LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

To su brojevi, a oni su takvi kakvi jesu. Lipanj je lošiji, no sumnjam da se 5% više ili manje može primjetiti. (Osim u novćaniku) Ne znam dali ste svjesni koliko treba raditi da napraviš 5% veći promet. Nemojte misliti da ovi brojevi dolaze sami od sebe, regija ukupno nije zabilježila rast.
Istina je i da LRH ima niže postignute cijene po sobi od istarskih hoteljera i razlog je sigurno i to što imaju veću popunjenost jer u glavnoj sezoni ipak svi manje više rade punim kapacitetom po najvišim cijenama, a izvan sezone je cijena niža. Opatija je destinacija sa najvećim potencijalom za cijelogodišnji turizam i to LRH mora iskoristiti. Da su već sada cijene pa i ostali brojevi onakvi kakvi bi mogli biti cijena dionice nebi bila tu gdje je.
O tome se i radi, no jedno je potencijal, a drugo je da netko radi da taj potencijal iskoristi. Iz dosadašnjih podataka izgleda da uprava misli ozbiljno provesti ono što je najavila i planirala. Mi im možemo mjeriti prolazna vremena, a za sada su ona dobra i upućuju da će stići na cilj koji su postavili.
Budući da je uprava projecirala i povećanje vrijednosti tvrtke mjereno cijenom dionice, a planovi se kako vidimo ostvarauju, na nama je da se onda “držimo” i planirane cijene kao nekih targeta. Pitanje je samo kada će ostali koji ne prate toliko ovu tvrtku to shvatiti i krenuti dugoročno ulagati. Ova preuzimanje je malo podiglo interes za LRH pa je cijena vjerovatno narasla i iz tih razloga, a sam utjecaj te transakcije na cijenu će biti tek kada se pokaže po kojoj je cijeni bila akvizicija. To je sasvim sigurno posao koji sam sebe isplaćuje tako da negativnog uticaja na LRH nema, a pitanje je samo koliko su povoljnije kupili. Ja iskreno ne vjerujem da je cijena 200 kuna, po meni mora biti veća, a ako je 200 kuna na svoj target za LRH odmah dodajem 500 kuna.

Nemoj misliti na m2!

još jedna transakcija u novom vinodolskom.

hotel Lišanj, 160 soba, dvije zvezdice = navodno oko 40 mio kuna = 33k Eur soba.

Hotel Lišanj ima 2* i tarži velika ulaganje. U sezoni polupansion je manje od 50 eur, a izvan sezone manje od 35.

Nemoj misliti na m2!

Bio u Zadru nekoliko puta i mogu reći da je sve prazno … svi ali bas svi kukaju da nema ljudi uopće!
Ispada da jedino Opatija i Dubrovnik imaju OK promet … iz Dubrovnika imam neku rodbinu i oni mi govore da je malo bolje nego prosle …

Dakle zadržat glavu iznad 0 je uspjeh u toj situaciji ako svi ostali padaju.
A jesen će nam najbolje pokazati koliki je pad jer lova od ove sezone je već unaprijed potrošena pa ako je ne bude … bit će Linića po svuda da nam popravi ročnost.

Statistike demantiraju:

Za prvih 6 mjeseci noćenja u Zadarska županija + 15,4% !!!!

Vaš link …

idiotizam su ti plusevi i minusevi. pa naravno da dalmacija radi u plusu kad su godinama ispodkapacitirani, dok istra i kvarner više ne mogu popuniti smještaj jer su postigli svoj maksimum prošle godine, a ništa novo nije izgrađeno.
opatijski br. 1 problem je kronični nedostatak zabave za mlade. to privlači lijepe ljude, a oni privlače bogatije ljude, za kojima opet ide hrpa onih koji žele biti bogati i družiti se s njima, a za njima opet hrpa malo siromašnijih itd…dakle, treba postići efekt lančane reakcije, a zasad toga nema i stoga je opatijski turizam pretežno penzionerskog tipa, odnosno vikend turizam + sretna okolnost blizina grada rijeke. mladi iz opatije ljeti idu na zabavu u poreč i rovinj jer im je opatija dosadna. tko bi im zamjerio kad su u pravu. ono što je opatija nekad bila, sada se samo spominje u pričama. bez kvalitetnog noćnog života za sve dobne skupine i sve tipove ljudi neće biti značajnijeg pomaka u turizmu opatijske riviere. to svi znamo. prestanimo brojati turiste . počnimo brojati koliko su potrošili, ali prije im ponudimo nešto na što će moći potrošiti.

...povijest se ponavlja...

Ja osobno volim brojke, više mi govore nego osjećaj
Evo vidimo da je Funky dobio osjećaj za Zadar, i Serviser za Opatiju, da nema turista. Podaci kažu drugačije.

