LPLH (Lošinjska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LPLH (Lošinjska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Re NevenS:

Ako gledate da Lplh bez brodarstva ima imovinu 168M i na osnovu toga vrsite procijenu vrijednosti tvrtke, procijenjujete dionicu kao nekretninski fond.
U tom slucaju na ZB imate jedino za usporedbu Fima proprius nekretninski fond, koji ako se vrsi usporedba se isto tako trzi na cca P/B=0,20 kao Lplh.

Ali Lplh nije nekretninski fond pa bi trebalo pogledati i druge parametre kao na primjer P/S koji iznosi cca 0,50. Dobit je i Brodogradilista i Turizma oko nule.

Treba isto tako primjetiti da se imovina Turizma iz godine u godinu snanjuje prebacujuci dijelove kroz udjele u druge d.o.o.-ove.

Sto dovodi do netransparentnog odnosa izmedju postojecih dionicara Lplh i partnera u tim d.o.o.-ovima.

Vlasnicka struktura vecinskih dionicara je dosta zamrsena i vjerojatno se preko ovih d.o.o. (Marus Alba, Asparagus,…) vec vrsi preslagivanje i rasciscavanje vlasnickih odnosa glavnih dionicara.

Iako tvrtka kroz tako veliku imovinu ima potencijal za rast, u analizi cijene trebalo bi uzeti u obzir i druge cimbenike koji utjecu na vrijednost tvrtke.

Usput, misljenja sam da se Brodarstvo ne moze uzinati kod procijene Lplh kao da je nhegov utjecaj nula. Gasenje Brodarstva utjecat ce na cijenu dionice bilo pozitivno ili negativno.

Ja zaista imam osjećaj da se mi nikako ne možemo sporazumijeti jer ja nikako ne mogu vaše odgovore postaviti u kontekst onoga što sam ja napisao. Primjerice, ako se vratite u moj post vidjet ćete da sam napisao "No P/B je grubi i vrlo često zavaravajući parametar koji nas može odvući na krivi trag ali postoji velika razlika kada se promatra P/B firme koja je dosta zadužena i one koja nije zadužena uopće."

Napisali ste da je P/S otprilike 0,5, pa je li to loše? Da ne spominjemo udjele LPLH u nekim drugim d.o.o.-vima gdje su udjeli manji od 50% pa se njihovi prihodi ne konsolidiraju. Primjerice u Uvali poljana d.o.o. imaju čini mi se 49%, a prihodi Uvale su cca 15 mil kn.

Vaša tvrdnja da se imovina turizma iz godine u godinu smanjuje nije točna jer gledajući revidirane podatke Lošinjske plovidbe turizam d.o.o. ispada sljedeće:

IMOVINA / DOBIT
2009. 82,55 mil kn / 148 tisuća kn
2010. 85,22 mil kn / 668 tisuća kn
2011. 85,92 mil kn / 961 tisuća kn

Dakle imamo rast vrijednosti imovine i povećanje dobiti.

Ovaj dio oko Brodarstva neću više komentirati jer mislim da smo ga prožvakali već uzduž i poprijeko.
[/quote]

Mozda sam bio neprecizan. Materijalna imovina se iz godine u godinu smanjuje kroz udjele u novoformiranim d.o.o. – ovima.
To sto ukupna imovina prakticki ostaje ista i nakon navedenih pretumbacija ostaje prakticno ista ukazuje na to da je zemljiste koje ulazi u kapial u noformirane d.o.o. vrednovano po knjlznim vrijednostima, odnosno dosta nisko.

Sto se tice poazatelja P/S, nisam rekao da je na osnovu dionica ni skupa niti jeftina.

Glede pokazatelja P/B, osim vase ograde vezano na potrebu gledanja i zaduzenje tvtke, trebalo bi obratiti pozornost i kako je materijalna imovina vrednovana (tu prvenstveno mislim na zemljiste).

I onda se opet vracamo na to koliko je transparentan ulazak u kapital d.o.o.-ove kroz udjele unosom zemljista.

Sduvnja1,

Ne razumijem što znači to da se “materijalna imovina iz godine u godinu smanjuje kroz udjele u novoformiranim d.o.o.-vima”. Možete li to malo potkrijepiti argumentima pa da detaljnije raspravimo o tome?

Dalje u tekstu ste blago rečeno kontradiktorni jer tvrdite na početku “…ukazuje na to da je zemljiste koje ulazi u kapital u novoformirane d.o.o. vrednovano po knjižnim vrijednostima, odnosno dosta nisko.”, a pri kraju “Glede pokazatelja P/B, osim vase ograde vezano na potrebu gledanja i zaduzenje tvtke, trebalo bi obratiti pozornost i kako je materijalna imovina vrednovana (tu prvenstveno mislim na zemljiste).”


