LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Idemo malo analizirati tu računicu
SNHO 217,79 kn = TK 581,5 mil
Udio u LRH 187.189 dionica x 3930 = 735,5 mil
SNHO je jeftiniji 20%

Dakle ako imate 10 dionica LRH po sadašnjoj cijeni to je ekvivalent 180 dionica SNHO tj 39.300 kn ulaganja

Recimo da se LRH proda za 4000 kn
Dioničari LRH dobiju novac od kupca, 4000 kn po dionici
Dioničari SNHO će biti isplaćeni od SNHO kroz dividendu (ako i kad se ta odluka donese) Dividenda će biti čak 280 kn, no na nju plaćate porez od 12% tako da ćete biti isplaćeni (AKO i KAD) sa 44.420 kn za 180 dionica

Razlika više nije 20% nego 10% manje

Naravno unaprijed ne znate dali će biti SNHO likvidiran i dividenda isplaćena. Ne kažem da neće ali ovi koji time upravljaju žive od toga što upravljaju i svojim i vašim novce i za to uzimaju naknadu. Dali mislite da su odlučili to završiti? Meni iskreno bi bilo čudno da je tako ali dozvoljavam naravno da je baš tako.
Meni osobno SNHO bi morao nuditi ekvivalentno veću zaradu riziku da do te zarade dođe jer baš nitko mi ne garantira da će dividenda biti isplaćena ni dijelomično ni u cijelosti. Za 10 pa i 20% nisam baš siguran da se isplati "indirektno" ulaganje.

Naravno svatko tu donosi odluku prema svojim preferencijama i ovo nije nikakva sugestija ili nagovaranje, samo matematika.

Da samo dodam da ova gore računica o isplati dividende nije uključila troškove poslovanja SNHO eventualnu upravljačku naknadu ili što već računaju i mogući porez na dobit koji mora platiti SNHO prije isplate dividende.

Dalibore računica Vam stoji ako će prodaja ići preko LRH ali pravo pitanje je što ako prodaja ide preko SNHO-a, onda je to sasvim druga priča i onda će računica pokazati da je puno puno bolje biti u SNHO.

Malo sam danas čitao najpoznatiji blog kod nas i tamo većina ima računicu da je bolje biti u SNHO.

Iskreno nisam ni sam pametan,ali me nekako sve vuče na SNHO, evo mojih razloga:

1. Ostoja i Ksenija nisu u naj odnosima, neće žurit s prodajom pošto poto ali kad nađu kupca gledat će da svatko ode svojim putem, a prodajom preko SNHO lova im sjeda odmah na račun i svako ide dalje svojim putem, dok prodajom preko LRH nije tako.

2. Valjda su iz nekog razloga očistili SNHO od drugih firmi i ostao je unutra samo LRH, te odmah iza toga najavljuju prodaju

3. Ako prodaja ide preko LRH kako će do novaca? Najvjerojatnije će ga podijeliti preko dividende, ali ga onda moraju dati i ostalim dioničarima SNHO, te će ga dobiti manje nakon podjele, dok će ga ako ide prodaja preko SNHO dobiti više.

4. Evo računice ako se prodaje preko SNHO i ako se prodaje preko LRH, neka se LRH prodaje za 2 mlrd kn zbog lakše računice

a)Prodaja ide preko SNHO

2,3 i 4 dioničar imaju 40 % SNHO-a, 61,85 LRH vrijedi 1.237 mlrd kn, znači dobili bi ravno 494,8 M kn na račun

b)Prodaja ide preko LRH

Na račun SNHO sjeda 1.237 mlrd kn, koji se onda dijeli dividendom na dioničare SNHO,tako da 2,3 i 4 dioničar za svojih 40% na računu imaju 494 M minus 12% poreza na dividendu je 435 M, to je manje 50 M kn što je po meni ogroman razlog za prodaju preko SNHO i sve je puno jednostavnije.

Iz gore navedenih razloga da sam ja na njihovom mjestu prodaju bi napravio preko SNHO, čini se puno jednostavnije.

Pitali ste gdje je bila takva prodaja, evo npr. Todorić je kupio MLNR zbog ŽTNJ, te je MLNR odmah prodao dalje a prostore ŽTNJ dobro iskoristio. Mogao je kupiti samo ŽTNJ ali nije iz meni nepoznatih razloga (moguće da je prodavatelju tako odgovaralo).

