LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Kolega Daliborop, ja ću biti zaista prvenstveno zbog vas sretan kad ova dionica konačno dosegne tako zeljeni target.
Vi ste stvarno toliko truda ulozili da bi nama neupućenima neke stvari bolje ocrtali i priblizili.

Svi mi znamo da to itekako vrijedi, ali kao što vidite posebno jasno ovih dana, jedino ono iza čega zaista stoji snažna medijska propaganda i još jača likvidnost (koja je, za naše uvjete, dovoljna da zeljenu dionicu začas vine u nebesa, bez obzira da li iza nje stoji stvarna ili samo fiktivna vrijednost) moze dozivjeti otključavanje vrijednosti, kako se to voli popularno nazvati, u izuzetno kratkom periodu.

Šteta što svi mi, koji imamo svoje favorite, za koje (opravdano ili ne) smatramo da zasluzuju puno bolje tretman na burzi i da fundamentalno vrijede puno, puno više, ne mozemo konkretno utjecati da se te naše zelje i materijaliziraju.

🙂
Ja samo postam informacije, a to što su iste pozitivne možemo zahvaliti nekom drugome. Postao sam i info o otpuštanju radnika.

Nadam se da me ne doživljavate kao ključara blogera koji radi samo pozitivni i veliki PR za svoja ulaganja. Osobno redovno čitam njegove objave jer ima tamo jako puno dobrih podataka, pa i dobrih zaključaka. No ima i po mom mišljenju loših, a nije spreman o njima argumentirano raspravljati, vrlo brzo pređe u etiketiranje i omalovažavanje. Nisam nikad dobio odgovor na neka vrlo logična pitanja i jasne prednosti LRH prema nekim njegovim uzdanicama, a nije propustio da mi izvisoka pametuje o mom emocionalnom odnosu prema dionici LRH.
Tu je baš promašio. Ja bi se dionice LRH bez ikakvih emocija rješio po 6-7000 kuna :)))
Nadmen je jer forma bloga mu dozvoljava da tamo piše i u komentarima samo ono što on želi, no bez obzira na sve sa dosta njegovih općenitih stavova o ulaganju se mogu složiti.
Neki zaključci i odluke su mu loše, ali on ima “alate” da i te loše pretvori u dobre. Novac i idolopoklonike, ali sada i praktične investitore koji koriste priliku. Bio sam u nekim dionicama i prije njega i potcjenio njegov utijecaj pa izašao prerano. Blog mu navodno ima 10.000 pristupa dnevno?
Ja da imam njegov novac investirao bi u tišini jer sada se doveo u nezgodnu situaciju. Količine koje je pokupovao su velike, a da krene van onda imamo stampedo u drugom smjeru.

Nemoj misliti na m2!


A varijanta: kolegica je u žurbi zamijenila topic LPLH s topicom LRH [emo_smijeh]
B varijanta: kolegica ima istančan smisao za humor koji ne mogu shvatiti baš mnogi… [emo_smijeh]

B, sale, znaš ti to bolje od nje 😀

LRH-radnici

Evo da ne kažete da postam samo pozitivne informacije o LRH 🙂

Iako sa stanovišta dioničara ovo nisu loše vijesti.
Pritisak na konkuretnost i profitabilnost nužno dovodi do ovakvih stvari.
Udio troška radne snage do 2010 nije bio prihvatljiv. (41%)
2010 LRH je imala 897 uposlenih i prihod od 193 mil kuna te trošak uposlenih od 81 mil kuna. U prvom valu broj uposlenih se smanjio na 658 radnika i trošak uposlenih 74 mil, sada se taj broj smanjuje.
Udio troška uposlenih je sada puno prihvatljivijih 33%, Cavtat 31%.
Prosjek je u hrvatskoj i manji, ali i u konkuretnim zemljama. Podizanje kategorija je put jer iako povećava broj uposlenih povećava i prihode pa udio troškova pada.

Sindikati tu naravno vide pohlepnost vlasnika. Socijalizam nam je još u glavama. Povećanjem prihoda i ulaganjem zarade u proširenja i dizanje kategorija doći će do potrebe za novom radnom snagom. To je put koji bi trebao podržati i sindikat.

