LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

101 mislim da se za lava trazi ev/ebitda preko 13. Takva cijena nije u ostojinom fokusu, pametnije je da kupe vlastite dionice na zse.

Ne znam cemu ovakvi depresivni postovi. Dali je za to zasluzno odlicno poslovanje tvrtke ili to sto je ostoja cijelo vrijeme fer prema malim dionicarima?

U ovom tekstu podaci baš i nisu potpuno točni.
Prema planu za 2014 broj noćenja je za Metroplo resort : 152.000
To daje popunjenost od 45.7% (ukupno Bernardin ima 49,1%)
Prihodi su planirani na 8,22 mil eur
U hotel Lucija izvršena su određena ulaganja i predkategorizirani su za 4* što onda daje 3,8* prosjek za resort.
Prihod po noćenju se računa na 54 eur što je više nego Cavtat i Opatija
Metropol resort ima najniži broj domaćih gostiju u grupi a od stranaca su najbrojniji talijani (24% noćenja) što je vezano za kockarnicu.
Iz istog razloga Metropol resort ima najnižu dužinu boravka od 3,1 dana. (ukupno imaju 3,5)
Prihod po sobi onda ipak nije 20.000 eur nego 18.000 kako sam i prije pisao.
Naravno možda ja nemam najtočnije podatke za 2014. ali rekao bi da je prije novinar promašio nego ja.
No bilo kako bilo ovo je iznad prosjeka ostatka LRH po REVPAR ali su niži po zauzeću sobe.
Bernardin grupa jaka je u MICE segmentu i tu hvataju 15% prihoda smještaja gdje se noćenje prodaje po čak 110 eur. Također bilježe rast u on-line prodaji i imaju vrlo solidnu strukturu prodaje. Alotman i grupe su im manji nego kod LRH ali postižu i nešto niže cijene. Pretpostavljam da im agencije pune lošije termine.
Sve u svemu ovi kupljeni hoteli u prosjeku posluju bolje nego hoteli kupca, pa bi sinergija mogla donijeti koristi obostrano. Ulazak u segmente koje LRH do sada nije pokrivala (igračnice na sreću i MICE), a veću popunjenost na bazi odmorišnog turizma koji je slabiji u Portorožu.

Ne vidim da bi trebalo biti nekog velikog uhodavanja. Ovaj puta neću biti pesimista kao kod Cavtata i prognozirat ću 70 mil kuna prihoda već u 2015.

Mislim da bi u 2015 mogli govoriti o 400 mil kuna prihoda samo od prodaje.
Ako se bude prodavalo još i nešto nekretnina to će biti onda dodatno.

Nemoj misliti na m2!

Nevjerojatno kako se stvari razvijaju oko lrh. Ljetos smo govorili o mogucih 400 milijuna prihoda, a sada je to gotovo sigurno. Ako sezona bude dobra, mogli bi tu cifru i prevaliti. Uzmemo li da je godisnji rast firme 10%, 2017 bi mogli gledati skoro 500 milijuna kuna prihoda. Ostoja je u zadnje 2 god akvizicijama i stavljanjem u funkciju nekoristenih kapaciteta, liburniji stvorio 170 milijuna kuna prihoda.

Ja bih kod mišljenja Daliborop-a dodao još nešto: zaposleni u Metropol hotelima niz zadnjih godina nisu imali veselje za rad. Zbog situacije vlasnika, vjerujem da zaposleni nisu imali energije da nešto naprave. Sada se to mjenja. Moguće je, da će zaposleni htjeti pokazati, da se može. Pogotovo ako je najavljeno 10 mio eur investicije (što u principu znaći, da dobiju nove karte za igru).

Tako da ja vjerujem, da samo promjena može puno donesti. I naravno sve te sinergije koje može grupa LRH izkoristiti.