Lp

Bitno je da je veliki izašao:
4. SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D. (69326397242)/CROATIA OSIGURANJE D.D. (26187994862)
1.659 0,55 Skrb. račun

Još na prodaji imamo gosp. Bolanču po 4800kn
5.
BOLANČA MATKO (25766083835)
1.638 0,54 Osnovni račun

On je sebi zadao target cijenu.
Vidjet ćemo T+2 tko je ušao u vlasničku strukturu ovom blok prodajom danas.

Sigurno ćete bolje proći na SNHO
Sretno

Nemoj misliti na m2!

Ako netko kupi Nonnullus treba li dati ponudu dioničarima LRH, rekao bih da ne, ali priznajem da nisam istraživao?
To mi je isto kao da netko kupi paket ADRS-a i mora dati ponudu svim dioničarima MAIS, CROS, TISK… Nije mi to baš logično.
Tako da može doći do toga da dioničari LRH ne dobiju ponudu.
IMHO.

Ljudi moji ajde vi na snho topic ili na blog. Nemojte nas uvjeravati u nesto sto bas ne drzi vodu. Koliko vas citam na snho jednostavno ne postoji mogucmost da nesto bude lose. Meni je za veci novac sigurnije biti u lrh. Vidimo danas da je 7 milijuna proslo na lrh, a kod vas je proslo 16 samo radi glasanja i namjestanja.

Ako se dvoumite u razmisljanju. Postavite si jednostavno pitanje dali bi vi likvidirali snho i svima podjelili dividendu ili bi si taj kes ostavili i s njim dalje razvijali firmu? Vas odgovor je da bi odmah likvidirali i to je po vas dionicare snhoa lose. Ja bi u lrh volio ostati barem jos 3-4 god, jer ce tada vrijednost biti 3 puta veca. Te novce sam ne mogu tolilo dobro oplodit.

S druge strane vi rusite zakon o preuzimanju. Svaka firma moze osnovati tvrtku kcer i tako se prodati, te nikad ne bi nastala obveza. Ne znam ni kakav je to vas ulagacki pogled na svijet. Ja bi recimo jako bio zainteresiran kupiti 100% firme, a pristao bi i na manje ako ne mogu kupiti sve. Eto lrh je dva puta pokusala skupiti 95% hcvt. Ako joj ne uspije drugi put, ici ce i treci i sve tako dok ne ostvare cilj. Kad dodju na 100% vlasnistva, osobno cu slavit pripajanke, iako je to vama na snho gubljenje novaca.

@kanabis
Nepotrebno ste se uvrijedili, samo sam iznio svoje mišljenje i napomenuo da je možda krivo.
Ne pada mi na pamet drugima govoriti koju dionicu da imaju.

@kanabis
Odkud vam pravo za takav bezobrazluk? Zašto ljudi ne bi pisali ako se tiče ove teme? Zar je zabranjeno, vi ste neka sekta? Dobro, neki su malo dosadni sa svojim tupljenjem i ponavljanjem da se može izbjeći ponuda i da se prodaje preko Nonnulusa, što i je jedna od mogućnosti, ali nije vrijedna da ju se baš toliko puta ponavlja i k tome još kao loša. Naravno da bi i dionica LRH pratila vrijednost te prodaje, a ko zna, možda bi ju još i nadmašila sa kojim postotkom više jer i ovako je skuplja za koji postotak, pa zašto ne bi i onda? Došao bi novi vlasnik, a ostala bi i dalje perspektivna dionica sa velikim free floatom. Ovdje neki govore kao da je ovo zatvor iz kojeg se treba pobjeći, a jedni spas je javna ponuda. Naravno da to nije tako. Al svakako ni vama ne daje pravo da se tako ponašate i da ljude tjerate sa teme. Imate onu opciju “IGNORIRAJ” i lijepo ju iskoristite ako vam treba. Al dok ljudi ne drukaju i ne lažu neka pišu sve što je vezano za temu. Niste fer. Uz to, zbilja kao da ste zaljubljeni u dionicu i nitko ne smije ništa drugo reći. Kažete “Vidimo danas da je 7 milijuna proslo na lrh, a kod vas je proslo 16 samo radi glasanja i namjestanja.“. Kakva glupost iz više kuteva. Prvo, “kod nas” je također prošlo 7 milijuna na LRH jer imaoci SNHO imaju LRH. Drugo, prošlo je 16 milijuna na SNHO, al to je “bezvrijedno” jer je samo radi glasanja i namještanja? Odkud vam to? A tko je onda to kupio NAKON glasanja kad više nije imao pravo glasa? Ovo zbilja od vas je bezobrazno. S druge strane, govorite o SNHO kao muljatorskoj firmi i vodstvu, a kao prvo, vodstvo je isto, a kao drugo, zašto onda odbijate da će biti muljanja prilikom prodaje? Smiješno i nelogično.

