LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Može li neki komentar na pad cijene HCVT-R-A!

Nažalost bojim se da neki koji su dionice dobili nisu informirani o ponudi za preuzimanje. Rok za prihvat mislim da ističe danas ili u ponedjeljak ali zbog T+3 onaj tko kupi ne može se javiti.
No s obzirom na dobit od 20 mil kuna i ako se LRH odluči za transfer iste putem isplate to možda ne bude ni loše za one koji ostanu unutra.
To je 32 kuna po dionici!

Nemoj misliti na m2!


BV 961 nakon gudwila od 40 mil kn
da li je to realno pokazati će vrijeme.
U analizama ste "zaboravili"naglasiti da je ovo kvartalno izvješće i da je
bilanca puno lošija na kraju godine jer je četvrti kvartal kada se najviše izgubi.
IVQ2012
LRH gubitak od 17 mil kn
HCVT gubitak 9 mil kn
ukupno 26 mil kn
Kamata na kredit za kupnju HCVT cca 1 mil kn veći kvartalni financijski rashodi
tj dodatni stalni gubitak u svakom kvartalu
Napucala se i amortizacija sa 8,3 mil kn u četvrtom kvartalu 2012 i sada je
preko 17 mil kn .i to će se reflektirati na povečane gubitke za 10 mil.kn pa bi
uz predpostavku da poslovni rezultati u četvrtom kvartalu budu slićni prošlogodišnjim,ali to ionako neće bitno utjecati jer je odrađeno preko 90%
godine.
Dodatna kupnja dionica u preuzimanju će stanjiti keš na računu,a inače
četvrti kvartal,zatim i prvi troše keš.BV nebi trebao biti smanjen zbog preuzimanja ,bez obzira što je kupnja na 1,3 Bv.To će se kompezirati sa daljnjim
porastom gudvila.A što ako se dobra očekivanja pretvore u loša.
Konsolidirana dobit 23 mil kn,toliko bi trebala biti naq kraju godine .
Dakle,netto dobit po dionici ne više od 76 kn.
Dakle P/E na cijenu od 2300 —negdje oko 30.
Meni to izgleda jako skupo.
Ipak ovo je daleko bolje nego u ranijim razdobljima kada su ostvareni gubici jer
jer BV od 3050 nakon priključenog gudwilla od 132 kn po dionici sve bliži
momentu kada će BV biti jednak temeljnom kapitalu.Vjerovatno već slijedeće godine bi se to moglo dogoditi,ali porez na dobit se neće plačati pa će to biti
i malo ubrzano.
Povećanje amortizacije ukazuje da LRH ne namjerava tako brzo davati dividendu,
već ulazi u fazu dodatnih investicija,ali što budu veće investicije biti će veće
zaduženje i financijski troškovi.Ako se ogrebu od HBORa uz manje kamate to bi mogla biti lijepa priča ,ali zaduženje uz kamate veće od 6& dioničarima ne donosi nikakvu korist.Radi se za banke i državu,dioničarima ne ostaje ništa.
Samo razvikano ime bez onog najbitnijeg….dobit i samo dobit,odmah i sada,
budućnost je neizvjesna.
Kada će dividenda???za tri četiri godine.Non me interessa.

Ipak,ima i meda i mlijeka,ali na kapaljke!!!!!!!!!!

lopina, i vrag zna citirati bibliju. podaci i izvodi prst gore, interpretacija kafanska s bocom pive u ruci postrojavam nogometnu vrstu, bistrim politiku i proglašavam sve žene ku…..

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

@lopina
Od sada gledamo konsolidirano izvješće pa što ako je trošak kamata na 20,5 mil eur koji je malo više od 1 mil kn kvartalno, bit će bliže 2, tj oko mil eur godišnje. Istovremeno HCVT godišnje zaradi 4 mil eur godišnje.
Pretpostavljam da će LRH preuzeti neke poslove upravljanja, marketinga, punjenja HCVT i za to ispostavljati račun. Španjolci su to naplaćivali oko 7 mil kuna godišnje. Tehnika zapravo nije ni toliko važna ali dioničari LRH su ovom akvizicijom sigurno u plusu i to se vidi već sada. U svojoj analizi Šehanović je jasno napomenuo da sada treba LRH gledati kao grupu.
Po vama bi LRH trebala isplatiti dividendu, a širiti se i investirati kreditima? Vidjeli ste što su rekli ljudi koji su ga pitali za dividendu na skupštini? To će reći da dividende sigurno neće biti tako skoro.