LRH je krenuo sa otkupom dionica HCVT od dioničara. Očito je da su osigurali da dođu do 95%. Ovo znači da nagodinu imamo 100% prihoda Cavtata a time i 100% prihoda Portoroža u konsolidiranoj bilanci LRH.
Zapravo uvjeren sam da će odmah nakon istiskivanja biti provedeno i pripajanje što znači da će to sve biti LRH, pa neće biti konsolidirani prihod nego izravni prihod, zarada i dobit LRH!!!

Da se razumijemo tih 8% koliko im sad fali u HCVT je 12 mil kuna prihoda i 4,5 mil kuna EBITDA u plus. Tih 8% će platiti 12,7 mil kuna, što će reći da će ih vratiti za 3 godine kroz povećanu zaradu iz istih društava!!

Nemoj misliti na m2!

http://zse.hr/userdocsimages/novosti/nqbx5nDnd5pccvvcAydOGg==.pdf

skupština SNHO-a

www.lociraj-popust.com

Britanski hotelski lanac InterContinental Hotels Group (IHG) kupio je prvu hotelsku tvrtku nakon 10 godina stišavši na taj način kritike svojih dioničara o slaboj profitabilnosti tvrtke i potrebi spajanja sa drugim rivalima.

Kompanija je u srijedu objavila kako je dogovorila kupnju američkog lanca boutique hotela Kimpton za 430 milijuna dolara u gotovini. Valja naglasiti kako ova transakcija smanjuje IHG-ov iznos poreza za 160 milijuna dolara. Kimpton je najveći svjetski neovisni hotelski operater u segmentu boutique hotela osnovan 1981. godine, a posjeduje 62 objekta s ukupno 11.300 soba u 28 američkih gradova. Za ovu se godinu predviđa da će Kimpton iznjedriti dobit od 20 milijuna dolara. Nakon što se u narednim godinama otvori još 16 planiranih objekata, do 2017. godine Kimpton bi trebao bilježiti godišnju dobit od gotovo 40 milijuna dolara.

40milijuna dolara dobiti bilježit će Kimpton od 2017. godine
Analitičari tumače ovu akviziciju kao dublji ulazak IHG-a u cjenovno viši razred boutique hotela. Naime, kompanija već posjeduje svoje brendove u tom segmentu pod nazivom Indigo i EVEN, a ovom akvizicijom postat će – kako sami kažu – najveći operater boutique hotela na svijetu. U posljednje četiri godine segment boutique hotela pokazao se kao najbrže rastući dio hotelske i turističke industrije, pa IHG očito želi ojačati svoju prisutnost u tom segmentu i uzeti što veći dio kolača. Osim toga, u priopćenju IHG-a se navodi kako kompanija smatra da Kimpton ima potencijala za daljnji rast, ali i izlazak i širenje na međunarodnom tržištu.

To se ponajviše odnosi na europsko i azijsko tržište, koja su “gladna” za brendovima među boutique hotelima. No, ovom transakcijom IHG je dao ponajbolji protuargument jednom od svojih dioničara, američkom investicijskom fondu Marcato. Podsjetimo, u studenom je Marcato – koji posjeduje četiri posto dionica IHG-a – objavio pismo na gotovo 80 stranica u kojem tvrdi kako bi uprava tvrtke trebala razmisliti o spajanju s nekim od velikih svjetskih lanaca, poput Hiltona, Mariotta ili Starwooda. Međutim, fond nije naišao na razumijevanje uprave koja je odgovorila kako takav potez ne bi bio u najboljem interesu svih dioničara.

IHG u brojkama

Dvije milijarde dolara prihoda

Britanski hotelski lanac InterContinental Hotels Group upravlja s preko 4700 hotela u više od 100 država svijeta. Najveći je hotelski operator na svijetu s 670.000 soba. Uz dobro poznati brend i na ovim prostorima, InterContinental, u portfelju kompanije su još i hotelski brendovi Holiday Inn te Crowne Plaza. Kompanija godišnje uprihođuje gotovo dvije milijarde dolara.