Dalje, nitko vas ne nagovara i ne uvjerava što je bolje i što bi vi trebali s vašim novcima. Možete ih i spaliti. Zašto se ne bi moglo raspravljati o nečemu? Nepobitne činjenica je da je LRH jeftiniji preko SNHO. E sad, ono o čemu se može i TREBA raspravljati je da li je rizik takav da opravdava takav “popust” ili n nije. Neka ljudi raspravljaju, a vi prihvatite ili nemojte prihvatiti iznesene argumente. Vi kao da ste rekli da nećete van jer pada kiša, i neko vas želi uvjeriti da ipak ne pada kiša. Time što vam neko govori da ne pada kiša, ne tjera vas vani, samo vam govori da realno sagledate stvari, a odluka da li ćete ostati doma ili ne, je naravno na vama. Ili ste kao osoba koja govori kako je našla neki super proizvod u Mercatoru za 100 kuna, a ne želite ni čuti da ima isti taj proizvod u Konzumu na akciji sa 20% popusta. Vi tupite da će nas u Konzumu prevariti, a vlasnik je isti….

Ja osobno, također smatram da bi ozbiljan ulagač gledao da stekne čim veći udio u nečemu što vrijedi i da neće biti nikakve muljaže prilikom prodaje. Pa sam svejedno odlučio za LRH na popustu preko SNHO jer smatram da je akcija povoljna jer smatram da će prodaja ići po fer cijeni i da će svi profitirati i sasvim nebitno je tko će zaraditi par % više/manje.

P.S. Imam dionice SNHO i ovo nije poziv ni nagovor na bilo kakvu akciju na tržištu kapitala. Također, o Mercatoru i Konzumu ne mislim ništa loše, ovdje su uzeti samo kao primjer u izmišljenoj priči. Također, vidim da u Zagrebu pada snijeg, da nije sunce, i ova druga “priča” je izmišljena i ne tvrdim da se kolega kanabis ne želi vani zbog kiše.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

@boca
nije li malo neozbiljno nešto tvrditi a ne pročitati Zakon?

OBVEZNA PONUDA ZA PREUZIMANJE
Članak 9.
(1) Fizička ili pravna osoba obvezna je objaviti ponudu za preuzimanje kad neposredno ili posredno, samostalno ili djelujući zajednički, stekne dionice s pravom glasa ciljnog društva, tako da, zajedno s dionicama koje je već stekla, prijeđe prag od 25% dionica s pravom glasa ciljnog društva (kontrolni prag).

(4) Posrednim stjecanjem dionica s pravom glasa, u smislu ovog članka, smatrat će se stjecanje kontrole u smislu članka 5. stavka 4. ovoga Zakona.

ZAJEDNIČKO DJELOVANJE
Članak 5.
(4) Smatra se da fizička i/ili pravna osoba kontrolira pravnu osobu ako ima:
1. neposredno ili posredno više od 25% udjela u temeljnom kapitalu pravne osobe ili,
2. neposredno ili posredno više od 25% glasačkih prava u glavnoj skupštini pravne osobe ili,
3. pravo upravljanja poslovnim i financijskim politikama pravne osobe na temelju ovlasti iz statuta ili sporazuma ili
4. neposredno ili posredno prevladavajući utjecaj na vođenje poslova i donošenje odluka.

Nemoj misliti na m2!

Predlažem, da se više fokusiramo na argumentaciju te analiziranje. Naime,odluko o investiciji (kupnji/prodaji) donosi svako sam, zato je bez veze pričati o našom ili vašom taboru. Jer to nema smisla. Svako neka si sam složi račune te ih usporedi sa rizikom kojega želi prihvatiti. I to trebo poštovati.