Zato ja puno veću štetu vidim u Linićevom podizanju PDVa, a tu oni šute.
Sindikalcima bi bilo bolje da odu Liniću pod prozore jer se zbog povećanje stope PDVa ulaganja smanjuju, a time i broj sutrašnjih radnih mjesta.

Prosječno uposlenih po sobi (hrvatska 2010)
2* 0,1
3* 0,3
4* 0,4
5* 0,7
Nek si mudrac Linić izračuna koliko će manje radnih mjesta biti zbog njegovih poteza. I Valamar drastično smanjuje ulaganja za 2014.

Hoteli 4* zapošljavaju 30% više radnika ali i postižu prosječno 40% veći prihod pa je udjel troška manji.

Kada bi recimo LRH digla sve kapacitete na +4* zaposlili bi najmanje 300 radnika više i to je zajednički interes svima. Veća zarada, veća ulaganja, veći broj uposlenih, veći prihodi, veća zarada itd. I tako u krug.

Nemoj misliti na m2!

džabe ti liniću bilo sto govoris kada on osim svoje novog lista (i to samo neke rubrike) te YUtarnjeg, partijskog obveznog stiva, ne cita nista!

Vaš link …

Digla se velika buka.
I sam Šehanović kao jedan od razloga smanjenja radne snage navodi stopiranje dijela investicija zbog povećanja PDV-a! A sindikalista predlažu Liniću:

“Smatra da bi se i “ministar financija Slavko Linić trebao angažirati oko poslodavaca kojima je u mozgu samo profit, a ne ljudske sudbine, socijalna politika i stabilnost jedne države, kroz porezni sustav. Neka porez i davanja ‘razbije’, ovisno o broju dana kada je objekt otvoren, pa neka onome koji želi imati objekt otvoren tri mjeseca odredi trostruko veći porez nego onome koji radi cijelu godinu”, predložio je Bulić.”

To bi bilo najpametnije. Možda i malo radikalnije. Onima koji se usude stvarati profit i podizati efikasnost treba odmah oduzeti firme ili bar profit treba oporezovati stopom od najmanje 200%. To je put u prosperitet i blagostanje.

Žao mi je ljudi, no svi zajedno ispaštamo za krivo zaokruženo ime na izborima. Umjesto manjih poreza koji bi stimurila ulaganje i investicije, što samo po sebi otvara nova radna mjesta, sve je krenulo u suprotnom smjeru. Ne vide da je novi vlasnik podigao prihod i zaradu, sve zarađeno se investira u podizanje kategorija i obnovu, značajno je podignut broj noćenja izvan sezone. Umjesto da su se svi skupa borili za još niži i konkuretniji PDV u turizmu oni zazivaju porezni teror. Dalekovidno nema što.

No jasno je kako će ovo i završiti. Ako smo željeli tržište, sad ga moramo trpjeti i kada nam se ne sviđa, a ono na kraju uvijek pobjeđuje.

Nemoj misliti na m2!

“Cvitić je rekla i da je zabrinjavajuće to što se Grad Opatija i gradonačelnik Ivo Dujmić još nisu očitovali o namjerama poslodavca u LRH, istaknuvši kako bi se gradska uprava trebala očitovati i u slučaju da nije suvlasnik LRH, a jest.”

Evo predlažem sindikalistici Cvitić da ona predloži gradonačelniku da ispoštuje onu ponudu za preuzimanje i isplati sve nas koji u ovakvom poslovanju ne želimo sudjelovati, pa kad postanu vlasnici neka rade što hoće i zapošljavaju kog hoće. Zato obveze podnošenja ponuda za preuzimanje i postoje.

A do tad – Šehanoviću samo naprijed!!!

