LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Ebitda od 40 posto – nije li to ipak preambiciozno. hoću reći 35-postotna ebitda je već vrhunski biznis, može li se imati 40 % ako tvrtka nema sve kapacitete na 4 i 5 zvjezdica.

Do sada su postizali takvu maržu u prosjeku tako da ne vidim razloga da bi se to smanjilo za sada.
Nemojte me sad hvatati za svaki postotak iz ovog modela. To je ipak samo model koji ilustrira potencijal. Moram napomenuti da je uprava LRH svaki puta do sada probila moje projekcije. Npr. imali su povrate iz investicija po višim stopama nego sam ja kalkulirao, a dodatno su se financirali i prodajom nefunkcionalne imovine pa je zaduženje bilo manje nego sam ja projecirao.

[/quote]

I po 35 posto ebitda evolucija bi izgledala isto impresivno jer modus operandi je isti, uz manje korake. ovdje me je više zanimao benchmark primjeniv na cijelu industriju – npr. ev/ebitda 10 do 11, ebitda 35 do 40 posto, dug 3 do 4 ebitda itd. tako da se onda mogu raditi usporedbe s drugim turistima jer po booku ili pe pokazatelju stvar postaje vrlo varljiva

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Ako je od ovog tjedna na nakupnoj strani mf to znaci da budemo u sljedecih dana videli nove naloge i ostalih investitora koje prate mf. Mozda kakvi otvoreni fond? KD Victoria vec je unutra. Mozda ce jos koji??

I naravno mozete si zamisliti da sada i LRH izboljsa komuniciranje (iako su vec dobri je jedini su stavljali u objave: plan 2020/ investicije i radove) te krene prema putu RIVP pa i ARNT (gdje su cak i objavili da ce se vise baviti sa malim dionicarima).

Ali najbitnije je da firma radi punom parom i da su rezultati zaista dobri. Sve ostalo je slag na kolacu 🙂

Kako je nedavno pisalo na poslovnom od naših analitičara da turističke dionice izgledaju skupo ali da to treba gledati u kontekstu toga da one svake godine puno ulažu i dižu poslovanje tako da svake godine one jako napreduju i da se tu kupuje taj potencijal, jer ako je nešto sada možda i skupo več iduče godine je to jeftino a to budemo mogli vidjeti i na LRH i na LRHC sa ulaganjem i širenjem kapaciteta.

Na LRH nakon ovih pretumbacija oko vlasništva koje su mi sve manje bitne jer se očito ne očekuje nikakva premija kod prodaje a Dalibor je več ranije rekao da bi prodao ako bude premije tako da ako eventualni novi vlasnik bude korektan i nakon što se objavi kuda firma ide i plan ulaganja s obzirom na nisku zaduženost ovdje su potencijali rasta ogromni i kao što je i Fahrudin rekao nemamo se šta žaliti.

Mene bi pogotovo interesirala politika dividende što sam i ranije spominjao kao moguči razlog da ovu dionicu ostavim za penziju.

Oprostite nisamu toku, da li se vidi tko je kupovao ovih dana i koliko…


Eto az kupuje samo tko mu prodaje nije malo toliki broj u par dana

Kako znaš da je kupovao poslije kupnje od ICF-a…

Objava az kad je stekao dionice (pise da nakon kupnje ima zajedno 24129 dionica) a pogled u skdd pise da jih sada ima 23450, ali to je obvezni fond B a ostatak ima kategorije A. Koliko? Pa manje od 989 komada jer toliko ima 10 dionicar…

dobro, a jel itko analizirao pošto se trguju turističke kuće u grčkoj, turskoj, španjolskoj, cipru? pa sve to usporedio sa našim turistima. tako ćemo vidjeti što je jeftino , a što skupo. ove usporedbe sa socijalističkim firmama u okruženju koje prodaje država su neozbiljne. treba vidjeti što se dobije na mediteranu za te novce, pa čak i što se dobije u svijetu za te novce. govorim iz aspekta nekog potencijalnog kupca.

