LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Eh to je bio jedan od trenutaka pusinga na zse. Kupovao lrh, vjerujuci u pravnu drzavu. Moze li covjek biti naivniji?

@MatejT
Dobar tekst o zdravstvenom turizmu, u Opatiji je to već dobar posao, a vidim da se to širi i na Portorož. O tome sam prije par dana čitao jedan širi tekst sa konferencije u Opatiji. Na tom planu se već dosta toga radi.
Ako je nekada prije rata Lipik mogao imati popunjenost na godišnjoj razini od preko 90% kakve veze onda se pametnom strategijom to može napraviti i u Opatiji i Lovranu koji i povijesno imaju tradiciju lječilišta.
LRH je krenula u tom smjeru, iskorak prema Portorožu nije bez veze.

Nemoj misliti na m2!

Portorož…

Evo još malo detalja, po ovome je cijena ipak blizu 25 mil kuna.
Preuzima se i 69 zaposlenih, te se najavljuje ulaganje od 10 mil eur.

Cijena je više nego povoljna, ali tako je to kad se prodaje kad moraš, a ne kad želiš i/ili dobiješ nemoralnu ponudu.

Vraćam se malo na cijenu vile u Opatiji.
Ok, da je cijena koju traže napuhana ali daleko od toga da treba oduzeti jednu 0. Radi se ipak o jedinstvenim nekretninama i takve stvari imaju svoju cijenu. Villa Magnolia je prodana za 5 mil eur no ona je manja, nalazi se na manjem zemljištu i nije u Opatiji nego u Lovranu. To nikako nije isto.
Nadalje vila je prodana dogogodišnjem zakupcu sa kojim je LRH imal prilično loš ugovor. Raskid istog bio je neisplativ pa je cijena bila kompromis. Nekoliko ljudi koji se razumiju u nekretnine na tom području potvrdilo je da bi tržišna cijena bila 50-60% veća to jest oko 7-8 mil eur.
Pa si onda računajte, ali to ionako nije toliko bitno. Novce ionako možemo brojati tek kad se nađu na računu. Ja sve nekretnine izvan funkcije zajedno u izračunima vrednujem sa 20 mil eur iako znam da vrijede trenutno tržišno najmanje 3 puta toliko. No dok ih uprava ne “oglasi” kao nešto što se prodaje one su mrtvi potencijal pa to snažno diskontiram.
Ne postoji puno tvrtki koje imaju takve “rezerve” kapitala. Sreća je što se ovo nalazi na lokaciji koja i danas drži vrlo visoke cijene, i što unatoč pisanjima ovdje uprava i većinski vlasnik pošteno i mudro upravljaju sa time.

Ja u LRH ulažem, pa želim da postoji podcijenjena imovina. Prodaja DA, ali samo po vrhunskim cijenama i ako to mijenjamo za nešto što će donositi značajan prihod. U protivnom neka stoje, vrijednost im samo raste.

Evo vam malo cijena iz povijesti pa razmislite dali ih je trebalo prodati?
Hotel Opatija prodan je 1996 kao najskuplje prodana nekretnina u LRH za 10,6 mil dem. Po sobi je to onda oko 25.000 eur.
Danas austrijanci za taj hotel koji je 2* i nije renoviran traže oko 60.000 eur po sobi. Za 3 svoja hotela u Opatiji sa 330 soba 2,8* traže oko 28 mil eur prosjek 85.000 eur po sobi. Astoriu su 2003 također kupili od LRH i to po cijeni od 15.000 eur po sobi. Sad je procjenjuju na 100.000 eur po sobi, a hotel Bristol je prodan za 5 mil DEM, a danas traže za njega preko 10 mil EUR. Dakle hotele su platili 8 mil eur, a danas traže 28.
U hotele Astoria i Bristol je puno i uloženo ali ti hoteli su u tih 10-15 godina i nešto zaradili a kad jednog dana to prodaju kapitalizirati će i zaradu na jeftino kupljenim pa skupo prodanim nekretninama. I španjolci u Cavtatu su zaradili otprilike 1:4 na nekretninama, a ulaganje je samo sebe isplatio kroz 10ak godina.
Tko ne vidi što se ovdje događa tko mu kriv 😉
LRH je u 5 godina vjerojatno i najbrže rastuća tvrtka u branši. Ja ne znam da je netko uspio u tom roku uduplati prihod iako sve bolje turističke tvrtke je prate u stopu.

Nemoj misliti na m2!

koje su ovo igre gdje nađu ove novinare

25 i 30 razlika 15% odnosno jedan hotel gratis

pitanje kolika je cijena

Od početka “curi” da je ponuđena cijena niža od tražene.
Traženo je 29,6 mil eur

Nemoj misliti na m2!

U 5 god je prate, ali lrh je uduplao prihode u 3 god. Vidjet cemo sto ce biti za naredne 3 god. Nije nemoguce da dodjemo i do 600 milijuna prihoda, a onda cemo vec stvarno biti veliki.

za sobu sa 2,8 zvjezdice traze 85 000 eur, onda bi nasa sa 3,5 zvjezdice bila 106 000 eur. Dakle samo opatija bi vrijedila preko 200 milijuna eur. A imamo hcvt, bernardin i imovinu van funkcije. Naravno i dug.

Da samo netto dug LRH je izuzetni nizak u odnosu na imovinu.
Ne znam konstrukciju sa preuzimanje Bernardina ali da ih kupe kompletno na kredit cash flow je toliko pozitivan da dug zatvore u 2 godine.
Samo prošle godine LRH je kupila Cavtat, zbrinula veliki broj radnika i uložila oko 90 mil kuna u obnovu, a pogledajte saldo na računu 🙂

No ono što mene veseli da taj novac neće dugo biti na računu nego se stavlja u pogon da stvara novu zaradu

Nemoj misliti na m2!

Alhambra, Augusta i Hortensia u novom ruhu za pet zvjezdica

www.lociraj-popust.com

Danas sam citao clanak o jadranci, pa to tamo postaje ludilo. Jadranku su platili manje nego sto sada ulazu u obnovu te 3 vile. Ne znam dali peru novce ili stvarno misle da ce imati povarat na sobu placenu 400 000 eur. U svakoim slucaju su nam u blizini, sto je odlicno za regiju

nije vezano za LRH, ali ima veze sa vlasnikom:

Erste i Splitska Darku Ostoji za vjetropark dali 47 mil. eura

www.lociraj-popust.com

http://www.seebiz.eu/u-listopadu-12-posto-vise-turista-nocenja-u-plusu-43-posto/ar-100027/

U listopadu 15% vise turista u hrvatskoj, nego prosle godine. A u opatiji 17% vise prema turistickoj zajednici.

Liburnia kreće u istiskivanje malih dioničara Hotela Cavtat

New Report

Close