LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Lovran …[/url]
I Lovran se polako približava predratnim rezultatima. Realno je da će 2015 dosegnuti 380.000 noćenja. Za 2014 očekuju rast od 15%
LRH tu ima još neiskorištenih kapaciteta, nadam se ne zadugo.
lRH će u Lovranu u 2014 imati 60 novih kreveta koji će donjeti najmanje 10-12.000 novih noćenja, a budući se radi o 4* to je i nekih do 5 mil kuna novog prihoda.
Samo aktiviranjem 800 kreveta koje LRH ima u objektima koji su izvan funkcije prihodi se mogu podići za 50 mil kuna a zarada za 2-2,5 mil eur.
Kad na to dodamo i nove planirane kapacitete sa novih 800 kreveta (resort Ičići 600 i hotel Zagreb 200) mislim da je u 2016 realno da prihodi tvrtke narastu na blizu 450 mil kuna. Nadam se da će krenuti i izgradnja u Cavtatu jer onda je i 500 mil kuna prihoda sasvim ostvarivo.
Znam da mnogima ovdje Ostoja nije mio ali sa 200 na 500 mil u 5 godina je ipak nešto vrijedno poštivanja. Sve su to za sada još samo planovi i želje, ali do sada su pokazali da znaju i mogu pa se nadam da će tako i nastaviti

Nemoj misliti na m2!

Sve je to divno i krasno ali zasto onda otpustaju ljude ako imaju zaradu i raste im poslovanje. I u Cavtatu i Opatiji otpustaju!

zbog profita pogledaj lima

pa nebu valjda se držali komun.

sad je prvi zadatak povećati profitabilnost. eto zašto.

LRH proširenjem kapaciteta i dizanjem kategorije treba više radne snage. Pisao sam već o brojkama i razlici u broju zaposlenih ovisno o kategoriji hotela. Po pitanju radnika sve turističke tvrtke imaju “problem” visoke i niske sezone jer koliko god da Opatija ima najmanje izraženu sezonalnost razlika u poslovanju je ipak velika. Koliko sam ja pročitao radilo se o programu prijevremenog odlaska u mirovinu tj dokupu staža, a ne običnom otpuštanju.
Moramo prihvatiti da vlasnik i uprava moraju poslovati po nekim standardima i težiti profitabilnosti koja je uobičajena u ovoj branši.
Samo profit motivira na nova ulaganja i investicije. Otvaranje novih radnih mjesta, briga za radnike i društvena korist koje se često stavljaju u misije i vizije tvrtki su samo marketing koji više priliči političarima, a ne “kapitalistima”. Iako bi se i pravim motivima političa moglo razgovarati.

Jasno je da nekom sastrane godišnja zarada od 120 mil kuna izgleda ogromna i dovoljna i pita se dali je potrebno rezati troškove i dalje i otpuštati radnike. No kapital traži svoj interes i maksimaliziranje profita i to je jedini put u rast i napredak.
Turizma “naoko” ima jako visoke stope povrata ali to samo zato što je imovina jako podcijenjena. Jedan od oblika valorizacije hotela je usporedba sa cijenom izgradnje istog kapaciteta, a kod nas je tu ogromna razlika.
Evo vam jedan primjer na temelju planiranog ulaganja LRH.
Pisao sam da LRH planira sagraditi family resort Ičići sa 280 soba sa 4*
Gradnja takvog objekta teško je da može biti ispod 100.000 eur po sobi što nas dovodi do investicije od zakružimo 30 mil eur.
Takav hotel sa 60% popunjenosti (220 dana) godišnje prihoduje cca 5,5 mil eur i ako radi sa 35% marže to je manje od 2 mil eur godišnje.
To daje 6,5-7% povrata na kapital što morate priznati nije neko gramzivo zgrtanje zarade što često čujete iz redova sindikalista i političara.
A da bi netko imao ovakve rezultate treba se jako potruditi. Prihod od 20.000 eur po sobi i 35% marža je rijetka iznimka, a ne pravilu u hrvatskom turizmu.
No u svijetu se kapital zadovoljava sa tolikim povratom i spreman je platiti tvrtku od 12-15 X EBITDA u ovom sektoru.
Druga je stvar što svi većinski vlasnici tvrtke u Hrvatskoj nisu platili po pravoj vrijednosti (osim možda Lukšića i par iznimaka), ali za to su opet krivi isti ti političari. Ne znam da su se radnici i sindikati onda bunili.
No to je već druga stvar. Ako želimo da tvrtke rastu, investiraju, šire se i zapošljavaju one moraju jako dobro zarađivati. Ako imamo radnika viška njihovim otpuštanjem se stvaraju uvjeti za investiranje i novo zapošljavanje, a u suprotnom je trend obrnut.
Pogledajte koliko se brže i efikasnije oporavljaju nakon krize zemlje koje su po tom pitanju fleksibilnije.

Nemoj misliti na m2!


Izaći ćemo sa onim viškom dionica koji smo nadokupili, ako se sve tako odigra (daj BOže)….a sa onom količinom kojom smo tužili Opatiju izlazimo na 10 000 ….:::)))
bi li valjalo ovako….???[emo_smijesak]

Pitanje za sve:
Ima li načina da se to pitanje objasni s neke meritorne instance tako da se zna što takva odluka (o prodaji) nosi kao posljedicu?
Hvala

A zasto prodavat.Pa ili mislite da cete kasnije jeftinije dokupit.Ne kuzim sve ide u pravcu rasta ove dionice tako da je sasvim svejedno. I drzim da bi bilo nemoguce prodat 400-500 komada pa ih jeftinije nadokupit.Mozda neka male kolicine da.

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!

nisam mislio sada prodati … nego prilikom buduće prodaje i preuzimnja … kada dolazi novi gazda (koji ce recimo imati možda čak i 90% LRH) i kojega zivo vise boli ona stvar za cijenu ili otkupljivanje LRH dionica od malih nakon obveze.

Treba hitno mijenjati zakone, jer je ocito da cim netko pređe prag od 25% svi bjeze van iz dionice i dionica pada u ponor.

čudna tišina nitko ni makac

zakaj nebi sami kupovali dionice na burzi
ko korf i hupz

mislim na ovim razinama se svakako isplati a i imaju keša

New Report

Close