LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Nema, no ovo je možda preduvjet za neke nove stvari.

http://www.zse.hr/default.aspx?id=46364

Obavještavamo vas da je dana 28. lipnja 2013.g. s početkom u 12,00 sati održana
Glavna skupština Liburnia Riviera Hotela d.d Opatija.
Na istoj Glavnoj skupštini usvojene su sve predložene odluke objavljene u pozivu za Glavnu skupštinu, izuzev u točki 7. dnevnog reda, u kojoj točki je usvojen protuprijedlog dioničara Nove Liburnije d.o.o, Opatija.

Bravo za prognozu. Znači ništa od dokapa.


Slažem se, no pitanje je dali to Ostoja misli(može) iskoristiti jer je ta odluka ograničenog roka tj do jeseni 2015. Ako ne misli onda im to može pustiti pa to Dujmić može okolo predstaviti kao veliku pobjedu, a Ostoju to ništa ne košta.

Evo jedan brzinski post nakon skupštine..
Za početak i prije svega impresirao me je predsjednik uprave. Na sva pitanja vrlo kompetentno i otvoreno, sa vrlo jasnim i čvrstim stavovima.
Navest ću samo na brzinu jedan odgovor koji ga najbolje opisuje:
Ja kao predsjednik uprave nikad neću biti za isplatu dividende, moj prijedlog će uvijek biti takav ali o tome odlučuju vlasnici. Moj posao i pozicija je zadržati kapital u tvrtki, investirati i povećavati prihode i zaradu. Preuzeo sam tvrtku koja je imala zaradu od 14 mil kuna, očistili smo bilancu i krenuli, prošle godine je zarada bila 50 mil kuna, a ove godine predviđamo rast od 35% i tako mislimo nastaviti. Mislim da se rezultati vide. 400 % veća neto zarada. Imam jasne ciljeve i radim na njima, ne zanimaju me izgovori, kiša je, loša godina, time neka se opravdavaju neki drugi. Tako radim i to očekujem i od ostalih, i da mi vlasnici traže da radim drugačije zahvalio bi se i otišao.

Nemoj misliti na m2!

prema ovome, rekao bih da možemo očekivati značajan rast cijene…

www.lociraj-popust.com

Evo pretekli su me…
Ja sam se malo zadržao u razgovaru sa ostalima..
Postavio sam dosta pitanja na i na sve sam dobio odgovore. Detaljnije ću pisati kad stignem u Zagreb. Zatražio sam da se ubuduće izbjegavaju nepotrebne komplikacije oko pristupa i glasanja na skupštini, ali eto nisam mogao proturiječiti duhovitoj opaski Doličkog: na prošloj skupštini sam uz većinskog vlasnika bio jedini dioničar a evo ove godine je bilo 3 pa su eto oni ovim “kompliciranjem” zapravo napravili 50% više dioničara prisutnih na skupštini 😉

U neformalnom razgovoru bilo je dosta zanimljivih činjenica. Neću sada o sporovima i tim stvarima, o tome tamo nije bilo razgovora ali otvorila se i neka komnikacija pa ću probati dogovoriti neki sastanak i razgovore.

Šehanović vrlo samouvjereno najavljuje snažan i agresivan rast prihoda i dobiti, zadovoljan je ovom godinom do sada, a i najave su jako dobre. Vrlo ambiciozno najavljuje da će LRH za koju godinu godišnje ostvarivati i 100 mil kuna operativne dobiti. Realno i iskreno objašnjava da je većinski vlasnik investicijski fond koji ima za cilj povećanje vrijednosti tvrtke te će zaradu tražiti u prodaji kada se postignu ciljana vrijednost po fundamentalnim pokazateljima i nađe kupac koji je to spreman platiti.


…Realno i iskreno objašnjava da je većinski vlasnik investicijski fond koji ima za cilj povećanje vrijednosti tvrtke te će zaradu tražiti u prodaji kada se postignu ciljana vrijednost po fundamentalnim pokazateljima i nađe kupac koji je to spreman platiti.

Da bi riječ rekao…

Evo sada detalja:
Skupština prošla korektno, zamolio sam na početku da se ubuduće pojednostavi pristup dioničara skupštini bilo osobno ili punomočenika koji iako ne mogu možda o nečemu bitno prevagnuti ipak u svrhu razvijanja dioničarske kulture i odnosa tvrtke prema vlasnicima nema potrebe da se stvara neka doza nepovjerenja gdje moramo ovjeravati potpise za prijavu na skupštinu pa čak i bi se i punomoći mogle davati u nekom obliku koji ne iziskuje dodatne troškove..

Općenito bi bilo dobro da LRH malo više poradi na odnosu sa svim dioničarima. Predstavi planove i nama, možda pred skupštinu pošalje i nekakav materijal dioničarima uz poziv (pa to je i neka reklama) i da čak i razmisle da taj vikend daju i nekakav popust na smještaj dioničarima.. U šali sam dobio odgovor da ako dovedem 1000 dioničara ja imam sve besplatno 🙂 No eto složili smo se da je dobro da je velika sala zauzeta i iznajmljena za nekakav kongres i da je hotel pun, a da mi možemo ako treba skupštinu održati i u parku.