...povijest se ponavlja...

delboy, bloger je o tome pisao – valuacije hrv turizma sdu još debelo podcijenjene, barem po njemu. to isto po njemu dolazi od nekretninske i zemljišne vrijednosti imovine plus nadolaženja hrvatske kao svjetskog odredišta, ne samo cimer fraj turizma. imate na blogu višput o tome

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...



LRH je vrijedna firma ali previše cucaka je unutra i svako vuče na svoju stranu, a mirovinac koji je kupio ovih 8-9% je sudjelovao u dokapitalizaciji Arenaturista i sada po malo te dionice rasprodaje i bloger ih je zato napao povelikim člankom na svojoj pričalici…

I tu nije niti malo u pravu, prodaju jer moraju kako bi bili usklađeni sa internim pravilnicima koji su pak usklađeni sa zakonima. Kada im pojedinačna pozicija pređe određeni nivo ukupne imovine fonda (u ovom slučaju 5%) moraju ju smanjiti ispod te razine, svaki fond se povremeno nađe u sličnoj situaciji. Da tamo radi isto bi postupio jer mora i zato je u ovom slučaju maksimalno nekorektan prema struci.

Iako je veliki znalac koji je dao veliki doprinos i blog je odlično mjesto za učenje, taj dio vezan za izvlačenje iz konteksta i manipuliranje ljudima koji nemaju znanja (i hrane se s takvim glupostima) mi se niti malo ne sviđa. U ovom slučaju da ljudi zovu fond i pitaju ih zašto to prodaju??? A on jako dobro zna zašto jer sve je to javno objavljeno u statutu fonda. Druga stvar je kako su formirana ta pravila, ali dok postoje treba ih se držati.

Sada vjerojatno ide serija napada kao nedavno na RIVP oko one FIMA-a analize pa da odmah kažem da neću odgovarati…
[/quote]

Value je višeput u raznim navratima pisao o pravilima ulaganja mf. to su javno dostupni podaci, ali grozomorni za čitati – neke smjernice ni nakon 3 čitanja ne kontam. Sad kad je mf ovdje uletio, vrijedilo bi što više poznavati pravila ponapanja mirovinaca. evo koliko sam ja pokupio dosad

1. 20 posto ukupne imovine smije biti plasirano u inozemne vrijednosnice

2. pojedinaćna stavka imovine ne može prelaziti 10 posto ukupne imovine, u nekim slučajevima

3. pojedinačna stavka imovine ne može prelaziti 5 posto imovine, u nekim slučajevima npr. konkretno stavka arnt az fondu ne smije činiti više od 5 posto imovine.

al opet, neki imaju toliko podravke ili ht da mi se čini da te stavke premašuju 5 posto njihove mobvine.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Te komparacije nisu tako jednostavne. Ali ono što je bitno su trendovi. Znači u Europi bilježimo i dalje rast svih pokazatelja u hotelskom biznisu pa samim tim rastu i cijene tj valuacije.
Inače u Europi je u 2015 broj posjeta narastao za 5%, dok je kineza više za 30%. Pali su naravno Turska i Rusija ali ostali rastu. Tako se kreću i valuacije hotela.
Značajan je interes za Španjolsku ali i ostale PIGS zemlje.
Madrid u 2015 bilježi rast od 14,2% , a Atena 12,6% !!!

Index za Madrid je 1.389 što daje prosječnu cijenu od 241.320 EUR po sobi
Atena 134.000 eur po sobi
Istanbul 250.528 eur po sobi
Lisabon 160.185 eur po sobi
Budimpešta 161.400 eur po sobi
Barcelona 286.800 eur po sobi
Bratislava 115.360 eur po sobi

LRH je trenutno vrednovana 72.600 eur po sobi

Evo i pokoja transakcija:
Hotel Vincci Malaga 105 soba 4* 99.000 eur po sobi
Dolce Sitiges 265 soba 5* 175.000 eur po sobi
Mardan palace Antalya 546 soba 5* 214.000 eur po sobi

No tu se transakcije i valuacije uglavnom prikazuju u iznosu EUR po sobi.

