LKPC (Luka Ploče d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LKPC (Luka Ploče d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.





LKPC ima sličan pattern kao Petrokemija. 1800; 1710; 1650 i što slijedi?
Sjetimo se Petrokemije; 195, 182, 170 i onda potop do 122kn.
S obzirom da je prinos dobrih 143% od samog dna snažniji pad je najizglednija varijanta.
Moglo bi biti bolno nekima, stoga oprez dioničari. Na 1710kn sam pozivao na prodaju i naravno prozivalo me se kao ludim, a iza pad do 1540kn. Sad je cijena 1650kn, idući pad neće biti tako blag kao prošli.

Kolega ja sam tražio argumente a ne crtkarije pa valjda je svima jasno da vama te crtkarije idu jako loše sjetimo se vaših preporuka: INGRA, VARTEKS, HDEL, ĐURO , VDKT i da dalje na nabrajam.

Fundamenti su zakon.
[/quote]

Fundamenti LKPC
P/S 2,49
P/E 84,60
P/B 1,91
BVPS 863,92
EPS 19,49

Za prste polizat. [thumbsup]
[/quote]

Pa i jesu, da se malo raspitaš koliki su fundamenti luka općenito, ne bi se ovako nabacivao sarkazmom.

lp
[/quote]

Ja zdravoseljači vidim, da ovdje možeš zaraditi ako utopiš skuplje većem magarcu.
Meni su ovi fundamenti signal za uzbunu. Da se razmjemo imao sam i imat ću ponovno LKPC, ali samo zbog špekulacije, ali da su ove brojke normalne, e pa ipak nisu.

Chávez grew up in a small house composed of large palm leaves.






LKPC ima sličan pattern kao Petrokemija. 1800; 1710; 1650 i što slijedi?
Sjetimo se Petrokemije; 195, 182, 170 i onda potop do 122kn.
S obzirom da je prinos dobrih 143% od samog dna snažniji pad je najizglednija varijanta.
Moglo bi biti bolno nekima, stoga oprez dioničari. Na 1710kn sam pozivao na prodaju i naravno prozivalo me se kao ludim, a iza pad do 1540kn. Sad je cijena 1650kn, idući pad neće biti tako blag kao prošli.

Kolega ja sam tražio argumente a ne crtkarije pa valjda je svima jasno da vama te crtkarije idu jako loše sjetimo se vaših preporuka: INGRA, VARTEKS, HDEL, ĐURO , VDKT i da dalje na nabrajam.

Fundamenti su zakon.
[/quote]

Fundamenti LKPC
P/S 2,49
P/E 84,60
P/B 1,91
BVPS 863,92
EPS 19,49

Za prste polizat. [thumbsup]
[/quote]

Pa i jesu, da se malo raspitaš koliki su fundamenti luka općenito, ne bi se ovako nabacivao sarkazmom.

lp
[/quote]

Ja zdravoseljači vidim, da ovdje možeš zaraditi ako utopiš skuplje većem magarcu.
Meni su ovi fundamenti signal za uzbunu. Da se razmjemo imao sam i imat ću ponovno LKPC, ali samo zbog špekulacije, ali da su ove brojke normalne, e pa ipak nisu.

[/quote]

Stari si forumaš, pa ću ti dobronamjerno ponoviti još jednom:

" Pa i jesu, da se malo raspitaš koliki su fundamenti luka općenito, ne bi se ovako nabacivao sarkazmom. "

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

@ Plavi

Može se i devin izmet tržiti po 1000$/dkg i da "svi" kupuju ko blesavi, ali ne to ne znači da je pametno (pametno je ukoliko utrapite po 1200$).

Valjda je poanta dioničarstva dobit, rast vrijednosti tvrtke ili dividenda. Sve ostalo su balončići koji prije ili kasnije moraju prasnuti.

Živjeli

Chávez grew up in a small house composed of large palm leaves.

@plavi

druge luke su druge luke, ali naše luke su u banani,nekažem da ne vrijede ali u ovom trenutku su budimo realni obadvje precijenjene, dali se netko slaže sa time ,nebi išao u raspravu,ali treba biti realan u procijeni fundamenata i mogućnosti profita,u skorijem razdoblju.


@ Plavi

Može se i devin izmet tržiti po 1000$/dkg i da "svi" kupuju ko blesavi, ali ne to ne znači da je pametno (pametno je ukoliko utrapite po 1200$).

Valjda je poanta dioničarstva dobit, rast vrijednosti tvrtke ili dividenda. Sve ostalo su balončići koji prije ili kasnije moraju prasnuti.

