LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

opet na temelju proizvoljnih pretpostavki dolazite do pogrešnih zaključaka. zašto mislite da će prodaja ići po 5500 a ne po 2800? ipak, nije prvi put da smo ovdje namagarčeni. cijena je bila 7000,a preuzimanje je išlo po 2500, a čak ni to nije ispoštovano. sada opet može biti tako, a ostatak lijepo ispod stola. nije da je to rijetkost na ZSE. neću više pisati jer ovo je sekta. pozdrav momci. ako bude 5500, ja ću prihvatiti, a vi znam da nećete jer vi čekate 15000…

...povijest se ponavlja...

Ja sam samo radio matematiku. I stavio varijablu prodaja LRH po 5.500
Mogu staviti u tu varijablu i prodaju po 2.800 kn, i po 7.000 svejedno. Računica je bila usporedba ulaganja u SNHO i LRH.
Svatko sebi postavlja targete po kojima će prodati. Nekim je i rast sa 2.100-2.200 na 4.800 u 2 godine bio dovoljan pa su se oprostili od nas.

Nemoj misliti na m2!

Pa i ja si mislim nek prodaju to sa minusom i nema poreza :))
E što bi ja volio platiti jedno 4-5 mil eur poreza

Nemoj misliti na m2!

Vi pretpostavljate da će se prodati SN-A i SN-B? Te dvije tvrtke nakon razdvajanja imaju 50%+10 dionica. Osim toga imaju samo nešto obveznica ,potraživanja i obveza, nemaju druge imovine. Kako je omjer podijele 62:38 za pretpostaviti je da će se "gazde" mijenjati za svoje dionice i svatko završiti sa po 70% u "svojoj" firmi.

Na SN-D i SN-G su prenijeli sve ostalo, i očito je da su te tvrtke zamišljene da nastave poslovanje. One preuzimaju sva osnovna sredstva,porezne gubitke, SN-G preuzima cijeli HCVT, a SN-D prodaje 1600 dionica LRH Pectinatusu.

Po scenraiju prodaje SN-A,B nije mi jasno zašto onda postoji SN-A i SN-B?
Ako namjeravaju prodati te 2 tvrtke tj svoje dionice u tim tvrtkama to mi nešto nema smisla? Mogla je biti samo jedna SN-AB i ako se prodaju dionice te tvrtke opet bi dobili svoje novce. Ovo je samo potpuno nepotrebna komplikacija. Puno je logičnije da je to napravljeno baš zbog toga što se prodaju dionice LRH.
Zašto?
Pa kad prodaju dionice svatko će "svoj" dio novca dobiti na svoju tvrtku i moći će odlučiti što će sa njim. Isplata dobiti, likvidacija tvrtke, nastavak poslovanja itd. Ja bi rekao likvidacija, ali očito je da gazde nemaju jednake planove pa možda jedni likvidiraju, a drugi ne ili tko zna što dalje.
Npr SN-A može onda dokpaitlizirati SN-G ili Pectinatus. Ili još bolje kupiti od "gazda" njihove dionice tih tvrtki pa SN-A na kraju postane 70% vlasnik Pectinatusa i SN-G. Na taj način je sebi isplatio zaradu bez poreza a malima nije!!
Kada bi se prodavale dionice SNHO onda bi imali problem u verziji SN-AB i meni jedino logično objašnjenje je da se onda prodaju dionice LRH.
Znamo kako je bilo na SNHO, KJB je tražila isplatu novčane dividende, a Ostoja zagovarao podjelu i na kraju nitko nije mogao prevagnuti. Ovako su raskrstili.
Ako žele prodati LRH i dobiti premiju na većinski paket moraju zajedno prodavati, a nakon toga svatko za sebe odlučuje što dalje. Jasno je da SN-D i SN-G nastavljaju poslovanje i taj dio novca neće u dividendu i podjelu dioničarima SNHO.
U konačnici ja to vidim ovako:
Proda se LRH za recimo 5.500 kn po dionici (samo kvarnerskih 62%)
SN-A uprihoduje 516 mil a SN-B 316 mil. Kad plate porez i likvidiraju tvrtku Ostoja "ekipa" dobije van oko 36 mil eur, KJB "ekipa" 22 mil eur. Plaćeni porezi i sve ostalo. Mali koji imaju cca 30% u obje tvrtke dobiju van oko 25 mil eur tj cca 150 kn po likvidaciji SN-A i 90 kn po likvidaciji SN-B

