LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ipak bi volio da vidim bilancu nove tvrtke. Ovako mi je to sve malo napamet

No ionako npr iCapital napravi analizu turističkih dionica i izostavi LRH koja od svih spomenutih ima bolje pokazatelje.

“Najpozitivnije rezultate je zabilježio Arenaturist koji je, uz podjednak broj noćenja, zabilježio rast prihoda od prodaje za 6,6% na 303,6m HRK. “

LRH je imala rast prihoda od prodaje 11% !!

Nemoj misliti na m2!


Nisam baš pratio pripajanje ali sam primjetio da je izvršeno sa 30.9. pa sam mislio da će nova tvrtka dati izvješće.
Ni KORF ni VLHO više ne postoje i ne kotiraju na burzi pa nemaju obveze izvještavanja, ali sa isvješćem KORFa se sad teško mogu i poslužiti jer ne znam što bi gledao tj kako to staviti u neke omjere sa sadašnjom vrijednosti firme.

Izgleda da sam ipak ja bio u pravu?

Zse Valamar Riviera 3q

Nemoj misliti na m2!



Nisam baš pratio pripajanje ali sam primjetio da je izvršeno sa 30.9. pa sam mislio da će nova tvrtka dati izvješće.
Ni KORF ni VLHO više ne postoje i ne kotiraju na burzi pa nemaju obveze izvještavanja, ali sa isvješćem KORFa se sad teško mogu i poslužiti jer ne znam što bi gledao tj kako to staviti u neke omjere sa sadašnjom vrijednosti firme.

Izgleda da sam ipak ja bio u pravu?

Zse Valamar Riviera 3q
[/quote]
Pa meni se čini da ipak nisi:
Društvo Valamar Riviera d.d., kao univerzalni pravni sljednik pripojenog društva Valamar Adria holding d.d. objavljuje nerevidirani konsolidirani tromjesečni izvještaj za društvo Valamar Adria holding d.d.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Da u pravu ste, ovo mi je malo ispalo komplicirano.
Valamar Adria holding d.d., Valamar Riviera d.d.
Malo se gubim.
No dali sada ovo konsolidirano izvješće pokriva sve?

Nemoj misliti na m2!

Možemo na ti,

Ne pokriva sve. Nego samo baš KORF koji je postojao 30.9. za kada se i daje stanje.

Da, komplicirano je sve ovo, za sada možemo samo pretpostavljali neke stvari, al biti će sve jasnije kada RIVP dođe na službeno tržište.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

pa ovo što Vi sve pišete je na krivoj adresi prebacite to na adresu
turističke dionice ….

daliborop
arenaturist ima tu cijenu jer se prodaje nekom kupcu kao hmst/himp i tržište to vjerojatno i tako računa

halo,pa ovo je adresa od LRH

Pa što se nervirate? Kolega je usporedivao rezultate LRH i čekalo se izvješće KORF/RIVP da se može i to usporediti…

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Ma sve ok, prebacit ću se ja na Turiste no moram “našima” prvo postati ove podatke. dakle ICapital je postao nekakav izvještaj gdje je naravno izostavio LRH, a kad sam vidio podatke pomislio sam da su stvarno neke druge tvrtke možda i bolje od LRH po poslovanju, No evo, malo truda i podaci su tu.
LRH, ARNT, PLAG, KORF, HIMR
Ako pogledamo rast tu je LRH definitvno najbolja.
Rast prihoda 10,5%, rast EBITDA 37,4% i rast dobiti 43,9%
ARNT je na drugom mjestu sa redom: 6,2%, 8,1% i 16,4%
PLAG je pala i po prihodu i po EBITDA za 17,5% ali je dobit narasla za 2,1%

Što se postotka marže tiče tu je PLAG najbolja sa EBITDA maržom 53%, a dobit je 40%. LRH je iza njih sa 49% EBITDA maržom i 29% dobiti.

Nemoj misliti na m2!


Po meni naše tržište je sada zrelo da turističke tvrtka budu vrednovane na 9-10 EV/EBITDA. P/B je puno teže vrednovati. Tvrtke koje su završile investicijske cikluse znatno su povećale vrijednost imovine pa im imovina nije toliko potcjenjena kao kod nekih drugih. No imovina koja ne donosi prihod, a tvrtka je nema namjeru prodati ili privesti u svrhu u doglednoj budučnosti i nema neku vrijednost sa stanovišta ulagača.
Zato treba kod ovih usporedbi uvijek imati to na pameti jer koliko god da je to ista branša to su i kruške i jabuke.
Ja osobno kod LRH vrijednost tvrtke "razbijam" u dva dijela. Ovo što posluje vrednujem po prihodu i ostvarenoj zaradi. S obzirom na očekivani rast prihoda od 2-3% godišnje koji dolazi samim razvojem destinacije, te stalnim pomacima na troškovnoj strani mislim da je EV/EBITDA 9-10 neki okvir gdje bi cijena trebala biti. Za one neupućene EV/EBITDA 9 znači da tvrtka za 9 godina zaradi svoju današnju vrijednost (EV) tj da iz zarade podmiri sve svoje dugove, i povrati uloženi kapital koji je iskazan kroz trenutnu tržišnu vrijednost.