Ajmo dalibor neke valuacije 🙂

www.lociraj-popust.com

prenosim jedno razmišljanje bloggera

RIVP u modi

5. Budući da porez na štednju dolazi uskoro kao i na nekretnine, a porez na kapitalnu dobit (ali tek na držanje kraće od 3 godine) tek (prema najavama) od 2016., to znači da će porez računati samo na onaj dio porasta nakon kraja 2015. To znači da bi sav porast cijene do kraja 2015. u ovu produktivnu nekretninsku imovinu (a Hrvati naprosto obožavaju nekretnine) bio neoporeziv, štoviše mislim da je realno upravo zbog poreznih razloga za očekivati ‘run’ do kraja 2015.

www.lociraj-popust.com


prenosim jedno razmišljanje bloggera

RIVP u modi

5. Budući da porez na štednju dolazi uskoro kao i na nekretnine, a porez na kapitalnu dobit (ali tek na držanje kraće od 3 godine) tek (prema najavama) od 2016., to znači da će porez računati samo na onaj dio porasta nakon kraja 2015. To znači da bi sav porast cijene do kraja 2015. u ovu produktivnu nekretninsku imovinu (a Hrvati naprosto obožavaju nekretnine) bio neoporeziv, štoviše mislim da je realno upravo zbog poreznih razloga za očekivati ‘run’ do kraja 2015.

ja se s njim uopće ne slažem. ulaganje u nekretnine je najsigurnija i najbolja stvar, usprkos njegovim pričama jer što ste nasljedili od bake i dede? dionice firmi iz jugoslavije kralja aleksandra ili možda dinare iz jugoslavije ili možda kune iz NDH? ne, nasljedili ste jedino nekretnine. sve ostalo otišlo je u pm. e pa tako će i burze opet jednom u pm, kao i novac koji sada vrijedi, no čim kriza prestane, krenut će velika inflacija u svijetu i onda me zanima pogled na svijet iz druge perspektive…pa lijepo je rekao mladi rothschild – samo nekretnine, sve ostalo nije vrijedno ulaganja. pa tko bi se usudio kupiti sada dionicu na ZSE i više nikad ne pogledati joj vrijednost idućih 20-30 godina…sumnjam da takav postoji. dobro znamo s kakvim manifetlucima ovdje možemo računati, delistiranje, stečaj, prestečaj, dokap, smanjenje tem. kapitala, povećanje…ma sve samo da te oderu…zato vi fino čuvajte nekretnine i kupujte nekretnine jer njihovo vrijeme sad uskoro dolazi.

...povijest se ponavlja...

A šta ćeš delboy nemamo svi po par sto tisuća eur u džepu s kojima ne znamo što ćemo, pa važemo dali da to bude nekretnina ili dionica. Isto tako ne ulažem svi na 20-30 godina kao ti. Mi smo sitni špekulanti sa 20-30 tisuća kuna ili eur koji špekuliramo da ćemo ulažući u brzo rastuće i profitabilne tvrtke to uduplati u par godina.
Rijetko nekog “napadam” na forumu ali ovaj vaš post je totalna glupost:
“zato vi fino čuvajte nekretnine i kupujte nekretnine..” WTF?
O čemu vi to pričate?
Netko kao razmišlja da proda stan i kupi dionice?
Prvo, kako i po koliko uopće da proda stan. Ja npr sam želio zamijeniti stan za veći, iskoristiti krizu i dokupiti 20-30 m2. Godinu dana mi se nitko nije ni nazvao, a probao sam sa visokom, niskom, bez cijene, sa slikama, bez slika, agencijama i bez, zamjenama itd itd.
Likvidnost na LRH koja je loša, je bajka za trenutno tržište nekretnina, pa vi sad razmislite što bi da morate prodati nešto. Citirati Rothscilda na ovom forumu je naprosto smiješno. Kakve to ima veze sa prosječnim ulagačem koji se muva ovdje po forumu.
Uostalom kako uopće više imate obraza “pametovati” nakon što ste vrlo eksplicitno i jasno napisali na baš ovom forumu da nikad jedna hr tvrtka, a pogotovo LRH neće kupiti ništa u Portorožu?
Ja kad nešto lupim, bar budem fer pa se poslije posipam pepelom jer sam napisao glupost. No u mojim postovima uvijek imate: “pretpostavljam, procjenjujem, prema mojem mišljenju itd itd.” Nikad ne tvrdim ništa eksplicitno i sigurno, nego nudim projekcije.

