LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@randopph
Nisam preduboko analizirao Adris, ovo je moj stav od ranije.
Sa stanovišta investitora velika cash pozicija tvrtke nije poželjna. Dioničari su svoj novac uložili da bi tvrtka s njim našto radila i zaradila. Ako ne znaju što bi sa novcem trebali bi ga vratiti dioničarima ili kroz dividendu ili povrat kapitala. Dioničari su onda mogli uložiti negdje dalje. U svakom slučaju oni koji su uložili u Adris mirno spavaju jer je 77% ulaganja pokriveno likvidnom financijskom imovinom, no jednostavno imaju 500 mil eur viška što se uopće ne reflektira na vrijednost dionice. Rade EBITDA preko 100 mil eur godišnje P/E 11, a P/EBITDA manji od 6. A 500 mil eur s tim nema nikakve veze i rade svega 5% neto financijskih prihoda. Ok bolje nego oroćenje, i sigurno bolje nego što mnogi drugi izvuku iz poslovanja ali ja bi više volio da je taj novac u poslu. “Prave tvrtke” rade s tuđim novcem.
No evo stvari se mijenjaju, uzeli su CO pa će se novac aktivirati.

Emotivno sam vezan za Opatiju ne toliko za LRH 😉
I u dnevniku gospođa iz TZ Kvarnera; na Kvarneru za blagdane 15.000 gostiju, od toga pola u Opatiji. Kaže još; ukupno Kvarner u 2013 8% više noćenja.

Ovo pola od 15.000 su možda malo pretjerali jer ljetos je na 15.8. bilo zabilježeno nekih 7200 noćenja kao rekord. Istra i Kvarner zajedno 30.000 gostiju a od toga je 1/4 u Opatiji. Kad znamo da Opatijska rivijera u kolovozu puni manje od 4% regije ili manje od 10% Kvarnera onda su ovi rezultati vrlo zanimljivi.

Opatija blagdani …[/url]

Nemoj misliti na m2!

svima lijepe praznike a posebno našem starom
frendu delboyu(dugo te nije bilo prijatelju)

Krivo sam napisao u prethodnom postu.
Opatija sa svojih cca 7200 kreveta od kojih je 5000 hotelskih drži 56% ukupnih kapaciteta opatijske rivijere (sa kampovima, odmaralištima itd)
U Kvarneru koji ima negdje oko 140.000 kreveta drži samo 5% ukupnih kapaciteta i 17% hotelskih kapaciteta.
Ako i izbacimo kampove Opatija ima opet samo 7% ukupnih kapaciteta a izvan sezone redovno drži oko 50% svih gostiju!!
Kad na to dodamo i istru i podatak da u Istri i Kvarneru zajedno za blagdane ima oko 30.000 gostiju a kapacitet bez kampova je 320.000 kreveta, to će reći da Opatija ima samo 2,25% ukupnih kapaciteta , za blagdane drži 25% gostiju.
Brojke kažu da su opatijski hoteli popunjeni sa blizu 100%, a ostali na Kvarneru sa cca 25%.
U Istri je brojka nešto bolja ali opet ukupna popunjenost hotelskih kapaciteta za blagdane iznosi manje od 40%


@randopph

Kako bi izgledala poželjna struktura dioničara?
Po meni nije loš odnos 62% većinski koji drži investicijski fond koji ima ambiciju da na ovome samo što više i što prije zaradi i 25% koje su koliko toliko garancija da većinski neće (kao što je to često dalje problem) zlorabiti svoju poziciju i izvlačiti novac (upravljačke naknade, pozajmice i jamstva matici itd) ili na drugi način umanjiti prava ostalih.
Problemi se mogu pojaviti kad Opatija izađe iz vlasništva, a izaći će sigurno, no pitanje je tko će na njeno mijesto.

Nemoj misliti na m2!


Sretan Bozic svim supatnicima!!

Hvala. I neka nova godina donese nove razine.

Ja oćekivam, da ćemo bez problema preći 3k.

Nadam se da su ustupci koje će grad učiniti najmanje jednako financijski teški kao i odustajanje od zbrinjavanja tih 87 radnika

Radnici…

Ups, to će značiti i ukidanje rezervacije od 15 mil kuna, tj za toliko veću dobit ove godine

Nemoj misliti na m2!

Ne bih rekao da je odluka pozitivna za dioničare. Uprava se ipak htjela riješiti 87 radnika za koje očito ne postoji potreba, no radničko vijeće se uspjelo izboriti za sebe. Novci će se na radničke plaće potrošiti za godinu dana, a problem ostaje

Nije baš da ne trebaju radnike nego je trend prebacivanja radnika u stalne sezonce. To je problem kod svih naših turističkih tvrtki, a Opatiji i čak nešto manje s obzirom i na manje izraženu sezonalnost nego dalje.

Od tih 87 radnika više od pola je zatražilo da uđe u program prijevremenog odlaska u mirovinu. To je program koji u LRH imaju već više od 3 godine, i vjerujem da će ti radnici koji su već krenuli u to i završiti, a ostali će već biti preraspodijeljeni.
Puno više me zanimaju ustupci koje je grad ponudio

A po svemu sudeći radnika će trebati i više 🙂

[URL=”http://www.novilist.hr/Vijesti/Regija/Opatija/Novu-2014.-u-Opatiji-docekuje-oko-4000-turista-u-21-hotelu”%5DNovu 2014. u Opatiji dočekuje oko 4000 turista u 21 hotelu[/URL]

Što se to uopće događa u Opatiji???

