LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

teško bu mu mali prodali bez ponude i za 4000

bome neko se istovara gadno na 3600

a evo piknija sam ovih 25 komada po 3600. Jednostavno nisam moga odolit. Ovo je ljubav. Ili jesi ili nisi.

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!

Pa da vidimo ima li još municije na 3600…


Pa da vidimo ima li još municije na 3600…

Ajmo pocekat isplatu HIMR…pa da vidis municije!



Pa da vidimo ima li još municije na 3600…

Ajmo pocekat isplatu HIMR…pa da vidis municije!
[/quote]
neće oni daleko od kuće, to će u RIVP-u završiti


a evo piknija sam ovih 25 komada po 3600. Jednostavno nisam moga odolit. Ovo je ljubav. Ili jesi ili nisi.

frankie, vi ovdje na lrh, a na lrhc i gami kiša isu… ča radi taj meštar od brokera, zaspao pa ne javlja 🙂

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Vidis moj investimire. Stvarno su cudne te sigme,bete, game i delte. Na racunima ce bit ili je vise love nego sta vride. Evo sad su ovi jedni primili 11 miljuna erla. Bas me interesira sta taj podatak znaci dionicarima. Ja sam dojma da su tu manipulacije puno lakse nego ovde. Zato sam ja ovde usa na 3600 i bez i sa kisom isusovom.

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!


Vidis moj investimire. Stvarno su cudne te sigme,bete, game i delte. Na racunima ce bit ili je vise love nego sta vride. Evo sad su ovi jedni primili 11 miljuna erla. Bas me interesira sta taj podatak znaci dionicarima. Ja sam dojma da su tu manipulacije puno lakse nego ovde. Zato sam ja ovde usa na 3600 i bez i sa kisom isusovom.

to što kažete , to stoji – velika je razika utmedu redovne i mtp kotacije. nego, ovdje smo na istom brodu – ako vama bude dobro ovdje, bit će i nama tamo, ne bas 1 kroz 1, ali neki valić dopliva valjda i do nas iza horizonta.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

To su neke elementarne stvari. Ja sam više puta pokušavao pisati o tome ali se sve to vrlo često doživljava kao navijanje za “svoju” dionicu.
Dionice u različitim kotacijama su zapravo različite investicijske klase i nude sasvim drugačije rizike, obveze i prava. Samim time različite se i vrednuju.
Ako se ozbiljnije investira trebalo bi voditi računa koliko se imovine alocira u te različite klase, tj odrediti u kolikim omjerima formirati portfelj. To naravno ovisi o preferencijama samog ulagača, ali svakako je pogrešno izhednačavati i jednako vrednovati dionice u potpuno različitim kotacijama.

Ja uvijek napominjem da je zarada obično vezana i obrnuto proporcionalna rizicima, pa se na dionicama nižih kotacija shodno tome može često i bolje zaraditi. Naravno da nije jedino vrsta kotacije bitna jer može biti tvrtka i u najvišim kotacijama pa plesati na rubu stečaja što je onda visko rizično ulaganje.
Neka mudra strategija bi bila pronalaziti investicije koje imaju manje rizike, a više prinose u odnosu na te rizike. Po meni je LRH spadala u takve. Istina ove pretumbacije sa podjelom i špekulacije sa prodajom podigle su očekivanja pa time i rizike dali će se ta očekivanja realizirati. u odnosu na ta očekivanja LRH je postala rizičnije ulaganje, ali samo u odnosu na špekulaciju prodaje i preuzimanja.
U odnosu na poslovanje tvrtka je i dalje “na liniji”

Što se tiče alfabeta, tu je situacija malo kompliciranija. SNHO podijelio se eto na 6 tvrtki. Kad zbrojimo cijenu to je 275 kn, a samo alfabeti 200 kn. Alfabeti su kao SNHO prije razdvajanja vrijedili 10ak % više, a i prije odvajanja PCTS i LULG cijena je bila negdje oko 270-280 kn. Znači tu nije došlo do nekog pomaka. Tražili su me negdje da se kladimo da će SNHO nakon odvajanja PCTS i LULG rasti više i brže od LRH. I vidimo da to nije tako ispalo jer čak i nakon ove korekcije cijene dioničari LRH sa 2 dionice imaju oko 30ak % rasta, dok dioničari alfabeta imaju oko 10ak% minusa.

