LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



@boca

nije li malo neozbiljno nešto tvrditi a ne pročitati Zakon?

OBVEZNA PONUDA ZA PREUZIMANJE
Članak 9.
(1) Fizička ili pravna osoba obvezna je objaviti ponudu za preuzimanje kad neposredno ili posredno, samostalno ili djelujući zajednički, stekne dionice s pravom glasa ciljnog društva, tako da, zajedno s dionicama koje je već stekla, prijeđe prag od 25% dionica s pravom glasa ciljnog društva (kontrolni prag).

(4) Posrednim stjecanjem dionica s pravom glasa, u smislu ovog članka, smatrat će se stjecanje kontrole u smislu članka 5. stavka 4. ovoga Zakona.

ZAJEDNIČKO DJELOVANJE
Članak 5.
(4) Smatra se da fizička i/ili pravna osoba kontrolira pravnu osobu ako ima:
1. neposredno ili posredno više od 25% udjela u temeljnom kapitalu pravne osobe ili,
2. neposredno ili posredno više od 25% glasačkih prava u glavnoj skupštini pravne osobe ili,
3. pravo upravljanja poslovnim i financijskim politikama pravne osobe na temelju ovlasti iz statuta ili sporazuma ili
4. neposredno ili posredno prevladavajući utjecaj na vođenje poslova i donošenje odluka.

pa lijepo piše da taj čl.5. spada pod “zajedničko djelovanje”… međutim ako se proda nonnullus d.d skupa s imovinom tj. dionicama LRH, onda nema nikakvog zajedničkog djelovanja jer pravna osoba koja je bila vlasnik dionica LRH ostaje ista tj. Nonnullus d.d.

IGH, THNK, JDPL, ULPL, ATPL, INGR, IPKK, MGMA - najveći baloni na ZSE!!!! čuvajte svoje pare!!!!

@KressoM

1. LRH je jeftiniji kupnjom preko SNHO tu nema dvojbe, za iste novce koliko vam treba da kupite jednu dionicu LRH preko SNHO dobijete 1,25 dionica LRH
Čista matematika

2. Postoje razlozi zašto je to tako. Naravno samo tržište može biti iracionalno pa sutra može biti omjer i 1:2 ili 2:1. No trenutni omjer je sasvim prihvatljiv i objašnjiv (vidi izračune porez i sl.) Opat čista matematika

3. Postoji sigurno na desetke mogućih scenarija u kojima će bolje proči dioničari SNHO, i isto tako obrnuto. Tu nemam nikakve matematike nego je čista špekulacija i jedno i drugo i prepirete se oko nečeg u čemo baš nitko ne može utvrditi da je u pravu jer nemamo kristalnu kuglu. To se dakle ne može izračunati i matematike nema.

Nije mi jasna potreba da se odjednom na LRH pojave ljudi koji ovdje nisu nikad pisali i sad svaki dan ispočetka bi trebali objašnjavati zašto ulagati u LRH. Namjerno ne kažem zašto LRH ispred SNHO jer ja to uopće ne tvrdim.
Dao sam izračun koliko je jeftiniji SNHO
Dao sam izračune što i ako SNHO proda LRH ili Nonnulus a odluči isplatiti te novce dioničarima
Istakao sam razliku u transparetnosti te 2 tvrtke
I kao 100 putda dosada dao vrlo jednostavan zaključak:

VEĆI RIZIK = VIŠA ZARADA

Time nadam se nikoga nisam uvrijedio ili osporio njegovu kompetentnost ili ulagačko znanje (iako bi se tu svašta moglo napisati)

Zašto ne dozvoljavate da postoje ljudi koji koji obožavaju VIŠU ZARADU ali bježe od VEĆEG RIZIKA i na temelju toga donose odluke.

Nemoj misliti na m2!

@KressoM
Nisam ovo namjenio vama nego sam to napisao “SVIMA” koji su se ovdje uprli tvrditi JEDNO ILI DRUGO.

Pa i sebi.

Nemoj misliti na m2!



@KressoM

Nisam ovo namjenio vama nego sam to napisao "SVIMA" koji su se ovdje uprli tvrditi JEDNO ILI DRUGO.

Pa i sebi.


