LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Slažem se sa Draženom, zato sam i napisao da smo došli u fazu prepucavanja a ne više o LRH. Priznajem ja prvi, mada to ne želim al ne mogu odšutiti. Da ne citiram smatra nas mutikašima itd. dok u državi imamo slučaj Kamensko. 1. Mutikaš nisam, 2. Ako sam ulaganjem na ZSE špekulant, to prihvaćam, 3. Da li želim kruha bez motike – odgovor je ne, radim na 2 strana jezika od svoje 24 god. vjerojatno preko 10 sati dnevno. Draga bakiceee tko god je uložio kunu na ZSE taj je svjetla točka ove hrvatske stvarnosti, kamo sreće da nas je više pa da podignemo crobex, pa da dođu i strani investitori, pa bi to u konačnici doveli do manje cijene kapitala, pa bi možda imali i koju greenfield investiciju, pa još mnogo toga. A šta mislite da će ovakvim nepoštivanjem zakona doći do toga? To vam ja želim reći, a vi razmislite jel je bolje ovako stihijski rješavati greške vlasti i lokalnih političara ili poštivati zakone i napravit sve da u HR dovedemo strani kapital.

Evo koga zanima iz pisma Opatije prema LRH
To je od 13.8.1993. što će reći godinu i pol nakon famoznog Zaključka i godinu nakon prvog rješenja Agencije (prednik HFP) o pretvorbi.

I onda idemo malo još u prošlost pa da vidimo što piše u prijedlogu IV SO Opatija skupštini:

Sad vidimo zašto su to tražili, da bi se obeštetili oni kojima se treba isplatiti naknada, a znamo zašto im je to na kraju fond i odbio dati. Zato što naknadu ne isplaćuje Opatija nego RH. Pretvorba nije trebala pretvoriti društveno vlasništvo u društveno vlasništvo. Nebi li sada sve općine i gradovi u RH imali pravo tražiti da za nacionaliziranu i konfisciranu imovinu na njihovom području i gdje je isto tako bio kao korisnik upisana općina a ušla je u pretvorbu da se njima izdaju dionice za to?

I to ovako paušalno 25% kao da je netko uopće to izračunao 🙂
Popisano je nekih 40-50 nekretnina gdje su negdje npr upisani na 8/12 ili samo zemljište na kojem je poslje izgrađen hotel, ili je isti dograđen i renoviran, vile koje je poduzeće obnavljalo itd itd.

ništa nova…..

http://danas.net.hr/hrvatska/investitorima-sam-duzan-reci-istinu-o-birokraciji-u-rh

nakon što sam dobio malo dokumentacije evo jedna rekapitulacija pa da svi znamo što se dogodilo:
Iz dokumentacije je sve jasno, pustimo sad našu borbu za „ponudu“

Iz Zaključka i prijedloga IV SO Opatije je vidljivo sljedeće:
Da je zatraženo paušalnih 25% na ime društvenog vlasništva gdje je kao korisnik bila upisana Općina Opatija. Vidi se da se radi o 50ak nekretnina ali je to bilo zapravo nemoguće izračunati jer radi se o 40 godina nereda. Na zemljištima se gradilo, vile adaptirale i rušile, negdje su bili korisnici npr 8/12 itd itd.To nitko nikada nije izračunao.

Agencija nije prihvatila ovakvu ideju jer nije ni mogla. Zakon nije predviđao da vlasnici dionica na temelju ulaganja društvene imovine budu općine. Nije se pretvaralo društveno u društveno a pogotovo ne ako se zapravo radi o konfisciranoj i nacionaliziranoj imovini.

Agencija je napravila ono što su tada radili. Pustili su pretvorbu, ali umanjili glavnicu za imovinu za koju papiri nisu jasni i čisti. Ostatak dionica su pustili u prodaju radnicima i razbacali na fondove (mirovinsko itd)

Iz pisma agencije se vidi da su na upit Opatije odgovorili da za njih nema dionica jer to nije po zakonu.

Tada se radi prva izmjena pretvorbe i to 93 i sada se navedena imovina unosi u LRH i rezerviraju dionice 25%. No naravno ne za Opatiju nego za odštetu onima koji dokažu da je njihova. Iz prepiske LRH – opatija – fond vidi se da oni to pokušavaju raspetljati ali nitko se baš ne trudi.

1995 se obnavlja pretvorba i rade se još neke nove ispravke, opet se rezerviraju dionice sa više osnova za imovinu koja nije imala rješeno imovinsko pravni odnos i na temelju toga se LRH knjiži konačno na imovinu. Sada je to već 24,64%, no budući su vršene nove rezervacije s drugih osnova onaj "opatijin paket" je sad i manji od toga, jer je kapital povećan.Rekao bi da se svodi na nekih 19%
Naravno Opatija stvarno nema pravo ni na to..

Tu počinju problemi i Opatija osporava upis i kroz par godina viši sud poništava upis tj vraća stvari na početak. Radi se o pravnom neredu, tj 95te su sudovi na temelju rješenja HFPa vršili upis u zemljišne knjige, no par godina kasnije to se nije moglo bez dozvole prethodnog vlasnika.

