LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Sto ce se desiti ako dionica potone na 2000kn, pa nista strasno, osim sto ce firma samu sebe isplatiti za 3 god. Vazno je poslovanje.

[emo_palacg] To! E, to! [emo_palacg]

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]


je neće ispod 3500 slušajte delboya i gledajte mućke

Ma nisi skuzija to on govori za cijenu bičava i čokolade.

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!

Delboy je stožeras lrh

Nisam dobio odgovor?
Samo puno jedinica 😉
Ne znam dali se mislilo na preuzimanje Istraturista?

Cijena i nije bila tako niska koliko se može procjeniti. Istina nije bila ni na onom ciframa koje su postali neki drugi, jer nisu uzeli o obzir naknade za upravljanje koje uzima Melia, ali s druge strane valjda Melia za te novce i nešto odradi pa nebi smjeli olako (kao što sam ja na prvu) te naknade samo dodati u EBITDA. Istina je negdje na pola, pa se može uzeti da je ISTT kupljen izmežu 9 i 10 EBITDA što je nešto skuplje nego su bila neka druga preuzimanja do sada kod nas.
No pisao sam već puno puta, onaj tko kupuje, pogotovo kao preuzimatelj, ne kupuje na temelju prošlog nego budućeg poslovanja, pa je tako vjerovatno kupljen i Istraturist.
I naravno opet nebi trebalo uspoređivati kruške i jabuke. Hoteli se nikad nisu vrednovali niti će se vrednovati isto kao kampovi ili turistička naselja.

Hotelska imovina se za sada kod nas uopće ne vrednuje kao ono što ona primarno je, tj nekretnina. Za sada se samo vrednuje kroz prihod koju ta imovina donese. I onda dolazimo do apsurda da su ruševne nekretnine izvan uporabe skuplje vrednovane nego ove koje rade, obnavljaju se i zarađuju.

Neka, samo, doći će i taj dan 😉

Nemoj misliti na m2!

mili dalibore, dok god oni rade ovakve rezultate ja se ne bojim za nas

ipak cveta cveće u ovo preduzeće… 😉

www.lociraj-popust.com

E kada samo pogledam one svoje novce u II mirovinskom i razmišljam kako bi dobro bilo da za njih mogu kupiti dionice LRH i osigurati si pristojnu mirovinu.
Mnogi ne razumiju i uspoređuju LRH s tvrtkama koje su privatizirane prije 10-15 godina, a LRH je privatizirana prije 4.
U ove 4 godine je EBITDA maržu kaja je do privatizacije bila 15-18% digla na blizu 40%. Prihod je sa 200 mil kuna digla na 400 mil, a neto dug je na samo 9% kapitala. Sad sa kupnjom prostalih 8% HCVT i 100% Metropola u Portorožu doći će na dug ispod 30% kapitala.
Da ne pomisli netko da su to velika zaduživanja.
Valamar Rivijera je sada na cca 55%, dok npr stranci kao što je Melia imaju npr dug na kapital preko 200%.
E sada zamislite koliko još LRH može novca uložiti i samim time povećati prihode na temelju toga da dosegne nivo zaduženja samo kao Valamar.

Tu sad opet dolazimo do grešaka kod analiza i usporedbi. Dakle u onim često isticanim EV/EBITDA nema troškova financiranja pa bez obzira na istu maržu 2 tvrtke koje imaju različiti omjer zaduženja različito su profitabilne za svog dioničara u konačnici.
Zašto slovenci uopće prodaje hotele?
Pa baš zato jer su se prefinancirali i sad se dugovi teško vraćaju, a imovina se pokazalo da tržišno vrijedi puno manje nego su banke procjenjivale.
Kempinski u Portorožu je navodno koštao 100 mil eur, tj 550.000 eur po sobi.
Sad se prodaje po 220.000, i ne vidim da se kupci tuku za njega.

Kod nas se jako puno piše u turizmu ali rijetko netko zapravo zagrebe po brojkama. Sve ove tvrtke u koje mi ulažemo su izrasle iz socijalističkih tvrtki i osnovne resurse su dobile vrlo jeftino u odnosu na njihovu pravu cijenu. Mi ih također kroz dionice kupujemo jako jako jeftino i zato su dobro ulaganje.
No evo kako čujem u Valamaru se pripremaju za “monetizaciju” nekretnina. E tu će se onda vidjeti koliko zapravo vrijedi imovina, a onda će se stvari polako prelijevati i na druge tvrtke.