Bolje je, da razmišljamo, kakve su mogućnosti oko poslovanja:
– znamo da je bio prvi mjesac puno bolji nego prošle godine. Kakve su sada prognoze za drugi mjesac? Ovdje piše, da što više eventa što bolji booking.
– ima li ko kakve konkretnije informacije o najavi za 2015 (izgradnja novih kapaciteta i slično)?
– puno ljudi će ove godine izabrati Hrvtsku zbog: rizika koje donose ISIS (znaći destinacije poput EGipat i slično bi mogle osjetiti pad samo zbog asociacije na tu priču), reakcije ne ponašanja Grka (štoviše se priča o tome, da bude EU platio dodatni novac Grčkoj, štoviše će ljudi iz inata donjeti odluku da ne ide u Grčkoj) te kuna ove godine malo je jeftinija nego prošle godine (pogotovo ako ide tečaj na 8 ili 8,5 hkr/eur)

Oko preuzimanja:
– baš je zanimiv stav sindikata: svaki novi vlasnik će biti bolji. Što znaći da oni neće komplicirati i to je super. Dosada smo uvijek vidjeli, da se svi bore za status quo.
– nekako nisam uspio najbolje razumeti stav Opatije. Jeli bi oni prodali ili ne? NJihova reakcija na objave su bile nevtralne. Ali po drugoj strani ako gradočelnik sudjuluje na novogodišnji zdravici u Remisens hotelima onda bih rekao, da je na neki način blizu svega toga i da mu je Ostoja pojasnio koju vrednost odklućava ako je usaglašen kod prodaje.

Što mene čudi, da nakon članku u JL drugi novinari nisu napravili malo detalniju istraživanje na to temu. Barem je NL pitao male dioničare, sindikat, opčinu te upravu.



@boca

nije li malo neozbiljno nešto tvrditi a ne pročitati Zakon?

OBVEZNA PONUDA ZA PREUZIMANJE
Članak 9.
(1) Fizička ili pravna osoba obvezna je objaviti ponudu za preuzimanje kad neposredno ili posredno, samostalno ili djelujući zajednički, stekne dionice s pravom glasa ciljnog društva, tako da, zajedno s dionicama koje je već stekla, prijeđe prag od 25% dionica s pravom glasa ciljnog društva (kontrolni prag).

(4) Posrednim stjecanjem dionica s pravom glasa, u smislu ovog članka, smatrat će se stjecanje kontrole u smislu članka 5. stavka 4. ovoga Zakona.

ZAJEDNIČKO DJELOVANJE
Članak 5.
(4) Smatra se da fizička i/ili pravna osoba kontrolira pravnu osobu ako ima:
1. neposredno ili posredno više od 25% udjela u temeljnom kapitalu pravne osobe ili,
2. neposredno ili posredno više od 25% glasačkih prava u glavnoj skupštini pravne osobe ili,
3. pravo upravljanja poslovnim i financijskim politikama pravne osobe na temelju ovlasti iz statuta ili sporazuma ili
4. neposredno ili posredno prevladavajući utjecaj na vođenje poslova i donošenje odluka.

Nije neozbiljno ako mi nije bitno. Možda je moja greška što mi nije bitno, ali tako onda nitko drugi osim mene neće stradati.
Samo sam iznio zanimljivost (jer to meni stvarno je zanimljivo) da ako bi netko stekao odr. paket u npr. ADRS (koji ima više firmi) da bi po tome morao dati ponudu za sve dionice/firme koje ima u portfelju. I opet ću reći, nije mi to logično.
A i čitajući ovo što ste stavili, nisam i dalje siguran da sam u krivu. Iako lako moguće da jesam.

Zna li tko neku sličnu situaciju zadnjih godina, to će biti najbolji pokazatelj?

Da budem potpuno otvoren, imam SNHO, nemam LRH.

Nisam se naljutio, nego mi se ne da citati nista u vezi snhoa na ovoj temi. Snho cu vrlo rado procitati na drugoj temi.

Sad mozemo prebaciti temu na fi? Mogli bi i pola postova prebaciti u opcenito

New Report

Close