Pazite rezultate:
Prošle godine je opatijska rivijera u prosincu ostvarila 35.300 noćenja
Ove godine su u studenom ostvarili 47.600 noćenja!!

Nosilac rasta naravno na cijeloj rivijeri je Opatija.
U prvih 11 dana prosinca samo Opatija je već imala rast od 32% prema 2012
Opatija sama za praznike očekuje 8.000 gostiju i 27.000 noćenja a cijela Istra zajedno oko 11.000 gostiju i 38.000 noćenja ??

Istarski hotelijeri redom imaju za blagdane manje noćenja nego prošle godine. Arenaturist očekuje čak 20% manje noćenja, a ukupno hotelijeri očekuju oko 7% manje noćenja.
I Dubrovnik je isto imao manje gostiju, očekuju oko 4500 gostiju, a imaju skoro duplo hotelskih ležajava nego Opatija.

Pretpostavljam da je baš LRH veliki generator rasta u Opatiji.

Treba znati da se Istra vratila na predratne brojke, a Opatija je još uvijek na 30% manje nego zlatnih 80tih što znači da imaju itekako prostora za rast.

S obzirom da su i u LRH i Milenij hotelima krenuli i sa izgradnjom novih kapaciteta očito je da su prognoze da se mogu vratiti i na predratne brojke. Milenij hoteli su krenuli sa izgradnjom u Lovranu i Opatiji, novih 350 kreveta do sezone 2014.
Lovran je na traženje LRH izmjenio prostorne planove i omogućio turističku apartmanizaciju pa je zato i krenula obnova lovranskih vila i pretvaranje vila u male luksuzne apart-hotele.

Kad smo već kod ovog vrlo važnog resursa, tj ljudi pisao sam neki dan da Opatija za razliku od nekih drugih destinacija i tu ima prednost. Opatija cilja na to da postane destinacija sa 4 i više zvijezdica što zahtijeva i veći broj ljudi. To može biti problem recimo na Rabu i Lošinju gdje već sada imaju jako veliki broj kreveta po stanovniku, a dizanjem kapaciteta i kategorija trebat će više ljudi kojih nema.

Nemoj misliti na m2!

Evo sada i (polu)službeno sa današnje fešte ispred hotela Kvraner

Opatija u 2013 prema 2012:
Listopad +14%
Studeni: +24%
Prosinac: +13%
Posezona odlična, a i u predsezoni su rezultati bili bolji od 10 do 16% mjesečno.

Što se radnika tiče:
“Ne vjerujem da je odluka o otkazima bila neka metoda pritiska na lokalnu samoupravu, jer se ona u cijelu ovu priču uključila tek nakon što se u medijima podigla prašina i morali su reagirati. Ipak, po onome što stoji u priopćenju može se zaključiti kako će Grad Opatija sada možda popustiti u nekim dijelovima prostornog planiranja gdje su do sada bili »tvrdi«. No, ako to rezultira novim investicijama i novim radnim mjestima, onda je to svakako pozitivna stvar”, zaključila je Mikleus

Nemoj misliti na m2!

nešto se dešava ovdje, a što li je to znati ćemo uskoro….

pije nekoliko dana sam dokupio po par komada, na bidu na razini 2161, sada je već 48 komada iznad toga na kupnji, uz dva skrivena naloga i deset novih kupaca.

kad se samo sjetim kako je Ostoja sve ovo fino rasprodavao 2006/07 na razini od 6000 kn,a mi kupovali……sjetite se kakava je tada bila LRH kao firma u dugu, tko joj je bio vlasnik, , koju upravljačku garnituru je imala….a sada tavori na razini od 2000 uz mnogo bolje rezulatate poslovanja, upravu…ma sve….

uvijek sam govorio d aće oov poletiti u jednom danu, tko se ukrcao dobro se ukrcao..

ps
imam LRH i nagovaram na kupnju tko god iam nešto viška novaca….:)))))))))))))))[emo_namigusa]

Pa da vidimo kako je Opatija završila godinu:
Kvarner prosinac 2013

Godina je rekordna naravno i Opatija je opet daleko ispred svih.
Opatija je u prosincu ostvarila 35.600 noćenja što je rast od 16%
Sama Opatija ostvarila je 51,4% svih noćenja na Kvarneru
A Opatijska rivijera gdje LRH ima većinu u kapacitetima ima uzeli su čak 57,8% svih ostvarenih noćenja!!!!

Na godišnjoj razini opatijska rivijera ima preko 4% rasta, a toliko ima i sama Opatija.

U prosincu od cijele Istre i Kvarnera najbliži Opatiji je bio Poreč sa 23.600 noćenja, pa nakon toga Pula sa 10.000, Rovinj 9.000, M.Lošinj 8.000, Umag 7.500 itd.

Opatijska rivijera je sama ostvarila 28% svih noćenja Istre i Kvarnera!!!

Jedino je Zagreb ostvario više noćenja od Opatije, a Opatija je ispred Dubrovnika koji ima dvostruko veće kapacitete.

Nemoj misliti na m2!

Svaka čast dalibore, ti si daš najviše trude da dođeš do nekih konkretnih brojeva.
Samo što će nekima biti kasno dok shavte o čemu im ti pišeš…

pozz

New Report

Close