LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@whiterose
U pravu ste stvari su se zakomplicirale. Ali zato ovdje i pišemo da ih razjasnimo. Vlasnička preslagivanja u SNHO nisu presudna za poslovanje LRH.

No ova podjela u samoj LRH sigurno je važna i za nas, ali ja ju također na kraju vidim kao nešto pozitivno. Iako vidim da neki analitičari pišu suprotno tj da je portfelj ostao objedinjen u jednu tvrtku zbog više kapaciteta pod jedinstvenom kontrolom to nosi i veću pregovaračku moć u prodaji što je bolje za dioničare.
Nebi se složio uopće sa tom tvrdnjom. Jer obje tvrtke ostaju pod istim upravljanjem pa taj argument uopće ne stoji.
Istina jednostavnije bi mi bilo promatrati to kao jednu tvrtku ali sada vlasnik postaje fleksibilniji u prodaji a to je kako smo čuli namjera.
Sigurno je lakše prodavati pojedinačno nego sve skupa, ali pitanje je kako će postići najbolju cijenu. Netko misli da im nije stalo da postignu najbolju cijenu u prodaji?
U ove priče da Ostoja već ima kupca za LRH ja ne vjerujem. SNHO će uskoro na natječaju izabrati konzultanta za prodaju dionica LRH. Dok se sve to odvrti to će potrajati minimalno pola godine i to je najranije što bi se mogao naći kupac. Od svih aktera smo mogli čuti da nigdje ne žure. To je važno jer znači da se cijena ne spušta. Ovo nije nikakav “firesale” kakvi se događaju u zadnje vrijeme. To je za nas dioničare jako važno.
I Opatija će prodati svoj udio ako odluče da je kupac “pravi”. Svi su svjesni da je Opatija pravi potencijal za turizam najviše kategorije i visoke dodane vrijednosti. Za to treba vremena i novaca i time se ne može svatko baviti.
Ova uprava je napravila puno dobrih poteza ali ipak su limitirani. Dogodi se Dinamo pobijedi Arsenal, ali ipak se zna tko je tko u ligi prvaka.
Kada dođe do toga tu nije mjesto ni nama malima kao partnerima, jer opet, zna se gdje je kome mjesto. Tu dolaze ulagači sa velikim novcima i malim zahtjevima na povrat, duuuuugooooročni investitori što mi nismo.
Nažalost tada se rastajemo od LRH i možemo si ostaviti po jednu dionicu za uspomenu.
No do toga ima još vremena. Sumnjam da će Ostoja odmah naći kupca kakvog priželjkujemo svi skupa, ali možda nam se posreći.

Sad se vratimo na puno zanimljiviju temu: prodaju nekretnina. To je nešto vrlo konkretno i nešto što se odigrava u slijedećih mjesec dana.
Ova podjela SNHO nam je otkrila da tamo nema novaca. STalno razmišljam kako bi Ostoja rado iskoristio novac od prodaje nekretnina da od Opatije kupi LRHC?

Nemoj misliti na m2!

Po meni je najbliže da udjel grada Opatije i općina u LRH Cavtat kupi Pectinatus, ali bi mi bilo puno logičnije da oni pričekaju sa prodajom dok ne budu vlasnici 25% firme jer onda mogu za takav paket zainteresirati i moguče druge kupce….

@daliborop – ok, prihvaćam, ako dođe do prodaje SNHA i SNHB mora ići javna ponuda za LRH i cijena morat će se utvrditi cijena stjecanja LRH po kojoj će ići ponuda za LRH. Nadam se da se slažemo sa ostalim tvrdnjama:

– iz toga proizlazi ovo što ste napisali da je dioničarima LRH isto da li se kupuju dionice LRH kroz SNH ili direktno.

– Većinskim vlasnicima SNH je bolje ako se prodaje SNHA i SNHB kao što sam napisao jer onda ne plaćaju porez na dobit. Možda su na konto toga spremni dati neki diskont?

– Kupcu je isto da li će kupovati dionice LRH direktno ili kroz SNA i SNB.