U samoj sezoni teško je dizati brojke ako se ne dižu kapaciteti, no LRH se i po tom pitanju pokrenula. Čuli ste plan za ovu godinu, 35% veći EBITDA. Plan za 2014 je dizanje kapaciteta i efikasnosti, te novi rast prihoda i zarade.


U samoj sezoni teško je dizati brojke ako se ne dižu kapaciteti, no LRH se i po tom pitanju pokrenula. Čuli ste plan za ovu godinu, 35% veći EBITDA. Plan za 2014 je dizanje kapaciteta i efikasnosti, te novi rast prihoda i zarade.

I to je najbitnije. Jer LRH je bila po tom pitanju užasno loše vođena. Sada ako naprave kombinaciju dizanja zvjezdica, stavljanje vila u funkciju te kupnja jos kakvog hotela, onda postuji mogucnost, da se i po fundumentima prebace u poziciju koja bi trebala na jesen (ili iduce godine) privuci i kakav mirovinski fond (ako jim LRH sukladno novim zakonom postane investable teritorij).

Pitanje je, kakve targete je dobio Šehanović za mandat? Možda prihod 400-500 mio kuna, EBIDTA 150-200 mio Kuna, ako uzmemo činjenicu, da su najave, da če biti agresivan rast i u iduće godine (znači barem dve ili tri godine).

I još jedan aspekat razmišljanja: danas je regija u krizi. Zašto bi Ostoja sada, kada je najpovolnije vrijeme za kupnju (ne prodaju) tražio kupca? Bolje mu je izdržat ovih par godina, napraviti dragulj iz LRH a onda ga prodat. I ne zaboravimo, da svaka investicija u hrvatski turizam (od Adrisa pa do Agrokora) izboljšava i poziciju LRH.

Ma ja sam gledao ljude koji oko mene iznajmljuju apartmane, vozeći se iz Zadra oko 11:00 navečer…sve birtije prazne.
Susjed mi ima 3 standa s onim điđama za ljeto. Dva standa (Nin i Sabunike) loše do katastrofa dok onaj u Zatonu radi OK ali sve zjedno nije pozitivno!
A ljudi iz samposluga, pekarni … svi slično … a vidim i da je asortiman svugdje manji, manje zaliha, manje brendova na policama … nije kao prije par godina.

I koje onda osijećaje da je svega manje ?
🙂

Pa neći kao slučajni premijer objašnjavai da je to zapravo dobro što nam je loše!?
[emo_ooooo]

Da se ne ponavljam … jesen je trenutak istine. Linić će svojim kratanjem sve pokazati.

Sve ok Funky i mene su podaci iznenadili…
Već počinjem sumnjati da su imenovali neki komesirijat za optimizam koji nekim smicalicama lažira brojke. Lorencin se sad slika okolo s tim brojkama kao da on ima neke veze sa njima.
Ali rekao sam vam već što je Šehanović odgovorio na moje pitanje kakvi su dosadašnji rezultati i što očekuje od ove sezone.
To je po meni pravi pristup.
Vratimo se mi na temu, od ovih političkih nema koristi..
Uskoro bi se mogli dogoditi veliki preokreti u turističkoj ponudi na opatijskoj rivijeri. Navodno bi se trebao graditi neki veliki vodeni park ili tako nešto, vjerujem da su one Dujmićeve najave u tom smjeru.
LRH paralelno za 2015 sprema novu investiciju, izgradnju family resorta na mjestu hotela Ičići, što bi se moglo poklapati sa tim vodenim parkom. To je novih 280 smještajnih jedinica u rangu 4* (mislim da se ne radi o običnim hotelskom sobama što znači da je broj postelja možda i 1000)
Baš iz LRH inzistiraju na redefiniranju ponude i pretvaranja Opatije u destinaciju za višu srednju klasu. To nije stvar koja se može napraviti preko noći, trebat će i novaca i ideja.
A eto nadam se da ćemo i mi do tada postati jednim dijelom i zbog dionica LRH ta viša srednja klasa pa da to onda i konzumiramo 🙂

Pa moja je misao bila upravo na tragu ovoga što si ti rekao.
Opatija i Dubrovnik su jedno a sve ostalo je drugo … čak i ostatak Istre.
I to je ono što je dobro za LRH …

Na HCVT se danas zakuhalo?
Koliko vidim cijena je i 13-14% viša od tromjesečnog prosjeka. Izgleda da je Ostoja ipak platio više od 200 kuna po dionici?
Mislim da će ova transakcija jako utjecati na cijeli turistički sektor.
Ipak se radi o prvoklasnim hotelima na odličnoj lokaciji. Možda su ih morali prodati i dati nekakav diskont, ali ovo će pokazati koliko zapravo vrijedi turizam u Hrvatskoj.

Nemoj misliti na m2!

New Report

Close