LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Služba za web im odlično radi, sve izgleda jako lijepo, newsletteri su pametno osmišljeni, tehnički vrlo funkcionalni. Super.



Moram platiti sudske troškove općinama Matulji i Moščenička Draga, presuda je iz kolovoza pa se bojim da mi ne lansiraju kakvu ovrhu ili nešto jače. Odvjetnik Moščeničke se javio i upravo sam mu platio njegov dio. Od Matulja je odvjetnik neki Pere Orlić iz Rijeke, nalazim njegove kontakte sve, osim e-maila. Ne bi me čudilo, da ga uopće nema i ne upotrebljava.

Jel kome ovdje možda poznata adresa tog Orlića ?


Odvjetnička komora je pravo mjesto
[/quote]

Valjda mi nije bilo prvo mjesto na koje sam pogledao.
http://www.hok-cba.hr/Default.aspx?sec=20


Služba za web im odlično radi, sve izgleda jako lijepo, newsletteri su pametno osmišljeni, tehnički vrlo funkcionalni. Super.

Meni se isto sviđaju, razradili su to dobro. Pogotovo ove tematske stranice i http://www.visitopatija.net
Po meni bi trebali još više isticati taj austrougarski štih i duh Opatije. U tome je ipak drugačija destinacija od ostalih, a pogotovo sada kad su krenuli u obnovu i ponudu vila.

Rezultati su već vidljivi pogotovo u strukturi gostiju i baš me zanima kako će to izgledati ove godine.
U 2 godine kako su preuzeli LRH broj noćenja individualnih gostiju je narastao za 37% i u ukupno strukturi drži 44%.
Sam prihod od noćenja individualnih gostiju narastao je za 50%!!

Istovremeno je ukupan broj noćenja smanjen za -3,4%, a ukupni prihod od smještaja povećan za 16,5%. No po pitanju fizičkog prometa ovo je prelomna godina, od sada brojke počinju rasti.

Jedan podatak je također prošao nezapaženo. Najbrže rastuća dobna skupina gostiju je ona od 31 do 40 godina koja je zabilježila 7 posto više noćenja nego lani u istom razdoblju.
Oko 1/4 gostiju spada u skupinu 41-50 i to je najbrojnija skupina gostiju.

Kad pogledamo koje si je ciljeve LRH postavila i u tom segment,u vidimo da se isti ostvaruju, a novi brand zapravo još nije ni krenuo.

Nemoj misliti na m2!

mali isječak od birtića po pitanju turisthotela – može biti indikativno za ovu našu pričicu…

“Svi ćemo biti pametniji nakon što, a valjda će, Turisthotel isplati dvije ili tri dividende. Dok to čekamo, čitajući kvartalni izvještaj možemo se šaliti kako nam je žao što nismo na tržištu dovoljno velikom za bubbleviziju. Prihodi od prodaje su 34 posto veći nego lani u isto doba. To jest, isplatiše se investicije u kvalitetu smještaja.

Bolji smještaj, više novca, pa je kompanija time nadoknadila 5 posto manje noćenja….”

www.lociraj-popust.com

Moram se složiti (osim da je dividenda nužno taj okidač koji bi to mogao nešto pokrenuti)
Imamo apsolutno neefikasno tržište i za ovo malo vrlo efikasnih tvrtki.

No tko sada kupuje jednog dana će moći reći da je bio “pametniji”

Nikog naravno ništa ne nagovaram, ali sjetite kada sam na ovom forumu svratio pažnju na HCVT i to je bilo kada sam primjetio insajdera da kupuje, a onda ponovo kada je prošla i ona velika transakcija od 4 mil kuna. Prigovarno mi je da je skupo na 0,65 booka jer je već naraslo skoro 100% pa ne može više i da preuzimanje ide po tromjesečnom prosjeku.
Evo baš je malo prije objavljeno i službeno izvješće preuzimanja na ZSE.

Znači da uprava LRH procijenjuje da hotelski business u Cavtatu vrijedi 1,32 booka i P/S 2,5. A tržište LRH procijenjuje da vrijede upola toliko.
LRH već sada ima P/S blizu 2, a P/B 0,67 s tim da bi se ja ipak više kldio na Opatiju nego na Cavtat.

Usput i TUHO ima dosta lošije pokazatelje (ok, dijeli dividendu)
P/B 1,86, P/S 2,5

Nemoj misliti na m2!

ovo divljanje cijene na Solarisu daje mi sve veću nadu i za našu Liburniu…planovi za LRH su ambiciozni, ima još jako puno prostora za povećanje prihoda i dobiti…mora i to jednog dana eksplodirati, mislim cijena[emo_smijesak]…Solaris (bez revalorizacije) ide polako prema 2BV…naravno zna se razlog…turističke firme polako zamjenjuju brodare i građevince (2006-2007)…ali tu je sigurnost neusporedivo veća

Turizam je jedini kao branša prošao neokrznut kroz krizu. Prvenstveno jer 95% prihoda ostvaruje od stranih gostiju, a unatoč bajkama koje nam vlastodršci pričaju vani je kriza davno zaboravljena. Za slijedeću godinu ponovo se očekuje veliki rast u turizmu. Turističke tvrtke kao opasnost vide jedino politički faktor (globalno) i porezni (lokalno) jer bi se naši pametnjakovići mogli sada sjetiti da zagrabe gdje još ima. S druge strane kriza u zemlji im čak ide na ruku: jeftinija radna snaga, jeftinija gradnja itd itd.