Da se razumijemo uopće nisam štovatelj lika i dijela gospodina kojeg kritizirate u postu, ali za razliku od vas i mene radi se o vrlo ozbiljnom i velikom ulagaču koji stvarno može razmišljati isplati li se ulagati u nekretnine ili dionice, o čemu mi ovdje možemo samo sanjati. Svoj stav on prati za naše prilike ogromnim kapitalom. To bi ipak trebalo cijeniti. Dakle čovjek ima stav i to je potkrijepio ulažući SVOJ veliki novac. Iza toga stoji svojim imenom i prezimenom, što je također iznimka.
A vi “pametujete” s visoka na forumu LRH iako nemate i ne namjeravate imati dionice LRH?
Motiv, razlog?
Ne morate se meni pravdati, slobodno pišite, dapače, ali sad nam tu barem odgovorite na jedno pitanje:

Ako imam 10-20.000 eur štednje, što da sa njima radim?

1.Kupim obveznica RH koje nude nekih 6%?
2.Oročim po 2,5%?
3.Uzmem još 40.000 eur kredita, kupim stan i iznajmljujem po 200-250 eur?
4.Kupim dionice nekoliko tvrtki koje rastu i zarađuju (npr LRH)?

Nemoj misliti na m2!

Pa sad da je odluka bila loša i nije.
Npr m2 u novom Zagrebu bio je krajem 2008 oko 1800-1900 eur, danas je isti taj 1100-1200 (a može i jeftinije)
Dionica LRH krajem 2008 bila je 1100-1200 kn
Sve od tada pa do danas tko je prodao stan i kupio LRH bio bi u dobrom plusu.
Naravno sad će se neki pozivati na 2005-2007.
Zapravo samo kratak period od siječnja 2007 pa do veljače 2008 da ste kupili dionicu LRH danas bi bili u minusu od max 50% da ste pogodila dva mjeseca najviši peek. Sve ostalo bili bi možda 25-30% u minusu.
U 2007 već su cijene bile u NZ oko 1700-1800 što je onda minus 40%
Dakle i tu je trebalo imati grdu nesreću pa promašiti.

Da ste kupovali dionice 2006 bili bi sa dionicom na +10-20%
Da ste kupovali dionice 2005 bili bi sa dionicom na +100%
Da ste kupovali dionice 2004 bili bi sa dionicom na +200-300%

Sa stanom jedino da ste ga kupili 2004 danas bi bili na 0. Sve ostalo bio bi gubitak. Istina stan ste mogli iznajmljivati pa smanjiti gubitak ali isto tako tko god to radi zna da tu postoje i ne mali troškovi pa si opet gdje si bio. Sad, dali je destogodišnja statistika u kojem si morao baš u 2-3 mjeseca kupiti dionicu da bi izgubio 10% više nego si izgubio na stanu neki pokazatelj ne znam.

Ovdje nisam uspoređivao dionice ili stan. Nego dionice LRH ili stan.

I naravno da je najpametnije imati i jedno i drugo u što većim količinama :))

Nemoj misliti na m2!

@daliborop
Svaka čast Dalibore na tvojim postovima. Takvi nama trebaju.
Samo “re:” na tvoj zadnji post: zaboravio si risk komponentu; da nije bilo šta je bilo (ex post), priča sa LRH mogla bi biti sasvim drukčija (i svi bi brojali gubitke – još veće kao sa stanovima).
Pozz,
M.

New Report

Close