Sduvnja1,

Ne razumijem što znači to da se "materijalna imovina iz godine u godinu smanjuje kroz udjele u novoformiranim d.o.o.-vima". Možete li to malo potkrijepiti argumentima pa da detaljnije raspravimo o tome?


Evo ja ću potkrijepit sa argumentima umjesto kolege. Ali nejde njemu u prilog, nego Nevenu.
Nedavno se dogodila promjena, država je dokapitalizirala Zračno pristanište Mali Lošinj i LPLH je pao ispod 50% vlasništa. Samim time je zemljište izbačeno iz konsolidacije, i sad se vodi kao ulaganja koja se obračunavaju metodom udjela. Nije se ništa loše dogodilo, dapače. Taj aerodrom može nešto vrijediti samo ako se u njega ulaže, i bolje da ne ulaže LPLH nego netko drugi.
Vrijednost LPLH je sada u marinama, kampovima i lovi koja je na računu brodogradilišta. Ako se kojim čudom spasi onaj jedan brod, cijena može odmah preko 100 kn što se mene tiče.

Nitko ne prati promjene u top 10 🙂


Nitko ne prati promjene u top 10 🙂

prati prati.. nista bitno, samo obicno prebacivanje sa skrbnickog na osobni.. ali se sad vidi pravo stanje..

Eto, već dva puta su moj post pobrisali moderatori i sada tjeraju mak na konac pa brišu vjerojatno iz inata. Otvoreno vam kažem da svojim postupcima tjerate i ono malo ljudi što je ostalo na forumu i jednostavno stalno iznova pokazujete da ne razumijete raspravu koju ovdje vodimo. U mojim postovima niste mogli naći apsolutno ništa što se može okarakterizirati kao vrijeđanje. Smatram da sam napisao dobre postove, a vi ukoliko mislite da je u redu da potezom pera brišete nečiji trud (jer za napisati nekoliko smislenih rečenica je on potreban itekako) bez ikakvog obrazloženja , dokazujete da nemate pristojnosti.

Ovo je bio samo osvrt na vaše postupke, a dalje je ono što se tiče LPLH (s time da neću uz izlist dioničara pisati ono što sam napisao u prvom i drugom izbrisanom postu jer smatram da vam je ovo gore dovoljno, a vi procijenite jesam li ikoga uvrijedio. Neka vam to bude treći pokušaj)

1.DALMONT D.O.O. (84138883296) 161.983 24,45 Osnovni račun
2.FIMISI FOUNDATION () 161.090 24,32 Osnovni račun
3.BUGA D.O.O. – U LIKVIDACIJI (30363078733) 110.347 16,66 Osnovni račun
4.APPLE MARINE INC. () 30.921 4,67 Osnovni račun
5.BAKIĆ NENAD (13987237540) 21.112 3,19 Osnovni račun +2560
6.AUDIO (75666130770)/REPUBLIKA HRVATSKA (52634238587) 21.042 3,18 Zast. račun
7.ZAGREBAČKA BANKA D.D. (92963223473) 6.124 0,75 Skrb. račun
8.PBZ D.D. (02535697732) 3.455 0,52 Skrb. račun
9.RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. (53056966535) 2.209 0,33 Skrb. račun
10.TOMLJANOVIĆ JOSIP 1.865 0,28% novi

KBZ D.D. -2.560 (preknjižba na osnovni račun pod 5.)

Štovani g NevenS,
u HRV tvrtkama koje su prezadužene a osobito cikličkim događa se niz zakulisnih igara kojih Vi ili niste svjesni ili s njima niste upoznati(ja nisam upoznat ali sam ih svjestan). Knjiški P/B nema nikakvu vrjednost (ZA VAS) u vrednovanju dionice LPLH (ako ste mali). Nije isto ima li netko 25 000 dionica ili tisuću tj. ako baš hoćete ne vrjedi LPLH ISTO za Vas i za PR blogera. Pogledajte izlist sduvnja1 (čini mi se) ispod Vašeg.Navedeno vrjedi ISKLJUČIVO za male i za njih vrjednost dionice može biti kao i 0 (nula) kn.

Štovani g. Andy,

ovo što pišete može se primijeniti na neke od HR tvrtki, a tu bi prije svih svrstao ciklički građevinski sektor koji se naprosto ispuhao uslijed nedostatka domaće potražnje.

