LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ja bi se složio da će LRH + LRH Cavtat u konačnici vrijediti više.
MatejT, mislim da tu nema previše tajni. Ostoja želi zaraditi što više. Sve je na prodaju ali je pitanje po kojoj cijeni. Do tada radi se na tome da se vrijednost uveća, jer sve drugo bilo bi glupo, zar ne.
Da su samo krenuli u prodaju LRH a nisu akvizirali Cavtat i Portorož u konačnici bi dalje možda čekali kupca, a cijena bi bila ista ili možda nešto malo bolja.
Ovako znamo da je vrijednost tvrtke znatno narasla.
Isto tako je i sa imovinom koja se prodaje. Ovako je premalo vrednovana.
Ako Imperial radi 3-4.000 eur zarade znači da cijeli hotel sada vrednujemo , onda ga se itekako isplati prodati već za 7-8 mil eur. Istina može se u njega uložiti pa će donostiti više, ali LRH ima toliko imovine da može svake godine narednih 10 godina obnavljati po jedan hotel i prodavati po jednu nekretninu koja će tu obnovu pokriti.
Nije ovo nikakvo otkrivanje tople vode, ali onaj koji je malo pregledao portfelj tvrtke jasno mu je koliko to vrijedi. Treba samo vremena da se to pretvori u zaradu.

Nemoj misliti na m2!

Za mene je ovo bzvz. No od koga mozemo ocekivati gluposti, nego od politicara.

Pozitivne stvari su da mozda dio kupi sama lrh, a u opatiju se slije predizborna lova za napraviti slatinu.

Negativne stvari,hmm treba prvo vidjet sto ce se dogodit. Mozda opatija svoj dio proda nekom drugom, iako nema logike.


Pa dionica Lrh će pasti barem malo ako će ići podjela. Ali suma sumarom će najverovatnije biti više od današnjih 4500 kuna. …


@matejt
,
Slažem se da će LRH malo pasti, ali NAKON podjele.
Prije toga bi po meni trebala rasti. Jer kupci LRH sječu pravo i na jednu dionicu LRH HC. Koja po nominali vrijedi 670kn.
A možda će se za LHR HC najprije naći kupca.

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

Dujmic kao i ostali politicari ne znaju zaradit svoju kunu. Njemu se ukazala prilika da nesto otkine od lrh i odmah je otkinuo. Prava steta za gradjane opatije, jer bi za svojih 25% lrh u trenutku kad ostoja nadje kupca dobili najvise.

No ovako ce mozda neki 100 godisnjaci glasati za njega, jer eto doma, eto plaze i bozicnice.
Za nas je satisfakcja da grad
udio u matici ipak nece prodat tako lako, pa i dalje imamo zastitni faktor.

Pitanje je koliko će LRH HC vrijediti nakon podjele?
Konsolidirani prihod bi trebao biti oko 140-150 mil kuna. Dug vjerovatno oko 120-150 mil kuna, EBITDA cca 50 mil kuna.
Na 11 EBITDA to je 550 mil kuna – 120-150 mil kuna duga / 301461 dionica = 1300 kn

No rekao bi da će dio kolača ići i u LRH na ime branda, mengmenta, zastupanja u prodaji itd.
Ne vjerujem da bi to trebalo biti više od 3-4% prihoda ? To je možda 200 kn manje po dionici u konačnici, ali diže vrijendost LRH.
Ako LRH bude radila kako predviđamo 250-260 mil kuna, a dug će biti manji za ovo što se prenosi na LRH HC po meni bi trebala vrijediti negdje oko 3500-3800 kn (prema sadašnjim podacima)

Kad zbrojim tu smo, tj malo više nego sada.

No ipak treba uzeti u obzir da će možda biti prodaje imovine, a i značajnijeg rasta prihoda ove godine, što onda umanjuje dug pa bi se lako moglo dogoditi da kad budemo imali 2 dionice odmah zajedno budu vrednovene preko 5000 kn.