Book je narastao sa 2945 kuna na 3174, a nakon završetka preuzimanja u kojem će LRH prikupiti još najmanje 6-7% pa će i pripadajući kapital matice rasti, a time i book koji će ubrzo preskočiti nominalu.

Za tvrtku u ovoj fazi, fazi rasta i investicija vrlo je važan cash flow i sposobnost generiranja zarade. LRH ju je sa HCVT značajno pojačala. Budući da amortizaciju koja je povećana nikom ne plaćamo svatko ozbiljan će pažljivo pratiti rast EBITDA. Tvrtka će od slijedeće godine stvarati preko 100 mil kuna čiste zarade godišnje!! Veliki dio toga bit će investiran nazad u tvrtku.

Nadam da ste pročitali komentar i cilj uprave u izvješću. No za one koji nisu:

“trajni cilj ovog menadžmenta je maksimalizacija vrijednosti vlasničkog kapitala poduzeća”

Ako ne vjerujete da to ozbiljno misle onda je stvarno glupo biti dioničar LRH.

Jedina stvar koja me zanima u narednom periodu je izlazak grada iz vlasničke strukture. Nije da nešto puno smetaju ali držim se one “neću politiku u moju butigu”. No ja gledam puno pragmatičnije. Ako Opatija i Lovran (ostali su zanemarivi) prodaju svoj udio doći će do velikih novaca koji će se onda uložiti u komunalnu infrastrukturu, dodatno će se urediti destinacija, dodati neki sadržaji (žičara, aquapark, novo kupalište itd itd) Sve će se to onda reflektirati i na LRH.

Nemoj misliti na m2!

Daliborop

Dionički kapital i rezerve 961 mil kn i to nakon pripisa sumnjivog gudvila od
40 mil kn
BV=961 mil.:302.641= 3.175 ,40 mil 302.641=132kn sumnjivog napumpanog BV
ćetvrti kvartal standardni gubitak,rujan je bio lošiji od prošlogodišnjeg,a listopad zbog puno lošijeg vremena u odnosu na prošlu godinu bi trebao imati
i veći podbačaj-moja procjena
očekivani gubitak učetvrtom kvartalu ne ispod 35 mil kn ,pa će BV pasti
barem za 100 kn
s obzirom na povečanje udjela u preuzimanju gudvil će rasti u omjeru
postotak kupljenih dionica:sadašnje učešće LRH u HCVT puta 40 mil,ali to neće
utjecati na povečanje BV jer gudvil je i izmišljen da bi se prikrio jednokratni
gubitak s obzirom na plačanje od 1,3 Bv za HCVT.Knjigovodstvena kozmetika,moguće.Ali možda ,gudvil se stvarno i ostvari.Vidjet ćemo,što bi rekli slijepci.
Ipak,ovo je bolje nego ranije.Dobit je dobit,pa bi za dvije godine LRH mogao
imati BV barem u visini temeljnog kapitala.Dobro jeste,očekivanja ispunjena,ali
daleko je to od bajke.
Ali da je LRH pametnija kupnja od HT,ERNT i ostalog fondovskog smeća
jer sa povečanjem dobiti dionica bi trebala ići barem prema BV .a to bi trebalo
napokon probiti tih startnih 3.200 kn.A tih 3.200 je neka startna cijena.Promatrajući sadašnje stanje trćalo se unazad jer je ispod 3.200.
Ali smjer se promjenio,ali očekivati eksponencijalni rast dobiti je isto nerealno.Ne ide to baš onako kako bi mi htjeli.

Sve u svemu,med i mlijeko ne bi trebali presušiti!!!!!!!


Da vidite malo koliko mi amaterski razmatramo poteze uprave kao što je bila npr akvizicija Cavtata. Ubili smo se od računanja, a sad pogledajte u koje formule je Šehanović ubacivao podatke kada je donosio odluku i računao isplativost investicije.
Znanstveni rad

Pa kad vam taj čovjek procjenjuje vaše dionice na 3200 kuna ove ili sljedeće godine i ciljanu cijenu od 6000 kuna za 5 godina vi ih slobodno i dalje prodajte po 2200.

Inače nije samo Šehanović aktivan i kao znanstvenik, ima ih dosta iz nove uprave i višeg menagmenta koji stalno objavljuju radove ali je zanimljivo da se ti radovi očito implementiraju u poslovanju LRH jer su u tim segmentima vidljivi veliki pomaci.

