LPLH (Lošinjska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LPLH (Lošinjska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Rezultati su po mjesecima, Kolovoz +2%, Srpanj – 10%.

Imaš pravo… nisam dobro gledao…

Ne ocekujem velika iznenadenja za Q3. Mislim da ce turizam odraditi ili isto ili nesto slabije nego 2018. Kao sto je kolega nimimada naveo, 7. mjesec je bilo lose vrijeme i manje nocenja na Losinju sto ima jaki utjecaj na kategoriju smjestaja LPLH.

Stanje u kampovima nije bas bajno. Nesto se ulaze ali nije to podizanje kvalitete vec puko odrzavanje necega sto je ocigledno zaostalo u odnosu na drugu turisticku ponudu. Tu vidim veliku slabost za buducnost ukoliko se napokon ne pokrene prica oko strateskog partenera (novog vecinskog) i pravih ulaganja. Iz samog trenutnog poslovanja, LPLH nije neki draglj. Ovdje je vrijednost u nekretninama a poslovni dio je dovoljno dobar da ne stvara gubitke uz poneki bonus u dobrim turistickim godinama ili stabilnog poslovanja brodogradilista.
Rasplet u stilu Krasa mi se ne cini bas izgledan. Jadranka hoteli vise ne “grizu”, bitnije im je sredit zracnu luku i golf da podignu popunjenost postojecih kapaciteta. Mozda netko kao novi vlasnik LRH ili ADRS/RIVP/Luksic.

Pitanje je trenutka kad ce netko prezeti sve i otkljucati vrijednost dionice ali da bi do toga doslo nije dovoljno da samo netko dode s novcima vec da br. 1 i/ili 2 odluce prodati.
Dojma sam da Ivic nije zainteresiran za razvoj turistickog portfelja, barem ne u smislu osobnog angazmana. Masa se nesto igra vodenja kampova ali razvoja nema. U konacinici problem je sto mi se cini da niti Masa niti Ivic nemaju financjsku snagu otkupiti udio drugoga a kamoli ici u ponudu za preuzimanje cijele firme. S druge strane, cini mi se da obojici “ne smeta” trenutno suvlasnistvo i nemaju neku potrebu prodati.

Što se tiče trenutnog poslovanja, lijepo ste to opisali i djelim vaše mišljenje. Za budućnost sam ipak veći optimista. U zračnoj luci Lplh ima velik udio, zaboravio sam točno, cca 40%? Ako Jadranka i grad žele razvijati aerodrom, ne vidim tu interes Lplh, za očekivati je neko obeštećenja. S obzirom na TK lošinjske to je značajan iznos.

I ja sam optimista, samo me nekad uhvati zuta minuta. 🙂
Zadnje sto se pricalo oko aerodroma je da ce Jadranka i grad/zupanija/drzava ici s dokapitalizacijom dok LPLH nema interesa trenutno sudjelovati.
Jadranki nije u interesu otkupljivati udjele, drzavi jos manje tako da ne ocekujem obestecenja nego nesto manji udio u postotnom dijelu i eventualni prihod ukoliko aerdorom bude pozitivno poslovao (tesko za ocekivati).

Ne vidim način da aerodrom posluje pozitivno.
Jadranki je nasušno potreban ako želi ostvariti ambicije top destinacije s golf terenima i taj gubitk će rado računati pod troškove poslovanja.
Grad i županija također imaju jak interes da podignu kvalitetu destinacije.
Ne znam što namjeravaju u Lošinjskoj ali jasno je da za remontno brodogradilište i kampove-poljane aerodrom baš i nije neophodna investicija.
Dati svoj udio bez nadoknade pogotovo kada drže okidač za razvoj poslovanja u koje je uloženo i još se namjerava uložiti nekoliko stotina miliona eura (cijela LPLH po trenutnoj cijeni na burzi vrijedi cca 13 miliona ) značilo bi … da ne navodim 🙂
Taj aerodrom počinju proširivati gotovo koliko i Lošinjska kreće s investicijama, moguće je razlog baš taj udio LPLH. Ne znam u kojoj je fazi golf teren ali s obzirom na samo dosadašnja ulaganja Jadranke i značenje proširenja piste za njihovo poslovanje svako daljnje otezanje vjerjatno ih čini nervoznim.
Investicija u proširenje se procjenjuje na 35 milina eura. Pa koliko onda vrijedi da se isplati LPLH?

maro77 po pisanju vidim da ste dobro informirani i rekao bih da ste na Lošinju domaći, kanite li ići na skupštinu?

Nece LPLH dati svoj udio nikome, ali takoder nema nacina da prisilno prodaju. Jadranka svim silama trazi partnere za ulaganje u aerodrom ali nema namjeru otkupiti udjele ostalih dionicara. Ukoliko se nadu partneri (vlada, lokalna zajednica), pretpostavljam da ce se ici u dokapitalizaciju u kojoj LPLH nece sudjelovati i ostat ce na istom samo postotno manjem udjelu.
Grad ima interes ali zupanija bas i ne. Rijeka vec ima aerdrom na Krku koji postize relativno najlosije rezultate u usporedbi s ostalim primorskim aerodromima. Mozda uskoci vlada po politickoj liniji jer je ipak ministar turizma bivsi gradonacelnik ML.

Osobno ne vidim neki veliki benefit od vlasnistva u aerodromu niti nacina da se taj udio monetizira. Mozda u buducnosti kroz neku kompenzaciju s gradom/zupanijom/drzavom.

Nisam domaci ali cesto odem. Nazalost na skupstinu necu moci jer sam na putu. Da li vi namjeravate ici? Ili netko drugi s foruma?

Pogledao sam u izvješću Zračne luke za 2018, LPLH Turizam 35,25%, Jadranka 36,08% …
Kapital 50-ak miliona kuna, prihodi 6-7 miliona, rade s gubitkom.
U slučaju proširenja ne znam što bi od postojeće opreme, postrojenja i građevina vrijedilo.
Ostaje jedino zemljište koje vode pod cca 25 miliona kuna. Ne znam koliko tamo ima kvadrata ali na prvi pogled ne manje od 250.000 m2, znači procjenjuju vrijednost zemljišta zračne luke u rangu poljoprivrednog zemljišta.

Daleko mi je potegnuti do Lošinja mada bi moglo biti zanimljivo.
Po svemu sudeći nećemo puno toga saznati o skupštini ovdje na forumu 🙂

Alfa marine i dalje uredno skupljaju… imali ko kakav info?


Alfa marine i dalje uredno skupljaju… imali ko kakav info?

Vlasnik Alfa marine, Zoran Mužić, član nadzornog odbora LPLH Zoran Mužić …
Vjerojatno ista osoba.

https://mzoe.gov.hr/UserDocsImages/UPRAVA-ZA-PROCJENU-UTJECAJA-NA-OKOLIS-ODRZIVO-GOSPODARENJE-OTPADOM/Opuo/30_04_2019_Elaborat_Kamp_Lopari.pdf

Hvala Miro, baš ste nam to zgodno servirali za doručak 🙂

Lijepo je vidjeti ovako posloženo mada se o rekonstrukciji i utrostručenju kapaciteta već dugo govori.
Samo da se nađe način i izvor financiranja i da se krene napokon.
Cca. 350.000 m2 ima kamp, neke su procjene da za uređenje kampa 4 zvjezdice ide 100-150 eura po kvadratu.
Znači minimum 30 miliona eura investicije, samo za taj kamp.

A za cijeli lplh trenutno tržišna kapitalizacija 12 miliona eura.

New Report

Close