Međutim, upravo se o tome ovdje i radi – LPLH više ne vrednujemo ciklički, i ne povezujemo s brodarskom cikličkom krizom, već smo ga prešaltali na vrijednost materijalne imovine u sinergiji s budućim očekivanjima od iste.
Dakle, naprosto i pojednostavljeno, količina keša u blagajni je respekta vrijedna a površina kvadratnih metara turističkog zemljišta uz samo more naprosto fascinantna.

Od viška (lukrativno manje brodogradilište) glava svakako ne boli.

I zato ne čudi interes PR blogera koji se ovdje ozbiljnije primio posla nakon nekog vremena. [emo_palacg]

Tvrditi da to naprosto nema veze, ili da je irelevantno za ulagača s manje od 1000 kom. je naprosto presmiješno. Iz razloga što dionice dotičnog u dužem vremenskom razdoblju, dakle za dugoročne ulagače, redovno otključavaju svoju intrinzičnu vrijednost, ako se razumijemo..

Ili pojednostavljeno: i mali ulagač u takvim slučajevima redovno zarađuje, proporcionalno svojem ulogu [emo_dolar]

Štovani g Istražitelj,
osnove s kojima polazite u valuaciji LPLH su optimistične. Kao što postoji “otključavanje vrjednosti” tako postoji i “zaključavanje vrjednosti”. Na blogovima u kojima se potiče male da slijede velike zaključavanje se ne spominje. Shema 1.


Štovani g NevenS,
u HRV tvrtkama koje su prezadužene a osobito cikličkim događa se niz zakulisnih igara kojih Vi ili niste svjesni ili s njima niste upoznati(ja nisam upoznat ali sam ih svjestan). Knjiški P/B nema nikakvu vrjednost (ZA VAS) u vrednovanju dionice LPLH (ako ste mali). Nije isto ima li netko 25 000 dionica ili tisuću tj. ako baš hoćete ne vrjedi LPLH ISTO za Vas i za PR blogera. Pogledajte izlist sduvnja1 (čini mi se) ispod Vašeg.Navedeno vrjedi ISKLJUČIVO za male i za njih vrjednost dionice može biti kao i 0 (nula) kn.

Ne znam ima li uopće smisla napisati vam odgovor jer imam osjećaj da vam je jedina svrha provokacija radi sebe same. Pisali ste ranije da prema vašoj kalkulaciji LPLH vrijedi 20 kn/dionici. Pitao sam vas da argumentirate ali odgovora nije bilo i sada pišete “besmislice”. “Besmislice” zato što pišete o prezaduženim i cikličnim tvrtkama, a LPLH nije ni jedno ni drugo. Nadalje pišete da LPLH ne vrijedi svima isto, odnosno da meni kao malom dioničaru može vrijediti 0 kn, ali onome tko ima 25000 dionica one mogu vrijediti više. Možda jesam ograničen ali ako je tako rekao bih na sreću jer zaista takvu konstataciju neću nikada biti u stanju razumjeti.
I da vam kažem još jednu stvar za kraj, ne znam ima li gore stvari od toga da čovjek bude nečega svjestan ali s time ne bude upoznat. Otprilike vam je rezultat isti kao da ste s nečim upoznati ali toga niste svjesni.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/s-broda-maja-koji-je-plovio-od-tajvana-prema-kineskoj-luci-fuzhou-nestao-hrvatski-pomorac-50godisnji-kuhar/649424.aspx

Uistinu, bez svoje samostalnosti, narod ne može biti narodom, osobom, nego je samo puk - množina čeljadi! Dokle budemo imali domaćih izdajica, dotle ćemo imati tuđinca gospodara!

Ne raspolažem podacima da je dug “13 M KN” kako navodite.
U bilanci na dan 30.09.12 dugoročni dug je 238,8 kn od čega je 99,9% bankovni, kratkoročni 118,9 od čega 62,7M bankovni.
No to uopće nije najbitnije.
LPLH ima fiksne dugotrajne imovine kao zemljište 20,2 M što je svega 4,3% materijalne imovine(četiri zarez tri posto). Građ objekti 40,3 M (8,7% fiksne imovine). Preostali dio 384,3 M čine alati i oprema a to je daleko od “vrjednog” zemljišta ili hotela i sl.
Učinak u trenucima negativne čak i EBITDA- e je jasan: umanjenje “vrjednosti” fiksne imovine za 76,7 M Kn za dobivenih 26,7 M Kn za namirenje dospjelih obveza uz 3.07 M Kn “viška” na računu. U biti ovdje “novac na računu” je mazanje očiju.
Nemam LPLH i ne ulažem u HRV dionice a LPLH pišem jer je primjer navlačenja PR špreha o imovini a riječ je jedino o brzo topivoj pokretnoj imovini.

New Report

Close