Ostaju im naravno još i dionice SN-D i SN-G
SN-G vrijedi dosta više, jer drži 62% LRH-HC i po prodaji LRH imat će 48 mil na računu. SN-D imat će 111 mil kuna na računu ali time će nastaviti upravljati. Koliko će tržište vrednovati te dionice?
Pa ako se zadrži diskont od 37,5% to će vrijediti recimo 50 kn SN-G i 25 kn SN-D. Treba uzeti u obzir da tržošte LULG i PCTS diskontira i više od 60% !!

Na kraju bi dioničari SNHO trebali završiti sa cca 240 kn u gotovini i oko 75 kn u dionicama.

Ovo je pretpostavka da se LRH proda po 5.500 kn, da se društva likvidiraju i novac isplati dioničarima poslije prodaje i da tržište SN-D,G diskontira sa 37,5% kao što je SNHO diskontiran sada.

Sa sadašnjih 200 kn po dionici to je prinos od cca 58%

Usporedba sa dioničarima LRH je:
Sadašnja cijena 4.000
Prodaja LRH po 5.500
Ostaje im dionica LRH-HC koja vrijedi recimo 1.000 kn (konzervativno)
To je prinos od 62,5%

Skoro pa isto zar ne pa ona teza o velikom diskontu na kupnju dionice LRH kroz SNHO i ne stoji, zar ne.

No ne prolaze dioničari SNHO ni nešto puno lošije.

Sad vi razradite ovu svoju tezu prodaje SN-A i SN-B
A ja ću je onda "rušiti" 🙂

Dalibore svaka čast, to je vjerojatni ishod ove priče, i ne znam kak ti se da više pisati kad druga strana neargumentirano samo baca kamanje…

I ja sam tu jako dugo, ja sam kupac čini mi se one najskuplje dionice na 7000 i nešto. Srećom sam posle spustio prosjek na 2.300 i srećom je ostoja došao u lrh. Tek sad vidim koliko sam sreće imao, jer je to moglo završit svakako. Sad možda ne ostvarim maksimum, ali s obzirom kako se tvrtka razvija rizici su najmanji nego ikada u ovoj dionici. Sad me više ni ostoja nemože toliko zahebati

[b][/b]You never count your money when you're sittin' at the table

Ja sam od prošle godine tu, pratim dionicu duže ali sam bio u Maestralima pa kada sam tamo izišao ušao sam ovdje, i kako ja ulažem uvjek puno i bez neke diverzifikacije naravno da sam ovdje stalno i da sam postao dio sekte…[emo_smijeh][emo_smijeh][emo_smijeh]

Je Darko rušio Dion. Na 1000kn branili se sa marginima taj ne poklanja

Ok ja nisam stari dioničar na LRH. I nisam prolazio vaše iskustvo. Mogu sada samo pametovati, unazad, a to je lako.
No pročitao sam malo postove iz tih vremena. Jedine brojke koje sam tamo našao su postanje K/P (onda valjda su rijetki imali on line stanje na burzi) i promejne na računima u top10. Komentirali su se fondovi koji ulaze i izlaze, a o fundamentima i pokazateljima poslvanja ni zuc.

Neki analitičari su tada davali preporuke o cijenama (sve preko 6000 kn) ali nisam vidio brojke na kojima su temeljili izračune. Valjda to tada nije bilo moderno?