Živjeli

I nije baš tzako, ne slažem se.
Pa jel isto imati dobit u jednoj luci, ili jednom građevinaru?
Ili imati imovinu u jednoj luci, ili jednom građevinaru?

Po tvojoj logici svi sektori bi se trebali vrednovati jednako, ali to je daleko od toga.
Bila bi burza tada dosadna, i malo čak – predvidljiva.

Živio!

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]



@plavi

druge luke su druge luke, ali naše luke su u banani,nekažem da ne vrijede ali u ovom trenutku su budimo realni obadvje precijenjene, dali se netko slaže sa time ,nebi išao u raspravu,ali treba biti realan u procijeni fundamenata i mogućnosti profita,u skorijem razdoblju.

Sa lukama je svugdje bilo isto, Hamburg se tržio na preko 8 boka, pa se sada trži na ca. 3,5 booka, kriza je kriza, netko je bio više, netko manje dotaknut.
Bitno je da luke ovise o gospodarskim kretanjima vani, a ona se na sreću itekako popravljaju.

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]



@ Plavi

Može se i devin izmet tržiti po 1000$/dkg i da "svi" kupuju ko blesavi, ali ne to ne znači da je pametno (pametno je ukoliko utrapite po 1200$).

Valjda je poanta dioničarstva dobit, rast vrijednosti tvrtke ili dividenda. Sve ostalo su balončići koji prije ili kasnije moraju prasnuti.

Živjeli

I nije baš tzako, ne slažem se.
Pa jel isto imati dobit u jednoj luci, ili jednom građevinaru?
Ili imati imovinu u jednoj luci, ili jednom građevinaru?

Po tvojoj logici svi sektori bi se trebali vrednovati jednako, ali to je daleko od toga.
Bila bi burza tada dosadna, i malo čak – predvidljiva.

Živio!
[/quote]
pa većina ovdje uspoređuje dionice različitih sektora jednu s drugom..većina ovdje ne razumije osnove a kao teže nekim raspravama i debatama. ja ne kužim kaj se uopće raspavljaš s njima? pa ja više nit ne čitam kaj pišu

..stoga sam danas ponosan čovjek jer sve što sam izgradio danas sam svojim potpisom predao hrvatskoj državi...




@plavi

druge luke su druge luke, ali naše luke su u banani,nekažem da ne vrijede ali u ovom trenutku su budimo realni obadvje precijenjene, dali se netko slaže sa time ,nebi išao u raspravu,ali treba biti realan u procijeni fundamenata i mogućnosti profita,u skorijem razdoblju.

Sa lukama je svugdje bilo isto, Hamburg se tržio na preko 8 boka, pa se sada trži na ca. 3,5 booka, kriza je kriza, netko je bio više, netko manje dotaknut.
Bitno je da luke ovise o gospodarskim kretanjima vani, a ona se na sreću itekako popravljaju.

lp

[/quote]

Dobro, LKPC trenutno dobrim dijelom ovisi o kretanjima u BiH, ali dobro zboriš [thumbsup]

Ovaj tekst nije nagovor na kupnju ili prodaju dionica.

Vidim da se ovdje svađate oko različitih pristupa istim podacima pa reko da i ja ubacim "my two cents".

Što se tiče fundamentalnih pokazatelja, za mene je ova dionica prilično precjenjena. Ne vidim da će se situacija u BiH u tako skoro vrijeme poboljšati, a dok to ne krene, neće biti niti prometa robom u Luci. I zato meni ovako visoki pokazatelji nikako nisu opravdani.

Što se tiče tehničke analize, mislim da je ona na ovakvo nelikvidnom tržištu kao što je hrvatsko potpuno nebitna. Ima smisla na jako likvidnim tržištima gdje i ostali sudionici vjeruju u nju ("self-fulfilling prophecy"), ali na nelikvidnim isto tako možeš i bacati grah.

Za hrvatsko tržište sam našao jedan treći kriterij koji mi je jako bitan za investiranje – nikad ne kupuj dionice koje su na prvoj strani poslovnog foruma. U njima je već previše špekulanata koji će nakon relativno malog rasta prodavati i stvarati otpor daljnjem rastu. Potraži dionicu za koju misliš da je fundamentalno podcjenjena i da ima dobru poslovnu perspektivu i čekaj sa kupnjom dok tu dionicu ne vidiš na drugoj, ili još bolje trećoj, stranici foruma. Za sada funkcionira.

Mora se priznat da se na LKPC piše danonoćno i da se razvila žestoka ali i konstruktivna rasprava. Slično vrijedi i za onu drugu luku. To je pohvalno i u svakom slučaju poticajno za zainteresirane ulagače..

