LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


draško daj neku skupštinu pred božić

planiram, nadam se da ćete ponijeti neki slavonski šampanjac 🙂

zeznu sam umjesto 101 stavio 110

evo 101

101 ti si stvarno prolupo sa tim 100100111

sigurno si informatičar

moram se spremit za strasb. da imam pokriće

Remisens – 24 sata

Nemoj misliti na m2!

Kolege, da li netko ima informaciju o kojoj je pričao Dujmić, a vezano za presudu Vrhovnog suda, pisalo u novom lisu 5.11.2013.:
OPATIJA Stotinu milijuna kuna ukupna je vrijednost sudskih sporova koje trenutačno vodi Grad Opatija, i to samo ako se računaju predmeti »teži« od pola milijuna kuna, koji su predstavljeni na nedavnoj sjednici Gradskog vijeća, budući da gradonačelnik ima zakonsko pravo samostalno odlučivati o gradskoj imovini do vrijednosti toga iznosa. Doduše, golem dio od tih stotinu milijuna kuna otpada na sporove koje su pokrenuli mali dioničari Liburnia Riviera Hotela kako bi Opatiju i susjedne jedinice lokalne samouprave »natjerali« da od njih otkupe dionice. Radi se o 122 parnice koje zajedno teže oko 72 milijuna kuna, a za koje je izgledno da će biti riješene u korist lokalne samouprave budući da je Vrhovni sud prihvatio argumente Grada Opatije i odbacio rješenje Hanfe o obvezi preuzimanja LRH koje je bilo osnova svih ovih pravnih sporova. Međutim, ta priča ovdje ipak nije gotova, jer sada lokalna samouprava naplaćuje sudske troškove od malih dioničara – koji se u pojedinim predmetima penju i do nekoliko desetakta tisuća kuna, a i druga strana najavljivala je pravne mjere kao što je pokretanje postupka pred Ustavnim sudom.

Kamelija, simbol Opatije!

To se odnosi na presudu Visokog upravnog suda, a ne Vrhovnog…

To je ona skandalozna presuda VUS-a koja je donesena 13.6.2012. koje je poništila Rješenje Hanfe i vratila nas na početak.
Udruga je podnijela ustavnu tužbu protiv te presude. Osim Udruge protiv presude podignuto je još na desetke ustavnih tužbi.
Ustavna tužba vodi se pod brojem U-III-4195/2012 i ponesena je 24.7.2012.
Iako je Ustavni u nekim drugim slučajevima odlučio dosta brže pa čak i ako nije iscrpljen pravni put jer su procijenili da bi nepokretanjem ustavnosudskog postupka za podnositelja mogle nastati teške i nepopravljive posljedice. U našem slučaju iako je dio tužbi podnesen pozivajući se baš na taj članak Ustavni još nije rješio predmet, niti je to išlo po nekoj “hitnoj” proceduri..

Prema mojim informacijama Ustavni sud je zatražio i prikupio dokumentaciju i predmet je u radu. U sklopu Ustavnog suda postoji tročlano vijeće koje odlučuje o postupkovnim pretpostavkama i za pretpostaviti je da smo tu stepenicu prošli budući da svaki predmet prvo prolazi kroz službu koja utvrđuje dali postoje postupkovne pretpostavke za tužbu i ako ih nema šalje ih na to vijeće i tužbe se odbacuju ako postoji neki proceduralni razlog (npr. nije na vrijeme, nismo ovlašteni, nema povrede ustavnih prava itd.) To ide dosta brže (3-4 mjeseca)

Nakon toga sudac-izvjestitelj priprema predmet u obliku referata za sjednicu jednog od dva šestočlana vijeća. Vidim da su sada (valjda zbog ubrzavanja) uveli i treće. (mogli bi sada osnovati samo jedno za ministra financija i njegove zakone i odluke)

Prema statistici Suda sa 30.6. bilo je neriješeno ukupno 3382 tužbe
U zadnjih 3 godine rješavaju preko 8000 predmeta godišnje (8705 u 2012), a zaprimaju oko 6500.
Naše tužbe nalaze se u najvećoj grupi od 2500 tužbi podnesenih radi zaštite ljudskih prava i temeljnih sloboda.
Nažalost tu je teško predvidjeti neki redoslijed jer ga jednostavno nema ali ipak meni izgleda da to nije više tako daleko…
Na zadnjoj sjednici 1. vijeća od 32 predmeta 11 ih je bilo “mlađih” od nešeg.
No nažalost bio je i jedan iz 2009 (upravni spor zbog izdavanja osobne iskaznice??) pa je teško zaključiti koliko još toga ima, ali…