Nije isto jer snha i b nemaju obvezu javne ponude. Snho ce ovisit o dobroj volji i dionicarima hoce li dici cijenu na burzi. Otidjite na skupstinu pa probajte predlozit da se nove dionice stave u redovan rezim.

i još nešto, ako netko nije drhvata ručica, to sam ja. nisam trgovao već godinama ništa i sad mi neki dnevni druker laprda, a istovremeno si prodavao po 4500. srećom, dugo sam ovdje pa ti ne vjerujem ni riječi, a svi koji meni ne vjeruju mogu listati sve teme i vidjet će da ja uvijek govorim realno i iskreno. to je ono što vi ne poznajete jer vi dok hvalite, ujedno i prodajete. zato će ovo još padati jer balon se ispuhao, novi ne dolaze a u svijetu je situacija loša. kad tome dodamo izbjeglice, jasno je da će nova žrtva ovog stanja biti upravo turistički sektor jer stranci ne znaju gdje je istra, a gdje slavonija. radije će sve to izbjeći. malo i o tome razmislite kad ste već tako pametni gospodine kanabis. a meni je svjedno, ja ionako još imam samo par dionica na ZSE. a vi? što ćete vi?

...povijest se ponavlja...

Pošto smo zaključili ono bitno za dionicare LRH prelazem da raspravu o abecedi i vlasničkom preslagivanju SNHO nastavimo na temi SNHO. Iako tamo baš i nisam omiljen. Postao sam tamo vrlo važnu stvar za dioničare SNHO punomoć KJB

Nemoj misliti na m2!

Trenutno jest negativan sentiment, ali to se brzo promijeni. Turisti neće dolaziti radi izbjeglica? Pa te izbjeglice idu k njima. A gdje će ljetovati a da tamo nema izbjeglica? U Turskoj, Grčkoj, Italiji, Egiptu? Nije pozitivno ali ne mora biti ništa značajno loše. Veći problem je država pred bankrotom, koja nakon što opljačka banke, možda krene na turizam jer će dogodine samo tamo biti para za pljačkati da bi se održao postojeći parazitski socijalistički sustav

[b][/b]You never count your money when you're sittin' at the table


Pošto smo zaključili ono bitno za dionicare LRH prelazem da raspravu o abecedi i vlasničkom preslagivanju SNHO nastavimo na temi SNHO. Iako tamo baš i nisam omiljen. Postao sam tamo vrlo važnu stvar za dioničare SNHO punomoć KJB

Ah, dakle ipak nije sretna rastava i podjela imovine? Interesantno. Trebati će tu još dosta kokica dok film dođe do kraja.

@kanabis – vi pisete da nije isto za male dionicare SNH-a, ali ja to nikada nisam rekao.

Moji argumenti su bili da je izglednija prodaja dionica SNA i SNB jer je to u interesu vecinskih vlasnika SNH-a, a svima dionicarima LRH i kupcima je isto (prvo sam rekao da je i kupcu bolje, ali sam prihvatio ispravak).

Sto se tice ostalih dionicara SNA i SNB oni imaju rizicniju poziciju i moguce je da:
– dobiju dobrovoljnu ponudu po uvjetima po kojima su prodali vecinski, pa profitiraju jer su kupovali lrh kroz snho uz diskont
– da se kupac strpi godinu dana ili duze, pa tek onda da dobrovoljnu ponudu po losijim uvjetima
– da kupac ne radi nista i ceka da cijena dionice na trzistu padne

Opcije su slozene po nekoj mojoj skali vjerojatnosti, a vi prosudite sami…

stane_4, 19.09.2015. u 18:12


@ElRoy23

Ah, dakle ipak nije sretna rastava i podjela imovine? Interesantno. Trebati će tu još dosta kokica dok film dođe do kraja.

Prema planu podjele na str. 19 gdje stoji potpis KJB u svojstvu člana uprave i punomoći koju je u ime SN Holdinga u svojstvu člana uprave dala odvjetničkom uredu da ih zastupa na trg. sudu za upis plana podjele, ja bi ipak rekao da su obje strane zadovoljne i da je dogovor postignut.

@darkwanderer
Pozvao sam da o SNHO pišemo na toj temi ali ajde, nema veze, a i na kraju pošto je praktično skoro pa jedina imovna u SNHO dionice LRH možemo nastaviti ovdje.

Vi pretpostavljate da će se prodati SN-A i SN-B? Te dvije tvrtke nakon razdvajanja imaju 50%+10 dionica. Osim toga imaju samo nešto obveznica ,potraživanja i obveza, nemaju druge imovine. Kako je omjer podijele 62:38 za pretpostaviti je da će se “gazde” mijenjati za svoje dionice i svatko završiti sa po 70% u “svojoj” firmi.

Na SN-D i SN-G su prenijeli sve ostalo, i očito je da su te tvrtke zamišljene da nastave poslovanje. One preuzimaju sva osnovna sredstva,porezne gubitke, SN-G preuzima cijeli HCVT, a SN-D prodaje 1600 dionica LRH Pectinatusu.

