LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Dakle iznimno je loše što će LRH imati u 2015 prihod od 400 mil kuna.
Naravno da bi bilo bolje da su ostali na 200.
Isto tako i dobit su podigli samo 15 puta, a EBITDA “samo” 5 puta.
Stvarno katastrofa 😉

Zašto bi Ostoja davao ponudu i rješavao tuđe probleme?
To mi baš i nije jasno?
Njegov posao je da plati što manje može i proda po što više može. Kao i svi ostali koji se time bave. Osim toga Ostoja je u ponudi plaćao 2250 kuna, a prije toga je dionica bila na 1200-1400 kuna, pa i nakon njegove ponude dionica se spuštala na 1500-1600kn. I ja sam je kupovao ispod 2250 kuna. Dali sam zato loš?

Nemoj misliti na m2!

ušli u sektorski indeks.

http://www.zse.hr/default.aspx?id=54123

a iduće godine još u Crobex [emo_namigusa]

U 2015. LRH ulazi sa preko 3.000 soba sa prosječno 3,5*
Prihod od 400 mil kuna i EBITDA od 150 mil kuna su za naše prilike solidni, ali nikako i izvrsni rezultati na te kapacitete. Marža je ok, jer to su negdje standardi oko 40% no prihod bi s obzirom na destinaciju moagao nešto i rasti s vremenom. No po svemu sudeći fokus je sa organskog rasta prebačen na akvizicije. Bilo bi lijepo da uprava i ovaj potez pojasni dioničarima. Nije nešto samo zato što se povoljno moglo kupiti razlog da se to kupi. Ja ne vidim da su svi hoteli u Opatiji 100% popunjeni u recimo travnju i svibnju pa da trebaju dodatne kapacitete na vrlo bliskoj i sličnoj destinaciji? Sobu treba napuniti, a to nije samo tako, otvoriš vrata hotela a oni ulaze. Ok u sezoni to svi mogu ali to nije dovoljno.
Pitajmo se zašto se onda LRH tako agresivno širi?
Meni izgleda da je LRH sada lovac ali da se trudi postati zanimljiva lovina.
Naime, kako i LRH je kod kupovine Cavtata a sada i kod Portoroža kupila kapacitete ali sa računicom da u istim kapacitetima može raditi nešto bolje i da će povrat zadovoljiti i pokriti troškove akvizicije, tako i sama LRH rastom kapaciteta postaje sve interesantnija.
Neki dan me je pitao netko koliko vrijedi sada Cavtat ako kupi Bernardin?
Ako to gledamo nekom najjednostavnijom logikom da se za dug kupuje imovina tj da će Cavtat podići kredit i za te novce kupiti hotele u Portorožu, ispalo bi da hoteli Cavtat vrijede jednako nakon akvizicije. Što više imamo čak pomalo apsurdnu situaciju da Cavtat koji ima prihod od 10,5 mil eur i zaradu od 4 mil kupuje za 25-26 mil eur tvrtku koja ima prihod 8 mil eur i potencijalnu zaradu od 3 mil eur. Apsurd je u tome što je Cavtat plaćen 25 mil eur tj jeftinije nego sad Portorož?
E sad dali to Cavtatu ruši ili podiže vrijednost?
Po meni zasigurno podiže.
Ako bi ih gledali izdvojeno po meni sada Cavtat i Portorož zajedno vrijede 60ak mil eur jer radit će cca 7 mil eur EBITDA pa je to omjer EV/EBITDA 8,5
Pitanje je po koliko je kupljen Portorož i koliko su se zadužili da ih kupe i tu se onda i krije odgovor koliko vrijedi sada Cavtat (kao tvrtka)
Ako je Portorož kupljen za 30 mil eur onda je Cavtatu cijena narasla 5 mil eur, a ako su kupljeni za 25 mil eur onda je Cavtatu cijena narasla za 10 mil eur, što je čak 40% na cijenu po kojoj su kupljeni.
Prebacimo to u dionice. Kupljeni su po 309 kuna a sada vrijede između 370 i 450 kuna.
Sve to treba prebaciti i na LRH, i dolazimo onda do jednog zaključka.
LRH se više ne može gledati samo kao jednu običnu turističku tvrtku i očekivati rast od 5% godišnje prihoda, te povećanje profitabilnosti koje bi kumulativno donosilo prinos do 10% na ulaganje.
Ovo je sad sasvim druga igra.
LRH je akvizicijama podigla kapacitete za 50% ali je zapravo udvostručila svoju vrijednost. LRH kupuje tvrtke na 7-8 EBITDA, ali i sama je meta no sigurno ne ispod 11-12 EBITDA.
Do tada sam nek nastave ovaj Monopoly, skupa prodaja neproduktivne imovine, i jeftina kupovina solidnih hotela.

Nemoj misliti na m2!

Stvarno odlicni pokazatelji. Ne znam dali Ostoja ima jos nekakvih planova, ali da se visak love prebaci u obveznice, mogli bi ostvariti 8 milja ebitda.

Ukoliko ne bude dobrih prilika ne bi bilo lose predloziti da firma sama svoje dionice otkupi i ponisti. Ovo je trenutno cijena na kojoj se to itekako isplati.

Nagodinu nas ocekuje veci broj kapaciteta, vise cijene i veca popunjenost. Sve to ce generirati znatno vecu dobit.

ekipo, može neko logično objašnjenje zašto hotele u portorožu nije kupila lrh, već hoteli cavtat? ja ga ne mogu naći.

