LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

I ja se slazem sa kolegom Arijesom. Veliki dio rasta koji je LRH imao zadnjih 3 godine je ugradio u Portoroz i HC. Sada ispada da ce se taj “zaradjeni” dio izdvojiti u novu firmu. Nemam razlog razmisljati da ce HC biti losa firma, ali sama cinjenica da bi pritom dionica mogla biti cijepana u odnosu 22,5:77,5, doduse ne imajuci na umu ostale rashode tj. kako ce biti rasporedjeni izmedju LRH i LRH HC, cini situaciju realnom da za taj 22 posto dio se smanji vrijednost dionice LRH. Ispada da zbog njihovih vecinskih igara ce dionica, ako ce takav sporazum biti realiziran jos ove godine, izgubiti vecinu ili barem polovicu ovogodisnjeg rasta. Mislim da takovo sto nikome od LRH dionicara ne odgovara. Ne bih se zacudio da iznenada krene, ako ne poslije 2Q izvjesca, onda definitivno poslije 3Q izvjesca, val prodaje dionica mahom malih dionicara zbog nespremnosti na poprilicnu neizvjesnost u novim prilikama zacinjeno sa vrlo izglednim poprilicnim padom vrijednosti dionice.
Pozdrav, Petar

Da se nitko ne naljuti jer u biti nema razloga, komentiramo i razmijenjujemo misljenja, nitko ne dvoji da Ostoja zna posao i da ga super radi, ali u ovom trenutku postoji mogucnost da se transparentnost rada LRH srozava na kriterije “transparentnosti” SNHO-a, tj. da Ostoja kao vecinski ima potpuno drugacije smjernice za koje nismo sigurni da li cemo mi, mali, biti ukljuceni ili barem imati istu korist. Iskreno, meni je logicnije prodati u nekom boljem trenutku svoje dionice i kupiti RIVP cisto zbog tri poprilicno sigurne stvari – ovogodisnji vrlo vjerojatan rast dionice od barem 15 posto, zbog puno veceg freefloata i baze malih dionicara transparentniji planovi i buducnost kao i ok dividenda od cca pola kune po dionici, koja ce imati kontinuitet moguce svake godine. Zbroj svega mozda prevagne u mom slucaju.

Eh di SAD nadosmo ove dionicare eh moj del na kaj smo došli ni vrane nerise drasko javi seeeeee

Sve je moguce.

Ali po drugoj strani isto tako bi mogli taj crni scenarij vidjeti vec koju godinu prije. Naime Ostoja je imao svu mogucnost, da mali dioničari pa i Opatija ostaju ispred vrata…


Nitko ne komentira članak iz JL?
Izgleda kao puno nagađanja ali pisao ga je netko jako blizak informacijama.
Kao što sam rekao većinski "izlazi u susret" Opatiji
Olakšava raskusuravanje među suvlasnicima SNHO
Pojednostavljuje prodaju u dijelovima koja je u perspektivi

može link?

Kamelija, simbol Opatije!

Nisam našao ovaj članak iz Jutarnjeg na web izdanju.
Novinar je vrlo dobro informiran i otvorila su se neka zaniliva pitanja.
Za početak ovo ne sugerira da se sprema izlaz SNHO nego Opatije.
A spominje se i da bi kupac mogao biti SNHO.
Ako nas je “povijest” nešto naučila na LRH to je da treba prodavati kad prodaje Ostoja i kupovati kad kupuje on. Oni koji su postupili suprotno 2007 kad je SNHO prodavo nisu se baš dobro proveli.
Ako Ostoja procjeni da se isplati kupiti dionice LRH-HC od Opatije to je meni samo znak da ih ja ne trebam prodavati
Što se tiče matične LRH. Kad sam krenuo ulagati u LRH samo to je i postojalo i procijenjivao sam da tvrtka im veliki potencijal rasta. Najbliže su cjelogodišnjem poslovanju, velika nekretninska vrijednost, vrhunske lokacije na lokaciji gdje se cijene najviše u zemlji, velike rezerve u nefukncionalnoj imovini koja se može prodati ili osposobiti.
Opatija je među rijetkim destinacijama koja je sposobna razvijati turizam visokedodane vrijednosti, ima tradiciju, pokazatelji turističke funkcionalnosti su zadovoljavajući.
Moram pronaći i neke tekstove koje sam pisao kad su krenule akvizicije i da mi je žao što se usporava rad na unaprjeđenju opatijskog businessa. Iz uprave su tvrdili da nije do njih i da ih usporava lokalna uprava.
Vidimo da se za slijedeću sezonu obnavlja nekoliko hotela, sezona se produžava, dobijamo još jedan wellness centar i hotel.
Možda ovim potezom “kupe” i neke ustupke gradske uprave da prilagode svoje propise i urbanističke planove i ubrzaju investicije i na Kvarneru.