No iznenadili bi ste se da su marže koje se postižu vani dosta manje nego ih postižu neki naši hotelijeri. Ništa neobično je za hotel dobiti i preko 20 EBITDA.

Nemoj misliti na m2!

dalibor iscrpan kao i uvijek. samo nam još treba vrijednost nekretnine na pojedinoj od navedenih lokacija. naoko opatija djeluje jeftinija, samo treba vidjeti koliko košta izgradnja na pojedinoj lokaciji , a koliko košta primjerice stambena nekretnina, jer nemojmo se zavaravati da netko kupuje hotel radi zarade od turizma. tu je zarada minimalna. sve što se kupuje, kupuje se da bi se kroz 10tak godina skuplje prodalo, skuplje uvećano za stopu inflacije + realni porast vrijednosti za prodavatelja u odnosu na nabavnu cijenu.
Ovo ne izmišljam. To mi je pričao jedan čovjek koji se bavi time u inozemstvu. Tada je imao ponude rusa na stolu za plavu lagunu, rivieru, maistru bjanko…vlahović i ostali samo su trebali napisati cijenu i prodali bi. šteta što nisu. sada su i sami svjesni da su trebali.
Ne znam hoće li ovdje biti prodaje ili neće. Znam samo da je Opatija posrnula ljepotica i da joj treba minimalno 5 godina da se oporavi, u smislu elitnog turizma kojeg sramežljivo priželjkuje. Arhitekturu i povijest imaju, standard imaju, jedino ponudu nemaju, to možemo zahvaliti gradskoj upravi koja ne želi noćni život u gradu. Zar misle da se nekome plaća 300 eura noćenje i da ide spavati u 22 sata nakon večere? casina, klubovi, kafići, kvalitetne slastičarne, kvalitetni restorani – toga treba biti puno više. luksuznih butika ima, a treba ih još (vidi portorož primjerice, čak i poreč i rovinj imaju bolje dućane od opatije)…sve u svemu, ostaje pričekati da se vidi hoće li biti prodaje ili neće. prije da neće , a možda i mirovinski fond kupi ovaj ostatak pa razvije firmu u nekom boljem smjeru. tko zna.

...povijest se ponavlja...

a što se tiče blogera i njegovih tekstova i vrijednosti i “jeftinom” kvadratu naših turističkih nekretnina, s time se samo djelomično slažem. neke su dionice ispod cijene, mnoge su već dobrano preko realne cijene u odnosu na svjetske turističke kompanije. ne može se govoriti o kompletnom jeftinom turističkom sektoru jer osim nekoliko destinacija u HR, pretežno u istri, mi i nemamo pravi turizam nego stihijsko uzimanje novaca naivnim strancima. to se tako ozbiljno ne radi. turizam nisu samo hoteli, turizam su ljudi, a mi takvih ljudi zasad nemamo, osim kažem na par destinacija. dakle, nismo i nećemo još neko vrijeme biti ono što bloger želi. mi samo imamo sreću što smo “nova” država, što smo blizu centralne europe i što imamo lijepu naslijeđenu mletačko-rimsku arhitekturu. Da je nama naša obala bez utjecaja drugih, imali bi samo karlobag (neka se nitko ne uvrijedi, ne mislim ništa negativno nego samo po sadržaju i arhitekturi). Čim ti negdje čuješ: Nemamo, Ne može, Prodano, Nestalo – to nije turizam. To si može dopustiti jedino možda francuska i italija. Španjolska ne može, grčka ne može, a u turskoj ionako sve može. Ako treba , ode ti u dućan i kupi ono što ti hoćeš. Kad budemo imali to, imat ćemo svjetski turizam. A do tada će nam se on slučajno događati, a mi ćemo uzimati 50% onoga što možemo realno uzeti.

...povijest se ponavlja...

New Report

Close