LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Nebi ulazio opet u neke priče o zavjerama. Ovih dana je jasno rečeno da se za LRH traži kupac ali ne po nekoj diskontnoj cijeni. Dok se isti ne pojavi, ulaže se i dižu prihodi i zarada. Dali će se naći kupac? Navodno za turističke tvrtke u Hr vlada veliki interes no nema baš nekih velikih realizacija za sada. Uglavnom se preuzima interno i većinski vlasnici povećavaju svoje udjele. Pogledajte koliko smo javnih ponuda imali u zadnjih godinu dana. Mislim da “gazde” uglavnom puno bolje znaju koliko vrijedi tvrtka nego ostali, pa kad je oni sami kupuju to ipak nešto znači.

Dali je LRH interesantna? Iako u LRH još nisu zadovoljni rezultatima i misle i žele puno više podaci za Opatiju tuku sve ostale hr destinacije:

Izdvojit ću jedan podatak koji će svakok investitora zanimati. Osnovni “problem” hr turizma je sezonalnost.
Da vidimo malo taj podatak za Opatiju (bazirano je na podacima od prije par godina):

Odnos broja gostiju u kolovozu u odnosu na siječanj
Rovinj 257 puta više
Medulin 83 puta
Dubrovnik 17 puta
Opatija 4 puta

Predsezonski pokazatelji:
Većina destinacija ima 2 puta manju posjećenost u svibnju u odnosu na kolovoz.
Opatija samo 1,2 puta
Dubrovniku 1,7 puta

Nemoj misliti na m2!

ovi kod nas brokeri su znalci

vanka kod preuzimanja cijena skaČE A trgovina raste

kod nas ćorak koim dade diplome

Kolege, da li imate informaciju kada bi se mogla očekivati pokoja presuda Visokog Trgovačkog suda?

Kamelija, simbol Opatije!

sačekaj još malo, smišljaju neku novu foru koju bi sada mogli podvaliti ovima iz Eu kao obrazloženje presude…..:))

Jučer su baš bile “in” preporuke za nekakve nagodbe, navodno bi trend trebao stići i do kvarnera [emo_novac]

Novi list

Gradonačelnik Opatije nedavno je najavio i jednu veliko ulaganje u opatijski turizam, na pitanje može li se to povezati sa LRH-om, dodao kako je još prerano govoriti o tome. Samo je konstatirao kako se čeka dolazak austrijskog predstavnika kako bi se navedena investicija objelodanila. Dujmić isto tako ne skriva da LRH traži strateškog partnera …

Ovo nam je promaknulo?

Nemoj misliti na m2!

Mislim da ova investicija nema veze sa LRH iako tko zna..
To se zapravo sada pokazuje i jedan problem koji proizlazi iz vlasništva lokalne uprave u LRH. Kako god to bilo trenutno u interesu ostalih dioničara LRH (i većinskog i malih), dugoročno je to problem za ostale tvrtke jer LRH drži znatan dio kapaciteta, ali postoje i druge turističke tvrtke na Kvarneru pa favoriziranje jednog ruši neka načela fer tržišne utakmice. Ukoliko se npr raspiše neki natječaj ostali bi čak mogli diskvalificirati LRH zbog vlasničkog udjela JLS.
Isto tako vidimo da JLS u prvi plan stavljaju lokalni interes (što je sasvim normalno) i postavljaju dodatne (netržišne) uvjete za investicije izvan Kvarnera. To nisu čisti interesi kapitala iako u ovom slučaju ne vidim da su u nekom sukobu sa interesima ostalih dioničara.
To su neki od pluseva i minusa suvlasništva lokalne uprave u LRH, i jedan od bitnih razloga zašto se nikako nije smjelo dozvoliti da se izmijeni ZPDD po pitanju oslobođenja od obveze JLS, čak šta više u takvim slučajevima zaštitni mehanizam bi morao biti puno jači.
JLS nisu nikako pasivni suvlasnik, vidimo da su pokazali dosta čvrsti stav u sada već dva slučaja, prvi oko investicije izvan Kvarnera, a drugi oko dokapitalizacije. Za sada su ovo situacije gdje interes nije bio protivan interesu malih dioničarima ali se može dogoditi i suprotna situacija i zato je bilo nužno da se ZPDD primjeni u ovom slučaju. To nažalost mnogi nisu razumjeli i shvatili su inzistiranje na poštivanju načela ZPDD-a kao borbu isključivo za nekakvu zaradu. (što je naravno također sasvim legitimno)

Pogledao sam malo detaljnije ove hotele Cavtat i meni se ovo čini jako dobrom investicijom, ali naravno budući da ne znamo po koliko su kupljeni teško je bilo što sada procjenjivati.

Evo najava za 2014.

Novosti 2014

Oko ove kupovne hotela Cavtat….
Treba malo progooglati da se proađu detalji.
Malo sam pogledao i bilance, pa i tu ipak treba malo dublje zagrebati…

Na SKDD je već izvršen prijenos dionica, no dosadašnji vlasnik je bila tvrtka Endicott Croatia, koja je u vlasništvu Endicott Compania de Turismo iz Palma de Mallorce, a vlasnik iste je zapravo turoperator Thomas Cook.

