LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

znaci 1h 2013 ako jih usporedimo sa 1h 2012 napravili su vise nocenja sa vise kapaciteta.

i jos nesto, sto mnogi zaboravljaju: direktna prodaja uz 50% skonto za hotel je slicna prodaji sa punom cijenom putem tour operatera. zato danas u cijeloj panogi vidimo pomik prema vlastitoj direktnoj prodaji. jer tamo je mogucnost zadrzati marzu za sebe.

Uopće ne sumnjam da uprava jako dobro zna što radi. Rezultati to pokazuju.
Ostajem pri svojim prognozama.
Ove godine nakon 3Q cijena dionice na 2600-2800 kuna.
Nagodinu sa novim kapacitetima, konsolidirianim prihodom od preko 330 mil kuna i 100-120 mil kuna EBITDA opravdavamo cijenu od cca 3000 kuna.
Opatija do 2015 prodaje svoj dio po najmanje 250 mil kuna.

Nemoj misliti na m2!

Vaš link …


Vikend je pa ima malo više vremena za analizu ovih podataka koji su se pojavili ovaj poluradni tjedan.

1.
Prvo o ovim tvrdnjama o jeftinoj prodaji tj "prostituciji" hotela.
Imamo izjavu Šehanovića da se bolje pune kvalitetniji kapaciteti, a to bi po nekoj logici značilo skuplji.
Činjenica je da smo po 1H imali rast broja noćenja od 24%, a prihoda od "samo" 15%!
Matematika kaže da je prosječna postignuta cijena za 1H niža 7,2%
To sigurno nebi bilo dobro. Tim više što je uvođenjem branda Remisens za cilj postavljeno dizanje kvalitete i cijena, a sve investicije usmjerene su da u sljedećoj godini znatno povećaju broj objekata i kreveta pod istim brandom.

No za ovo postoji objašnjenje. Svatko zna kako se cijene u sezoni i predsezoni znatno razlikuju. Cijena sobe u periodu 1.1. do 1.5. najmanje je duplo niža od cijene sobe u full sezoni tj u 7 i 8 mjesecu. U svakom slučaju u 1H se sobe ni ne prodaju po najvišim cijenama, a u 4-5 od 6 mjeseci prodaju se dosta nižim cijenama.

LRH je već u 1Q imala rast prihoda od 28% pa je za pretpostaviti da je u tom dijelu godine bio i barem toliki rast broja noćenja. U 2Q je rast prihoda bio 12,5% ali porast broja noćenja je možda u apsolutnom broju ostajao isti ali je u relativnom padao sa ukupnim povećanjem broja gostiju. Za pretpostaviti je da je u lipnju rast broja noćenja (ako ga je uopće bilo) bio u % mali, a u lipnju su cijene već puno više.
Zaključak je da 24% više noćenja i "samo" 15% više prihoda nikako ne znači da se radilo po nižim cijenama. Matematika kaže da je možda čak i obrnuto.
Na kraju godine ADR možda ispadne niži ali to je neminovnost koja se događa produženjem sezone.
Više puta sam to ovdje napisao. LRH i Opatijska rivijera kao destinacija već sada ima daleko manje izraženu sezonalnost od ostalih što je u vrednovanju hotelskog businessa jako važno. Glavnu sezonu svi uglanom rade sa 100% kapaciteta i tu nema puno prostora za napredak. Ključ profitabilnosti je u ostatku godine.

2.
Tekstove o "šikaniranju i iskorištavanju" radnika nebi previše komentirao. Neke stvari nikad više neće biti iste to je jasno svakome. Brojke govore da imamo veći broj uposlenih po krevetu/gostu nego konkureti i po tome smo neefikasniji i skuplji. Žao mi je ljudi ali vremena se nepovratno mijenjaju.
Podizanjem kategorija i proširenjem kapaciteta i ponude javit će se i potreba za dodatnom radnom snagom. No i tu ljudi moraju raditi na sebi, educirati se, dodatno osposobljavati, napraviti se korisnijim i barem teže zamjenjivim. Italija i Francuska su pune rumunjske sezonske radne snage u hotelima koji rade za male novce.

3.
Akvizicija?
da pišemo o tome ili da pustimo da prvo Hanfa odradi svoj posao?
Naravno da su si uzeli produženi vikend.

Usput, baš sam danas vidio Samodola kako ulazi na sastanak kod Bandića.
Vratit će se Samodol u Hanfu, vidjet ćete. Al će onda biti svega.

Pretpostavka … je … ?

Ovo nisu baš pretpostavke, ovo je matematika. Da skratim gore navedeno:
1. Rast prihoda za 2013 za 10% (bez prodaje vile i prihoda od HCVT), ukupni nekonsolidirani 270 mil, konsolidirani 335 mil
2. Daljnje smanjenje troškova uposlenih (2011: 81 mil, 2012: 74 mil, 1H 2012 50% posl.prihoda, 1H 2013 42% posl.prihoda )
3. Ostajem pri svojoj procjeni od +40.000 eur po sobi

Nemoj misliti na m2!

Odavno sam napisao da ovu dionicu ne dam ispod 7200 pa kome pravo kome krivo.

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!

Kad se bude pojavio interes za LRH, onda ce cijena ici gore brze nego sto danas optimisti misle.

Nemojte zaboraviti, da burza je kao priroda ciklicna. Danas nema, sutra ima.

I jos – ako pogledamo freefloat, trebamo naci samo par longterm investitora koji bi smaknuli tamo oko 1000 dionica sa ponude. I onda se otvaraju vrata 😉

pa evo stavi 500 komada na 2000 pa ces vidit kako cu ih smaknit.Ko zeceve.

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!

ima tko kakvu informaciju što je sa ovim objektima izvan funkcije, da li su prodani u međuvremenu ili ne? podaci su iz 2003. godine (mislim iz prospekta na zse):
vila Marina ?
vila Danica ?
vila Fani ?
vila Siam ?
vila Kremenšek ?
hotel Jadran ?
hotel Splendid ?
hotel Astoria ?
hotel Dubrovnik ?
hotel Miran ?
hotel Agava ?
hotel Palme ?
hotel Zagreb-srušen
depandansa Belvedere ?
depandansa Splendid ?

Za jednu koja nije na ovom spisku pitaj gradonacelnika Dujmica. On ce ti rec sve detalje.

http://www.jutarnji.hr/odbjegli-tajkun-curkovic-ureduje-lovransku-vilu/309920/

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!

Koji su to lopovi

U to uopce ne sumljam, da bi na 2000kn 500 komada odmah dobilo novog vlasnika.

Struktura dionicara LRH se polako mjenja u smjeri “ispod 5k / 7k ili 10k ne prodam”. Zato kazem, da jos nekih 1000 dionica se pokupi i onda…

New Report

Close