LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ušli smo u listopad, vidjet ćemo hoće li izbacivanje izvješća ranije postati praksa ili je ovo zadnji puta bilo samo radi preuzimanja.
Sada bi trebali imati i konsolidirano izvješće.
Baš me zanim hoće li tržište odreagirati na toliki skok prihoda
Prošle godine po 3Q ukupni prihodi su bili 186 mil a sad bi morali biti
recimo 205 od prodaje + 30 od vile + 60 od Cavtata (80% pripadajućeg)
A možda dodirnemo magičnu brojku 300 mil kuna već po 3Q
To je nekih 60% više prihoda nego prošle godine!!

Nemoj misliti na m2!


Ušli smo u listopad, vidjet ćemo hoće li izbacivanje izvješća ranije postati praksa ili je ovo zadnji puta bilo samo radi preuzimanja.
Sada bi trebali imati i konsolidirano izvješće.
Baš me zanim hoće li tržište odreagirati na toliki skok prihoda
Prošle godine po 3Q ukupni prihodi su bili 186 mil a sad bi morali biti
recimo 205 od prodaje + 30 od vile + 60 od Cavtata (80% pripadajućeg)
A možda dodirnemo magičnu brojku 300 mil kuna već po 3Q
To je nekih 60% više prihoda nego prošle godine!!


teško da mogući dobri rezultati mogu pokrenut dionicu, na žalost država je mrtva, tržište je mrtvo…jedino kakva stečajnuša ili špekulacija mogu danas pokrenut cijenu dionica…ali naravno, ako i kad jednog dana završi ovo beznađe, Liburnia će imati dobru i zdravu startnu poziciju za rast, samo neka rast i razvoj idu ovim tempom…u ovom trenutku dobri rezlultati nažalost ne pokreću cijene dionica

Ma što se mene tiče iskreno ja bi volio da dionica LRH bude na ovoj razini barem još godinu divije da neke novce koje u međuvremenu budem zaradio imam gdje uložiti. Po meni je ovo odlična kombinacija vrhunskih nekretnina koje čak i u ovoj najgoroj krizi imaju vrijednost i tvrtke koja je iz državno-socijalističkog “preduzeća” krenula prema vrhunskoj turističkoj tvrtki. To su neke druge tvrtke prolazile prije 10ak godina a ovdje se to događa sada. Kad uz to uzmemo da se turizam kao branša pokazao vrlo otporan na krizu i zapravo u ovoj je zemlji jedna od rijetkih stvari koja sigurno ima budučnost to se nije moglo dogoditi u bolje vrijeme.
Sve one stvari (ulazak u EU, veliki rast kapaciteta, veliki rast prihoda, profitabilnosti, destinacije, turizma kao grane itd) na koje tržište iz inih razloga (a nedostatak ozbiljnih ulagača je prvi) nije odradilo na kraju će se kumulirati i u jednom trenutku odraditi taj rast.
E sad vi vidite dali vam je bolje da dionica raste polako recimo 10-15% godišnje uvažavajući sve te kriterije ili vam je bolje ako dokupljujete da ostane tu gdje je pa to kapitalizirate u onom trenutku kada to bude radio npr većinski vlasnik ili Opatija.
Sjetite se po koliko su neki početkom ove godine kupovali HCVT pa si povucite paralelu. 140-160 kuna je bilo 0,7 booka a onda je LRH procijenio da je 1,32 vrlo povoljno i kupio. To je kad primjenimo na LRH 3900 kuna!!!
A po toliko je Ostoja procijenio da se treba kupiti a ne prodati.
Pretpostavljam da je cilj onda prodati za više?

Nemoj misliti na m2!

nEMA NAMA PREKO 2500 darko štopa i lrh i snho tjedan dana jača prodaja od kupnje
3x samo da zastraši male rukice

A koji bi bio razlog da štopa prodaju LRH?
Zašto bi mu to bilo u interesu?

Nemoj misliti na m2!

Vezano uz nogomet i Opatijo.

Dovoljno je pročitati prve riječi.

ako cijena ode gore nap.3200 kako bude grad iazašao na 3500

darko je car štopao je sve kak treba ma pogledaj samo vukadina

na hcvt kao nije bila povlaštenih informacija
samo što mu sve dopuste

@101
Slabo vas baš razumijem, a mislim i ostali. Ali grad neće svoje dionice prodavati na burzi. Javno su izrekli da traže kupca za svoj udio. Takve stvari se ne prodaju na burzi.
Ne vjerujem da će biti neki preveliki problem pronaći kupca. Radi se svega 35 mil eur što za ozbiljne investitore koje bi ovo moglo zanimati nije neki novac. Možda je u ovom trenutku malo još prerano, no nagodinu ako sve bude i dalje prema planu uprave ne vidim zašto nebi mogli dobiti taj novac.
Sa strane investitora ovo je vrlo zanimljivo iz više razloga. Jasno je da je sama tvrtka u usponu, a i hrvatska se u hotelskom businessu tretira kao emerging market. Tako da uz rast same tvrktke na vrijednost će utijecati i razvoj i rast hrvatske (linićima i sličnima uprkos) kao turističke zemlje.
No ima još jedan plus. Da kupe dionice od nas mi bi taj novac uložili negdje dalje ili potrošili, tj tu ta priča završava. No ako kupe dionice od Opatije novac će im donjeti dodatni plus jer će biti iskorišten za komunalno uređenje i unapređenje same destinacije što bi pozitivno utijecalo i na njihovu investiciju.
Npr ako se grad upusti u onaj plan uređenja plaže slatina, LRH bi od toga imala veliku korist. Hotel Palace-Belevue sa takvom Slatinom postaje po meni za jednu zvjezdicu atraktivniji. To bi svakako povećalo vrijednost LRH. Investitor tako ima dvostruki plus.
A i mi 😉

Nemoj misliti na m2!