Do 30.6. ove godine
U našu “grupu” primljeno je 3280 predmeta,
Riješeno je ukupno 4092 predmeta, a iz naše grupe oko 4000
Sa 30.6. neriješenih je 2573

Po tome bi ispalo ovako nešto..
Gledao sam zapisnike sa sjednica iz prvog polugodišta i tamo je jako malo predmeta iz 2013, ali dio je predmeta možda odbačen.
Teško da je od tih 4000 riješenih predmeta jako puno iz 2013 jer sigurno predmeti stari 3 mjeseca nisu mogli doći ni na red (a takvih je cca pola), pa neka je do 30.6. riješeno po kratkom postupku i 1000 predmeta iz 2013 onda ispada da je ostalo manje od 300 starijih predmeta, od kojih je naših 30ak tužbi.
Kad zbrojim dnevne redove vijeća odrade nekih 150 predmeta mjesečno
Ako nas ne ostave baš zadnje morali bi do kraja godine doći na red.

Imamo i tužbe na Upravnom, neki dan smo podnijeli još neke dokumente ali tu pretpostavljam da je puno veći pritisak i ovisnost od politike.
Najbolje je to vidljivo iz postupka Upravnog suda u Osijeku.
Nakon podnesene tužbe ročište je bilo zakazano jako brzo i očito se sudac zaletio i nije raspitao “okolo”. Najavio je preusdu i onda ipak odustao. To je bilo u veljači ove godine i od tada ništa. Pretpostavljam da želi izbjeći odgovornost jer o tome se sada vode postupci u svim upravnim sudovima. U Zagrebu, Rijeci, Splitu i Osijeku a presude bi trebale biti jednake.

Za drugu tužbu protiva Hanfe još nismo dobili ništa…

Poslao sam i dopise na EU sa ovim činjenicama. Nek mi netko kaže da nam nisu trebali ostaviti monitoring pravosuđa. Žalosno…

Ova priča je poprilično medijski utihnula…
Mislim da bi to trebalo ponovno malo aktivirati u medijima – jer oslanjati se samo na pravo u ovoj državi je možda malo naivno…
Trebalo bi možda malo dati i naglasak na sumanute sudske troškove.
Nedavno sam dobio prvostupanjsku presudu – troškovi oko 90.000 kn. Tržišna vrijednost dionica u vezi kojih je postupak, oko 120 tisuća kuna???

Pokušao sam animirati nekoliko manjih dioničara iz Opatije i Rijeke koji su pritisnuti troškovima morali i odustati od tužbi da se izađe u javnost s njihovim osobnim pričama ali ljudi ne žele u novine.
Umirovljenici sa 10-15 dionica sada će dobiti ovrhe na mirovinu zbog besramnog i bespotrebnog dodatnog angažiranja odvjetnika od strane 2 općine.
Novinari žele konkretne stvari..
Priopćenje Udruge o velikim troškovima pojedinačnih sporova nema nekog efekta.
Sa Udrugom se nitko neće solidarizirati…

pa i nije neka cifra 70 milja kuna znači da ima samo 7000 dion u tužbi

opatija bih izgubila samo nekih 35milja ako se uzme i vrijedost dionice

daj draško nekog u pregovarč. ekipu i kod dujmića

Mislim da su oni uzeli neto iznos bez kamata…
Ja sam računao da ima oko 8-9000 dionica, ali sad stvarno ne znam, jer računao sam i da ima i manje od 100 tužbi
Vrijednost spora koje pretpostavljam da su oni zbrajali uglavnom je određena samo po broju dionica, kamate se nikad ne izražavaju u iznosu.

Usput, prema presudi VTS-a u jednom drugom slučaju kamte se računaju od datuma nastanka obveze + 110 dana. Tu je bilo dvojbi i nije bilo sigurno od kojeg datuma se računaju, i bilo je nekih mišljenja da teku tek od pravomočne presude do isplate ili od Hanfinog rješenje itd..
Sada ovo postaje neka praksa i trbalo bi se primjenjivat u svim ostalim slučajevima..

New Report

Close