Sad teško je tu razdvojit žito od kukolja, jer u moru argumenata koji se iznose jedan veći broj se svodi na čisto navlačenje..

Lučka djelatnost je svakako specifična, i to se odražava i na valuaciju dionica u sektoru kod nas i u svijetu. To drži vodu do određene mjere. Ali tvrditi da je fer cijena bilo koje luke na 8 ili sačuvaj bože, više bookova je u suprotnosti s zdravim razumom. Kolega plavi (ako sam dobro razumio, a nadam se da nisam) tvrdi da je LKPC podcijenjena iako se trži na skoro 2BV, jer se npr neke luke trže na 8BV. Koliki povrat na kapital mora biti da bi se bilo što tržilo na 8 bookova. Ja nekako dođem do min. ROE = 40% – 45% IMHO..

Sve ispod toga nije vrijedno uopće razmatrati kao ne isplativo, nego uopće suvislo ulaganje..

Zašto bi itko plaćao 1kn bilo čega 8kn? Volio bih čuti te razloge..

Svako razumno ulaganje mora vraćati barem prosječnu KS na depozite korigiranu za stopu inflacije. Nema toga baš puno danas, a bez uvrede bilo kome, ja to trenutno ne vidim u LKPC..

Samo najmudriji i najgluplji ne mogu se promijeniti. (Konfucije)


Mora se priznat da se na LKPC piše danonoćno i da se razvila žestoka ali i konstruktivna rasprava. Slično vrijedi i za onu drugu luku. To je pohvalno i u svakom slučaju poticajno za zainteresirane ulagače..

Sad teško je tu razdvojit žito od kukolja, jer u moru argumenata koji se iznose jedan veći broj se svodi na čisto navlačenje..

Lučka djelatnost je svakako specifična, i to se odražava i na valuaciju dionica u sektoru kod nas i u svijetu. To drži vodu do određene mjere. Ali tvrditi da je fer cijena bilo koje luke na 8 ili sačuvaj bože, više bookova je u suprotnosti s zdravim razumom. Kolega plavi (ako sam dobro razumio, a nadam se da nisam) tvrdi da je LKPC podcijenjena iako se trži na skoro 2BV, jer se npr neke luke trže na 8BV. Koliki povrat na kapital mora biti da bi se bilo što tržilo na 8 bookova. Ja nekako dođem do min. ROE = 40% – 45% IMHO..

Sve ispod toga nije vrijedno uopće razmatrati kao ne isplativo, nego uopće suvislo ulaganje..

Zašto bi itko plaćao 1kn bilo čega 8kn? Volio bih čuti te razloge..

Svako razumno ulaganje mora vraćati barem prosječnu KS na depozite korigiranu za stopu inflacije. Nema toga baš puno danas, a bez uvrede bilo kome, ja to trenutno ne vidim u LKPC..


Kolega BV je pokazatelj koji ništa ne pokazuje ako ga se promatra samo u kontekstu o kojem isključivo ovisi dali ćemo kupiti neku dionicu ili ne.
Ako firma nema dugova a ima zadražanu dobit po dionici od 500 kuna kao što ima ova ako se širi kao ova to drastično mjenja pogled na dionicu.
Imate na našem tržištu dionica koje se trže na BV 0,17-0,20 pa ih isto nitko ne želi niti će ih htjeti u skorijoj budućnosti a trebale bi biti poželjne udavače a nisu.
Još jedna stvar kod ove dionice je jako mali broj slobodnih dionica na tržištu, pa i zlato je na cijeni zato što ga nema a ugalj nije jer ga ima na tržištu koliko god želite.
Osobno mislim da BV 1,75 nije previše za ovu dionicu čak smatram da je prilično podcjenjena s obzirom na najave o širenju kapaciteta.

lp

Ovaj prvi kvartal bi mogao biti bomba ma pogledajte samo količine koje se i koje će se pretovariti u 3 mjesecu.

Iron Kalipso / 13 ugljen – 73 438 t 73 438 t

Global Helena glinica – 7 000 t 110 t 4 630 t

Sea boss / 11 ugljen – 53 500 t 15 512 t

Arbalist / 6 24.03. gredice – 10 500 t

Belterwiede 24.03. koks – 3 850 t

Nicholas / 13 25.03. boksit – 38 766 t

Hidalga 25.03. gredice – 68 376 t

Bering Sea 25.03. banane – 74 972 kutije

Eftihija 26.03. glinica – 8 500 t

Sutla 27.03. petrolkoks – 2 100 t

Helena 01.04. ugljen – 68 376 t

Ma o kakvoj krizi ovdje pojedinci pričaju pa samo samerite ove tone a tu nisam naveo sve.

lp

New Report

Close