LPLH (Lošinjska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LPLH (Lošinjska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Zaboravljena dionica, za koju je iskoristena prilika i cijena prilicno napucana. Tekstovi o njoj su snazno argumentirani, ali je izostavljena realnost.

Ovdje nas u buducnosti ocekuju prihodi od 76 milijuna kuna. Jedan dio je u likvidaciji, a drugi u predstecajnoj. Od tih 76 milijuna imamo brodogradnju 59 milijuna, sto nije bas profitabilan posao. Ne znam koliko je moguce da i ona uđe u minus. I turizam, sa prihodom od malih 17 milijuna kuna. Tu se dakle moze ocekivati nekakva dobit od 2kn u narednim godinama i vjerojatno je sve iznad toga previse.

@alias
Hajde da jednom za svagda razrješimo situaciju između mene i vas. Barem što se tiče Lošinjske plovidbe.
Dakle, imamo priopćenje holdinga kako ne postoje garancije holdinga za dugove Lošinjske plovidbe brodarstva d.o.o. Ukoliko je to istina, a ne znam zašto ne bi bila, vi zaista nemate pojma o tome što pišete. Bilo bi fer da odgovorite da li vi kada procjenjujete nešto vezano za LPLH računate na garancije holdinga prema brodarstvu ili vjerujete upravi kada kaže da te garancije ne postoje?
Ja osobno nemam razloga ne vjerovati upravi ali naravno da nisam toliko nepromišljen da imam cijeli portfelj u LPLH (trenutno mi je LPLH u portfelju 5% i to je gubitak koji sam u potpunosti spreman podnijeti u slučaju nekog nenadanog razvoja situacije).
Ukoliko garancija nema, iskazani gubitak je potpuno irelevantan jer je taj gubitak u potpunosti proizvelo brodarstvo koji ide u likvidaciju pa oni koji se ne uspiju naplatiti od prodaje imovine nemaju više koga teretiti. Da li je vama taj dio uopće jasan?
Imam osjećaj da vam konstantno ponavljam iste stvari (ovdje javno i u privatnim prepiskama) i zaista više nemam energije, želje i ikakvog interesa u tome sudjelovati. Ponašate se kao da ste pali s Marsa i na osnovu pretpostavki (koje nisu točne i oko kojih se zapravo prepucavamo) izvodite zaključke. Dajte da se jednom pokušamo usuglasiti oko ulaznih podataka pa onda da vidimo hoćemo li doći do jednakih zaključaka.

Onda očito ja ne shvaćam. Onda mi objasnite ovo:

Imateljima kapitala matice pripisan je gubitak od 92.779.318 kuna. Znači pola

U odnosu na plan, prihodi su umanjeni.

Operativni i ostali troškovi u usporedbi s istim razdobljem prethodne godine, povećani su.

Likvidnost društva je slaba.

To vam znači da je cjelokupni gubitak od 186 mil kn ostvarila Lošinjska plovidba brodarstvo d.o.o., firma u kojoj je LPLH 50%-tni vlasnika, pa samim time je gubitak LPLH 50% od tog ukupnog gubitka. Takav gubitak je posljedica prodaje imovine ispod knjigovodstvenih cijena pa je prodajom ostvaren rashod. Jednom kada se LP brodarstvo d.o.o. likvidira tada će se likvidirati i njegovi dugovi i tek tada će mnogi progledati jer ostatak Holdinga praktički nema dugove.
Ovakva katastrofalna bilanca je posljedica toga što je imovina LP brodarstva d.o.o. rasprodana čime su podmireni neki dugovi ali mnogi su još ostali i ostati će knjigovodstveno do završetka postupka likvidacije.