Kad dobijemo izvješće za 1H bolje će se znati

Nemoj misliti na m2!


Pa dionica Lrh će pasti barem malo ako će ići podjela.

To zapravo nitko ne zna ali poučeni SNHO -PCTS – LULG poučkom (pro)pad može biti i znatno veći.

Sada se pitam koji potezi idu:
– opatija proda dio u cavtatu. Ko kupuje?

Mislim da pitanje nije dobro formulirano. Pitanje bi trebalo glasiti tko kupuju Cavtat?

– jeli mogucnost da udjel snho-u u cavtatu dobije ksenija?

Mislim da ne. Omjer (nisam detaljno računao ) nije onih famoznih 62: 38 %

Mislim da je u pitanju jedno riješenje koje na ruku ide i Ostoji i Opatiji.
Naime prodajom hotela u Cavtatu doći će se do nekakvih novaca a grad Opatija koja ionako “ne vidi” i ništa je “ne zanima” dalje od table na kojoj piše “Rijeka” time nije ništa politički izgubila jer su hoteli LRH “još uvijek” u vlasništvu grada neki bi rekli. Vuk sit a ovce na broju. Nema veze što su tuđi jarići nastradali


Pitanje je koliko će LRH HC vrijediti nakon podjele?
Konsolidirani prihod bi trebao biti oko 140-150 mil kuna. Dug vjerovatno oko 120-150 mil kuna, EBITDA cca 50 mil kuna.
Na 11 EBITDA to je 550 mil kuna – 120-150 mil kuna duga / 301461 dionica = 1300 kn

da. na 31.3. bilo je 154 duga (to je tih 20 mio EURa koliko su uzeli za Portorož). na kraju godine može biti to smanjeno na oko 100-110 mio.

A na LRH će se dug do kraja godine spustit sa 166 (to je brojka nakon podjele) na nekih 100 mio kuna. Ako prodaju još koju nekretninu i ništa ne kupe…onda bi mogli imati opet sasvim nezaduženu firmu.

Dobro da sunce lijepo grije, pa topi ovaj dug kao sladoled…

@Arijes – pitanje oko Ksenije – možda ipak je nešto na tome, jer se na skupštini najavilo, da će za dva do tri mjesece objaviti neka informacija vezana na to priču. I kako je sada 2 mjeseca od skupštine i to je neka ozbiljna informacija ipak možda je to neki deal:

Hoteli Cavtat se prodaje i:
=> Opatija dobi novac i ne radi više problema sa razvojem LRH doma.
=> SNHO dobije novac i upotrebi ga za otkup vlastitih dionica (deal sa Ksenijom)
=> ostali mali dioničari dobijemo novac.

a LRH ostaje i:
=> razvija se dalje. I za Ostoju priča počinje više manje od početka. S time, da sada može opet par godina imati potpun fokus na razvoju. A ne se baviti šta kaže Ksenija ili opčina…

Činjenice su sljedeće:
– očita geografska podjela imovine
– na LRH HC se ne prenosi niti kuna duga već isključivo udjeli (95,56%) u HCVT d.d. + 28 mln kn krak financijske imovine koja većinom čini novac u banci i novčane ekvivalente (čisto od bilo kakvih udjela u drugim društvima)
– kompletna ostala imovina (time i neaktivna) ostaje na LRH
– nominala LRH 2.300
– nominala LRH HC 670 kn
– po cijeni nominalae 670 kn – valuacija LRH HC iznosi 202,8 mln kn
– 202,8 mln kn vrijednosti udjela ima 95,56% vlasništva društva koje je na 31.12.2014. imalo kapital 165 mln kn, a aktivu 172 mln kn
– ako je ova transakcija mjerilo tmeljem kojeg 95,56% HCVT d.d. vrijedi 202,8 mln kn onda cjelokupna vrijednost društva HCVT d.d. iznosi 212,2 mln kn
– prema tome ovom transakcijom postojeći dioničari su kupili društvo po 1,28 book value te EV/EBITDA 6,53
– EBITDA HCVT d.d. iznosi cca 31 mln kn
– Kapital HCVT d.d. iznosi 165 mln kn
– Vrijednost zemljišta u bilanci 62 mln kn