Jesu li tada cijene bile nerealne?
Pa u odnosu na poslovanje jesu jer 2007 LRH je imala prihod od 217 mil kuna i EBITDA od 39 mil uz dug od 130 mil. Cijena je dosegnula 7.000 kn
To je bilo 2,3 P/B i 55 EV/EBITDA

S obzirom na podcijenjenost imovine P/B nije bio strašan. Kad se sjetimo cijene nekretnina u tim vremenima ni 4 P/B nebi bio puno. Ali profitabilnost tvrtke je bila mala. Radili su tada EBITDA od 39 mil kuna što je bilo 18% EBITDA marže. Ok, da se to prodavalo netko bi možda tada platio tih veću EV/ EBITDA jer je znao da od toga može napraviti tvrtku u 2-3 godine koja će imati maržu od 35% ali i tada bi na cijeni od 7000 to bilo “samo” 30 EV/EBITDA.
Ima i danas takvih priča, i zato im ne predviđam ništa dobro.

A LRH je danas nešto drugo. Na ovim razinama i sa najavljenim događanjima jasno je da će današnji EV/EBITDA koji se ipak odnosi na 2014, a ne 2015 biti prilično nizak, a kad znamo što na čeka onda je to tek nisko.

Ok P/B je 1,2 i ne odstupa previše od ostalih u branši ali dali ostali u branši imaju priliku naplatiti revalorizaciju dijela imovine?
Pisalo se o revaloruzaciji. Ona ništa ne donosi, ali kad prodate imovinu po tržnim cijenama onda su to živi novci na računu. Raste prihod, raste zarada, raste dobit, raste book. Samo ova prodaja donosi oko 500 kn po dionici !!!
I na takvu vijest dionica pada i širite pesimizam ?

Ok, meni čak odgovara.
Bit ću iskren, ja kupujem, ali nebi si dozvolio da zbog toga pišem negativno tj nešto što ne mislim. Količine su male pa ne mogu nešto bitno utjecati na ostale. Naravno ovo nije baš nikakav poziv da i vi kupujete ili prodajete.

Nemoj misliti na m2!

Procitao sam vecinu tema na forumu i Dalibor je zaista crni labud. Nitko ni jednu dionicu nije ovoliko izucio i to sve nesebicno podijelio s nama.

Koliko vrijede postovi nekih delboja, analiza, maria koji se svakodnevno prosipaju prosudite sami. Nazalost to dokazuje da smo mi nacija spekulanata i kockara, a ne ulagaca.

5 + za Dalibora crnog labuda


Procitao sam vecinu tema na forumu i Dalibor je zaista crni labud. Nitko ni jednu dionicu nije ovoliko izucio i to sve nesebicno podijelio s nama.

Koliko vrijede postovi nekih delboja, analiza, maria koji se svakodnevno prosipaju prosudite sami. Nazalost to dokazuje da smo mi nacija spekulanata i kockara, a ne ulagaca.

Istina, pogotovo od onog analize. Još kao uzmeš da je analiza, a analize nigdje…


Procitao sam vecinu tema na forumu i Dalibor je zaista crni labud. Nitko ni jednu dionicu nije ovoliko izucio i to sve nesebicno podijelio s nama.

Koliko vrijede postovi nekih delboja, analiza, maria koji se svakodnevno prosipaju prosudite sami. Nazalost to dokazuje da smo mi nacija spekulanata i kockara, a ne ulagaca.

pridružujem se ocjeni i pohvali. vrteći malo film, još tamo od prodaje cavtata, čovjek je bome sve pogodio. bio sam gajio sumnje jer njegovi izračuni su ivijek ispadali perspektivni i obećavajući, ali pokazali su se doista utemeljenim – i podizanje prihoda, i podizanje marža, i unovčavanje nekretnina, i rasplitanje vlasničkih odnosa. ostoja je već odradio izvanredan posao, veoma sumnjam da će u finišu kiksati – prodat će on ovo za skupe pare. sad je samo pitanje da li mu se pridružiti u lrh ili snho, ne treba imati iluzija da će on ijednu kunu potrošiti na male dioničare ako ga zakon na to ne tjera, nije on postao jedan od bogatijih hrvata baveći se galanterijama, ali jednom kad unovči opatiju po koliko god, ta cijena prelit će se na lrh po sili p javne onude, a na snho po sili zdravog razuma jer svatko zna izračunati što znači za snho prodati 62 posto lrh po 5000 ili 7000 ili 10 000 kn. toliko matematike svi mi znamo jednom kad dode taj trenutak.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

New Report

Close