LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

dalibore, ti si jako maštovit čovjek, a mene napadaš bez razloga.
ja sam te samo pitao bi li se usudio kupiti LRH danas i ne gledati 40 godina na burzu? ne bi. a zašto ne bi. jer znaš da će tu biti koječega…da sam bakić, oročio bi one njegove novce koje je dobio od mojposao.net i ne bi se bavio burzom. ono je bilo dovoljno novaca za ugodan život , a ovako samo ima stres i živciranje. lako je kupiti hrpu dionica, ali to treba i prodati.
i lako je vama sada biti general poslije bitke. što to niste rekli kad je cijela bila 1000 kuna? biste li tada riskirali i sve što imate stavili ovamo? sumnjam. ostajem pri svojem. nekretnina vrijedi, ostalo je prolazno i lako nestaje.

...povijest se ponavlja...

Ma nije ovo mjesto ni vrijeme za takve rasprave.
Bit je da je ova tvrtka po poslovanju sada u uzletu. Još su jako daleko od onoga što će biti. Ja ne pišem navijačke postove jer tko me prati zna da su moje projekcije konzervativne. Uvijek idem oprezno sa postocima rasta, uvijek idem sa većim postocima diskonta itd itd. Naravno da ja imam i jedne i druge projekcije i valuacije ali ja tražim da mi konzervativna verzija pokriva opravdanost investicije.
Nitko si ovdje nije pokušao napraviti projekciju poslovanja tvrtke u slijedećih 4-5 godina. Da si to napravite i onda parametre poslovanja iz 2018 stavite u jednostavne formule tipa EV/EBITDA lako bi izračunali gdje bi cijena dionice tada trebala biti.
Nije to tako komplicirano kako mnogima izgleda.
E sad ne smijete samo uzeti postotak rasta prihoda na godišnjoj razini jer to treba “opravdati” nekim ulaganjem ili promjenama u poslovanju.
Najbolje je pratit rast kapaciteta i rast postignute cijene po smj.jedinici.
Realno je da u slijedeće 4 godine LRH ima minimalno 2% rasta cijene po jedinici na temelju bolje iskorištenosti i dizanja kvalitete.
Ako uzmemo za bazu prihod po sobi od 17.000 eur to bi sa 2% rasta godišnje do 2018 došlo na 18.400 eur
Na to treba dodati prodaju imovine izvan uporabe. Izvjesno je da će toga još biti. Postoji 6-7 vila koje se mogu prodati po 5-8 mil eur, no recimo da u periodu do 2018 prodaju po jednu godišnje i uprihoduju po 35 mil kuna godišnje. Budući da već znamo da slijedeće godine imamo minimalno 3.007 soba i sav prihod 3 destinacije u 100% iznosu to znaći da slijedeće godine trebamo očekivati 400 mil kuna prihoda. Kad bi gledali statično i samo uzeli ostvareni EBITDA (recimo 38%) te dodali još prihod od vila u 2018 je to onda prihod od 460 mil kuna.
No ogroman pozitivan cash flow tjera LRH da investira.
Ako žele potrošiti sav taj novac koji zarade u investirnje i zadržati zaduženost na 1-2 EBITDA oni do 2018 moraju investirati između 700 i 900 mil kuna !!! Ovdje sam već izbio Portorož. E sad razmislite koliko se poslovanje može podići ulaganjem 100 mil eur u 4 godine??
Po cijenama iz zadnje akvizicije to je 2000 novih soba!!! A da i grade na svom zemljištu to je blizu
Naravno nešto će obnavljati, nešto dizati kategorije, nešto graditi na parcelama koje imaju u posjedu. Budući da naravno soba 4* dohoduje više nego soba 3* onda bi imali rast veći rast prihoda po sobi ako budu uglavnom dizli kategorije.
No kako god LRH bi do 2018 trebala imati preko 4.000 soba koje prihoduju svaka minimalno 18.500 eur što daje 75 mil eur prihoda + 5 mil od prodaje nekretnina. To je onda oko minimalno 600 mil kuna prihoda i 250 mil kuna EBITDA uz zaduženost od oko 1-2 EBITDA,
U imovini će im i dalje ostati “rezerva” od još 20-30 mil eur neproduktivne imovine. Jednu stvar često izostavljam. A to je kamp u Medveji.
Radi se o izuzetnoj parceli koja zasigurno jako puno vrijedi, a čini mi se da Opatijska rivijera i nije neko mjesto za razvijanje kamping turizma. To je potencijalno vrlo vrijedno zemljište i u potpunosti je u vlasništvu LRH.
Buduće se gradi nova cesta koja bi zaobilazila postojeći kamp i cijelo mjesto sa zapadne strane, a time cijelo područje kampa postaje puno puno interesantnije jer ga više od mora ne dijeli magistralna cesta. Nije sigurno 1200 eur m2 ali nešto vrijedi :))

Cijenu vam naravno neću izračunati jer to mi ona izgleda jako navlakački.

Nemoj misliti na m2!