Postavio sam nekoliko pitanja (neka su postavili neki dioničari meni pa sam ih proslijedio )
1. Dali se razmišlja o revalorizacija imovine, pričalo se o usklađivanju kada su 2010 napravili one otpise i gubitak.
Šehanović je dosta detaljno pojasnio o kojim se stvarima radilo te da dio aktive u bilanci nije bio realan te je uprava zauzela stav da se odmah na početku to očisti. Paralelno sa tim svjesni su potcjenjenosti imovine u bilanci no po standardima nisu je obvezni revalorizirati, a budući plan uprave nije prodaja imovine smatraju da za tim nema potrebe jer bi se taj prihod realizirao tek prodajom a iso nije u planu. Po njemu se vrijednost kompanije prvenstveno očituje u sposobnosti stvaranja nove vrijednosti, povećavanju kapaciteta, podizanja kvalitete i prihoda, a ne vrijednosti imovine. “Trošak” neotpisane vrijednosti srušenog hotela Zagreb nije stvarni trošak, ali je sad bia prilika da ga se prikaže zbog ekstra prihoda pa da se time ne opterećuje buduća investicija.

2. Rezervacija za otpremnine.
Prvi dio je napravljen po preporuci revizora s obzirom na stariju radnu snagu preporuka je bila da se izvrše rezervacije za tu namjenu. Ovih 15 mil kuna odlučili su izdvojiti sada jer su imali extra prihod od prodaje vile. U LRH postoji program zbrinjavanja starije radne snage koju su nasljedili, ljdui su zainteresirani za program dokupa staža, odlaska u mirovinu itd.. Radi se o nekih 150 ljudi koji su izrazili interes. To nije višak rane snage. 50ak je već krenulo u program, a sa ostalima se vode pregovori. Kaže da su puno napravili na sistematizaciji i racionalizaciji, te da dio radnika jednostavno teško može udovoljiti zahtjevima koji su pred njima te da je isto nužno provesti u svrhu podiznja kvalitete i postizanju zadanih ciljeva.. Višak rezerviranih sredstava bit će vraćen u dobit.

3. Prodaja vile
Procijena uprave je bila da je loš ugovor koji su nasljedili sa najmoprimcem bilo potrebno raskinuti i budući da je ugovor bio kakav je i da su se najmoprimcu priznavala ulaganja te bi u slučaju da im je vila ostala oni morali isplatiti najmoprimca ovo je za društvo bilo prihvatljivije a novac će biti bolje iskorišten. Ostoja je pojasnio da je prije skupština morala odobravati svaku prodaju nekretnine jer je zbog obveze Opatije prema Zakonu zapravo Uprava dijelovala sa ograničenim ovlastima gdje je bez odluke skupština se to nije smilo napraviti. No sada uprava može donositi ovakve odluke do određene visine vrijednosti imovine bez odobrenja skupštine.

a tih 100 mil kuna dobiit bi bilo 300 kn po dionici.
E, to bi već bila druga priča oko ove dionice…[emo_palacg]

4. Dividenda
Odgovorio je Šehanovć da on kao menager nikad neće predlagati da se isplaćuje dividenda jer je njegov plan investiranje i ulaganje. Ušli su u investicijski ciklus. Vile koje se na jesen obnavljaju sada nisu u funkciji, tako da će se značajno proširiti kapaciteti, dići kvaliteta i proširiti ponuda.

5. Ovogodišnji rezultati, predsezona, najava, planovi
Šehanović je rekao da je godina specifična no da on ne voli i ne traži izgovore i da su dosadašnji rezultati jako dobri, najave također. Prošlogodišnjih 50 mil kuna zarade će povećati za 35% (nije to stavio pod nikakve upitnike) Dakle ove godine misle napraviti oko 220 kuna po dionici. Kao što sam rekao plan je rast istim tempom i nakon toga. Spominjan je cilj od 100 mil kuna EBITDA. To su fundamenti na kojima bi se za tvrtku mogla dobiti primjerena cijena što je po njemu i cilj investicijskog fonda kao vlasnika.
Izrazito je ponosan na rezultate i odaje dojam da svoje planove o agresivnom, brzom i jakom rastu može ispuniti.