Aha. Pa super. Vjerujem da će biti tako. Ja kupim auto na kredit i ne plaćam rate i banka mi oprosti dug. Ima logike. I onda ostaju ful profitabilno bordogradilište, kva kafića i par hektara zemljišta. Ja tu vidim veliki potencijal. I s dugovima i bez. Samo me još nešto zanima. Tko je matica u tom društvu? Sad kad se izdvoji plovidba


Aha. Pa super. Vjerujem da će biti tako. Ja kupim auto na kredit i ne plaćam rate i banka mi oprosti dug. Ima logike. I onda ostaju ful profitabilno bordogradilište, kva kafića i par hektara zemljišta. Ja tu vidim veliki potencijal. I s dugovima i bez. Samo me još nešto zanima. Tko je matica u tom društvu? Sad kad se izdvoji plovidba

@alias
ufffff… Ako vi kupite auto (ali ne vi nego vaša firma “alias” d.o.o.) i ne plaćate kredit, banka vam oduzme auto, proda ga i naplati kredit. Ukoliko i dalje ima potraživanja prema vašoj firmi, pokuša se naplatiti od jamaca. Ukoliko jamaca nema ili se ne može naplatiti niti od njih tada dug postaje nenaplativ i više ga nema.
Par hektara? Vidim da ste fantastično proučili LPLH jer tih vaših par hektara je zapravo 60 do 70 hektara koje se knjigovodstveno vodi po desetak eura po kvadratu. Ali ne da mi se sada o tome koja imovina ostaje jer to imate unazad pa pročavajte ako želite.
U konsolidiranom izvješću na prvoj stranici vam piše kojih je društava u barem 50% vlasnik LPLH.

P.S. Inače, nekako imam dojam prema dječjim pitanjima koje postavljate, a navodno ste profesionalac u financijskoj industriji (vaša tvrdnja) da ste pomalo zlonamjerni i zamorni. Volim diskutirati s ljudima i nije mi problem priznati nekome da je bio u pravu (pogledajte na temi HDEL gdje sam kolegi lebowskom odao priznanje iako se nisam slagao s njim) ali s vama je zaista teško diskutirati. Ovaj vaš zadnji post je najočitiji primjer tome.

Po dionicama u koje ulažete vidim da će te morati često priznati nekome da ste bili u krivu

@alias
po zadnjem postu vidim da ste ostali bez dječjih argumenata i poentirali na najbolji mogući način, a to vam dođe na otprilike “vidjet ćeš ti”.
Meni je portfelj u ovoj godini u minusu manjem od 1% i to računajući potop na HDEL što znači da mi je diverzifikacija osnovna stvar. Vaš problem je što meni odgovarate na način kao da imam 100% portfelja u dionici tipa LPLH i HDEL. Po mom mišljenju dionice tog tipa imaju svoje mjesto u diverzificiranom portfelju, po vašem nemaju i točka. Samo vaši argumenti o LPLH su svi od reda bez veze. Pišete o toj dionici, a pojma nemate o njoj.
Zamislite sada scenarij da LPLH propadne, a ja izgubim 5% portfelja. Vi bi naravno rekli da ste bili u pravu i likovali, a ja bi zaradio (da zaradio!) 25% portfelja. Na cijeni od 35 kn imao sam malo manje od 10% portfelja (i pisao sam da je to previše i da ne savjetujem toliki postotak, provjerite) u LPLH i od toga 80% prodao po prosječno tri puta većoj cijeni, ostatak od 20% mi sada čini 5% portfelja. Naravno da nije ista stvar kupovati LPLH na 100 kn i LPLH na 35 kn ali vas to nije briga jer vi kada pišete uopće ne razmišljate o cijeni, a otuda i vaše mišljenje kako nekada LPLH nije vrijedila niti 10 kn, a sada vrijedi oko 100 kn.