Po scenraiju prodaje SN-A,B nije mi jasno zašto onda postoji SN-A i SN-B?
Ako namjeravaju prodati te 2 tvrtke tj svoje dionice u tim tvrtkama to mi nešto nema smisla? Mogla je biti samo jedna SN-AB i ako se prodaju dionice te tvrtke opet bi dobili svoje novce. Ovo je samo potpuno nepotrebna komplikacija. Puno je logičnije da je to napravljeno baš zbog toga što se prodaju dionice LRH.
Zašto?
Pa kad prodaju dionice svatko će “svoj” dio novca dobiti na svoju tvrtku i moći će odlučiti što će sa njim. Isplata dobiti, likvidacija tvrtke, nastavak poslovanja itd. Ja bi rekao likvidacija, ali očito je da gazde nemaju jednake planove pa možda jedni likvidiraju, a drugi ne ili tko zna što dalje.
Npr SN-A može onda dokpaitlizirati SN-G ili Pectinatus. Ili još bolje kupiti od “gazda” njihove dionice tih tvrtki pa SN-A na kraju postane 70% vlasnik Pectinatusa i SN-G. Na taj način je sebi isplatio zaradu bez poreza a malima nije!!
Kada bi se prodavale dionice SNHO onda bi imali problem u verziji SN-AB i meni jedino logično objašnjenje je da se onda prodaju dionice LRH.
Znamo kako je bilo na SNHO, KJB je tražila isplatu novčane dividende, a Ostoja zagovarao podjelu i na kraju nitko nije mogao prevagnuti. Ovako su raskrstili.
Ako žele prodati LRH i dobiti premiju na većinski paket moraju zajedno prodavati, a nakon toga svatko za sebe odlučuje što dalje. Jasno je da SN-D i SN-G nastavljaju poslovanje i taj dio novca neće u dividendu i podjelu dioničarima SNHO.
U konačnici ja to vidim ovako:
Proda se LRH za recimo 5.500 kn po dionici (samo kvarnerskih 62%)
SN-A uprihoduje 516 mil a SN-B 316 mil. Kad plate porez i likvidiraju tvrtku Ostoja “ekipa” dobije van oko 36 mil eur, KJB “ekipa” 22 mil eur. Plaćeni porezi i sve ostalo. Mali koji imaju cca 30% u obje tvrtke dobiju van oko 25 mil eur tj cca 150 kn po likvidaciji SN-A i 90 kn po likvidaciji SN-B

Ostaju im naravno još i dionice SN-D i SN-G
SN-G vrijedi dosta više, jer drži 62% LRH-HC i po prodaji LRH imat će 48 mil na računu. SN-D imat će 111 mil kuna na računu ali time će nastaviti upravljati. Koliko će tržište vrednovati te dionice?
Pa ako se zadrži diskont od 37,5% to će vrijediti recimo 50 kn SN-G i 25 kn SN-D. Treba uzeti u obzir da tržošte LULG i PCTS diskontira i više od 60% !!

Na kraju bi dioničari SNHO trebali završiti sa cca 240 kn u gotovini i oko 75 kn u dionicama.

Ovo je pretpostavka da se LRH proda po 5.500 kn, da se društva likvidiraju i novac isplati dioničarima poslije prodaje i da tržište SN-D,G diskontira sa 37,5% kao što je SNHO diskontiran sada.

Sa sadašnjih 200 kn po dionici to je prinos od cca 58%

Usporedba sa dioničarima LRH je:
Sadašnja cijena 4.000
Prodaja LRH po 5.500
Ostaje im dionica LRH-HC koja vrijedi recimo 1.000 kn (konzervativno)
To je prinos od 62,5%

Skoro pa isto zar ne pa ona teza o velikom diskontu na kupnju dionice LRH kroz SNHO i ne stoji, zar ne.

No ne prolaze dioničari SNHO ni nešto puno lošije.

Sad vi razradite ovu svoju tezu prodaje SN-A i SN-B
A ja ću je onda “rušiti” 🙂

Nemoj misliti na m2!

Npr SN-A može onda dokpaitlizirati SN-G ili Pectinatus. Ili još bolje kupiti od “gazda” njihove dionice tih tvrtki pa SN-A na kraju postane 70% vlasnik Pectinatusa i SN-G. Na taj način je sebi isplatio zaradu bez poreza a malima nije!!

31.01.2015. Jlist,Pectinatus dobiva
125 mil.kuna
9/10 kat BCI-ja
12000m2 zemljište Rovinj turistička zona
50000m2 zemljište Rovinj
Feh ulaganja
Oaza na ključić brdu

New Report

Close