Isti su kupili hotele Cavtat za 55 mil kuna još 2002 godine. Uložili su (kroz kredit matice) 16.5 mil EUR. Po zadnjoj bilanci ostalo je još manje od 2 no pretpostavljam da je isti u potpunosti zatvoren tj da je tvrtka prodana bez ikakvih dugova.

2011 su prodali manji hotel Cavtat sa 94 sobe 3* za 26,5 mil kuna (što je oko 40.000 eur po sobi) Taj hotel je u ukupnom prometu i po broju noćenja i prihodu bio zanemariv. Tvrtka je čak podigla prihod od kad su ga prodali. 2010 je ukupni prihod bio 76,9 mil kuna, a 2008 kao rekordne je bio 80,5 mil.

Kada se pažljivo pročitaju podaci i revizorsko izvješće pronađe se dosta podataka i zato su podaci koji su se ovdje do sada objavljivali jednim dijelom netočni…

Dobit od 8 mil kuna treba uvećati za troškove financiranja tj 2,4 mil kuna
No još bitnije je da je Ibeostaru u 2012 plaćeno 7 mil kuna na ime upravljanja.

To znači da je bez tih troškova dobit tvrtke zapravo 17,4 mil kuna!!
A kad dodamo i amortizaciju dolazimo do 27,9 mil kuna!!!

Kad tih 27,9 mil kuna podijelimo sa brojem soba zarada je 6000 eur po sobi godišnje što je dosta više nego se ovdje pisalo…

Da, onako na brzinu samo iz novinskih članaka i zadnje bilance u grubo je zarada bila puno manja. Plaćali su cca 10% prihoda Ibeostaru. Sad ovo puno više štima.
Ja bi rekao samo da se zna da hoteli ove kategorije koštaju od minimalno 100 do 150.000 eur po sobi u izgradnji. Po toj računici ova 2 hotela trebala bi koštati minimalno 450 mil kuna (618*100.000). No LRH je očito odlučio ovo kupiti jer je cijena bila povoljnija, koliko saznat ćemo vrlo skoro.

Ako bi uzeli da je cijena 153 mil kuna (250 po dionici, 33.000 eur po sobi) to daje povrat od 18,2% na investiciju. Recimo da je investicija u potpunosti pokrivena kreditom na 10 godina sa 5% kamate što znači da trošak financiranja iznosi cca 2,6 mil kuna godišnje To je jedini trošak LRH a zarada je dobit iz Cavtata koja je nakon amortizacije cca 18 mil. To je više od anuiteta za kredit.
Siguran sam da LRH može dobiti i povoljniji kredit od 5%, te da će vjerovatno jednim dijelom ovo financirati iz vlastitih sredstava, a za obnovu vlastitih hotela koristiti vrlo povoljne HABORove kredite sa 2% što znatno ubrzava isplativost ove investicije.

Po mojoj procijeni i 30-35 mil eur za ove hotele je dobra cijena. No Thomas Cook koliko vidim i vani prodaje hotele i razdužuje se. Ponekad je biti globalni igrač dosta nezgodno. Imali su dosta toga u Egiptu, Tunisu, Turskoj i Grčkoj pa zadnjih par godina imaju problema.

Nemoj misliti na m2!

Bok,

ako ima ko vrijeme, da se malo pozabava sa brojkama, onda može aplicirati ovaj aspekt valuacije.

Inaće ako malo zbrojimo, onda LRH sa tim kupnjom već ima 100 mio kn EBIDTA: pretpostavljam, da ce postati 100% vlasnik HCVT (audio će prodat i onda sljedi squezze out malih dionicara koji nece prihvatiti ponudu. onda ce najverovatnihe spajati poduzece, jer zasto bi imao administraciju dva puta?). Znaci na strani LRH ima oko 70 mio kn ebidta (34,5 amortizacije + 33,5 dobiti (bez efekata prodaje vile) i na strani HCVT oko 30 mio ebidta (10,5 amortizacije + 9 dobiti + 7 naplata iberostaru + potencialno 2 manje financijskih odhoda zbog vracanja kredita spanjolcima).

Vjerujem, da ima puno prostora za dizanje cijene nocenja (zajedno sa boljom uslugom + vise prostora), tako da bi za dvije do četiri godine ebidta firme bio u rangu 150 do 200 mio kuna.

Inaće imam pitanje za ekipu koja je bila na skupštini – dali je bilo kakvih riječi oko korištenja EU fondova nepovratnih sredstava? Naime, LRH ima puno projekata (barem upgrading svih villa) koji bi zaista mogli dobiti nepovratna sredstva. Od prilike u rangu 20 do 50% investicije.

lp,
M

Ja ću već sutra po pitanju ovih EU sufinanciranja poslati mail na upravu i neke članove NO. Ako ima i netko i nešto konkretno može mi proslijediti..

Evo malo dobrih podataka o ovoj godini:
“U prvih šest mjeseci Opatija je imala 6 posto više turista (oko 147.000) te 4 posto više noćenja (390.000).”

Što se tiče ovih valuacija to je zanimljiva tema i bilo bi dobro da se na forumu češće diskutira o tome.

New Report

Close