Opet se mi vracamo na 10kn, a sami ste rekli da se više nećemo toga dirati. Ajmo ponovo. Ja sam rekao da vrijedi 100kn jer ima nešto novaca i nešto kapitala, ali da će taj kapital nestati nakon što dođe godišnje izvješće. Točno to se i dogodilo. Narasla vam je dionica 300%, a vi ste u gubitku 1%??? O tome vam ja govorim. Ja sam imao HIMR i još imam ATGR. Nisam diversificirao jer znam da moji izračuni vrijede i u plusu sam negdje 20% od nove godine. Tu negdje. Isto toliko i vani gdje imam 1 dionicu. I srebro je isto tu negdje naraslo. Govorim AGQ. Diversifikacija je za one koji ne znaju baš previše o dionicama pa idu na pogađanje. I sami ste rekli. To je ono tipa eci peci pec. Jedna će narast, druga će past pa na kraju možda i budem u plusu. Odmah da kažem – nisam protiv diversifikacije. Ali samo ako nađeš 5 (5, 10, bilo kolko) super jeftinih dionica koje VRIJEDE, pa se ne možeš odlučiti koju bi od njih odabrao. Pa šta bi ja trebao kupiti 2 dobre dionice i 20 loših jer mi jedna od tih loših može narasti 500%. Ma da sigurno. Kako ste vi s tih 300% zarade u minusu onda?

Ne znam zasto je ostavljen prostor spekulacijama na osnovu vezanosti sudbine brodarstva za cijeli holding. Iako nam logika nalaze da je stav kolege @NevenS ispravan, netransparentnost oko trenutne situacije daje tezinu stavovima kolege @alias. Posto mi je prosjek na ovoj dionici 38,5 ne zabrinjavam se previse, ali situacija nastala manjkom konkretnih i dobro obrazlozenih informacija i koja ostavlja prostor manipulacijama je svakako iritantna.

Hand in hand, kameraden. Hand in hand, voor Feyenoord één. Geen woorden maar daden, léve Feyenoord één


Opet se mi vracamo na 10kn, a sami ste rekli da se više nećemo toga dirati. Ajmo ponovo. Ja sam rekao da vrijedi 100kn jer ima nešto novaca i nešto kapitala, ali da će taj kapital nestati nakon što dođe godišnje izvješće. Točno to se i dogodilo. Narasla vam je dionica 300%, a vi ste u gubitku 1%??? O tome vam ja govorim. Ja sam imao HIMR i još imam ATGR. Nisam diversificirao jer znam da moji izračuni vrijede i u plusu sam negdje 20% od nove godine. Tu negdje. Isto toliko i vani gdje imam 1 dionicu. I srebro je isto tu negdje naraslo. Govorim AGQ. Diversifikacija je za one koji ne znaju baš previše o dionicama pa idu na pogađanje. I sami ste rekli. To je ono tipa eci peci pec. Jedna će narast, druga će past pa na kraju možda i budem u plusu. Odmah da kažem – nisam protiv diversifikacije. Ali samo ako nađeš 5 (5, 10, bilo kolko) super jeftinih dionica koje VRIJEDE, pa se ne možeš odlučiti koju bi od njih odabrao. Pa šta bi ja trebao kupiti 2 dobre dionice i 20 loših jer mi jedna od tih loših može narasti 500%. Ma da sigurno. Kako ste vi s tih 300% zarade u minusu onda?

Moderator se zainatio i očito želi prekinuti ovu našu komunikaciju protiv čega zapravo nemam ništa protiv ali ne volim kada u zraku ostanu neistine pa dakle budući da je vaš post objavljen a ovaj moj je odgovor na taj vaš pa samim time pretpostavljam da bi trebao biti objavljen, molim vas lijepo da mi odgovorite gdje ste to vi u mom zadnjem objavljenom postu uspjeli pročitali da sam u gubitku 1% nakon što je dionica odradila rast od 300%???

Ne pratim kad je lplh odradio 300%. mislio sam u ovoj godini. još me nešto zanima. zasto je uprava napisala da je likvidnost slaba a imaju 43 mil casha? to stvarno ne podbadam. pitam ozbiljno

New Report

Close