Piskarao sam malo na temi Imperiala i Maestrala koji bi trebali uskoro u privatizaciju. Gledam malo valuacije i cijene i nisu mi baš jasno tolika očekivanja dioničara tih tvrtki tj očikivanja da će se pojaviti netko i platiti značajne premije na sadašnje cijene.
Ne mogu ne uspoređivati te tvrtke sa LRH.
O poslovanju i napretku LRH sam napisao bezbroj podataka ali evo jedan zanimljiv. Radi se o sezonalnosti i iskorištenosti kapaciteta:

Omjer noćenja kolovoz/svibanj, kolovoz / listopad, kolovoz/studeni
Otok Rab: 12, 44, 800
Mali Lošinj: 6.5, 20, 100
Opatijska riv.: 3, 3.4, 8.5

Kvarner sa Opat.riv.: 6.4, 14, 50
Kvarner bez Opat.riv.: 7.7, 20, 100

Podaci su naprosto nevjerovatni. Opatija čupa cijelu regiju.
Istovremeno Rab ima u svibnju popunjeno 8% kapaciteta, listopadu 2,5% a u studenom se radi 0,1% se prema Opatiji koja u najlošijem studenom puni 12%
Imperial se trenutno trguje na 0,5 booka i P/EBITDA 5
LRH se trguje na 0,67 booka i P/EBITDA 5,9

I to samo na temelju pretpostavke da će ići privatizacija u kojoj bi netko trebao platiti državi za Imperial neke ozbiljne novce?
Ovdje također ne znamo kada će država tj grad prodati svoj paket ali sumnjam da će ga dati ispod knj vrijdnosti, a ne vjerujem da će i dugo čekati. Lokalne uprave su kao i država prezaduženi i mislim da će i Opatija uskoro prodati svoj CO.

Nemoj misliti na m2!

Evo moram ispraviti jer sam na Imperialu pogriješio i odmah sam dobio po nosu. Za Imperijal je trenutni P/EBITDA 4,2 a ne 5 kako sam napisao.
Dioničari HIMR su u pravu on vrijedi dosta više od trenutnih 248 kuna po dionici. I moje je mišljenje da je book sasvim prihvatljiva cijena za HIMR jer i po toj cijeni taj posao je isplativ a u rukama znalca sigurno u par godina se diže i prihod i profit.
No ono što ja pokušavam objasniti je da kod investiranja kupujemo buduće poslovanje i u HIMR postoji određeni potencijal da će se to ostvariti, no cijenu dionice treba diskontirati za izvjesnost da se to i ostvari.
Država je najavila prodaju, pa mora doći pravi kupac, pa posložiti poslovanje itd., Tu je još uvijek dosta “AKO” faktora.
S druge strane imamo LRH koja je već privatizirana i vrlo vidljivo ostvaruje svoje planove i ciljeve. Tu je onaj “AKO” vrlo mali pa je vrlo izvjesno da će u periodu od 5 godina dionica donjeti prinos od 200-300%
Donjet će ga i HIMR u nekom roku ali oni još nisu napravili ni prvi korak, to će reći da su u zaostatku za LRH cca 4-5 godina. A postoji i rizik da stvari uopće ni ne krenu tim smjerom, tj ” AKO” faktor.
Naravno taj “AKO” faktor bi trebao donjeti i veću zaradu (na isti ili kraći rok) a mi izjednačavamo ove tvrtke kao da je izvjesnost tih događaja ista.
LRH će “SIGURNO” biti bilo kada profitabilnija tvrtka zbog samog svog položaja i nekih drugih prednosti. Nema baš ni jedne jedine destinacije u zemlji koja je bliža cijelogodišnjem poslovanju, čak ni Dubrovnik. Nedavno je izašao podatak da ulaganje do 80.000 eur po sobi u hotel 4* na Jadranu isplativo. To je dakle podatak na osnovu prosjeka popunjenosti koji je 30-40% niži nego ga imaju neki LRH hoteli 4*. Iz tih razloga sasvim je neprimjereno vrednovati jednqko hotel na Rabu ili Opatiji.
Na kraju Vienna International hotels (čije se akvizicije ovih dana spominju) ima 3 hotela u Opatiji koji rade cijele godine, a na Lošinju rade tek od 15.4. do 15.10.

