redom (a i ove ako ne bude šokova) prinos minimalno 20% zašto bi gledao preko kako se s njima boriti (a pogotovo ljudi koji ni ovdje ne razumiju osnovne zakone i mehanizme tržišta)? Zato još nisam tamo previše prisutan iako sve više pratim kako portfelj postaje veći, a na takvom prinosu preko bare iskreno čestitam.

Slažem se

Nemoj misliti na m2!

Novi član Nadzornog odbora:

Dušan Kotur
Stranka: SDP. Rođen sam 21.rujna 1950. godine u Grabovcu, danas kao umirovljenik živim u Opatiji. Radni vijek sam proveo radeći u vojsci i unutarnjim poslovima.Jedan sam od osnivača GO SDP Opatija, a od 1998. do 2010. tajnik GO SDP Opatija. Član sam Gradskog odbora Gradske organizacije od 1998. do danas. Organizirao i sudjelovao u svim izborima na području Grada za Sabor RH, predsjedničke izbore, za Skupštinu PGŽ, Grada Opatije i Mjesnih odbora od 1999. godine do danas.

Upravo tu bankocentricnost smatram razlogom da sve firme koje jesu ili bi mogle biti na burzi to smatraju kao teret i kao nepotrebnu zezanciju. Uopce se ne trude (osim iznimaka) pravovremenim vijestima obavijestavati javnost o svojem poslovanju, vec se samo drze zakona i zakonom propisanih materijala. Firmama u SAD ne dolazi na um da puste dva mjeseca da javnost ne obavijeste o bilo kakvim potezima, jer im je bitno da investitore, sto sadasnje a jos vise buduce, informiraju o kvaliteti svoje firme, a samim time i kvaliteti ulaganja u takovu firmu. Pri tom ne govorim o kvartalnim izvjestajima i SEC dokumentima vec o djelovanju PR-a firmi u vezi svega sto daje kvalitetnu ili barem tocniju sliku o firmi. Kod nas Dokle god nase firme nece ici u secondary-e nece se burza shvacati kao teret. Recimo SAPN. Imao sam te dionice, firma je fenomenalna, zaista nema razloga ne imati ih, ali izasao sam iz njih dijelom jer su totalno neotvoreni prema javnosti. Za razliku od Podravke koja je primjer otvorenosti i davanju informacija o sebi. Ima takovih primjera jos. Kako god, sto vece informiranje o firmi treba shvatiti kao plus a ne obrnuto.

New Report

Close