što se tiče izmjene statuta glasao sam protiv, ne iz razloga što mislim da Opatija ka vlasnik 25%+1 dionice ne treba imati pravo u NO na 2 člana i neku mogučnost da ima veto na ovu odluku o dokapitalizaciji kroz NO nego zbog principa da takve odluke treba donositi skupština a ne NO. Nama bi trenutno naravno odgovaralo da većinski vlasnik dokapitalizira LRH po 3200 kuna jer mi gledamo cijenu na burzi kao mjerilo vrijednosti tvrtke, no pokazalo se da ta cijena i nije neka realna vrijednost. Imovina pa čak i poslovanje koje je u snažnom zamahu pokazuje da ova tvrtka vrijedi puno više. Bilo bi naravno lijepo da se imovina revalorizira pa da i “službeno” cijena na burzi bude 1/3 knjigovodstvene vrijednosti. No zapravo one koje to zanima to znaju, a revalorizacija mijenja i neke druge stvari u bilanci pa njeno provođenje s jedne strane povećava book ali sa druge strane kvari neke druge pokazatelje. Uprava želi povečati dinamičku vrijednost kompanije, povečati prihode i zaradu te su uvjereni da je to temelj na kojem će se kompanija bolje vrednovati te da će to biti razlog da se pojavi ozbiljan kupac.
Ispada da svi dioničari imaju manje više isti cilj, a to je povečanje vrijednosti dionice tj tvrtke te kapitaliziranje dobiti kada se ona proda “krajnjem” kupcu. Čak i lokalna uprava razmišlja na taj način. Ni oni sebe ne vide kao trajnog vlasnika LRH. Naravno oni bi bili sretniji da se krajnji vlasnik tražio odmah, da taj dođe sa velikim novcem koji bi uložio u tvrtku i “preporodio” Opatiju, vratio turizam na stare grane, no sada mislim da im je jasno da onakva LRH je teško mogla pronaći takvog kupca osim ako se nebi pojavio neki pijani rus koji bi je kupio iz hira, a ne na temelju poslovanja. Mali dioničari imaju svoje interese, u nekim stvarima nam je bliža strana Opatije koja je manjinska i štiteći svoje interese štiti i naše, no budući da oni mogu imati i neke druge interese osim interesa kapitala tu smo onda bliži većinskom koji to gleda samo iz tog kuta. Šteta je samo što struktura nije posložena tako da je naš glas presudan tj da je mjerodavna 2/3 većina.


@jope

Nisam govorio o 300 kuna dobiti po dionici, nego zarade. Dobit nije kategorija o kojoj sada u upravi razmišljaju. Ušli su u investicijski ciklus, velika ulaganja misle pokriti povečanom amortizacijom što znači da će dobit ostati na manje više istim razinama i služit će da se postepeno pokrije gubitak.

Sve je to lijepo i nadajmo se da će tako i biti. Ako kompanija može godišnje zaraditi 100 mil kuna, na aktivu tešku milijardu kuna to je jako dobro.
Za usporedbu Maistra ima aktivu od 2 milijarde, prihod od prodaje 650 mil iz kojeg generira oko 175 mil kuna zarade. No troškovi financiranja su im 45 mil kuna godišnje, Riviera na aktivu od 2,6 milijardi, prihod od 975 mil, a zarada 270 mil. (Pod zaradu milsim operativna dobit+amortizacija) no za razliku od LRH i RIviera i Maistra su dužne po milijardau kuna i to je i značajan trošak.
Tu je i bitna razlika u nekim pokazateljima jer kad se gleda prihod po dionici onda tu LRH lošije stoji no to je lako objašnjivo i zato se kod usporedbe fundamenata nikad ne može gledati samo jedan parametar.
Jer ako tvrtka ima aktivu od 100 i nju pokriva sa pola vlastitog i pola posuđenog kapitala i na tome radi prihod od 100 ispada da na kapital dioničara radi prihod od 2 kune na jednu kunu dioničarskog kapitala tako da to kod zaduženih tvrtki naoko bolje izgleda. Naravno logika govori obrnuto. Činjenica da su ove 2 tvrtke koje sam naveo trenutno na burzi vrednovane znatno više i trguju se na razini knjigovodstvene vrijednosti (koja je revalorizirana)
Kod LRH je imovina jako potcijenjena, kvadrat zemljišta se vodi po 500 kuna a na tržištu doseže cijenu i 500 eur. Imovina po bilo kakvoj procijeni je za barem 50% vrednija nego piše u bilanci pa je tako i knjigovodstvena vrijednost po dionici bliže 5000 nego 3000 kuna. No LRH ne prodaje zemljište nego se bavi turizmom i prihod po dionici je sada oko 750 kuna tj 0,25 kn po kuni dioničarskog kapitala, a maistra ima 0,65 po kuni dioničarskog kapitala ali istovremeno ima i više od kune duga po kuni kapitala dioničara i to treba vratiti i još plačati kamatu na to.
Ne zaboravite da je Ostoja još 2005 kada je LRH poslovala sa 25% manjim prihodima i znatno manjom zaradom nudio 3200 kuna po dionici u preuzimanju, a kupovao ju je da na njoj zaradi a ne izgubi. Danas je cijena na tržištu znatno niža, a što mislite koja je njegova ciljana cijena za izlaz?
Iskreno sumnjam da je puno ispod 1000 eur po dionici, i znam da mislite da je to utopija ali 2000 soba u Opatiji vrijede najmanje po 100.000 eur i trebale bi po nekim standardima donosti oko 40-50 mil eur prihoda i 15 mil eur zarade godišnje pa izračunajte i sami.

Nemoj misliti na m2!

New Report

Close