Naravno to disproporciju povećava pa AKO jednog dana imovina bude unovčena i AKO taj novac pronađe put do dioničara alfabeta zarada na alfabetima će biti znatno veća od zarade na dionici LRH i LRHC. No ovi AKO pretvaraju ulaganje u ove dionice dijelom u špekulaciju dali će se to dogoditi ili ne, što uz nižu kotaciju donosi i taj diskont.

Ako se sada na Delti pokaže da će dioničari prodajom LRH doći nekako do tog novca smiješi im se 40% zarade na trenutnu cijenu. Po ovome što je Bajakić izjavio u Jutarnjem ja nisam zaključio da je namjera isplata tog novca, no ja ne pratim previše pa možda i nisam u pravu.

S druge strane dioničari LRH i LRHC mogu se baviti izračunima i procjenama poslovanja i budućih prihoda te očekivati da će cijena dionice rasti u omjeru sa rastom poslovanja i fundamentalnih pokazatelja. I tu dolazi ponekad do manjih disproporcija pa se javljaju i povoljnije prilike za investiranje. Po meni je trenutno jedna takva jer trenutna cijena je na 8,6 Ev/EBITDA što je ispod prosjeka tržišta, a na LRHC je i niže od toga.

Nemoj misliti na m2!

Ne bi se složio da se za usporedbu sa SNHO prije razdvajanja gleda cijena od 270-280 kn s obzirom da je to bio kratkoročni ekstrem do kojeg je došlo upravo radi razdvajanja tako da je puno realnije baratati sa cijenom 210-230 kuna kada se to promatra što onda daje prinos od 20-25%, a ne minus od 10%. A to onda ima smisla i zato mislim da NEKI alfabeti nakon ljutitog izlaska razočaranih i pada cijene nude dobar ulaz onima koji nisu već unutra (ako se promatra kao -10% kao što kažete onda još i više).

S drugim se dijelom slažem ali mislim da je puno veći problem što većina ljudi ne razumije koliko su velike razlike između ostataka SNHO. I da to očekivanje da novac nađe put do dioničara nije svugdje podjednako vjerojatno realno.

DELT osim najave Bajakića da nema isplate ima i mogućnost delistiranja pa taj diskont i nije tako velik (a ne treba zaboraviti revalorizacijske rezerve i odgođenu poreznu obvezu što će prodajom LRH morati proći kroz RDG). Najviša cijena od 2.600 daje po starome 25,00 (s obzirom na likvidnost i mogućnost izlaza pri toj cijeni, na realnijih 2.400 daje 23,08), a skoro svi su mi se smijali kada sam rekao da tu neće niti zarade osim nešto malo kod konvergencije.

LULG i PCTS imaju svoju imovinu i projekte koji ne ovise o LRH, GAMA ima zanemariv udio u LRH i puno veći u LRHC i tu treba promatrati to poslovanje za koje već sada znamo da će biti odlično, a na kraju i kod njih i kod SNHA i BETA treba promatrati zadržanu dobit. Kod podjele SNHO-a rezerve zadržane dobiti čija se isplata oporezuje (2001-2004) i one koja se neoporezuje (2005-2011) nije baš ravnomjerno podijeljena i jasno pokazuje gdje se što može očekivati po tom pitanju, zato između ostaloga (kontrola LRH) i jesu ALFA i BETA jedine ostale netaknutih vlasničkih struktura nakon razdvajanja.

To potvrđuju i knjige dioničara gdje je ova rasprodaja na glavnim alfabetima (alfa, gama, pcts) završila kod par novih vlasnika koji razumiju što rade. I tu će definitivno oni koji sada prodaju najviše požaliti.
Ali i dalje, da nije zdrava osnova LRH i LRHC ne bi niti njih nitko kupovao. S te strane mi je podnošljiva (iako neshvatljiva) ova rasprodaja jer će se dionica raščistiti od onih koji su isključivo špekulirali s prodajom LRH dok LRHC nisu niti razumjeli. O SNHO ostacima da ne pričamo.