Na blogu je ponovo tema turizam i osvanula je ova lista sa P/B parametrom kojem se daje veliki značaj:
– JDRA 0,34 (ovdje oprez jer je spojeno s trgovinom)
– HIMR 0,42
– SLRS 0,44
– ARNT 0,53
– KORF 0,67
– LRH 0,67
– MAIS 0,86
– PLAG 0,95
– TUHO 1,86
Iako LRH dijeli neloše 5 mjesto moram ipak prokomentirati ove koji su “bolji”.
JDRA – već navedena ograda, ali i složen odnos EBRD i ESOP – poželjni ste dioničar ako ste s otoka
HIMR – ne zna se model ni vrijeme eventualne privatizacije, a prečesto se spominje ESOP pa bi opet moglo biti da su poželjni samo lokalni dioničari
SLRS – sa današnjim rastom je to već 0,51 ali oni su revalorizirali imovinu pa je bez toga P/B čak 1,8
ARNT – po meni ipak postoji problem sa neisplaćenim kapitalom i to bi jednom moglo isplivati (sumnjam), ima još nekih netransparetnih odnosa sa tvrtkama 28, 29 neke su vlasnici dijela nekretnina u Medulinu. Prvi su krenuli u razdvajanje nekretninskog i hotelskog poslovanja ali su stali

I evo nas dijelimo prvo mjesto kad smo sve ove diskvalificirali 🙂
Šalim se malo, svatko svojim metrom mjeri, ali ovdje sam samo napisao zamjerke po pitanju imovine i kapitala koja je za parametar P/B najbitnija.
Mogli bi sada analizirati i ostale stvari no to je već druga tema

Nemoj misliti na m2!

draško daj neku skupštinu pred božić

Vidim da ste pristrani kao i guru za svoje dionice. Ostoja i Dujmic su vec jednom provozali male dionicare, a oni koji su im se suprotstavili danas placaju ogromne sudske troskove.

@kanabis
Vrijeme radi za te provozane.

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!

No na stranici su izašli još neki podaci za usporedbu ali ovaj puta sa stranim turističkim tvrtkama. Za usporedbu je uzeta Melia koja spada u Top10 Hotel & Resort Operators in Europe.
Isti su prisutni i kod nas jer upravljaju Istraturistovim hotelima u Umagu.

Neću ulaziti duboko u analizu poslovanja već samo grubo usporediti vrednovanje imovine i dionice.

Dionica se trži trenutno na P/B 1,46
No da bi vidjeli koliko je procijenjena njihova imovina možemo pogledati procijenu Melia – Jones Lang LaSalle
Cijena po sobi: € 136.646 (za 2011 – sniženo za 19% o odnosu na 2007)
Struktura soba ovdje nije napisana ali iz izvješća tvrtke vidi se da je prosjek nešto ispod 4*
To je čista procjena imovine, a ne vrijednost tvrtke po sobi no ista je možda 10% niža (TK+obveze-k.imovina=2969 mil, a u prcojeni je 3300)
Koliko je to u LRH
Ako imovinu iz bilance (i goodwill) podijelimo sa 3000 soba dobijemo oko 45.000 eur, no budući da tržište vrednuje tvrtku tek sa 67% a nema neke druge imovine koju bi trebalo umanjiti (novac, potraživanja) to ispadne ovako: TK+obveze-k.imovina/broj soba = 32.000 eur

Možda profitabilnost opravdava toliko veću cijenu?
No Melia ima EBITDA ispod 19%, EBIT 11%, dobit 3%
LRH ima trenutno EBITDA 39%, EBIT 23%, tj ttm EBIT ispadne oko 15%

Ne treba previše uspoređivati jer ipak se radi o kruškama i jabukama, model poslovanja je sasvim drugačiji i možda je usporedba sa KORFom malo bliža, ali u grubo je vidljivo da je dionica LRH jedna od najjetinijih, a da pokazatelji ukazuju da se dogodio veliki pomak u poslovanju koji nije tržišno vloriziran.

Nemoj misliti na m2!

@kanabis
pa napisao sam da svatko svojim metrom mjeri 🙂

što se tiče ovih vozanja u to se ne upuštam. Mislim da je to sramota i žao mi je što se nije povela i malo šira akcija malih dioničara jer to nije bio slučaj samo na LRH, a da se dioničari bolje organiziraju možda bi se barem u budućnosti takve stvari spriječile. Ali još više mi je žao kada vidim da bilo koji sudionik tržišta kapitala likuje što je zakon izigran.

Što se Ostoje tiče ja mu mogu reći samo hvala. Preuzimanje na HCVT je lijepo odigrao i ponudio pristojnu cijenu. A i što se tiče poslovanja LRH vidim da mu dobro to ide. Što je najbolje ovdje je svima unaprijed najavljen razvoj situacije, samo je pitanje tko želi, a tko ne u tome sudjelovati.

Dujmić vam je javno izjavio da oni traže kupca za svoj udio. Kad osvane deal u javnsoti bit će kasno, a Šehanović napisao što je njegov cilj.

Nemoj misliti na m2!

New Report

Close