Kako bi sve stavili u realnu perspektivu važno bi bilo imati info o veličini zemljišta u vlasništvu HCVT – radi procjene realno iskazane vrijednosti u bilanci – nisam kopao jer se nadam da netko možda ima podatak već spreman

Cijena za koju smo prinudnom transakcijom kupili HCVT d.d. mi se po pokazateljima čini jeftinom

Pitanja su:
– da li možda nakon splita ide isplata dividende (zadržana dobit i dobit tekućeg poslovanja HCVT na 2014 iznosi 31 mln kn – novaca je 13 mln ali na takve pokazatelje nije problem dobiti kredit za isplatu) – manje vjerojatno ali osigurava neki cash LRH HC d.d., a onda se može preliti na vlasnike LRH HC d.d.
– očito je novo društvo izuzetno kvalitetno očišćeno svih financijskih obveza, a prema planu i pravnih jer stoji da sve pravne i druge obveze nastale prije 31.12.2014. preuzima LRH d.d. – pretpostavljam radi prodaje veća vjerojatnost
– prodaja kome – pitanje za milju dolara (da li SNHO, da li Lukšići oni dolje harače, Karisma i Todorić su aktivni dolje također
– ako da šta onda sa LRH – da li se čistilo sve za ADRS da oni preuzmu sjever, a Todorić jug (ADRS doduše ima objekte i po Dubrovniku ali uvijek je mogući novi deal, pogotovo u zatvaranju neke konstrukcije – sve je na prodaju
– da li napokon kreće ozbiljnija konsolidacija u turističkom sektoru (iako i ovo što se radi zadnjih par godina nije zanemarivo) – ali 4 velika igrača taman
– kako ovo utječe na grad Opatiju – po meni nikako oni (oni su tu eventualno za opstrukciju)
– zadnje ukoliko dođe do prodaje ovo će biti vrlo dobar pokazatelj trenutnim dioničarima SNHO kako će se na njih odraziti i prodaja vrjednije koke LRH – odnosno kako će ići tijek novca i da li će završiti na ovaj ili onaj način kod malih dioničara (naravno dio koji im i pripada)

Moje osobno mišljenje je da je ovo bolje i čišće nego što je bilo, a sve upućuje na to da ćemo u ovoj priči svi ipak imati najveće koristi od prodaje jednog / drugog / oba društva iako rezultati koji se ostvaruju nisu zanemarivi. Također mislim da smo jeftino prošli prilikom “kupovine” HCVT d.d.

Imam dionice LRH i ovo nikako nije nagovor na apsolutno ništa samo sam iznio činjenice za daljnju raspravu. Ako je nešto i krivo izneseno apsolutno prihvaćam argumentirani ispravak.

Trenutni portfelj ATPL, RIVP, VPIK, ARNT, LRH, ..., a nekada nažalost INGR, DLKV, THNK...

i još možda ko kupuje Cavtat: danas je Adris dobio potvrdu skupštine za prodaju.

@optimist8 – nova firma jest neće imati duga ali to samo nekonsolidirano. Jer dug ima HCVT. I to znaći da će imati konsolidiran iskaz Liburne hotele HC duga 154 mio (toliko je bilo na 31.3.2015)

Ovo oko podjele juga i severa – dobra misao. Nisam pomislio.

I ostoja treba prihvatiti javnu ponudu kad opatija bude prodala paket i onda s tim otkupiti 25% lrh i izbaciti politicare.

Da nismo tadjikistan ovo bi bila win win situacija, jer bi mogli dobiti novog i jakog turistickog suvlasnika, a opatija lovu za uredjenje infrastrukture.

New Report

Close