Zato se Dalibor nemojte uopće uzrujavati sa komentarima oko drukanja i sl., ovo je sigurno jedna od najkonstruktivnijih tema na forumu.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Nemojte se uvrijediti ali na LRH, LRHC i alfabetima svi mi pricamo zato sto je situacija komplicirana i to zato sto vecinski zele da je komplicirana. Cijela ta scena je pokazatelj da LRH jednostavno nije isplativa prica na rok od 2-3 godine. Mozete vi sve i svasta pricati o rastovima, amortizacijama i procjenama prihoda, ali tu cu stati u obranu ovih koji izlaze (kao tipa drhtave ruke) jer im se jednostavno ne da cekati razvoj tih manipulirajucih situacija koje bi donijele neke znacajnije dobitke malim dionicarima. Na par minuta zaboravite na LRH i pogledajte RIVP – ima rast prihoda kao i ostalih podataka do 20 posto godisnje, a dionica je skocila gore 30 i vise postotaka. To bi trebala biti skola svim firmama da podaci i brojevi nisu sve nego i vrlo pozitivan sentiment i ff igra ulogu. Ok, vecinski tu ne igraju na veliki ff vec je to njihov game dok se mi tu nadamo da cemo vidjeti “na papiru” povecanje vrijednosti dionice sto ce nas zadovoljiti. Da se razumijemo, mene firma ne zanima dok ne generira meni zadovoljan prinos po dionici koliko god ona imala dobre predispozicije i brojke. Tu sam u koliziji sa glasnima ovdje kojima je ok da dionica raste desetak posto godisnje iako podaci sugeriraju da bi rast trebao biti jaci i bolji. Moj americki dio dionica je ove godine narastao 25% i to sa mojim brojnim greskama u koracima jer se jos ucim nacinu ponasanja ondasnjih trzista. Dionice tamo vrlo reagiraju sto na sentiment kao i na vijesti o firmi, kao i na kvartalne podatke. YoY kvartalni rast od 20-tak posto uz pozitivan eps je dozvoljen samo velikim firmama i one generiraju isto toliko rasta cijene dionice godisnje. Momentum i IPO firme daju goleme zarade neusporedive sa nicim tu, gdje se u mjesec dana moze zaraditi vise negoli dvije godine tu na cak i Valamaru. Rizik je velik, ali bitno je procjeniti podatke o firmi i pomiriti se da se uvijek bez beda mozete pasti 10-20 posto. Sa takovim rizikom ici u investicije i imat cete vrlo, vrlo dobre prinose. Manipulacije i neizvjesnost tipa LRH bi bilo koju americku dionicu srezalo 40 posto dolje. Neizvjesnost i nepostojanje normalnog razvoja firme uzasno plasi investitore i ovakova situacija sa LRH bi dionicki stropostala firmu na vrlo niske razine. To je zato firme u SAD racunaju na dodatna izdavanja novih dionica sa kojima financiraju rast sto tu nije slucaj i nikome nije bitno. Ono sto ovim hocu reci je da LRH uopce ne opravdava da kao mali dionicar budem u njoj zbog toga jer: 1 – dionica uopce nema rast mada firma ima, 2 – ff igra na kartu velikim dionicarima, sto malima daje dojam da su pijuni u igri u kojoj nemaju glasa, sta god se desilo; 3 – izlazak iz dionice po iole normalnim zaradama je vrlo tezak i destimulirajuci dio za vecinu. Cak i da se ove ili sljedece godine desi prodaja to ce biti samo melem na ranu svim malim dionicarima a ne neka golema zarada.
Point is, tko zeli razmisljati o ovoj dionici kao penzijskoj mirovini, neka ostaje u njoj i bavi se komentiranjem igri velikih i izvlaci zakljucke o svojim “dobicima”. Po meni, ja kao dionicar bi MORAO imati informaciju u svakom trenutku sto ove i sljedece godine je u planu, a ne da izmedju redova i po upisima u financijskim zakljucujem sto bi se moglo desiti. Mene nakon 4 godine vise ovakove manipulacije ne zanimaju, radije cu svojom voljom ici u vece rizike u dionice koje daju vece prinose, te u kojima mogu zaradjivati/gubiti svojom voljom a ne voljom drugih.
Kako god, podrzavam i poticem druge male dionicare u LRH da svoje znanje, novac i zaradu potraze negdje drugdje jer ovo je mocvara u kojoj se drugi igraju na nacin i trajanje koje njima pase, a mali se samo nadaju da ce iz toga izvuci barem neki pozitivni plus. Da, smatram Valamar nemjerljivo boljom dionicom, da ste zaspali ovu godinu i imali u RIVP dionicu od pocetka godine kada joj je vrijednost bila oko 23,5 kn (da ne kazem i niza u jeku onih kineskih shema) a danas na preko 34 kn … mislim da razumijete sta govorim.
Zahvaljujem, Petar

New Report

Close