No kako mi ovdje kupujemo ipak budućnost tvrtke a ne prošlost, a ovi pokazatelji su na temelju rezultata iz prošlosti trebalo bi ipak raditi i neke projekcije.
Naime nikako nije isto ako dvije tvrtke u različitim fazama razvoja imaju isti EV/EBITDA. Vrlo je bitan omjer duga i kapitala. Zašto?
Uzmimo primjer ARNT i LRH.
Obje tvrtke imaju skoro isti EV tj tržišno gledano tvrtke sa dugom vrijede jednako. No u toj vrijednosti kod LRH neto dug je samo 8% EV, a kod ARNT 33%
Zanemarimo to što ARNT ima malo neprimjeren EV/EBITDA (ima to svojih objašnjenja) Kad bi ih sveli na isti omjer npr 10 kod LRH bi cijena morala narasti 30%, a kod ARNT bi morala se spustiti 35%
No tada bi udio duga u EV kod LRH bio 6%, a 43% kod ARNT

Kad sad pogledamo budućnost tvrtki jasno je da je ARNT u "težoj" situaciji jer ona će svoju zaradu trošiti da vraća dug i samim tim nema previše prostora za ulaganja i rast prihoda i zarade. Na stvarnim podacima za 10 godina sa ovim EBITDA ARNT bi vratila 360 mil kuna duga i ostaje 472 mil kuna.
To na sadašnju cijenu dionice znači 216 kn povrata tj 63%

LRH naprotiv ima godišnje potpuno slobodno 94% zarade za dalja ulaganja a time naravno podiže prihod i zaradu pa EBITDA raste. Za 10 godina LRH bi već u prvoj godini vratio sav neto dug a do kraja bi im ostalo 1,33 milijarde!!
To na sadašnju cijenu dionice znači 4.411 kn povrata tj 130%

Naravno i jedna i druga tvrtka taj novac bi ulagale, no pogledajte koliki je onda potencijal LRH za ulaganje. Ogroman. A to onda znači i veliki rast prihoda i zarade. U mojoj projekciji za 2015 kad se ostvari kupnja Bernardina LRH će imati prihod oko 400 mil kuna, a EBITDA bi vjerovatno trebao biti negdje oko 150-160 mil kuna. Recimo da se zaduže za cijeli iznos transakcije tj nekih 190 mil kuna, ispada da će nagodinu na kraju godine neto dug biti samo malo veći nego ove godine. Trenutno je neto dug 87 mil kuna.
87 mil + 190 mil (kupnja bernardina) – 150 mil (EBITDA 2015) = 127 mil kuna!

Vidimo da je najavljeno ulaganje u Bernardin od 10 mil eur, ali to onda sigurno znači i dodatan rast prihoda i zarade.

Zato bi po meni omjer EV/EBITDA trebalo gledati dinamički tj tvrtkama koje pokazuju apetite za ulaganja i rast ni EV/EBITDA od 15 nije previsok.

Rekao sam već da kod ARNT viši EV/EBITDA ima svoje objašnjenje, a to je da tu ipak sama marža nije "čista" jer ARNT plaća naknade za upravljanje. Vidjeli smo to i kod ISTT ili još bolje HCVT. Eventualni kupac može računati i na tu zaradu, ali to igra samo kod preuzimanja.

Po meni LRH kao tvrtka vrijedi najmanje 50% više nego ARNT. Tržište to gleda drugačije od mene 🙂

Naravno uopće ne mislim da je ARNT loša tvrtka, i po meni je njihova cijena na tržištu sasvim primjerena.

Dalibore, ovo je vrijedno čitanja…

Ove godine u Opatiji izgrađen je novi hotel Royal sa 54 sobe 4*, ukupna investicija 12 mil eura, cca 220.000 eur po sobi.
Trenutno je u izgradnji i hotel Navis na Opatijskoj rivijeri, radi se o investiciji od 6 mil eura i 40 soba 4*, cca 150.000 eur po sobi.
Ne ulazeći previše u vrste hotela, ciljanim gostima i sl.,želim samo reći koliko LRH radi super povoljan posao sa akvizicijama hotela u Cavtatu i sada u Portorožu.
Istina da je kategorizacija nešto manja, odnosno 3,5*, ali tu se radi o cca 46.000 eura po sobi i dobije se već dobro uhodani posao.
Samo se operativno pripoji i radi na unapređenju na remisens standarde.
U slučaju akvizicija, opravdana je prodaja neaktivne imovine koja nije u turističkoj funkciji, odnosno da se zaduženje drži na prihvatljivim razinama.
LRH ima još desetak vrlo atraktivnih nekretnina. E sad, da se radi o čistoj rasprodaji imovine za pokrivanje nekakvih dubioza, to bi bila jako loša odluka.
Ovako samo povećavaju kapacitete, a samim time i prihode, što je i posao turističke kompanije.
Dosta zanimljivo izgleda mi i zemljište uz samo more u Lovranu na kojem se nalazi kuća i 4 bungalova.

Pa kupi onda tu kucicu sa bungalovima 😀
Samo molim po fer cijeni 🙂
Da nas sve razveselis 🙂 😀 🙂

New Report

Close