LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ok, ok rekao sam već jednom ako vi želite vjerovati da to “štopa” Ostoja slobodno, no ja ni ne vidim tih 200 komada do 2500 ali dobro.

Za par dana će izvješće to mi je puno zanimljivija tema. Jer tko god štopao hvala mu, a što izvješća budu bolja to meni radi veću uslugu.

Eno bloger je na svoju stranicu stavio anketu sa pitanjem:
Dionice dobrih (posluju dobro, značajno investiraju) turističkih tvrtki čija je tržišna kapitalizacija sada preko 100 mil. kn, bit će za godinu dana u prosjeku:
Oko P/B = 1
Značajno manje od P/B = 1
Značajno više od P/B = 1
51% glasova za sada je da će biti na 1, 41% više, a samo 8% manje.

Njegovo je mišljenje: “..moj je dojam da je svaka valuacija ispod P/B=1 za relativno dobro vođenu turističku firmu (tj. ako posluje dobro, značajno investira itd.) ako se njome prilično aktivno trguje, pogotovo ako ima puno nerevalorizirane imovine, prilično niska.”

Nemoj misliti na m2!

Kada izađe konsolidirano izvješće za 3Q onda će možda nekima postati jasno zašto ovo pišem. Mislim da se morate složiti da što se poslovanja tiče zabilježen je ogroman napredak, a planovi su još i bolji. Imovina nije revalorizirana (vidjeli smo na prodaji vile), tako da je jasno da je imovina jako podcijenjena.

Pa ako eto za godinu dana dođe samo na book to i nije tako mali rast.
Samo nisam siguran da znate koliki će tada biti book?
Ja sam si napravio projekciju konsolidirane bilance odmah po preuzimanju HCVT, svi se parametri značajno mijenjaju što izgleda da nitko ne vodi računa.
🙂

Nemoj misliti na m2!

dali ovo nevrijedi već onoliko koliko darko kaže evo

120 kom do 2400

Koliko ja vidim, do malo prije je bilo cijelih 26kom na kupnji, što znači da se ni ovaj prvi na asku sa 27kom na 2300 ne moze posteno istresti.

EDIT – Evo stigla još 2kom. Sad moze. [emo_smijesak]

nemoj tako evo kupnje na 1900

Bloger ipak favorizira samo svoje dionice
Tu smo isti 🙂

Iako je prognozirao rast turista i procijenio ih na najmanje 1,2 booka ipak kaže bloger da bi on ipak rađe kupovao KORF koji ima p/b 0,8 ili SLRS koji istina ima p/b 0,52 ali je isti ravalorizirao imovinu i to u iznosu od 489 mil kuna. Sam je napomenuo da je cijena i na 1 book jako povoljna ako ” pogotovo ako ima puno nerevalorizirane imovine”

Kad bi isključili revalorizaciju SLRS bi bio na 1,62 booka!!
A kad bi LRH po istom kriteriju revalorizirao imovinu sad bi bio na 0,3-0,4 booka pa bi opet povoljniji od SLRS-a.

No papir trpi svašta, treba malo otići i na lice mjesta. Milenij hoteli istog vlasnika (UGO grupa) ove godine značajno podbacuju i kaskaju za LRH.

Nemoj misliti na m2!

Da vidite malo koliko mi amaterski razmatramo poteze uprave kao što je bila npr akvizicija Cavtata. Ubili smo se od računanja, a sad pogledajte u koje formule je Šehanović ubacivao podatke kada je donosio odluku i računao isplativost investicije.
Znanstveni rad

Pa kad vam taj čovjek procjenjuje vaše dionice na 3200 kuna ove ili sljedeće godine i ciljanu cijenu od 6000 kuna za 5 godina vi ih slobodno i dalje prodajte po 2200.

Inače nije samo Šehanović aktivan i kao znanstvenik, ima ih dosta iz nove uprave i višeg menagmenta koji stalno objavljuju radove ali je zanimljivo da se ti radovi očito implementiraju u poslovanju LRH jer su u tim segmentima vidljivi veliki pomaci.

Direktorica prodaje, Maja Šimunić koju je Ostoja doveo iz Sheratona specijalizarala se za “nove” internet kanale prodaje i o tome ima objavljeno nekoliko radova. Pa kad je dio toga primjenjen u LRH direktna prodaja u svega 2 godine narasla je 37% i to na teret alotmanske za -35%.