Nemoj misliti na m2!

Za LRH Opatija se ne brinem, mene interesira da li će cijepanjem LRH na dvije firme obe kotirati na Službenom tržištu, da recimo LRH Cavtat ne bi završila tamo gdje je SNHO, na nekom pomočnom tržištu gdje većinski nema nikakvih obveza u preuzimanju i sl.

Činjenica je da je Ostoja LRH do sada dobro vodio i da je mogao Cavtat ili Portorož kupovati mimo LRH i onda dionica ne bi ovako rasla…

Ako obe firme, LRH Opatija i LRH Cavtat ostanu u Službenom tržištu i ne bude nekakvih čudnih dokapitalizacija onda ja ostajem i dalje unutra…naravno za LRH Opatija očito to nije upitno ali za novu firmu LRH Cavtat ne znamo u kojem smjeru će ići i to je ono što interesira nas male dioničare…

-znaći glavno pitanje je da li će LRH Cavtat biti u Službenom tržištu i da li će biti isti odnos prema malim dioničarima kao i u LRH Opatija gdje nas štiti 25% plus 1 dionica koju imaju lokalci…


Novinar je vrlo dobro informiran i otvorila su se neka zaniliva pitanja.
Za početak ovo ne sugerira da se sprema izlaz SNHO nego Opatije.
A spominje se i da bi kupac mogao biti SNHO.

Konstatacija stoji ali …
Na jednom drugom forumu netko je postavio pitanje od kuda SNHO novci za kupnju 75661 dionica od Opatije.
Osim toga društvo nema nikakvih izvora financiranja jer je sva imovina podjeljenja. SNHO još postoji samo iz razloga jer je vlasnik LRH-a.


Ako nas je "povijest" nešto naučila na LRH to je da treba prodavati kad prodaje Ostoja i kupovati kad kupuje on. Oni koji su postupili suprotno 2007 kad je SNHO prodavo nisu se baš dobro proveli.


To što nam je nekad bilo “lijepo” s nekim ne znači da nam se interesi jednog dana neće razići.


-znaći glavno pitanje je da li će LRH Cavtat biti u Službenom tržištu i da li će biti isti odnos prema malim dioničarima kao i u LRH Opatija gdje nas štiti 25% plus 1 dionica koju imaju lokalci…

Na alci bi rekli: plavac1 usridu.
Problem je taj što će Opatija svoj dio Cavtata prodati, a malima kako bude.


Nisam našao ovaj članak iz Jutarnjeg na web izdanju.
Novinar je vrlo dobro informiran i otvorila su se neka zaniliva pitanja.
Za početak ovo ne sugerira da se sprema izlaz SNHO nego Opatije.
A spominje se i da bi kupac mogao biti SNHO.
Ako nas je "povijest" nešto naučila na LRH to je da treba prodavati kad prodaje Ostoja i kupovati kad kupuje on. Oni koji su postupili suprotno 2007 kad je SNHO prodavo nisu se baš dobro proveli.
Ako Ostoja procjeni da se isplati kupiti dionice LRH-HC od Opatije to je meni samo znak da ih ja ne trebam prodavati
Što se tiče matične LRH. Kad sam krenuo ulagati u LRH samo to je i postojalo i procijenjivao sam da tvrtka im veliki potencijal rasta. Najbliže su cjelogodišnjem poslovanju, velika nekretninska vrijednost, vrhunske lokacije na lokaciji gdje se cijene najviše u zemlji, velike rezerve u nefukncionalnoj imovini koja se može prodati ili osposobiti.
Opatija je među rijetkim destinacijama koja je sposobna razvijati turizam visokedodane vrijednosti, ima tradiciju, pokazatelji turističke funkcionalnosti su zadovoljavajući.
Moram pronaći i neke tekstove koje sam pisao kad su krenule akvizicije i da mi je žao što se usporava rad na unaprjeđenju opatijskog businessa. Iz uprave su tvrdili da nije do njih i da ih usporava lokalna uprava.
Vidimo da se za slijedeću sezonu obnavlja nekoliko hotela, sezona se produžava, dobijamo još jedan wellness centar i hotel.
Možda ovim potezom "kupe" i neke ustupke gradske uprave da prilagode svoje propise i urbanističke planove i ubrzaju investicije i na Kvarneru.