Nemoj misliti na m2!

daliborop to što pišeš stoji. istina, da je Opatije po mome u mnogočemu u istoj ligi kao Dubrovnik i svakako mnogo bolja destinacija nego recimo Rab. ali isto moraš znati, da bi bila Liburnija u slučaju, da je pošteno privatizirana na nekim bitno višim nivoima tržišne cijene, a ovako, kad su nas male dioničare i sve državljane Hrvatske opljačkali, tu je, gdje je… na drugoj strani sa Imperialom može biti isto ali ne mora. Čak i ako bude, nema mnogo downside ali ako ne bude, ima mnogo upside:)) – zato je za mene u ovom trenutku aktualniji Imperial.

nije bitno, ali mislim, da je ev/ebitda na rezultate 2012 i trenutno tržnu oko 3,8 (19,6 mio eur na 5,1 mio eur), a za ovu godinu mislim, da če ebitda biti još viši…

HIMR ima trenutnu zaduženost na kapital 53% a LRH 18%
Zato nije baš samo P/EBITDA jedino mjerilo, mora se ipak uzeti šira slika.
No meni je bitno ono iz prethodnog posta.
Država ovdje donosi odluku, a po meni je to uvijek jedan veliki rizik.
Tu ne odlučuju brojke nego neki sasvim drugi parametri koje ja u tablice ne mogu staviti pa mi rizik ulaganja ode u beskonačno i excel vrati grešku.

Pogledajte koju je štetu Linić napravio sa povećanjem PDVa sa 10% na 13%
Redom sve turističke tvrtke su zaustavile ili prepolovile investicije. Kapital ima svoje zakonitosti i sve je manje više čista matematika. 3% više PDVa kod LRH znači 10 mil kuna manje zarade godišnje. To pokriva i kamatu i glavnice kredita kod HABORA od 150 mil kuna ako gledamo cash flow, a ako gledamo samo trošak tj kamate, po komercijalnoj kamatnoj stopi od 4-5% sa tim PDVom bi se pokrila kamata na cca 400 mil kuna kredita na 10 godina. Pa vi vidite kako država razmišlja i koliku štetu može napraviti samo jednim potezom.
LRH je mogla založiti imovinu koje ima više nego dovoljno, uzeti kredit kao i za Cavtat i za 300 mil kuna kupiti Imperial tj platiti dioničarima Imperiala 500 kuna po dionici. Od dobiti Imperiala i PDVa mogla je plaćati i glavnicu i kamate i za 10 godina bi investicija samu sebe isplatila uz postojeće prihode i profitabinost. Toliko znači tih 3% PDVa!!!
Sad će turističke tvrtke prema najavama sve smanjiti investicije, a mogu si misliti što kažu ovi koji su od države otkupili firme u PSN.
I to je prošlo tako tiho, ljudi su se zabavljali ustavom. Ali to je politika.
Nažalost turizam pokriva IDS a ne HNS, oni to nebi dozvolili.
Još gori je motiv i razlog povećanja ovog PDVa. Mnogi misle da je razlog prazna blagajna što je samo manjim dijelom točno.
Zapravo je motiv to što su k.reteni iz MFIN napravili krive (a vjerovatno ih uopće nisu ni napravili) projekcije PDVa kod smanjenja PDVa u ugostiteljstvu. Sada se događa da država “subvencionira” kafiće jer isti redovno imaju povrat PDVa iz redovnog poslovanja. Tu su profitirale i turističke tvrtke ali one ipak za okosnicu imaju prihod od noćenja i pansiona a manji od čistog ugostiteljstva.
Malo sam otišao u široko ( ne znam drugačije 🙂 )
Poanta je da ja osobno ne računam na nikakav racionalan i logičan potez države. Dali će HIMR biti privatiziran fer i transparentno? Moguće ali ja se ne želim kladiti na to. Istina budući da tvrtka vrijedi dioničri neće nešto izgubiti nago će samo duže čekati. Kao i u LRH, a tu je evo prošlo već skoro 4 godine i kapitalizacija dobiti je bliže.
Usput očekujem da Opatija neće dočekati konačan rasplet (opet zbog politike i neracionalnosti iste) pa računam da će puno prije biti prodaja njihovog paketa što će biti jedna poluprilika za nestrpljive (50-70%)

Nemoj misliti na m2!

New Report

Close