…gosn drazzeni…znate kako kod nas kažu…pojeo vuk magare…

…priznajem,da će to teže shvatiti ovi koji su potrošili na odvjetnike koji su im obećavali drugačije…

…a nije lako ni vama,i vi se morate opravdati… [tongue]

Počinju sporovi LRH – JLS i to nije pravomočno okončano do nagodbe 2007.

Zanimljivo je da je 2005 te iste dionice dobio ostoja ali mu je nakon organiziranog izlaska naroda na lice vlada nakon nekih 6 mjeseci dionice oduzela.

2007. se sklapa sporazum.
Vlada svoju odluku o dodijeli dionica Opatiji pokriva odlukom jer pravne osnove u pretvorbi nema i ne može tek tako dati dionice

Vlada Republike Hrvatske donijela je političku odluku o tome da se jedinicama lokalne samouprave treba prepustiti 25% +1 dionica dioničkih društava i time omogući da jedinice lokalne samouprave preuzmu odgovornost za razvoj gospodarstva na svom području (Odluka Vlade Republike Hrvatske klasa: 022-03/06-02/19, ur.br. 5030120-06-01 od 16. ožujka 2006. godine i dopuna Odluke klasa: 022-03/06-02/9, ur.br. 5030120-06-4 od 28. travnja 2006. godine o imenovanju članova Radne skupine za privatizaciju Liburnia Riviera Hoteli, d.d. Opatija, Imperial, d.d. Rab i Jadran, d.d. Crikvenica sa zadaćom da predloži optimalni model privatizacije hotelskih turističkih društava)

Strane sklapaju sporazum u kojem JLS i LRH prekidaju sporove a vlada daje dionice ali 25%+1 prema ovoj odluci. Vlada nema nikakvo drugo opravdanje da da te dionice, a da bi izbjegli problem ponude na koju ih je hanfa upozorila morali su u sporazum smuljati tezu o izvornom stjecanju.

Ostoja gubi spor na US (zanimljivo ista sutkinja kao kod nas) ali pokreće spor na TS za dionice temeljem potraživanja iz kuponske privatizacije. (On je taj spor već dobio na arbitraži i blokirao račune HFPa i uzeo im 250 mil. Nakon natezanja 2005 su mu dali dionice LRH 85% dakle i one rezervirane!! On im je vratio dio novca oko 162 mil. Ali mu oni nakon par mjeseci i pritisaka iz opatije dionice oduzimaju.)

HANFA utvrđuje obvezu Opatiji sasvim legitimno jer je jasno da dionice nisu dobili ni za imovinu niti izvorno

HFP i Ostoja sklapaju nagodbu. Država priznaje da je dionice nezakonito oduzela (suprotno odluci sutkinje) i da bi vjerovatno izgubili spor
(pošto iza svega stoje Polančec, Granić, Sanader) možemo misliti kako i zašto. Sve provodi Čobanković

U nagodbi se kaže sljedeće
SNHO povlaći tužbe
Za to dobija 54% dionica i 162 mil (zapravo u lipu točan iznos koliko je vratio državi) ali se kaže da je to u naravi isti iznos ali je dan kao kompenzacija za 25+1 dionicu za koju se ostoja odriče u korist opatije
Po ovom sporazumu Opatija ponovo stiće ove dionice 2010 ali da bi se to pravno provelo mora se poništiti sporazm iz 2007 da bi Opatija vratila dionice HFPu pa ih ponovo dobila nazad ali nebi imala obvezu jer je sad ima Ostoja.
HFP izjavljuje da je 2007 sklopio nezakoniti sporazum i da to nije izvorno stjecanje!!!!!!
To isto izglasava i GV Opatije i sva vjeća općina

No sud odbija poništiti sporazum iz 2007 jer nema pravnih temelja za to, prošlo je 3 godine za pobojnost. Nije problem raskinuti ugovor ali njima je igrala samo ništetnost jer bi to jedino ukinulo odluku hanfe.

I sada sutkinja nakon svega ovoga što smo naveli praktično utvrđuje da je 2007 godine ipak sporazum izvorno sjecanje i nastavak pretvorbe bez obzira na izjave strana koje su ga sklopile da nije i svih činjenica koje su ovdje napisane.

@bakicaaa
Bliže smo istini jadniji ste. [tongue]

I get 1% and I’m proud! [lol]

…a čujte matko…svatko ima svoju istinu,vidite i ovi iz Opatije tvrde da je istina i pravosuđe pobijedilo…

…tu vam u pravu ima jedna izreka…neka se čuje i druga strana,pa ju ja trenutno zastupam…

…što se tiče gosn drazzenija ne sumnjam da on ne radi dobar ajvar… [thumbsup]

…ugodan vikend…

@b…..
ja svoj obraz imam i svi znaju tko sam
ne opravdavam se nikome niti mislim da ima potrebe
naravno da mi je žao,
no bilo je do sada i uspona i padova, a kad ovo gledam unazad nisam ni siguran dali mi je ovo najgori udarac koji sam primio u ovoj borbi, ogorčen jesam ali i odlučan, a u životu sam prošao i puno gore stvari da bi sad od ovog pravio takvu dramu..

od sad na dalje ste na ignore osim eventualno ako se predstavite

@drazeni
Onaj sažetak – GREAT WORK DONE. [cool]

New Report

Close