Direktorica prodaje, Maja Šimunić koju je Ostoja doveo iz Sheratona specijalizarala se za "nove" internet kanale prodaje i o tome ima objavljeno nekoliko radova. Pa kad je dio toga primjenjen u LRH direktna prodaja u svega 2 godine narasla je 37% i to na teret alotmanske za -35%.

U 2012. postignuta cijena smještaja u alotmanu 362 kune po sobi (314kn u 2010), a u direktnoj prodaji je 470 kn (2010: 419kn). Onda je jasno kako profitabilnost toliko raste i u kojem smjeru će to ići i dalje. Iako je LRH u te dvije godine smanjila ukupni broj noćenja za -3,5% prihodi od prodaje smještaja su narasli 16,5% što je rast po noćenju 20,5%!!!
Pravi efekti ovoga tek dolaze kada se sada počnu dizati i fizički pokazatelji. Ove godine je za očekivati da će broj noćenja narasti i preko 10% (plan je bio 7%), a već sljedeće godine uz nove kapacitete dio kapaciteta diže i kategoriju. a time i cijene pa dolazi do kumulativnog efekta na rezultat i zaradu.

Razmislite dali će na 1,2-1,5 booka prije LRH sa ovakvim potencijalom da poveća prihode i zaradu ili tvrtke kojima prihodi rastu isključivo na temelju povećanja fizičkih pokazatelja (vanjski uvjeti)

Ovo naravno nije nikakvo nagovaranje, samo malo "rudarenja" po podacima.

Dao sam si truda i nagovorio poznanika koji ima doktorat iz financija sa nekog inozemnog … (mislim Engleka) sveučilišta da malo prouči dokument sa linka. Evo njegovog komentara uz napomenu d asam “proste” riječi morao malo prepraviti.
čuj, u kratko čini mi se totalni bu-l-l s-h-i-t. ne želim nikoga omalovažavati, niti nečiji rad, vjerujem da je ovaj lik uložio dosta napora da ovo napiše, ali mislim da je totalno gubljenje vremena. trebalo mi je barem sat vremena da skužim što hoće reći. lići mi na tipično p-r-e-s-e-r-a-v-a-nj-e balkanskih iskompleksiranih likova, u stilu: napisaću nešto što nitko živ ne može razumjeti pa će svi misliti da sam ja cool jer je nerazumljivo. ta spika prolazi u primitvnim sredinama kao ova ovdje. u razvijenijim društvima važe pravile: ako te malo ljudi razumje onda pričaš gluposti ili si g+l+u+p a malo vjerojatno genije :)
tako da vjerujem da ovaj lik nema pojma o čemu priča…
nadam se da barem ja bio jasan lak i više nego što je to pristojno …. :)

Lp
Funky

@Funky
Potpuno se slažem sa mišljenjem tvog prijatelha ili poznanika.

Mislim da je daliborop upucao svu lovu sa HCVT u Liburniju i da je previše vezan za dionicu i da opravdava sam sebi takav ulet.
Svi pokazatelji upućuju na to da je Liburnija preskupa u odnosu na druge turističke dionice.
Ima dosta sređenih tvrtki koje imaju već sada pokazatelje kakve bi Liburnija tek trebala imati u budućnosti. Samo je ovdje rizik za to postignuti velik, a rezultat neizvjesan.
Ako ide privatizacija, to je onda druga priča, u ostalom kao i kod svih drugih dionica.

Nemam dionice Liburnije, imam Hcvt i u fazi prodaje Liburniji.
Dobivene novce od Hcvt ću vjerojatno uložiti u neku turističku dionicu, ali sigurno ne u Liburniju. Jednostavno tvrtka je totalno nesređena i ima liš track record odnosa sa malim dioničarima.

Imam Hcvt, nemam Liburniju. Nije nagovor na kupnju i/ili prodaju. Zatražite savjet Profesionalaca.

Ma ja nisam rekao da LRH ne vrijedi (ili vrijedi, prosudite sami jer je i lova vaša) ali malo me zabrinjavaju tako izloženi dokumenti s navedenom vjerodostojnošću kada dolaze od vodećih ljudi kompanije.

moje mišljenje da gospon dali ima podršku

većine forumaša osim nekih tipa lopina kolegi dustu

koji je otvorio nick prije mijesec dana uspješ. prodaju hcvt

i nadam se da će napustit ruž. pisanje o staroj dami odnosno

ovu našu patnju na forumu



@Funky

Potpuno se slažem sa mišljenjem tvog prijatelha ili poznanika.

Na osnovu čega, lijepih očiju ili imate doktorat iz financija?