Problem je u tome ako je cijena visa od 3000kn raste
Apetit i opatiji i dali taj kupac ulazi u obvezu za ponudu

@101
Naravno da nemam baš neko mišljenje o političarima ali vjerujte mi da oni ipak jako dobro znaju koliko vrijedi LRH, a cijena na burzi ja njima nebitna. Šehanović im je u skupštini Opatije održao prezentaciju još prije 2 godine i rekao koliko će po ozbiljnoj računici vrijediti dionica LRH. To su one cijene koje su izašle u medijima. Po toj projekciji nagodinu bi dionica trebala vrijediti oko nominale tj 3200 kuna. To ne znači da bi takva cijena nužno morala biti i na burzi, o tom on nije ni govorio. Nije on to izvukao iz šešira, to je rezultat financijske analize i plana. (Šehanović je u Rivieri bio zadužen za financije, kontroling, planiranje itd. a i doktorirao je na tu temu pa jako dobro zna što priča) Ozbiljna tvrtka se danas ne vodi bez toga i menagerima je na stolu svaki dan otvorena tablica financijskog plana, gdje u modelu koji su postavili i zacrtali prate ostvarenje i kontroliraju svoje odluke. To je prvo napravio kad je došao u LRH i gazda mu je postavio jasan cilj. Za N godina želim da tvrtka vrijedi toliko i toliko. ( koliko vidimo iz tih izjava cilj je 6.000 kn po dionici)
Naravno plan je jedno a život drugo ali Šehanović to sigurno pomno prati i korigira. Neće si sigurno dozvoliti da ide ispod zacrtanog, samo iznad. Koliko ja trenutno vidim oni su iznad plana, što će reći da će do cilja stiči ranije.

E sad što se nas tiče, nas zanima cijena na burzi i eventualno u nekom preuzimanju. Ostoja sigurno neće ići ispod vrijednosti koji pokazuje izračun samo iznad i tražit će dobru premiju. To znači da ako izračun kaže da dionica vrijedi 6.000 kuna on to neće prodati ispod 1000 eur po dionici a vrlo vjerovatno i više no tu ima jako puno faktora od kojih mnogi nisu pod njegovom kontrolom. Kupac će sigurno doći izvana pa ta cijena više ovisi o stanju vani nego kod nas.
A na kraju i samo poslovanje LRH puno ovisi o situaciji vani jer ipak se 90% prihoda ostvaruje od stranih gostiju.

U prodaji dionica Opatije su neka druga pravila. Oni će morati prodati iz nužde (kao što to sada radi država sa HPB i CO) jer i njihovi su proračuni sve tanji a dugovi sve veći. Ako su pametni prodati će prije jer je bolje prodavati kad nije dogorilo baš do noktiju. Osim toga njihovi troškovi financiranja su jako veliki tj vjerovatno dosta veći nego što bi potencijalni strateški investitor imao zahtijeve za povrat na investiciju pa bi on puno manje diskontirao cijenu.

Zaključak svega ovoga je da ćemo imati u relativno kratkom razdoblju prvo preuzimanje i to značajnog paketa gdje će morati ići ponuda za preuzimanje, a na neki malo duži rok i preuzimanje većinskog paketa gdje će sigurno ići velika premija. Nažalost kronični nedostatak ozbiljnih ulagatelja drži cijenu na ZSE tamo gdje je sada, a ne nikakve spletke većinskog vlasnika. To bi imalo smisla ako bi on kupovao dionice a koliko vidimo to ne radi. Mislim da mu je u najmanju ruku svejedno koliko je dionica na burzi trenutno, a i opatiji i njemu bi čak odgovaralo i da je veća.

Nemoj misliti na m2!

I da izvučem ono najbitnije iz gornjeg posta za one kojima se sve ne čita.

Uprava je planirala da LRH po dionici nagodinu vrijedi 3200 kuna.
Radili su bolje nego je bio plan. Dodajmo onda 5% na tu cijenu = 3.360
Zadnja cijena je 2239 kuna što je znači 50% prinosa do ciljane cijene.

Nije ovo nikakav nagovor ni na kupnju ni na prodaju.

Nemoj misliti na m2!

ma možeš mislit darku nije u interesu

prvo je držao dion. 1800-2000 sad brana na 2500

tko od dionič. ima 500dionica da se igra sa njima

dali da nisi sa darkom u ekipi(zekapeka)

New Report

Close