Iako je ugovor potpisan, vidim da na nekretninama Cavtata još nema hipoteka. Možda LRH “garantira” za kredit? Imaju dovoljno gotovine da pokriju kupnju Cavtata.
Delboy nitko vas ne tjera sa foruma, uvijek je dobro da je netko dežurni pesimista pa da nas drži u ravnoteži.
Ne razumijem vas. Tko je vas preveslao ne znam, ali tko god je kupio prije godinu dana LRH danas može biti zadovoljan, zar ne?
Ako ste vi kupili od Ostoje po +6.000 kn pa se sad ljutite što je nakon 7 godina cijena još uvijek niža od toga ja bi vas ipak pitao na kojoj matematici ste kupovali LRH tada?
2007 je LRH imala EBITDA oko 30-35 mil kuna pa je na cijeni od 7,000 kuna bila na 70 EV/EBITDA. Pa i sada je ta cijena nerealna jer bi bila na 14 EV/EBITDA a da ne govorimo onda.

Nemoj misliti na m2!

dalibore prelistaj temu pa ćeš vidjeti koliko dugo sam ja tu…e pa još duže od toga. naravno da nismam kupovao po 6000 nego sam tada prodavao, a onda sam opet kupovao po 2000. previše si fokusiran na izvješća po meni i to je pogrešan pristup ulaganju jer to ne pomaže kod ekipe koja drma našim firmama. ovo nije LSE na žalost, a i tamo izvješća malo pomažu kad sve krene nizbrdo. nisam ja pesimist nego me živciraju te kupovine trećerazrednih hotela u oronulim destinacijama. prvo taj cavtat, sada bernardin…pa to je smiješno i tragično, a to sve rade naravno sa “našim” novcima jer su iz nekad nezadužene firme napravili dosta visoko zaduženu firmu sa upitnim potencijalom preuzetoga. pogledajte koliko je dug porastao zadnjih godina ,a nekad ga uopće nisu niti imali…i što kupe? umjesto da kupuju nešto što vrijedi, oni kupuju posrnule hotele i hotele u cavtatu…ma neozbiljno. jako neozbiljno. a hoteli u opatiji su u raspadnom stanju…bolje da su u to uložili…i u dezinsekciju jer žohara ima oko hotela ko u priči, a i štakora…

...povijest se ponavlja...

Pa dug LRH je smiješan u odnosu na imovinu? Neto dug je trenutno oko 80 mil kuna. Ne vidim gdje je problem.
O tome da je Cavtat loša investicija dalo bi se raspravljati?
Dajte neki argument za tu tvrdnju. Cavtat godišnje zaradi više od 4 mil eur a plaćen je 25. To ispadne da sam sebe isplati za 6,5 godina. Pa ako je to loše ja bi volio da nađu još koje takvo ulaganje da ulože “moje” novce.
Vi imate izbor pa uložite sami negdje dalje gdje je povrat bolji.
Ja sam jako zadovoljan.
Mogu trenutno bez problem sve svoje dionice LRH prodati po 3500kn ako poželim. Cijena je narasla za cca 70% u 2 godine,a rekao bi da nije ni blizu svojoj realnoj vrijednosti.
Bit će da ima jako puno ljudi koji vole hotele sa patinom (i žoharima) 😉

Nemoj misliti na m2!

Sam kaze da kupuje na osjecaj, a ne po analizama. To je funkcioniralo 2006-7, a onda je pojeden.

Dobar je Ostoja, rusima je pokupio hotele ispred nosa.

Neka Rusi samo skupo kupuju vile i zemljište po Opatiji 😉
Šalim se malo, no Rusa je sve manje kao gostiju u Opatiji. Nisu oni imali neke velike postotke, no u 2012 su dosegnuli do nekih 5% na godišnjoj razini i od tada su u padu. Izvan sezone ih baš i nema no zanimljivo mi je što se događa u strukturi gostiju izvan sezone.
Veliki rast imaju gosti sa dalekog istoka. Istina osnovice su im bile male ali sada to nije više tako. U listopadu su oko 10% noćenja ostvarili Kinezi, Koreanci, Japanci, Tajvanci itd.
Još prošle godine imali su nekih 5-6%, a sada ih je duplo više nego Talijana!
Samo u listopadu ostvarili su 9.000 noćenja, pa kad pogledamo da će Rusa biti na godišnjoj razini cca 35.000 noćenja vidimo da se događaju zanimljive promjene.
Ovi dalekoistočni gosti u pravilu dolaze izvan glavne sezone, odsjedaju u hotelima više kategorije, solidni su i vanpansionski potrošaći.

Nemoj misliti na m2!

Vaš link …

Korf sam kupovao na 30kn i vecini forumasa je bilo skupo. Sada je dionica rivp presla 24kn, a jos uvijek firma nije skupa. Nesto slicno se dogadja i sa lrh. Firma je bila puno skuplja na 2000kn, nego sto je to danas na 3500kn. Samog duga gotovo da i nema, jer na ebitda 150, 80 milijuna duga nije nista. Pogotovo kad znamo da ima jos dosta imovine za prodati. Dakle ova firma ima itekakvu perspektivu u daljnjem rastu. Rivp u 3 god nije bilo lako stici, a sljedece godine bi ih mogli i prestici, te postati najjeftinija turisticka dionica po svim parametrima.
Osim toga opatija, cavtat i portoroz su lokacije s dodatnom vrijednoscu.

New Report

Close