Je, super, al ima jedan mali problem. Mozda ces morati prodati dionice LRH HC. Jedno su zelje drugo realnost.

Ne razumijem baš previše neke argumente koji se sad ovdje izvode?
LRH ostaje jako zadužena ??
Netto dug 130 mil kuna, EBITDA 2014 – 108 mil kuna (ispravljeni za prodaju imovine 78 mil kuna), EBITDA 2015 – 100-110 mil kn
Kako god gledamo poluga je znatna manja nego kod većine turističkih tvrtki, ima još poprilično prostora za zaduživanje, a kad na to dodadmo da kroz prodaju neaktivne imovine mogu prikupiti još 20-30 mil eur bez ikakvog problema ne vidim nikakav problem za daljnji razvoj LRH. Strategija LRH je jasna, zna se da je cilj cjelogodišnje poslovanje, razvoj branda, proširenje ponude wellnes usluge, jačanje MICE segmenta. LRH već ima hotele koji postižu odlične rezultate ali tek kada dignu sve na +4 *, i budu ostvarivali prosjek preko 25.000 eur prihoda po sobi možemo reći da prelaze u fazu zrelog poslovanja. Takva tvrtka onda vrijedi minimalno 100.000 eur po sobi, a soba je poprilično. Ako grad olabavi sa uvjetima kreću i dodatne investicije. Planovi su spremni. Uprava tvrdi da nude povrat na bazi 5-7 godina. Grad ostaje suvlasnik ali sa jednakim pravima, što više prema prijedlogu izmjene statuta i sastavu novog NO gube jednog člana NO.

Nova tvrtka LRH HC je za sada puno veća nepoznanica. Znamo što tamo ide ali ne znamo kako posluje Portorož. Moje procjene se ne moraju pokazati točnima, a tvrtka bi trebala nositi dug koji je u ondosu na EBITDA nešto veći nego kod matice. No i tu se nastavlja sa investicijama i tu ide obnova jednog hotela već ove jeseni. Ne vidim LRH HC trenutno sposobnu za neka značajna dalja širenja i akvizicije jer oni prvo moraju konsolidirati Portorož. Ako to i prođe brzo opet je kreditini potencijal 3x manji nego je to kod LRH.
Da se npr ipak otvori prilika da se kupuje rapski Imperijal tako nešto bi sigurno kupovala matica a ne nova tvrtka.

Na kraju balade, ja uopće ne mislim da je Ostoja odustao od svojih ambicioznih planova razvoja ove tvrtke ali iskorištava želju Opatije da izađu iz vlasništva. Ove ideje da bi prepuštao maticu KJB su smješne jer radi se o tvrtki koja vrijedi najmanje 4 puta više nego vrijedi nova tvrtka.
U novoj tvrtki bi se uskoro trebalo provesti pripajanje HCVT ćemu će vjerovatno prethoditi istiskivanje. Izlazak Opatije iz te tvrtke je vrlo izvjesan ali budite sigurni da ni to neće ići preko noći a 10ak mil eur za kupnju 25% i nije lako naći kod nas na tržištu. Prije bi se mogla realizirati prodaja u paketu, no ne tako brzo.

Mislim da je problem svih ovdje što se razmišlja iz svoje perspektive ulaganja koja je ipak dosta kraća nego je to vremenska perspektiva i Ostoje i Opatije.

Vrijeme će pokazati ali ja predviđam rast cijene do jeseni, i onda naravno pad cijene LRH za iznos koji će vrijediti nova tvrtka, ali mislim da će zajedno vrijediti više nego sada vrijedi samo LRH.

Nemoj misliti na m2!

U teoriji Ostoja bi mogao pokrenuti dokapitalizaciju SNHO ako ima nešto keša pri ruci, a možda bi se našao i još koji investitor da pripomogne, i onda sa tim novcima otkupiti LRH-HC od Opatije. Nakon toga mogao bi izdvojiti LRH-HC iz SNHO, i integrirati takvu novonastalu tvrtku (kao što se KORF ugradio u RIVP), i na taj način doći u prvi red vlasništva LRH-HC.

Tko izgubi dobitak dobije gubitak

New Report

Close