ElRoy23, 21.10.2013. u 14:28
Mislim da je daliborop upucao svu lovu sa HCVT u Liburniju …

bull*h*t

Ja dionice liburnije imam duže, pisao sam o potencijalu i ulazio ispod 2000 kn, ali mislim i dokupljivati kad se pojave neki novci. Kupim tu i tamo, uglavnom cekam na kupnji pa sto upadne. Ali to imam li ja ili nemam, i jesam li kupio po 1900 ili 2400 nije presudno za cijenu dionice.
Znam da su me jednako tako pljuvali kad sam procijenio da će preuzimanje HCVT biti preko 300 kuna i prije nego je procurio kredit u javnost. Pa i nakon toga do zadnjeg dana nitko nije vjerovao u to jer se moglo kupovwti koliko god si želio po 250 kn.
Ja nisam detaljno čitao što šehanović piše, no čovijek ima svoje metode a vidimo i rezultate.
Još su vidljiviji rezultati u strukturi prodaje koje su posljedica rada nove direktorice, ali to ovdje nikog ne zanima.
Rezultati su tu, tko ih želi vidjeti..

Nemoj misliti na m2!

Evo sada da napišem i nešto konkretno jer preko dana nisam stigao:

Izdvajanje samo jednog parametra kao što je npr P/B je potpuno promašeno, kao onda i uspoređivati tvrtke samo po tome jer budući da se taj B sastoji od pojednostavljeno imovina-obveze nije baš isto ni koji je omjer ni od čega se imovina sastoji.
LRH na svojih 1.272 milijarde aktive ima dug od 250 mil kuna (19,6%) s tim da je u aktivi 170 mil kuna kratkotrajne imovine (uglavnom novac)
Kad to usporedimo sa “zrelim” turističkim tvrtkama koje se trže na p/b preko 1 vidimo da one imaju i do 50% zaduženja u odnosu na aktivu.
Da bi dosegla omjer duga 50% aktive morali bi se zadužiti 750 mil kuna jer se dug investira i povećava aktivu. Ako bi investirali jednako profitabilno kao u HCVT (a iz politike tvrtke vidimo koji se povrat na investiciju traži) LRH bi imao daleko najbolji P/S tj negdje oko 1 uz isti P/B, a i EBITDA bi bio veći za ca 150 mil.
No meni se nabijaju na nos podaci tvrtki koje su ovu fazu razvoja prošli i u kojoj su bile dužne i više i onda uspoređujemo sadašnje podatke LRH sa podacima tih tvrtki (MAIS, ISTT, RIVP itd) a nisam shvatio da je sugestija kupovina istih?
I što onda od turista ostaje? KORF, SLRS, ARNT (znamo čije su uzdanice)
Evo npr Solaris.
Kod njega na istu aktivu ( a pogledajmo kolika je revalorizacija) je dug duplo veći od LRH, a ide i u nova zaduživanja. Prihod je do jučer bio vrlo blizu LRH ali je sada LRH odletila za 50% gore, a nagodinu će još 20%!!

Zašto stalno spominjem taj dug. Jasno je da posla nema ako nemate kapital i ako ne ulažete i ako još imate i povoljne izvore financiranja (HBROR) logično je širiti se i investirati. Ali mislim da osim zarade uvijek moramo gledati i rizik gubitka. Turisti su sada hit, kao što su to nekad bili npr građevinci, koji su se također preinvestirali i zadužili. Gdje su sada?
Neka dođe do nekog poremećaja (izrazito loše vrijeme, grčki scenario ili nešto treće) Solaris ne može uzeti i prodati 100.000 m2 zemljišta iz svog resorta i time zatvoriti dug i preživjeti godinu dvije. Pogotovo ne po toj cijeni po kojoj se vodi u knjigama. A LRH? Samo prodajom objekata koji uopće nisu u funkciji LRH bez problema zatvori svoje dugove. Čak bi book i narastao jer bi se objekti prodali po puno višoj cijeni nego je knjigovodstvena.
Da zaključim. Velika vrijednost imovine opterećuje pokazatelje profitabilnosti ali daje i sigurnost (ako je stvarna i utrživa)
Revalorizacija imovine koja bi dovela book na cca 0,4 bi od LRH onda napravila najjeftinijeg turista a u poslovanju se ništa nebi izmjenilo.
Zato osim fundamentalnih pokazatelja treba zagrebati malo dublje, i možda najbitnije vjerovati upravi da zna što radi.
Ako tog povjerenja nema to nije ulaganje nego nešto drugo.

Nemoj misliti na m2!

New Report

Close