LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Da malo ilustriram prethodni post, Starwood objavio prodaju jednog svog Bečkog hotela Al Habtoor Groupi (UAE investitori) po 571.000 USD soba.

Metropole su u drugoj stratosferi.

Naravno da je pitanje, kada će se povećati valuacija hrvatskih hotela. Možda će biti LRH prvi u redu, gdje će se u biti tražiti viša cena. Jer dosada transakcije neke premije nisu imale. Odnosno strani investitoru tražilu su ogromnu cijenu za rizik kojega uzimaju. Jer na kraju dolaze u zemlju gdje se brzo može naći u jebXXi poziciji jer ipak ovdje se vlasnika/kapital ne vidi kao nešto, što otvara radna mjesta nego više kao “drugi zaradi, a ja ne”. Možda će Orešković taj pogled malo promjeniti – ako će svaki drugi dan nešto o tome pisati o novinama onda će polako to doći u glave.

Ali da se vrnemo LRH: ako pogledamo uz obalu. Imamo 4 do 6 poduzeća. Veliki investitori ćekaju da se prvo napravi neka konsolidacija i onda kupe. Jer njima se ne isplati baviti transakcijama tipa 20 ili 30 mio EUR , nego transakcijama tipa par 100 mio EUR. Naravno, u taj rang sada ide LRH. Kada će ići sledeča je pitanje. Možda brzo, možda za 5 godina. Ko zna? Ali fakt je, da jih nema baš puno. I kako sta napisala kanabis te plavac1: LRH ima složene papire i sve je pripremljeno za prodaju. Od revizora (nije to neki domaćin nego big four namen) pa do odnosa sa Opatijom (sada idu zajedno po tom pitanju – od Ićiča, marine pa do ostalih projekata). Da se to postigne treba puno napora i samo to bi trebalo imati premiju od 30% cijene. Ali naravno pitanje da li ćemo to vidjeti.

Danas kod 4000 kuna LRH izgleda ok. Ako prodaja ne uspe (ja dajem šanse 50-50, jer mislim, da se cijena koju Ostoja traži viša iz mjeseca u mjesac – zbog svih novih faktora: niži pdv na turizam/bolja rast bdp/ bolja izkorištenost eu fondova/ nove investicije Opatije), tečaj će pasti, ali ne za dugo, jer će poslovanje uhvatiti dobru valuaciju. I onda ćemo pričekati 2-3 godine te tada vidjeti šta i kako.

Ali ako prodaja uspije, onda se naravno svi nadamo po što višoj cijeni.

evo prodaja jača investitor se nadzire ispod lanjskog snjega a ja nemam municije

srušit će nam tromij. prosjek

Pusti ovu našu burzu, očito se u LRH puno radi a malo prića, a to je dobro, samo strpljenja…moj pogled na trenutnu situaciju…

Obnovljeni Palace-Bellevue se planira otvoriti krajem travnja.
Sada od 18 objekata, 12 ih je sa +4*

Nemoj misliti na m2!

Bome svi šute, ja bi rekao da je to pozitivno, sad je ipak najosjetljivija faza kad se treba konačno odlučiti na obavezujuće ponude, nije jednostavno čekati ali vjerujem da se bude isplatilo, strpljen spašen…

a naša burza je mjerodavna za bilo šta, moš misliti…
bitno da ima bida na Petrokemiji i ostalim perjanicama…

što je pozitivno nek dali veli koji je tromjesečni prosjek da je ovo vanka čak bi dionica išla i do 6000 a kod nas ruši budemo sretni ako se i proda po 4000 inače nećemo moći izaći pa budemo kao i ostali vrijedi 100 ali ako prodaješ može i za 30

Meni se ne svidja sto se stvari ne objavljuju, kao da se pokusava ne “talasati” sa cijenom na burzi. S druge strane, cijena na burzi od LRH je najnebitnija stvar, veliki ionako dogovaraju cijenu svojim postupcima. Mi mali dionicari smo samo cak ni trn u oku velikim, tipa nesto sto se na svake nacine pokusava ignorirati. Mislim da na nasoj burzi jednostavno nema dobre burzovne prakse, vec se po starom dobrom HR obicaju, zakoni pokusavaju izvrdavati i bilo koje obaveze barem ublaziti ako ne i izbjeci. Dobru praksu vidim samo vezano sa Adrisom i Valamarom, te sa dionicama na koje pikiraju stranci koji ili ne bi riskirali, ili cisto fer zbog renomea igraju.

kolega
ima masu takvih dionica gdje veliki nas male vide kao trn u oku! samo jedna stvar objašnjava takav odnos: free float! svaki papir gdje većinski (ili više njih, ili prešutno partnerstvo kao kod lrh) ima više od 75%, ja probam izbjeći. upravo zbog spomenutog.

Dobra praksa na valamaru?? Meni je to bilo gorko iskustvo. Htjeli su delistirat dionicu i ponudili su 30kn za nju.

Ne znam sto sada ocekujete. Nakon neobvezujucih ponuda, pozivaju se investitori i idu obvezujuce. Nece valjda sada to trubiti na sva zvona. Neke stvari su propale kada su mediji objavili. Nazalost 90% vas bi samo unovcila lrh, a ja bi rado ostao jos koju godinu unutra.


Neke stvari su propale kada su mediji objavili. Nazalost 90% vas bi samo unovcila lrh, a ja bi rado ostao jos koju godinu unutra.

Mislim, da ako ne bude istiskivanja, uvijek možeš ostati unutra. Svi znamo, da puno opcija za neki dobar exit na LRH nema. Ako se proda novom ulagacu, onda mozda, mozda postoji sansa da i mali dionicari dobijemo premiju koju trazi vecinski. (ali kako znamo, zakoni se mogu razvuci i premija brzo nestane).

To sto se ne govori o procesu prodaje LRH je dobro zbog toga sto bi take stvari trebale biti sacuvene. Naravno da u tom periodu ce biti puno nagađanja: od toga da nema bas nekog interesa do onog, da interesa ima puno. Sta ce biti, cemo skoro vidjeti.

Ozujak ce nam donjet:
=> informaciju ko radi due dilligence
=> godisnji revedirani report ce biti objavljen
=> uskrs ce pokazati kako stoji predsezona
=> mozda saznamo malo vise kako stoji sa projektom hotela Icici

Trgovanje ce do novih informacija jos uvijek biti u tom rangu (3800-4200 kuna). Ali jos jednom – dobro je, da LRH dobro posluje, zato neće biti kraj svijeta ako prodaja ne uspe.

Ovo se tiče LRH, mislim da je pozitivno pa da napišem na ovoj temi.

Ovih dana sam dobio pismo(baci sam ga pa pišem po sječanju) od odvjetničkog društva Zec iz Osjeka koji zastupaju FTB (to je novi naziv za LRHC) i koji mi nude otkup dionica HCVT koje ja imam po 300 kn i obavezuju se snositi sve troškove vezane uz to. Inače ranije sam prodavao dionice HCVT direktno LRH i plačali su mi 260 kn, imao sam neke troškove javnog bilježnika koje sam sam plačao. Sada nude veću cijenu i plačanje popratnih troškova.Mislim da je datum pisma bio 17.02.2016.

Ja bi rekao da je to pozitivno za LRH jer očito Ostoja sređuje stvari u LRHC i one novce koje je LRHC dobio u podjeli a koji su namjenjeni po Daliboru za otkup preostalih dionica HCVT se već realizira, što bi ja zaključio i da se posao oko LRH završava…jer se novci troše i pretpostavka je da će doči novi od prodaje LRH…

New Report

Close