U 2012. postignuta cijena smještaja u alotmanu 362 kune po sobi (314kn u 2010), a u direktnoj prodaji je 470 kn (2010: 419kn). Onda je jasno kako profitabilnost toliko raste i u kojem smjeru će to ići i dalje. Iako je LRH u te dvije godine smanjila ukupni broj noćenja za -3,5% prihodi od prodaje smještaja su narasli 16,5% što je rast po noćenju 20,5%!!!
Pravi efekti ovoga tek dolaze kada se sada počnu dizati i fizički pokazatelji. Ove godine je za očekivati da će broj noćenja narasti i preko 10% (plan je bio 7%), a već sljedeće godine uz nove kapacitete dio kapaciteta diže i kategoriju. a time i cijene pa dolazi do kumulativnog efekta na rezultat i zaradu.

Razmislite dali će na 1,2-1,5 booka prije LRH sa ovakvim potencijalom da poveća prihode i zaradu ili tvrtke kojima prihodi rastu isključivo na temelju povećanja fizičkih pokazatelja (vanjski uvjeti)

Ovo naravno nije nikakvo nagovaranje, samo malo “rudarenja” po podacima.

Nemoj misliti na m2!

opa,

prema konsolidiranome izvješću, yoy porast posl. prihoda za 52%, porast posl. rashoda za 44%, rast neto dobit za 1-9mj za 89%

eps (2013) = 207,30 Kn
ebitda (2013) = 110.991.996 Kn

http://www.njuskalo.hr/sve-ostalo/dionice-croatia-records-zagreb-ulaganje-oglas-15145379

Ali porast prihoda prodaje samo kod LRH (nekonsolidirano) iznosi skoro tocno 7% koliko je bila i projekcija.

Na prvi pogled kao da se ta brojka odradila od kraja a ne od pocetka…


Ali porast prihoda prodaje samo kod LRH (nekonsolidirano) iznosi skoro tocno 7% koliko je bila i projekcija.

da i… pa od sad na dalje tvrtka se promatra kroz konsolidirana izvjesca, iz toga razloga je i izvrsena akvizicija

http://www.njuskalo.hr/sve-ostalo/dionice-croatia-records-zagreb-ulaganje-oglas-15145379

😉
Lijepe brojke.
Kao što sam i najavio, prihod iz poslovanja (nažalost nemamo i broj noćenja) u LRH je narastao 10%, a u samom 3. kvartalu 6,9%. Po svemu sudeći broj noćenja je dobro premašio 600.000 i ovo će biti rekordna godina. (do slijedeće)
Na godišnjoj razini očekujem najmanje da zadrže ove brojke tj porast prihoda od najmanje 10%, a u fizičkom volumenu negdje oko 15%.
Kolika je ovo tvornica novaca vidimo kad pogledamo da na računu imaju novaca a tolika je i otprilike zarada ove godine ako uzmemo da je amortizacija 44 mil kuna i rezervacije za otpremnine još 12.
Ali još je lijepše pogledati konsolidiranu bilancu.
Kapital 992 mil kuna!!
To je onaj dio na koji sam upozoravao, po ovome book raste na 3283kn iako je amortizacija u odnosu na prošlu godinu veća za 19 mil kuna i još je 12 izdvojeno za otpremnine. Da nisu to napravili book bi prešao 3400 kn!,
Pa kod smo kod onih p/b oko kojih se pretjerujemo ovih dana LRH naglo postaje ozbiljno jeftinau odnosu na neke druge firme!

Nemoj misliti na m2!

Analizirajući rezultate poslovanja može se zaključiti da poduzeće ostvaruje svoje primarne ciljeve definirane kao efikasno i simultano provođenje procesa restrukturiranja i razvoja.

U usporedbi s 2012
rastu poslovni prihodi 10% (17,6 mil kn)
raste bruto operativni profit GOP 23,2% (14,9 mil kn)
raste fin. rezultat (neto dobit+amortizacija) 42% (27,4 mil kn)

kada uključimo prodaju Magnolije, kupnju Cavtata, rezervacija za otpremnine, otpisa zbog čiščenja bilance – sve kao izvanredne djelatnosti

raste fin rezultat samo oko 33%

najavljuje ulaganje 200 mil kn s pdvom u 2014
najavljuje isto ovako dobre brojke i za 2014

i zaključuje da je

sveobuhvatni i trajni cilj ovog menadžmenta je maksimizacija vrijednosti vlasničkog kapitala poduzeća

dr. sc. Igor Šehanović

New Report

Close