LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ovo ipak nije klasično preuzimanje. Nisam siguran da treba raditi neke velike izračune zbog toga. Izašao je GS a kave su sve stvarno odnose imali GS i PPHE ja nemam pojma.

Nemoj misliti na m2!

Svjetski kongres o halalu u Opatiji početkom studenoga s više od tisuću sudionika
http://limun.hr/main.aspx?id=1068099


Ovo ipak nije klasično preuzimanje. Nisam siguran da treba raditi neke velike izračune zbog toga. Izašao je GS a kave su sve stvarno odnose imali GS i PPHE ja nemam pojma.

Sada kada je PPHE zajedno sa mirovincima napravio zajednićki korak naprijed, možda ne bi bilo loše razmisliti i o kupnji LRH: umjesto Opatije dođe mirovinci, a Ostoja predaje štafetu PPHE. Konsolidacija tržišta na brzo….dok ostali velikani još spavaju….

Taj PPHE je sitna riba i LRH je za njega preveliki zalogaj, ja ovdje očekujem većeg i ozbiljnijeg kupca…

PPHE ima 100 mio EUR EBIDTA. Može on i LRH…

Tih njihovih 8-9.000 soba mi nije nešto puno, a u tu cifru je uračunat i sam Arenaturist…
Ja ovdje prije očekujem nekakvi nekretninski fond kao onaj iz Jutarnjeg lista, ali najprije Adris jer je to njima najbolja prilika, a kao što znamo tržište se po malo konsolidira…

Adris puca na ekskluzivu, na destinacije koje mogu prodati 4 i 5 zvijezdica a u HR i nema puno takvih lokacija, za njih je LRH idealna meta…

Ako cete jos hvaliti LRH evo nas na 3000

Ova prica nece zavrsiti tako lako kao sto se ocekivalo ,pa tako treba dignuti neke druge spekulacije oko LRH , da cijena ne padne izpod 3000 HRK
.
ZNACI , VRIJEME JA ZA DRUDI DIJO LOVACKIH PRICA ! Mozda Donald Trump izkazuje neki interes za kupnju ? ? ?

Najpametnije bi bilo , da se svi klosarji na tom forumu ujedinimo u good deal za sve i kroz kompromis Ostoje i lokalne vlasti postignemo dogovor o izdvajanu iz vlastnistva LRH u zamjenu za koji hotel ili drugih nekretnina .

Sto te toliko pogađa?

Sada vidite zašto je teško ulagati na burzi, treba znati odabrati dionicu i to u pravo vrijeme, treba biti strpljiv i treba istrpiti sve priče i savjete kako je to promašena investicija i to nitko neće platiti itd.

zato burza nije za svakoga, i onda je lakše špekulirati sa kojekakvim dionicama koje sutra mogu biti delistirane sa burze…

LRH je firma koja vrijedi više od turističkog prosjeka u HR i to će netko platiti…

Malo se daje preveliki značaj “preuzimanju” Arenaturista. To što je PPHE preuzeo udjel od GS nije klasično preuzimanje jer PPHE je do sada držao 20% udjela, i upravljao tvrtkom. Zapravo su zajedno u to ušli 2007 i Ivesha je predsjednik Upravnog odbora – CEO (mislim da su jedina tvrtka u hr sa anglo-saxonskim modelom), a istovremeno je on CEO PPHE.
Oni su se kvitali po nekim svojim cijenama koje proizlaze iz njihovih povezanih odnosa. 2007 kupili su cca 65% od talijana za 271 kn što je s obzirom na tadašnji tečaj negdje blizu 285 kn.

To je kao da mi sada uzemo zdravo za gotovo cijenu po kojoj su se Ostoja i KJB kvitali za LRH.
Je istna je da kad se to izračuna ispada da su LRH obračunali po 5290 kn.

No eto burza to ipak ne uzima kao nešto bitno jer cijena na burzi je 3755 kn što znači da do te cijene ima 40% rasta. K tome treba uzeti u obzir da je za LRHC u taj isti obračun uzeta cijena od 885 kn, što je po svim parametrima vrlo niska cijena, tj radi se o izračunu cijene po kojoj je kupljen HCVT i Metropol. E sada dali je KJB naivna kao sobarice iz “naših” hotela ako je dala 6 dionica LRHC od kojih svaka vrijedi minimalno 885 kn, a stvarno bar 20-30% više, u zamijenu za jednu dionicu LRH koju će onda prodati kupcu za 4000 kn ili 3755 kn?

Da se razumijemo ja nemam pojma dali će se LRH sada prodati, ali siguran sad da se neće prodati ako nitko nije spreman platiti cijenu koju ekipa traži. Kad prodaješ tvrtku, a ne radiš to jer moraš (prisilne prodaje kao GHA) onda će vam svaki konzultant reći da prvo definiraš “walk-away price” i nju bi sad svi mi a pogotovo potencijalni kupci najviše voljeli znati 😉

Nemoj misliti na m2!

Inače još samo da dodam, prema HVSu:
U 2015 je zabilježeno preuzimanja hotela u Evropi za 23,7 milijarde eur
To je rast od 66% u odnosu na 2014 i najviše IKAD zabilježenih transakcija

Najveći rast je investicija sa bliskog istoka koje su narasle 140% na 4,4 milijarde, a iz sjeverne Amerike 46% na 5,5 milijardi. Detektiraju da je došlo do potpunog oporavka tržišta u Španjolskoj gdje je volumen dosegao 2 milijarde eur (promet je udvostručen u odnosu na 2014)

Kako je 1/3 transakcija obavljena u zadnjem kvartalu pretpostavlja se da će se taj trend rasta nastaviti i u 2016, s tim da se očekuje da se fokus polagano pomiče iz dosada najaktivnijih regija kao što su UK prema drugim zemljama. Pokazatelji profitabillnosti u sektoru rastu, pa tako rastu i valuacije, a s obzirom da usporedno raste i interes, za očekivati je i daljnji porast cijena.

Nemoj misliti na m2!

New Report

Close