Ma sve 5! [emo_palacg]

Kako je kolega filip70 lijepo iznio svoje: “Iskreno nisam ni sam pametan,ali me nekako sve vuče na _____, evo mojih razloga:

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

A šta ako bi se prodao SNHO, zar to nije jedina opcija po kojoj vlasnici ne plaćaju nikakav porez, ako se proda još ove godine?

@fantom
Točno, no najvjerovatnije oni nebi platili “NOVI” porez ni kasnije jer bi se on plaćao na držanje kraće od 3 godine

No tada novi vlasnik nije kupio LRH nego SNHO a to je bitna razlika.

Vi ste velika ozbiljna inozemna turistička tvrtka koja želite kupiti hotelsku tvrtku. Kupovati ćete ju indirektno?
Recimo da vam “gazde” prodaju svoj udio od 70-75% u SNHO, zapravo ste kupili tek 43-46% LRH
Onda morate otkupljivati od malih SNHO, doći do 95% pa istiskivat
Sve to traje i nije jeftino
Zašto bi to kupac radio?
Ja pretpostavljam da on želi kupiti LRH i to što veći udio u istom.

No zašto se zamarate. Pa tu će odluka kupca biti presudna a ne Ostoje. Zar mislite da je lako prodati LRH?
Vidimo situaciju na HMST i HIMR. Nije baš da se kupci otimaju.

Ako se nađe kupac, za dobru cijenu, neće mu se ovdje postavljati nikakvi smiješni uvijeti kako da to kupi. Ispunit će mu se sve želje i željice ako otvori novčanik 🙂 Zašto se uopće zamarate sa time. Ako procijenjujete da LRH vrijedi više nego je sada na burzi kupujte ju potpuno svejedno dali kroz SNHO ili LRH. Ako se ne možete odlučiti što je po vama bolje onda pola-pola

Nemoj misliti na m2!

Meni je zao sto tema snho nije aktivnija. Puno vise ljudi ( branitelja) ima snho, nego lrh i ta tema bi sigurno njima bila korisnija. Opcenito bi za sve bilo korisnije da su teme popracenije.

Sto se tice sto je povoljnije i bolje, rekao bi da jedan kolega kupuje lrh, a drugi se odlucio za snho. Mene iskreno malo smeta netransparentnost i ucestalo izigravanje zakona, pa sam odlucio ici na meni sigurniju varijantu. All in lrh. Da imam 3-4 dionice, vjerojatno bi imao i snho. Mislim da nitko ne bi trebao likovati ako nesto podje po zlu. Nekad sam bio veliki dionicar hmst i himr i nije mi drago sto je pao i drugi krug privatizacije.

Da dodam još ovo: ako ste ikada imali posla sa ozbiljnim investitorima, onda znate da se plaše raznoraznih “kostura” iz ormara i često dovede sa sobom jedan bataljon pravnih i financijskih stručnjaka, koji žele u due-diligenceu saznati sve o firmi. I da, zbog mogućih “iznenađenja” nisu skloni indirektnoj kupnji (tvrtka može izdavati garancije, može biti predmet sudskih sporova, pitanja u vezi privatizacije,….) – i svi ovi faktori imaju (bitan!) utjecaj na cijenu.

Naravno svako će raditi što sam procjenjuje da će najbolje proći – i sreću svima!

Ne vidim sto je lose u razmjeni razmisljanja?
Ne znam je l’ tko spomenuo i kombinaciju spajanja snho-lrh u jedno d.d.
SNHO je ociscen od ostalih stvari u druga dva d.d. s razlogom.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

To nece proci jer grad opatija ne zeli izgubiti kontrolni paket

Nebi ga izgubio, jer verikalnim spajanjem dioničari LRH nebi u zajedničkoj tvrtki imali manje udjele nego imaju u LRH (ako je LRH jedina imovina SNHO)
No sa drug strane tada ne postoji većinski vlasnik na LRH, zapravo Opatija postaje najveća, a drugi po veličini bio bi Vicis sa nekih 12%, A Ostoja i Ksenija imai bi po cca 8%. Realno?

Nemoj misliti na m2!

To tako trenutno izgleda. Ali i tu se treba raspetljati situacija. Pogledajte u sudskom registri ove d.o.o. iz TOP10.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

New Report

Close