Nego, što ćemo slijedeće godine kupiti ? 😉

Nemoj misliti na m2!

Nadokupio danas, mozda nam popusti potraju do nove godine.

Popust je trajao od 2009-2012. Teško ovo danas možemo nazivati “popustom”.

Sve ovisi kako se gleda. Po više parametra je tih godina LRH na onoj cijeni bila skuplja nego danas na 3500.

2009 EV/EBITDA 14,6 na 1.500 kn
2010 EV/EBITDA 22,1 na 2.100 kn
2011 EV/EBITDA 12,1 na 1.700 kn
2012 EV/EBITDA 10,5 na 1.800 kn

Ovo je bez duga

Trenutno za 2014, (bez duga)
2014 EV/EBITDA 6,7 na 3.400 kn

E sad naravno da je iz sadašnje perspektive na današnje poslovanje, a pogotovo na očekivanja cijena iz tih godina jako povoljna.

No i vi gledate trenutne parametre poslovanja i prema tome kažete da je onda bilo jeftinije? Što ako za 2-3 godine prihod LRH bude 600 mil kuna sa 240 mil kuna EBITDA. Hoćete li onda napisati da je popust trajao i 2014?

Samo tko je mogao prognozirati što će se dogoditi sa LRH u 2-3 godine. Moje prognoze su nakon kupovine Cavtata vidjele ovu godinu LRH sa prihodom ispod 300 mil kuna i EBITDA od cca 110-120 mil kuna.
Računao sam da će Cavtat imati pad prihoda do 10%, i shodno tome pad EBITDA na nekih 20 mil kuna, a ispalo je da je matica radila bolje, Cavtat digao EBITDA za 15%, i još su utržili neke nekretnine.
Isto tako sad za 2015 prognoziramo 400 mil kuna prihoda i 150 mil kuna EBITDA, i to je konzervativna računica. Trebate razumjeti da je to po dionici oko 500 kuna zarade za godinu dana, i to ako se dalje investira kao što se trenutno radi zaradu progresivno povećava.

Često se npr pisalo o nekim tvrtkama koje su imale na računu ogromne količine novca (npr Adris) i što je to dioničarima donosilo? Stagnaciju, jer taj novac nije u upotrebi i ne stvara novu vrjednost.
Da nam je LRH prošle godine umjesto kupnje Cavtata isplatila izvanrednu devidendu od 150 mil kuna koliko je i platilia 80% tvrtke svatko bi dobio 500 kuna. Dionica bi naravno nakon te isplate manje vrijedila, pa bi mi bili skoro na istom, zar ne?
Ovako sada Cavtat zaradi svake godine 100 kuna po dionici LRH?
Meni je to puno zanimljivije. Šteta što Ostoja ne ide u dokap LRH. Uvjeren sam da bi bilo prilično zainteresiranih da ga prate. Mogli smo svatko uplatiti 600 kuna po dionici za kupnju Portoroža i nisu morali smanjivati kapital, a tvrtka nebi imala kredita.

No problem je u Opatiji jer onda nebi mogla pratiti tu igru, a mislim da i u SNHO postoje različiti pogledi na sve ovo. Ostoja je krenuo u razvoj tvrtke i investicije, a neki bi izgleda rađe to prodali i podijelili novce.

Nemoj misliti na m2!

dali nemoj brate 600 milja trebali bi još jednu tvrtku veličine lrh
a to košta

ide lrh u kupnju preostalih dionica cavtata.stiglo pismo prije par dana.nude mi 260 kuna po dionici.i mole odgovor i ako neću prodati.ako nisam po 308 neću ni po 260. odgovor ne šaljem.


Sve ovisi kako se gleda. . .

Samo bih zahvalio kolegi na argumentiranom razmišljanju koje dijeli s nama.
Dioničar sam,još iz tih spomenutih godina ( nažalost ne i po spomenutim cijenama)
a danas sam zadovoljan dodatnom kupovinom po 3400.

New Report

Close