I moram braniti gurua, iako meni nije guru.
Zato vi niste on jer bi oročili novce.
Ali zato i nemate novce jer sa tim stavom “oročenje bez živciranja”
on nikad nebi napravio “Moj posao”, pa ga onda nebi ni prodao, a onda ga danas ulagao. Radio bi za druge, za plaću, digao kredit i kupio stan.

Vrlo mi je nesimpatičan i ne slažem se sa puno njegovih ideja, ali ne mogu ne cijeniti uspjeh. Čak mu i zavidim na tome. Dali bi ja “oročio”? Moguće, no to spoznaš o sebi tek kada si u prilici. Mislim da bi prije sve uložio u vlastiti posao, a ne u tuđi. Iako je to sigurno još puno puno više živciranja :))

Nemoj misliti na m2!

Sto kazu kolege iz snho-a? Cijena je solidno poskocila, a u stvari se ne radi o dividendi, vec o podjeli tvrtke. Koliko vidim nove dionice nece ni biti uvrstene na zse. Izgleda je ipak pametnije bilo biti u lrh, no rasplet je jos daleko.

Po Daliborovim projekcijama tesko da bilo koji drugi turista moze to pratiti. Vidimo da im lrh u zadnje 3 god dobrano bjezi, bez obzira kako novinari racunali rast i razvoj ostalih turista. Da smo likvidniji mozda bi i mi dobili priznanje kao dionica godine, iako je meni zanimljivije priznanje kao najbolja firma.

LRH je u bila turistička dionica godine u 2010, nije to baš i neki pokazatelj.

Nemoj misliti na m2!


Sto kazu kolege iz snho-a? Cijena je solidno poskocila, a u stvari se ne radi o dividendi, vec o podjeli tvrtke. Koliko vidim nove dionice nece ni biti uvrstene na zse. Izgleda je ipak pametnije bilo biti u lrh, no rasplet je jos daleko.

Možete li pojasniti razliku između dividende i podjele tvrtke? U slučaju novčane dividende, novac koji je u vlasništvu tvrtke dijeli se dioničarima. U slučaju predložene nenovčane dividende SN Holdinga, društva koja su u vlasništvu SNHO-a se dijele dioničarima. I u jednom i u drugom slučaju se radi o dividendi i o isplati imovine dioničarima. Nove dionice će biti uvrštene na ZSE jer ako ih burza ili uprave sami ne uvrste, dioničari hoće.

Poštovani gospodine Kanabis!
Logično je da je cijena SNHO-a poskočila jer u pravilu uvijek nakon podjele tvrtke nekoliko dionica zbirno postiže višu cijenu od jedne dosadašnje. Ali zec je još u šumi i treba pričekati da li će podjela proći na Skupštini. I ne znam na temelju čega zaključujete da nove dionice neće biti uvrštene na ZSE? Vjerojatno će biti na MTP samo je pitanje vremena, naravno, ako podjela prođe. Sve što rekoh je moje osobno mišljenje……..možda griješim.

Meni se to ne sviđa. Nije mi se sviđalo ni kada je izdvojena lrh. Puno je bolje kad dobijete kes, nego udio u necem, sa kojim uopce ne znate sto ce biti. Cini mi se da u toj igrici niste bitni vi, vec vecinski vlasnici. Osim toga vjerujete da ce sve tri dionice biti jako likvidne? Nasa burza je i ovako u rasulu.

Evo da vam ja odgovorim na ova pitanja, ali pitanjem?
Što vi znate o tvrtkama čije ćete dionice dobiti?
Ne vjerujem da znate puno, pa tako da tih 318 mil kuna koje se dijele dioničarima ne znamo koliko zapravo vrijede. Znamo zapravo samo što ostaje.
Ako idemo gledati prihode, u 2013 konsolidirani prihod SNHO je bio 327 mil kuna a od toga je 317 donijela LRH!! Imovina “navodno” vrijedi kao 1/3 LRH ali ja stvarno ne mogu ni blizu pohvatati koliko stvarno vrijedi.
Poslovanje osim LRH u SNHO je napravilo minus od oko 10 mil kuna, a moram spomenuti intelektualne usluge koje su na godišnjoj razini od 21 mil kuna (25 u 2012) Istina neto financijski plus ostatka grupe popravlja stvar, i na kraju ostatak poslovanja ipak donosi neki plus od 13,7 mil kuna

E sad to poslovanje se izdvaja iz SNHO.
U isplati se PECTINATUS vrednuje sa 74 kn, a LUX ulaganje sa 43 kn.

Što je npr taj Pectinatus dd?
Dali znate što ima, koliko vrijedi, koliko prihoduje?
Po bilanci iz 2013 book je 43 kn.
Sva imovina tvrtke su zapravo udjeli u drugim tvrtkama i nešto danih kredita.
Izvor sredstava nema, nego su to rezerve.
U 2012 su troškovi bili 1, a u 2013 pola milijuna kuna, a tvrtka služi samo kao most prema novim tvrtkama kćerkama.
Pectinatus je vlasnik 3 tvrtke: Mensa ovatio, FEH ulaganja i FEH projekti.
Najviše je vrednovan udjel u Mensa ovatio koja je u 2013 prihodovala 6 mil kuna, ali je imala i isto tolike troškove pa radi na 0.
Ta tvrtka ima neto ulaganje u nekretnine u visini 80 mil kuna.
Za ove FEH pisao sam neki dan. Oni su suvlasnici tvrtke (30%) Aiolos d.o.o. preko koje se rade ove vjetroelektrane. No to društvo koje opet naravno nema prihoda ima imovinu od 120 mil kuna, a obveze 121 mil kuna. Ispada da vrijede 0 ili manje od toga. U to društvo je unesen projekt Ogorje a neki dan je SG i Erste dala 48 mil eur kredita za taj projekt.

ALI pazite sad!!!

Iako to piše u revizorskom izvješću za 2013 da je na 31.12.2013 SNO preko Pectinatus, pa FEH ulaganja vlasnik 30% udjela u toj tvrtci ispada da je još
14.5.2013 FEH ulaganja izašao iz tog projekta. (izvor sudski registar)
i ta tvrtka po registru nema nikakve veze sa SNHO ?????

I sad mi recite da je to sve vama poznato, jasno i transparentno?

Glavno da se po forumima pisalo da je SNHO dobio kredit od 47 mil eur i da projekt vjetroelektrana konačno kreće i da će novac samo da curi u džepove dioničara.

Naravno možda je SNHO zaradio prodajom ovog projekta ali mi to nažalost uopće ne znamo niti možemo saznati.

Odakle vam da će nove tvrtke biti uvrštene na ZSE? Dali vam je jasno kolika je razina transparentnosti za tvrtke na MTP. Tko će sastaviti prospekt pa da se uopće nešto sazna što, koliko, kada, kako, zašto.
Znate li da je i SNHO na MTP silom?
I na kraju naravno da se malo i ogradim. Ovo što sam napisao možda uopće nije istina, jer ja sam to zaključio nakon malo isrpnijeg kopanja po registru, regosu, revizorskim izvješćima i sl. Dao sam si truda ali uzalud. Nisam siguran ni da Ostoja u potpunosti zna tko je tu vlasnik čega i koliko 🙂

Vrijedi to nešto sigurno, ali koliko i kome ja ne znam. Možda je to pravo zlato, a možda je i u šumi

Pazite na svoje novce, možete ih izgubiti i kad ulažete u nešto što je sve transparentno i javno, a isto tako možete jako dobro zaraditi ulažući u nešto što uopće ne razumijete. Sretno !!

Nemoj misliti na m2!

Moje je mišljenje da u ovoj dionici mali ulagači nemaju što tražiti dugoročno, kratkoročno se moglo fino zaraditi na skokovima, no ovdje je prevelika igra nekoliko suvlasnika koji nisu u dobrim odnosima i koji pokušavaju jedni druge preveslati. Rizik za izgubiti puno novaca ovdje je prevelik i realan i nedavno se to desilo kad je prijedlog podjele odbijen nakon skupštine. Sada se u igru uključio rivp preko satisa

Dalibore, iskreno sam Vam zahvalan na trudu koji ulažete i podacima/informacijama koje nesebično dijelite ovdje na forumu. Time ste mnogima pomogli i otvorili oči, pa i meni.


Ako idemo gledati prihode, u 2013 konsolidirani prihod SNHO je bio 327 mil kuna a od toga je 317 donijela LRH!! Imovina "navodno" vrijedi kao 1/3 LRH ali ja stvarno ne mogu ni blizu pohvatati koliko stvarno vrijedi.

Ovo za imovinu siguran sam da je tipfeler. Ukupna imovina im se po fi 2013. vrednuje 2,7 puta udjel u LRH. Isto tako SNHO-u prihodi od LRH lani su donijeli nekih 200 milja prihoda.
Molim da me ispravite ukoliko griješim, ali po tom zadnjem lanjskom dostupnom izvješću SNHO book je 518 kn (P/B 0,52), a EV/EBITDA 7,31 za cijenu dionice od 270kn. Koliko će 2014 donijeti bolje rezultate pa time i pokazatelje i SNHO, najbolje vidimo po FI LRH.
E, sad…to kažu brojke…da je sve mutno i netransparentno, ne trebam govoriti. Stoga i ovaj diskont na cijenu. Da li je dovoljan za kupiti/prodati taj rizik svatko treba preuzeti na sebe.
LP

Ja sam čitao ravizorsko za konsolidirano izvješće SNHO

Strana 19:
Informacije o segmentima.
Podijelili su na hoteljerstvo i nekretnine:
Poslovni prihod hoteljerstvo 317.827.000, ukupni prihod 327.342.000
Ukupno imovina po segmentima (strana 20)
1.210 milina hoteljerstvo, 456 mil nekretnine

Kapital je prikazan (str.18) 1.383 mil kona
Ispada da je kapital po dionici preko 500 kn ALI čini mi se da to nije baš tako jer mi izgleda da je kapital za hoteljerstvo kao i imovina prikazan kao da je SNHO vlasnik 100% a nije.

Provjerite, ja sad nemam vremena. ovo vam je ključno u tom vrednovanju.

Nemoj misliti na m2!

New Report

Close